Φτιάξ' το μόνος σου

η εργασίες στα μέταλλα ολοκληρόθηκαν ...
έκανα κάποια λάθη πειραματιζόμενος που με γύρισαν πίσω στην βαφή .. πάλι από την αρχή σχεδόν .. αλλα αυτό ήθελα .! να πάρω την εμπειρία.. η οποία ήταν ήταν μεγάλη ..
Το ποιο σημαντικό λάθος ήταν να χρησιμοποιήσω ντουκόχαρτο σε κάποιο χέρι .. καταστροφή. θέλει μόνο ατσαλόμαλλο 0000 και σε καθε χέρι να τρίβεις μέχρι να γυαλίσει και να βλέπεις το μέταλλο μπλε . αν δεν το κάνεις κανει κρουστά ματ που δεν την θέλω .
Οι μελανιές απο την ρίζα της σκουριάς δεν κρύφτηκαν εντελώς .. αλλά θέλει προσπάθεια να τις δεις ποια ..
το αποτέλεσμα της βαφής για τα δικά μου μάτια.. τελικά ειναι καλύτερο απο ότι περίμενα !

παραθέτω το αποτέλεσμα !











 
.RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT.
μπραβο ρε Χρηστο μπραβο απιστευτο......
ερωτηση τωρα. την μπασκουλα με τι την ετριψες με γυαλοχαρτο και τι νουμερο η με ντριμελ;και πως τα γραμματα δεν φυγαν ηταν τοσο επιφανιακο το τριψιμο η τι αλλο;
 
.shake hands. Bravo ρε μαστροΧρήστο πολύ ωραίο το αποτέλεσμα. Στις φωτό τουλάχιστον δεν βλέπω πουθενά σημάδια από την προϋπάρχουσα σκουριά. Αν το έκανες με ντουκόχαρτο ανάμεσα στα χέρια γινόταν ματ ή μόνο αν το άφηνες χωρίς να το περάσεις ατσαλόμαλο γινόταν ματ;
 
.RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT.
μπραβο ρε Χρηστο μπραβο απιστευτο......
ερωτηση τωρα. την μπασκουλα με τι την ετριψες με γυαλοχαρτο και τι νουμερο η με ντριμελ;και πως τα γραμματα δεν φυγαν ηταν τοσο επιφανιακο το τριψιμο η τι αλλο;
ευχαριστώ Νίκο
Ετρηψα με ντουκοχαρτο 600 &800 στο χέρι και μετά ντουκοχαρτο 1200 & 1500 πρσαρμοσμένο σε τριβίο δραπανου ... και μετα γυαλιστικά σαπουνια με υφασμάτινη βούτρσα.

.shake hands. Bravo ρε μαστροΧρήστο πολύ ωραίο το αποτέλεσμα. Στις φωτό τουλάχιστον δεν βλέπω πουθενά σημάδια από την προϋπάρχουσα σκουριά. Αν το έκανες με ντουκόχαρτο ανάμεσα στα χέρια γινόταν ματ ή μόνο αν το άφηνες χωρίς να το περάσεις ατσαλόμαλο γινόταν ματ;
να εισαι καλά Θεοφραστε
με το νουκοχαρτο ξανά φτάνεις πάλι στο μέταλλο τρώγοντας και την μπλέ επικάλυψη... δεν κάνει .
το ματ ειναι υπερβολική οξείδωση που πιάνει σε κάποια σημεία και πρέπει να την αφαιρέσεις (μόνο με ατσαλόμαλλο ) για να έχεις λείο μπλεμαύρο αποτέλεσμα .+

Τουμπανο!!!!!.shake hands.
Γιάννη ευχαριστώ για την τηλεφωνική βοήθεια :)
 
Έτσι όπως την είδες την διαδικασία υπάρχει τρόπος να βγει ματ το χρώμα η μόνο με αρχικό τρίψιμο μέχρι 800 ας πούμε;
οχι δεν θα βγει ματ.. καθώς σε κάποια σημεία θα γυαλίσει . αν το μπουκώσεις για να μείνει ματ σημαίνει οτι έχεισ εγκλωβίσει συσσωρευμένη "σκουριά" που εχει προκαλέσει η βαφή και δεν νομίζω οτι θα μπορέσει να αδρανοποιηθει τέτοια ποσότητα.
η συγκεκριμένη βαφή δεν νομίζω οτι εχει φτιαχτεί για ματ .
για να μην μπερδευτούμε .. λέω οτι το ντουκοχαρτο δεν κάνει κατά την διαδικασία της βαφής .. κατα την προετοιμασία εννοείτε οτι τριβείς με ντουκόχαρτα.
*όπως ακριβώς λένε οι οδηγίες που έγραψε ο Στέλιος και ο Γιάννης στο θέμα "βαφές όπλων "
 
Last edited:
Έτσι όπως την είδες την διαδικασία υπάρχει τρόπος να βγει ματ το χρώμα η μόνο με αρχικό τρίψιμο μέχρι 800 ας πούμε;
Μπορει να βγει με τριψιμο κετσε.Υπαρχουν κετσεδενια κυλινδρακια για dremel,proxxon κλπ.
Στην ουσια,αφαιρεις τη "βαμενη"επιφανεια του μεταλου και μ'αυτον τον τροπο.Εξαρταται ποσο "βαθια"ειναι η βαφη.
 
Χρηστάρα συγχαρητήρια για τη δουλειά σου! .shake. Μόνο που ανησύχησα λίγο που δεν είδα καμιά μπύρα αλλά δεν πειράζει... .sarcastic.
χαχαχα... οι φώτο βγήκαν το πρωί Χρηστάρα ...εε εκείνη την ώρα πίνω τον Ελληνικό μου!! ... πάντως μέχρι να ολοκληρωθεί ... υπήρχε η προβλεπόμενη απολαυστική κατανάλωση ;)
 
Μπράβο χρηστο!!!!.shake hands..shake hands.
Με τις πολυ ωραιες βαφές που κάνατε εσύ και ο Γιάννης "Πηρα τα πανω μου.." Και θα ξεκινήσω κ εγώ μόλις πάρω βαφή να σενιαρω τα μονοκαννα μου..:)
Η δικανναρα ειναι σενια,Τασο?
Η, την αφηνεις με τα ...σημαδια του πολεμου?
 
Χρηστάρα συγχαρητήρια για τη δουλειά σου! .shake. Μόνο που ανησύχησα λίγο που δεν είδα καμιά μπύρα αλλά δεν πειράζει... .sarcastic.
Τις ηπιε ολες στο τριψιμο-ξεσκουριασμα,Χρηστο!Ειχε πολυ δουλεια και χρειαζοταν αναπληρωση υγρων!!
 
Back
Top