O "Master Chef" των όπλων

Status
Not open for further replies.
Μαεστρος κ μπραβο ρε Χρησταρα..
Μπραβο κ στον Γιώργο π ξερω το αγαπα το τφετς...
Το κανες Χρήστο στα μέταλα και Γιαννη στα ξύλα σαν καινουργιο... Βασικα καλύτερο απο καινουργιο ...πολύ καλύτερο.
Υγ να τον καταφερω να πεταξει κ τον μαύρο ματρακα του να πάρει μια benelli να γλιτωσει απο τζατζαλα μανταλα πιστονια πιρακια τσουτσουνια νικα μανικα λια καραμπαλικα γλωσσες κλπ...
Να δει το φως το αληθινο ο ετερος Καππαδόκης


Πολλά μπραβο σας
 
Χρήστο, όποτε ευκαιρήσεις κάνε μια σύντομη περιγραφή - παρουσίαση της διαδικασίας, καθώς και για τα υλικά και τα εργαλεία που χρησιμοποιείς ... Έτσι για να παίρνουμε ιδέες και να εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας. Πολλοί μπορεί να έχουν κάποιο παλαιό αντικείμενο (... όχι απαραίτητα μόνο όπλο) που να θέλουν να του κάνουν μια ανακαίνιση ... ;)
Στέλιο με την πρώτη ευκαιρία εννοείτε οτι θα γραψω για την διαδικασια !
σε γενικές γραμμές πάντως ακολούθησα τις πρακτικές και τα υλικά που ειχα χρισημοποιήσει για εκείνο το μονόκαννο που ειχα ανακατασκευάσει ;) +κάποια εργαλεία που κατασκεύασα για το dremel.:)
(όποιος θέλει μπορεί να ανατρέξει στα ποστ μου #29 , #49 ,#57 ,#70 ,#81 , #176 )
 
Στέλιο με την πρώτη ευκαιρία εννοείτε οτι θα γραψω για την διαδικασια !
σε γενικές γραμμές πάντως ακολούθησα τις πρακτικές και τα υλικά που ειχα χρισημοποιήσει για εκείνο το μονόκαννο που ειχα ανακατασκευάσει ;) +κάποια εργαλεία που κατασκεύασα για το dremel.:)
(όποιος θέλει μπορεί να ανατρέξει στα ποστ μου #29 , #49 ,#57 ,#70 ,#81 , #176 )
Η αφαίρεση της σκουριάς έγινε με κάποιο ειδικό φάρμακο ή μονο με τρίψιμο ;
 
Η αφαίρεση της σκουριάς έγινε με κάποιο ειδικό φάρμακο ή μονο με τρίψιμο ;
Γιώργο αν με ρωτάς για την περίπτωση του μονόκαννου .. η κάννη τρίψιμο όπως περιγράφω και ο μηχανισμός κοκα κολα με σοδα 1-2 μερες , (μάγειρας είμαι άλλωστε χαχαχ) καθαριστικό φρένων και απαλό τρίψιμο με ατσαλομαλλο . στα δύσκολα έμπαινε και το ντρεμελ με ορειχάλκινο σβουράκι
 
Γιώργο αν με ρωτάς για την περίπτωση του μονόκαννου .. η κάννη τρίψιμο όπως περιγράφω και ο μηχανισμός κοκα κολα με σοδα 1-2 μερες , (μάγειρας είμαι άλλωστε χαχαχ) καθαριστικό φρένων και απαλό τρίψιμο με ατσαλομαλλο . στα δύσκολα έμπαινε και το ντρεμελ με ορειχάλκινο σβουράκι
Ενω στο Βιλαμπάχο ακόμη τρίβουν ....sarcastic.
 
Γιώργο αν με ρωτάς για την περίπτωση του μονόκαννου .. η κάννη τρίψιμο όπως περιγράφω και ο μηχανισμός κοκα κολα με σοδα 1-2 μερες , (μάγειρας είμαι άλλωστε χαχαχ) καθαριστικό φρένων και απαλό τρίψιμο με ατσαλομαλλο . στα δύσκολα έμπαινε και το ντρεμελ με ορειχάλκινο σβουράκι
Για το δικαννο ρωταω βλέποντας την φωτογραφία αυτή νόμιζα οτι έχει γίνει χρήση κάποιου ειδικού καθαριστικου . Δεν ήξερα οτι η κόκα κολα μαζί με την σόδα κανει τέτοια θαύματα !!! Ενδιαφερομαι για ενα παλιό μαχαίρι που χρησιμοποιουσα πριν χρόνια στο ψαροτούφεκο και το βρήκα πρόσφατα σε άσχημη κατάσταση . Η αξία του βέβαια είναι μονο συναισθηματική αλλά μιας και το βρήκα έλεγα να ασχοληθω λιγάκι μαζί του !
 
Για το δικαννο ρωταω βλέποντας την φωτογραφία αυτή νόμιζα οτι έχει γίνει χρήση κάποιου ειδικού καθαριστικου . Δεν ήξερα οτι η κόκα κολα μαζί με την σόδα κανει τέτοια θαύματα !!! Ενδιαφερομαι για ενα παλιό μαχαίρι που χρησιμοποιουσα πριν χρόνια στο ψαροτούφεκο και το βρήκα πρόσφατα σε άσχημη κατάσταση . Η αξία του βέβαια είναι μονο συναισθηματική αλλά μιας και το βρήκα έλεγα να ασχοληθω λιγάκι μαζί του !
Γιώργος στη συγκεκριμένη περίπτωση του δίκανου , Η βάση και ο μηχανισμός είχανε παστωμένα και περίμενα παλιά λάδια και κατάλοιπα τα οποία είχανε κάνει κρούστα.
Σε αυτή την περίπτωση η βάση έχει θερμανθεί και στους 60 βαθμούς και ψεκάσει με ένα υγρό Καθαρισμού φούρνων για επαγγελματικές κουζίνες.
Τα κατάλοιπα και τα λάδια έσταζαν σαν μέλι!
Δε γνωρίζω αν τα οικιακά Αντίστοιχα καθαριστικά αποδίδουν το ίδιο
 
Last edited:
Τάσο, σκέφτομαι να μείνει έτσι. Με την συντήρηση φυσικά ενός πολύ καλού προϊόντος. Πιστεύω πως η αντίθεση ενός σκούρου καλοφινιρισμενου ξύλου με το γυαλιστερό αποτέλεσμα του ατσαλιού, θα "δείξει" όμορφα. Το θέμα είναι να αποφασίσω να δώσω και τις κάννες στον Χρήστο για να τις περιποιηθει. Βλέπεις η απόφαση μου να τις βάψω σε κορυφαίο οπλουργο των Αθηνών, αποδείχτηκε αποτυχής, αφού δεν αδρανοποιησε την βαφή, με αποτέλεσμα η σκουριά που εμφάνισε να τις "δαγκωσει" εξωτερικά και στην προσπάθεια μου να βγάλω την σκουριά, τις ξεβαψα. Πέταξα στα σκουπίδια 120€ και κονομησα και κάννες με εμφανή σημάδια ψωρας στο ύψος των θαλαμών.
Δεν φτάνει μόνο αυτό, από τότε το όπλο απέκτησε μία ροπή στην σκουριά. Από μικρό παιδάκι το θυμάμαι αυτό το όπλο, μέσα σε μια αυτοσχέδια θήκη που την είχε ράψει ο παππούς μου από ένα σκληρό ύφασμα σαν καραβοπανο, "πεταμένο" σε μια υγρή αποθήκη και ουδέποτε είχε εμφανίσει την παραμικρή σκουριά, ούτε κοκκινίλα. Από τότε που "άρπαξαν" οι κάννες μετά την βαφή, το όπλο φαίνεται να απόκτησε αρρώστια, σαν να μεταδωθηκε αυτή η ευαισθησία και στην μπάσκουλα.
 
Εξαιρετικο αποτελεσμα...
Ο Χρηστος περα απο πολυ ταλαντουχος ειναι κ εξαιρετικο παιδι... ;)
Αρι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια !:)

Χρήστο, όποτε ευκαιρήσεις κάνε μια σύντομη περιγραφή - παρουσίαση της διαδικασίας, καθώς και για τα υλικά και τα εργαλεία που χρησιμοποιείς ... Έτσι για να παίρνουμε ιδέες και να εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας. Πολλοί μπορεί να έχουν κάποιο παλαιό αντικείμενο (... όχι απαραίτητα μόνο όπλο) που να θέλουν να του κάνουν μια ανακαίνιση ... ;)
Στέλιο μιας που βρήκα λίγο ευκαιρία σήμερα .. .. εκτός τον άλλων που ανέφερα ποιο πάνω #44 , #51 "εξέλιξα" κάποια εργαλεία, κυρίως για το ντρέμελ που μου είναι πολύ χρήσιμα
Σε αξονάκι του νρεμελ προσάρμοσα λάστιχο στο μέγεθος του δίσκο με σκοπό να εχω ελαστικότητα που την χρειάζομαι και να μπορώ να προσαρμόζω πάνω υλικά λείανσης κάθε λογής , από γυαλόχαρτα μέχρι κετσέ ..
διπλής όψης ταινία στην πίσω πλευρά πχ του γυαλόχαρτου κόψιμο στο μέγεθος του δίσκου και έτοιμο για χήση . με ελάχιστα χρήματα έχει πάρα πολλά δισκάκια !


έτοιμα για χρηση !
*τα διάφανα που φαίνονται πίσω τα κανω "σάντουιτς" και το ένα με μεγάλη τρύπα στο κέντρο για να φωλιάσει το κεφάλι της βίδας και να έχει φλατ επιφάνεια .
δυστυχώς δεν εχω φώτο:( .

απαραίτητη η χρήση κατσαβιδιών που ταιριάζουν στης ιδιαίτερες εγκοπές που εχουν οι βίδες των όπλων .
πέρα απο τα μονοκόμματα που έχω .. για την συγκεκριμένη περίπτωση τροποποίησα και κάποιες μύτες που ήταν χρήσιμες
 
Last edited:
Αρι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια !:)


Στέλιο μιας που βρήκα λίγο ευκαιρία σήμερα .. .. εκτός τον άλλων που ανέφερα ποιο πάνω #44 , #51 "εξέλιξα" κάποια εργαλεία, κυρίως για το ντρέμελ που μου είναι πολύ χρήσιμα
Σε αξονάκι του νρεμελ προσάρμοσα λάστιχο στο μέγεθος του δίσκο με σκοπό να εχω ελαστικότητα που την χρειάζομαι και να μπορώ να προσαρμόζω πάνω υλικά λείανσης κάθε λογής , από γυαλόχαρτα μέχρι κετσέ ..
διπλής όψης ταινία στην πίσω πλευρά πχ του γυαλόχαρτου κόψιμο στο μέγεθος του δίσκου και έτοιμο για χήση . με ελάχιστα χρήματα έχει πάρα πολλά δισκάκια !


έτοιμα για χρηση !
*τα διάφανα που φαίνονται πίσω τα κανω "σάντουιτς" και το ένα με μεγάλη τρύπα στο κέντρο για να φωλιάσει το κεφάλι της βίδας και να έχει φλατ επιφάνεια .
δυστυχώς δεν εχω φώτο:( .

απαραίτητη η χρήση κατσαβιδιών που ταιριάζουν στης ιδιαίτερες εγκοπές που εχουν οι βίδες των όπλων .
πέρα απο τα μονοκόμματα που έχω .. για την συγκεκριμένη περίπτωση τροποποίησα και κάποιες μύτες που ήταν χρήσιμες
Μάστορα θέλω να με βάλεις σε προτεραιοτητααααα.RESPECT.
 
Ότι και να πούμε πραγματικά είναι λίγο, ανυπομονώ απίστευτα να το δω ολόκληρο, συγχαρητήρια και στον μάστορα αλλά και στον ιδιοκτήτη!!
Ένα τελείως καινούριο όπλο για μένα.
Ξύλα "ραμμένα" πάνω μου από τον γνωστό "μόδιστρο" της κοντακοποιίας και μπάσκουλα αναγεννημένη από τον σεφ των μετάλλων.....love.



 
Status
Not open for further replies.
Back
Top