Φτιάξ' το μόνος σου

Και η ΑΛΦΑ παρουσα!
Δεν ειναι η ιδια.Τελειωσαν τα μπουκαλια και πηραν σειρα τα κουτακια!beer
εεε ναι λύση ανάγκης .. αλλά απο αύριο εχει Βεργίνα , γιατι μπαίνω σε δύσκολη φάση τησ ανακατασκευής οπότε πρέπει να δουλεύω με τα καλύτερα υλικά.sarcastic.
 
Βλέπω τις φωτογραφίες και ζήλεψα.....όταν το ολοκληρώσεις δεν θα σου κάνει καρδιά να το δώσεις πίσω.shake hands..shake hands..shake hands.
Πλακα πλακα,γενικη αναδομηση!
Με τη καρδια να το αποχωριστει μετα?
Ποιος ειπε οτι θα το δωσει;)

κοίτα που θα με βάλετε να τσακωθώ με την συμπεθέρα!!! :D:D

Να σας πω την αλήθεια το σκέφτομαι απο τώρα.. θα με πονέσει όταν το αποχωριστώ ..
αλλά πιστεύω εχει θα μεγαλύτερη αξία για την γυναίκα που μου το εμπιστεύτηκε και θα δει όμορφο το ντουφέκι του συζύγου της .
Εγω θα εχω πάρει την εμπειρία την επισκευής που ήθελα για κάποιο επόμενο μου παλιό τουφέκι;) και την ικανοποίηση για το αποτέλεσμα της προσπάθειας μου !
αντε παω στον πάγκο τώρα για αρχίσω σιγα σιγα ...μέχρι να παγώσουν οι Βεργίνες beer
 
κοίτα που θα με βάλετε να τσακωθώ με την συμπεθέρα!!! :D:D

Να σας πω την αλήθεια το σκέφτομαι απο τώρα.. θα με πονέσει όταν το αποχωριστώ ..
αλλά πιστεύω εχει θα μεγαλύτερη αξία για την γυναίκα που μου το εμπιστεύτηκε και θα δει όμορφο το ντουφέκι του συζύγου της .
Εγω θα εχω πάρει την εμπειρία την επισκευής που ήθελα για κάποιο επόμενο μου παλιό τουφέκι;) και την ικανοποίηση για το αποτέλεσμα της προσπάθειας μου !
αντε παω στον πάγκο τώρα για αρχίσω σιγα σιγα ...μέχρι να παγώσουν οι Βεργίνες beer
Το τσιγαρο και μια Βεργινα,οταν θα το βλεπεις τελειωμενο, ειναι ΟΛΑ τα λεφτα!!!
 
άλλο ένα βήμα ...
Συναρμολόγηση του μηχανισμού , με το ποιο δύσκολο κομμάτι το απίστευτα ισχυρό ελατήριο..
2 ώρες πάλευα και δεν τα κατάφερα το βάλω! .Δεν το ειχα φανταστεί πόσο δύσκολο ειναι . απογοητευτηκα :(
Τελικά την άλλη μέρα, το πήρα παραμάσχαλα στην δουλειά και να είναι καλά τα παιδιά (μηχανικοί) που με βοήθησαν στο μηχανοστάσιο να το περάσω !


πρώτο πέρασμα με το υγρό οξείδωσης στην κάννη με τις οδηγίες που μου έστειλε ο Στέλιος και της συμβουλές του Γιάννη Αθ
και το πρώτο τρίψιμο με ατσαλομμαλλο
καλά δείχνει να πηγαίνει !
'όταν τελειώσει η κάννη θα ανεβάσω φωτό (*αν και σας έχω πρήξει με την ανακατασκευή μου:D:D )
 
Την επομενη φορα θα ξερεις;)!
Ο σωστος σχεδιασμος του οπλου,προβλεπει για την εφικτη αλλαγη τετοιων απαρτιων.Οπως φαινεται και στη φωτο υπαρχει τρυπα καθετα στον αξονα-οδηγο,ακριβως γι'αυτο το λογο!Σιγα μην και δεν το προβλεπε ο "συντροφος"!Υπ'οψη οτι τα ρωσσικα ελατηρια θεωρουνται απο τα καλυτερα και τουλαχιστον παλιοτερα,"βαφονταν"ενα ενα στο χερι!!
 
Την επομενη φορα θα ξερεις;)!
Ο σωστος σχεδιασμος του οπλου,προβλεπει για την εφικτη αλλαγη τετοιων απαρτιων.Οπως φαινεται και στη φωτο υπαρχει τρυπα καθετα στον αξονα-οδηγο,ακριβως γι'αυτο το λογο!Σιγα μην και δεν το προβλεπε ο "συντροφος"!Υπ'οψη οτι τα ρωσσικα ελατηρια θεωρουνται απο τα καλυτερα και τουλαχιστον παλιοτερα,"βαφονταν"ενα ενα στο χερι!!
Ναι Γιάννη όντος υπάρχει πρόβλεψη και μάστισα υπάρχει και εγκοπή στην μπάσκουλα για να αφαιρέσεις μετα την τοποθέτηση τον πείρο με ευκολία ;)
 
Διαφερει απο οπλο σε οπλο.Αλλου ειναι πανομοιοτυπο.Θεμα σχεδιασμου.Αφου μπηκε απο το εργοστασιο,σημαινει οτι ξαναμπαινει.Εκτος και ειναι "φιξαρισμενο".Πραγμα δυσκολο για αναλλωσιμα...
 
Ναι Γιάννη όντος υπάρχει πρόβλεψη και μάστισα υπάρχει και εγκοπή στην μπάσκουλα για να αφαιρέσεις μετα την τοποθέτηση τον πείρο με ευκολία ;)
Δεν "παιζονται"τα συντροφια,Χρηστο!
Απλοι,αξιοπιστοι και φθηνοι.Οχι φτηνιαρηδες!!
 
Last edited:
Back
Top