Φτιάξ' το μόνος σου

Ωραία κατασκευή Στελιο.shake hands.
Το μάτι μπορεί να τα μπερδέψει αλλά όχι κ το χερι,Δεν έχουν το ίδιο βάρος με ένα κανονικό φυσίγγι.
Παρόλα αυτά αν τα εβαφες με κάποιο χρώμα αμέσως θα ξεχώριζαν.
 
Λοιπόν όταν πήρα το σ/π, ο μαγαζάτορας μου έκανε δώρο 2 φυσίγγια αδρανείας, αυτά τα διαφανή πλαστικά. Μετά από λίγες χρήσεις έσπασε η στεφάνη (από λίγο -λίγο) ώσπου μια φορά στο σκοπευτήριο το φυσίγγι μπήκε και σφήνωσε μέσα στη θαλάμη! Ευτυχώς με ένα φύσημα από το στόμιο βγήκε και δεν χρειάστηκε βέργα (που δεν είχαμε εκείνη την ώρα εκεί). Από τότε δεν τα ξαναχρησιμοποίησα, και είτε έριχνα τις σφύρες σε ριγμένους κάλυκες, είτε τις άφηνα οπλισμένες (τις περισσότερες φορές).
Το απόγευμα μου μπήκε η ιδέα να φτιάξω κανένα αυτοσχέδιο φυσίγγι αδρανείας. Έκοψα λοιπόν το παλιό και έβγαλα το ελατήριο και το μπρούτζινο εμβολάκι.
Πήρα ένα ριγμένο κάλυκα και τον ξεκαψούλωσα. Το εμβολάκι περνάει χαλαρά από την τρύπα του καψουλιού. Χρειαζόμουν μια ροδέλα εσωτερικά του κάλυκα ώστε να ευθυγραμμίζει το εμβολάκι. Αλλά που να πάω να γυρεύω ροδέλες και στο κατάλληλο μέγεθος. Τι έκανα; Το κέρμα των 2 λεπτών έχει διάμετρο 18,7 χιλ. και εφαρμόζει ακριβώς στο εσωτερικό του κάλυκα. Τρύπησα λοιπόν ένα 2λεπτο στο κέντρο με ένα τρυπάνι 6 χιλ. και το έβαλα στον κάλυκα μέχρι που πάτησε στην πατούρα του πυθμένιου.
Χρειαζόμουν άλλο ένα δίσκο ίδιας διαμέτρου, με ένα παπαράκι στο κέντρο ώστε να συγκρατεί ομοαξονικά το ελατήριο στο πίσω μέρος. Τρύπησα άλλο ένα 2λεπτο και στην τρύπα του έβαλα ένα καψούλι (... ριγμένο εννοείται! .yel.)...
Έκοψα το κομμάτι του κάλυκα με τις πτυχές του αστεροειδούς, έβαλα από πάνω άλλο ένα κέρμα των 2 λεπτών (ατρύπητο) κι από πάνω μια τάπα από χαρτόνι και τον ρέλιασα με μια ρελιάστρα χειρός, αρκετά βαθιά ώστε το ελατήριο να συμπιεστεί περίπου το ίδιο όσο και στο παλιό φυσίγγι αδρανείας.
Α και κάτι άλλο: επειδή με την παραπάνω πατέντα το εμβολάκι προεξείχε από τη βάση του κάλυκα 3-4 χιλιοστά, πριν το συναρμολογήσω το έκοψα με ένα πριονάκι και το πήρα λίγο με λίμα και ντουκόχαρτο για να το φέρω στο σωστό μήκος. (Φαίνεται στις φωτο το κομματάκι με το αποτύπωμα από τα παλιά κτυπήματα της βελόνας).
20160614_195356.jpg

20160614_195504.jpg

20160614_203600_1.jpg
20160614_203745.jpg

20160614_204141.jpg

Αυτά! Συνολικό κόστος ... 6 σέντς (3Χ2) και κάπου 1 ώρα εργασία χαλαρά! .sarcastic.
Κάποια άλλη ώρα θα φτιάξω και το άλλο. Τώρα ... πόσο θα κρατήσουν κι αυτά ... δεν ξέρω .xm.
Μπράβο Στέλιο .. πάρα πολύ καλή η σκέψη σου .. .shake hands.
αν βρεις και έναν τρόπο να το κάνει να διαφοροποιείται έντονα απο τα κανονικά φυσίγγια .. είναι τέλειο .
πχ βάψιμο (αλλά θα ξεβάφει ) ή μικρές τρύπες στον κάλυκα.. λέω εγώ τώρα !
Το σίγουρο ειναι οτι θα σε αντιγράψω... χαχαχα .sarcastic.
 
Και δεν είσαι ο μόνος, απλά δεν έχω πλαστικά αδράνειας για σφάξιμο και σκέφτομαι τι να σφάξω με ελατήριο μέσα .sarcastic.
καλά τα υπόλοιπα ... το ρέλιασμα πως θα κάνουμε εμείς που δεν γεμίζουμε.xm.
 
E δεν είναι ανάγκη να ρελιάσετε, σπρώξτε το ελατήριο μέχρι εκεί που πρέπει και με κάποιο τρόπο κολλήστε το. Σκέφτομαι μήπως με την πίεση που ασκεί το ελατήριο στο ρέλι και τα χτυπήματα από την βελόνα, σιγά-σιγά το ρέλι χαλαρώσει.
 
"Μάζεψα" ενα μονόκαννο baikal σε πραγματικά κακή κατάσταση (χειρότερο απο ότι φανταζόμουν ) με σκοπό σιγά σιγά να του "ανακαινίσω" ξύλα και μεταλλικά μέρει..
Το όπλο ανήκει στην "πεθερά" του αδερφού μου που το είχε απο τον άντρα της και ετσι στην κουβέντα προσφέρθηκα να κάνω οτι μπορώ για να το καλλωπίσω , έτσι μου το παρέδωσε. το όπλο δεν εχει καμιά χρηματική αξία αλλά εχει σίγουρα συναισθηματική για εκείνη και θα ήθελα να κάμω το καλύτερο δυνατό μπορώ ενώ παράλληλα το ειδα και σαν μια ευκαιρία να ασχοληθώ με τα μηχανικά μέρη και τα μέταλλα ενός όπλου !
Οσο κι αν φαίνεται παράξενο πυροδοτεί κανονικά μιας που η γυναίκα ρίχνει ακόμα που και που καμιά τουφέκια στον κήπο να τρομάξει τισ καρακάξες και άλλα επιβλαβή .
Η ανακαίνιση ειναι low budget και θα στηριχτεί καθαρά στην προσωπική εργασία οπότε ότι εμπειρία εχει κάποιος θα μου ειναι πολύ χρήσιμη :) Περισσότερο για την διαχείριση μετάλλων και μηχανισμό... με τα ξύλα έχω μια εμπύρια και δεν νομίζω να εχω θέματα αν και θέλω να δοκιμάσω κατι νέο για μένα !













фотохостинг бесплатный

για την ώρα αυτο που εχω κάνει .. έβαλα όλα τα μεταλλικά μέρη σε πετρέλαιο να μαλακώσουν ...
και ο θεος βοηθός !!!
 
Αφού Χρήστο, ο μηχανισμός δουλεύει, δεν έχει μπόσικα στα κλειδιά και η κάννη είναι καθρέφτης...το φινίρισμα μπορεί να γίνει και καλύτερο απο όταν ήταν καινούργιο...
Ορμα του, μη το φοβάσαι...εξάλλου το' χεις το χάρισμα...;)
 
Αφού Χρήστο, ο μηχανισμός δουλεύει, δεν έχει μπόσικα στα κλειδιά και η κάννη είναι καθρέφτης...το φινίρισμα μπορεί να γίνει και καλύτερο απο όταν ήταν καινούργιο...
Ορμα του, μη το φοβάσαι...εξάλλου το' χεις το χάρισμα...;)
λίγο υπομονή Χρήστο και θα γίνει μπιμπελό .shake hands.
Πανω του Χρησταρα!Το βλεπω και "μερμελανε" τα χερια μου!!!
Σε ζηλευω!Βαζε φωτο για μας τους πρεζακηδες!

ευχαριστώ Παιδιά για το "κουράγιο" που μου δίνεται .. να είστε καλά !
μια φωτό από χθες έχω .


αυτό που θα ήθελα να κάνω εινα να λύσω Όλα τα εξαρτήματα του μηχανισμού ...δουλεύει, αλλά εχει σκουριές και επιπλέον θα ήθελα να πάρω την εμπειρία αυτή ..
όλα ειναι με πίρους ή κουμπωτά .. όποτε θελω σίγουρα ενα σετ ζουμπάδες...
είναι λέτε παράτολμο?? .xm.
 
αυτό που θα ήθελα να κάνω εινα να λύσω Όλα τα εξαρτήματα του μηχανισμού ...δουλεύει, αλλά εχει σκουριές και επιπλέον θα ήθελα να πάρω την εμπειρία αυτή ..
όλα ειναι με πίρους ή κουμπωτά .. όποτε θελω σίγουρα ενα σετ ζουμπάδες...
είναι λέτε παράτολμο?? .xm.
Δε νομίζω Χρήστο...βγαλε πρωτα τη σκουριά και μετα με κατάλληλο ζουμπαδακι και προσεχτικά μη ''τσαλακώσεις'' τους πίρους λύσε το μηχανισμό...
Απλό μηχανικό σύνολο είναι (γιαυτό και ανθεκτικότατο που εξακολουθεί να δουλεύει τόσα χρόνια μ΄ενα στρώμα σκουριάς απάνω του...;)), χωρίς αυτοματισμούς με λίγα εξαρτήματα που έχουν διάκριτο ρόλο και θέση μέσα στη μπασκουλα...σχαστηρία, σφύρα, μοχλός ανοίγματος, μανταλο, ελατήριο, ακόμα και ο μοχλός ανοίγματος απο τους πιο απλούς είναι...τι να μπερδέψεις και να μην ξέρεις που πάει κατα το δέσιμο...
Προσοχή λίγο στο ελατήριο του μηχανισμού είναι αρκετά στιβαρό και μπορεί να πεταχτεί με δύναμη...καλό είναι να φοράς προστατευτικά γυαλιά εργασίας...
 
Το θέμα είναι να θυμάσαι να τα ξαναβάλεις σωστά, ίσως ένα σχεδιάγραμμα να βοηθούσε. :)
Δε νομίζω Χρήστο...βγαλε πρωτα τη σκουριά και μετα με κατάλληλο ζουμπαδακι και προσεχτικά μη ''τσαλακώσεις'' τους πίρους λύσε το μηχανισμό...
Απλό μηχανικό σύνολο είναι (γιαυτό και ανθεκτικότατο που εξακολουθεί να δουλεύει τόσα χρόνια μ΄ενα στρώμα σκουριάς απάνω του...;)), χωρίς αυτοματισμούς με λίγα εξαρτήματα που έχουν διάκριτο ρόλο και θέση μέσα στη μπασκουλα...σχαστηρία, σφύρα, μοχλός ανοίγματος, μανταλο, ελατήριο, ακόμα και ο μοχλός ανοίγματος απο τους πιο απλούς είναι...τι να μπερδέψεις και να μην ξέρεις που πάει κατα το δέσιμο...
Προσοχή λίγο στο ελατήριο του μηχανισμού είναι αρκετά στιβαρό και μπορεί να πεταχτεί με δύναμη...καλό είναι να φοράς προστατευτικά γυαλιά εργασίας...
οργανώνομαι σιγά σιγά ... και φυσικά σε κάθε στάδιο φωτογραφίες

ο προβληματισμός μου ειναι τα δύο σημεία που λες Σπύρο .. θα προχωρήσω το απόγευμα και βλέπουμε!
 
Back
Top