O "Master Chef" των όπλων

Status
Not open for further replies.
Δεν είναι λίγες οι φορές που λίγο-πολύ όλοι μας έχουμε αναφερθεί στις "ευεργετικές ιδιότητες" ετούτου εδώ του τόπου. Ωραίες παρέες, δυνατές φιλίες ανά την επικράτεια και γενικά έντονα συναισθήματα, έχουν προκύψει από την ενασχόληση μας με το HL, κάτι που αποτελεί ζητούμενο από μια διαδικτυακή κοινότητα σαν αυτήν, που κατά την γνώμη μου έχει ξεπεράσει την παγίδα της εικονικής πραγματικότητας και έχει δραστικά πάρει μέρος στις αγαπημένες μας δραστηριότητες που μας φέρνουν κοντά στην φύση και μας κρατάνε σε πολλές περιπτώσεις εναρμονισμένους με αξίες και παραδόσεις, άλλων εποχών.

Ένας άνθρωπος που έχω γνωρίσει μεταξύ πολλών αξιόλογων ανθρώπων είναι και ο Χρήστος (https://www.hunterslife.gr/forums/members/manthoscc.204/) ο οποίος πολλές φορές μας έχει αφήσει άναυδους με την ενασχόληση του με παλιά όπλα και γενικότερα με τις ευφυέστατες ιδιοκατασκευές του. Για κάποιον που παρακολουθεί τα τεκταινόμενα δεν θα ήταν δύσκολο να αντιληφθεί την απαράμιλλη δεξιότητα, το αστείρευτο μεράκι και τον περίσσιο επαγγελματισμό που χαρακτηρίζει τον Χρήστο, όταν πιάνει στα χέρια του, το παλιό ατσάλι. Βλέποντας όπλα που έχουν δεχτεί το αδυσώπητο πέρασμα του χρόνου πάνω τους, να γίνονται πραγματικά εκθέματα βιτρίνας, δεν δίστασα καθόλου να του εμπιστευτώ ένα οικογενειακό πλέον κειμήλιο, που αποφάσισα πρόσφατα να αναβαθμίσω και να χρησιμοποιώ περισσότερο στο κυνήγι.

Ο λόγος για το παλιό Σοβιετικό δίκαννο του παππού που κατασκευαστικά χρονολογείται στο μακρινό 1962.
Μετά την δημιουργία custom made κοντακιού και ξυστού, τα μεταλλικά μέρη παραδόθηκαν στον Χρήστο μέχρι να ολοκληρωθεί το φινίρισμα των ξύλων για να τα περιποιηθεί. Το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο από ότι θα μπορούσα να φανταστώ. Προσωπικά εγώ τέτοια δουλειά δεν έχω ξαναδεί, ούτε από τον πιο ακριβοπληρωμένο επαγγελματία του χώρου. Είναι περιττό φυσικά να σας προτείνω τον Χρήστο για τις οποιεσδήποτε .... αναγεννησιακές εργασίες των μετάλλων σας.
Χρηστάρα, το ευχαριστώ είναι λίγο...!

ΠΡΙΝ ...













Γιώργο πραγματικά η παρουσίαση που έκανες για τη δουλειά μου με αφήνει άφωνο! Είναι σχεδόν συγκινητική για μένα ...Χωρίς να υπερβάλλω!
Με τιμάει η εμπιστοσύνη που μου έδειξες Και νου έδωσες να ανανεώσω ένα σημαντικό οικογενειακό κειμήλιο για σένα.
Μαζί με το νέο κοντάκι πιστεύω το σύνολο θα βγει όπως το φανταζόσουν, εύχομαι να το χαρείς στο κυνήγι για πολλά πολλά χρόνια ακόμα!
*εκκρεμούν οι κάννες που ειναι κρίμα να μην καλλωπίσουν και αυτές .. αναμένω με χαρα :)
 
Last edited:
παιδιά Σας ευχαριστώ όλους μα ολους σας για τα καλά σας λόγια!
Σαν "ανήσυχος ερασιτέχνης" που έλεγε ένας φίλος .. έχω συνειδητοποιήσει ότι έχω αποκτήσει έναν νέο έρωτα με τα μέταλλα.. κ αυτο με κανει χαρούμενο όταν τα δουλεύω!:):):)
 
παιδιά Σας ευχαριστώ όλους μα ολους σας για τα καλά σας λόγια!
Σαν "ανήσυχος ερασιτέχνης" που έλεγε ένας φίλος .. έχω συνειδητοποιήσει ότι έχω αποκτήσει έναν νέο έρωτα με τα μέταλλα.. κ αυτο με κανει χαρούμενο όταν τα δουλεύω!:):):)
ότι σ αρέσει βγαίνει καλό,ότι αγαπάς καλύτερο .shake.
 
Μοναδικο και ανεπαναληπτο Γιαννιωτικο "μασαζ" στα μεταλλα. Συγχαρητηρια στον Χρηστο, πολλα συγχαρητηρια, Μπραβο και στον Γιωργο γι' αυτην του
την κινηση. Ειμαι σιγουρος οτι το τελικο αποτελεσμα δεν το φθανει ουτε το ακριβοτερο δικανο του κοσμου.
 
Πολλά συγχαρητήρια και στους δυο, εξαιρετική δουλειά πραγματικά !!! Και στον μαστρο-ΓΙΑΝΝΗ φυσικά για τα ξύλα !!! Γιώργο καλορίζικο και να το χαρείς. Έχει άλλη αίσθηση και απόλαυση το κυνήγι με ένα παλαιό όπλο ... κι ακόμη περισσότερο όταν κάτι σε δένει και συναισθηματικά μαζί του!!! .shake hands..shake hands.
παιδιά Σας ευχαριστώ όλους μα ολους σας για τα καλά σας λόγια!
Σαν "ανήσυχος ερασιτέχνης" που έλεγε ένας φίλος .. έχω συνειδητοποιήσει ότι έχω αποκτήσει έναν νέο έρωτα με τα μέταλλα.. κ αυτο με κανει χαρούμενο όταν τα δουλεύω!:):):)
Χρήστο, όποτε ευκαιρήσεις κάνε μια σύντομη περιγραφή - παρουσίαση της διαδικασίας, καθώς και για τα υλικά και τα εργαλεία που χρησιμοποιείς ... Έτσι για να παίρνουμε ιδέες και να εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας. Πολλοί μπορεί να έχουν κάποιο παλαιό αντικείμενο (... όχι απαραίτητα μόνο όπλο) που να θέλουν να του κάνουν μια ανακαίνιση ... ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top