Φτιάξ' το μόνος σου

Μην το φοβασαι,Χρηστο.Παρε ζουμπαδακια,αν δεν εχεις,2-3mm.Λογικα με το 2 θα βγαλεις ολα τα πιρακια.Με υπομονη αντισκωριακο και ζεσταμα που λεει κι ο Τεο.
Μπορεις να τριψεις και να λειανεις ολα τα απαρτια,με προσοχη(!) στα μερη που εφαπτονται μεταξυ τους.Μερακλης εισαι,τα ξαναβαφεις και κατα το μονταρισμα τα λιπαινεις.Θα προτιμουσα το tetra gun,
που μου εχει αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις.Εχω λευκανει,με αφαιρεση βαφης,τη βαση απο το 43 και εδω και χρονια την προστατευω μονο μ'αυτο το λαδι.
Καλη συνεχεια!Τυχερακια!:):):)
Οι φωτο πριν,ειναι μεγαλη βοηθεια!
 
αυτός είσαι ....RESPECT.
αμα θες το κάνουμε και όλο δερμάτινο το κοντάκι σου τώρα που πήρα το κολάι χαχαχαχα.seveys.
Αδερφε γραψε αν μπορείς τη διαδικασια! Ειναι τελειο σαν ιδεα βλ. Benelli lord. Τι δερμα βάζεις περνας ραφη στο ξυλο; είναι ευκολη διαδικασία; ;):)
 
Αδερφε γραψε αν μπορείς τη διαδικασια! Ειναι τελειο σαν ιδεα βλ. Benelli lord. Τι δερμα βάζεις περνας ραφη στο ξυλο; είναι ευκολη διαδικασία; ;):)
φίλε kastoras για κοντάκι δεν ξέρω!! με τον Θεόφραστο έπεσε σαν ιδέα ....
εγώ είχα βάλει δέρμα σε Πέλμα . μπορείς να δεις ΕΔΏ ... #118 και εδώ #125
το δέρμα το πήρα απο ταπετσιέρη αυτοκινήτων .
 
Μπορει να γινει.
Θελει γυμνο ξυλο, αφινιριστο, και υπολογισμο των τελικων διαστασεων μετα το "ντυσιμο"του ξυλου.
Μαλακο αρνισιο δερμα,βρεξιμο,φορμαρισμα και προσεκτικο κολλημα,οταν στεγνωσει κι εχει παρει τη φορμα του καλουπιου- κοντακιου η παπιας.με προσοχη στις ενωσεις.Οι ψαθες καταργουνται η οχι?
Θελει πολυ προσοχη στο λερωμα απο ιδρωτα, λασπες,νερα κλπ
 
ευχαριστώ Παιδιά για το "κουράγιο" που μου δίνεται .. να είστε καλά !
μια φωτό από χθες έχω .


αυτό που θα ήθελα να κάνω εινα να λύσω Όλα τα εξαρτήματα του μηχανισμού ...δουλεύει, αλλά εχει σκουριές και επιπλέον θα ήθελα να πάρω την εμπειρία αυτή ..
όλα ειναι με πίρους ή κουμπωτά .. όποτε θελω σίγουρα ενα σετ ζουμπάδες...
είναι λέτε παράτολμο?? .xm.
Βαλτο πρωτα σε ενα ποτηρι κοκακολα και αστο λιγο να βγαλει την σκουρια σε στενα σημεια
 
το επόμενο βήμα στην ανακατασκευή έγινε..
η σκουριά ειχε προχωρήσει αρκετά κ έχουν μείνει κάποιες "μελανιές" στο μέταλλο .. αλλά λέω να μην το φάω αλλο



хостинг изображений png
хостинг изображений gif

εύχομαι να εχω το ίδιο καλο αποτέλεσμα τον Giannis k που ειδα πριν
 
Χρήστο πολύ καλό! .shake hands.
Πότε να σου στείλω το κοκοροτούφεκο του πατέρα μου; .sarcastic. Αλλά μετά θέλω να βγει φωτό με Βεργίνα! .big smile.
χαχα άντε άμα κατεβείς Αθήνα θα μπλέξουν οι Χρησταδες μαζι με μπίρες Βεργίνα ... μέχρι και στο browning θα βάλουμε κοκόρια .big smile..big smile..big smile.
 
εργασιών .. συνέχεια !
Η Μπασκουλα καθαριστικέ και γυαλίστηκε (αυριο θα μπούνε και τα γυαλιστικά σαπούνια να καθρεφτίσει)
* σε κάποια σημεία οι ρίζες τις σκουριάς μου χαλάνε λίγο το σύνολο αλλα θα κάνω τα πάντα για να μην αναγκαστώ να το βάψω μαύρο ..
Τα βασικά εξαρτήματα λύθηκαν σχετικά εύκολα με αυτοσχέδιους ζουμπάδες κόβοντας το κεφάλι απο παλιά κατσαβίδια ..
Ο μηχανισμός ειναι σε καλή κατάσταση και πρέπει να πω οτι εντυπωσιάστηκα απο την απλότητα της κατασκευής ....
Φυσικά καθε εξάρτημα στο κουτάκι του και με σημειώσεις πάνω στο σχέδιο ..
Το μονο εξάρτημα που δεν έλυσα ειναι το βασικό κομμάτι του μοχλού ανοίγματος οπου έχει εναν πολύ χοντρό πυρό και δεν θα βγει εύκολα .. αλλα με την αφαίρεση των υπολοίπων εξαρτημάτων είχα πρόσβαση να τον καθαρίσω πολύ κάλα ..









**Γιάννη δεν πιστεύω να έχεις παράπονο?:)
 
Last edited:
Back
Top