Merkel Team

Μία ερώτηση προς την διαχείριση. Έχουν αφαιρεθεί σελίδες από το θέμα; Παλιότερα υπήρχαν και δημοσιεύσεις από τον Νικολή πχ και πολλές φωτογραφίες. Γιατί "φτώχυνε" το merkel team;
 
Το simson δεν ειναι εφαμιλλο του merkel. Δεν εχει Κ Α Μ Ι Α απολυτως σχεση με το merkel. Τα περισσοτερα simson που παιζουν στις συλλογες ειναι 16αρια. Υπαρχουν και αρκετα 12αρια. Συνηθως με 71 ποντους καννες και στενοτσοκαρισμενα. Με υπολογισιμο βαρος, καλες τουφεκιες και ανατολικογερμανικη προελευση. Αλλα επαναλαμβανω καμια σχεση σε ποιοτητα υλικων και κατασκευης με τα merkel.
το Ι Δ Ι Ο εργοστάσιο τα παρήγαγε!!!!
οι ΙΔΙΟΙ τεχνίτες, με τα ΙΔΙΑ υλικά και μηχανήματα σε Δ Ι Α Φ Ο Ρ Ε Τ Ι Κ Ε Σ βαθμίδες φινιρίσματος και με την Ι Δ Ι Α ποιότητα κατασκευής η οποία ήταν υψηλή ακόμα και στα οικονομικά μοντέλα
μιλάμε πάντα για ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΗ κατασκευή στην ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Παρήγαγε διάφορα μοντέλα με διαφορετικές μπράντες "brand names" αλλά παρατηρείται και το φαινόμενο σε οικονομικά (και όχι "φτηνά" μοντέλα), το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ μοντέλο να το διαθέτει στην αγορά σαν Merkel, Simson, Τhallman, "Suhl" κ.α.

Γεγονός είναι ότι τα πιο πολυτελή μοντέλα διατίθονταν σαν Μέρκελ και τα Σιμσον σε πιό απλές εκδόσεις. Στην ΙΔΙΑ έκδοση τα Σιμσον αλλά και τα Thalman, Humbertus, Greifelt κ.α. είναι ΕΦΑΜΙΛΛΑ ποιοτικά με τα Μέρκελ

εν προκειμένω το συγκεκριμένο πλαγιόκαννο με μισές φωτιές, με: δείκτες όπλισης, πλαινά "αυτάκια", τρίτο κλειδί κέρστεν είναι ΕΦΑΜΙΛΛΟ του αντίστοιχου Μέρκελ, κι αυτό αποδεικνύεται κι από τις παρόμοιες τιμές που πιάνουν στις αγορές μεταχειρισμένων του εξωτερικού!

http://www.oplognosia.com/ea/ea21.php

..........Τα ερωτήματα που θέλω να σας θέσω αφορούν ένα Γερμανικό δίκαννο πλαγιόκαννο, δισκάνδαλο με απλούς εξολκείς μάρκας SUHL το οποίο αγόρασα καινούριο το 1995 από τον Καλκατζάκο. Θα ήθελα να μάθω για τον μηχανισμό του, την ποιότητα κατασκευής του (ατσάλι βάσης και κανών, εσωτερικό φινίρισμα, ασφάλεια) και το εργοστάσιο κατασκευής του (στο μαγαζί που το αγόρασα μου είπαν ότι είναι από τη MERKEL αλλά επειδή είναι το φθηνότερο μοντέλο δεν βάζουν πάνω το όνομα, ισχύει αυτό? έχει σχέση με τα SAUER ή τα SIMSON...............

Το δίκαννο σας είναι αναμφίσβητητα γερμανικό και ότι σας είπαν περί Merkel ανταποκρίνεται τόσο από το σχήμα του όπλου όσο και από τον μηχανισμό του. Θα παρατηρήσετε ότι έχει έναν πίρο στο πάνε μέρος της βάσης, ακριβώς πίσω από τα ημισφαίρια των καννών. Αυτός ο πίρος στηρίζει τις σχαστηρίες και πρόκεται για “σήμα κατατεθέν” του μηχανισμού Merkel.

Η δουλειά όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες, είναι εξαιρετικά καθαρή, ειδικά στα κλειδιά και στα επίπεδα των καννών. Προφανώς οι Γερμανοί κάνουν σωστή δουλειά ακόμη και στα φθηνά όπλα και αυτό θα έπρεπε να προβληματίσει μερικές νεοαφιχθείσες χώρες που θέλουν να αναπτύξουν, δήθεν, βιομηχανία κυνηγετικών όπλων.

Οι πιθανότητες είναι ότι το ατσάλι που χρησιμοποιήθηκε είναι το ίδιο με αυτό που μπαίνει στα υπόλοιπα Merkel και δεν αφήνει καμιά αμφιβολία για την ποιότητα του.

http://oplognosia.com/?p=155
Αγαπητε Νικητα,

ευχαριστω για την απαντηση. εχοντας ψαξει λιγο στο internet για το λογοτυπο της εταιριας Simson

βρηκα αυτο:

http://imageshack.com/a/img20/1797/c6eq.jpg

Η Simson κατασχέθηκε από την γερμανική κυβέρνηση πριν τον πόλεμο. Μεταπολεμικά έγινε μέλος του ομίλου Merkel και μοιράζεται το ίδιο λογότυπο.



http://oplognosia.com/?p=90

Κε Νικήτα καλημέρα. Κατέχω ένα πλαγιόκανο SIMSON SUHL (THURINGEN) 9/1952

Το όπλο σας είναι ύψιστης ποιότητας, το κορυφαίο μοντέλο που έβγαζε η Simson. Θυμάμαι ένα παρόμοιο όπλο που είχα φωτογραφίσει στο κατάστημα Μπούσουλας το 1987. Η αξία του είναι σίγουρα στα ίδια επίπεδα με ένα από τα κορυφαία Merkel, και στην κατηγορία των Holland, Purdey και άλλων ισάξιων όπλων.
 
το αναρτω εδώ για να μην χαλάμε άλλα θέματα

θα προτείνω στον φίλο @Odin να βγάλει κάμποσες φωτο
και να τις στείλει στην οπλογνωσία ρωτώντας εαν είναι ΕΦΑΜΙΛΛΟ του αντίστοιχου Μερκελ ή όχι

ας στείλει και τα μηνύματά μου, να δούμε τι θα πει ο Δάσκαλος Νικήτας Κυπρίδημος!
:cool:
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Βλέπω ότι στην ομάδα υπάρχουν γνώστες των Merkel ή τύπου "Merkel" όπλων και ανεβάζω εδώ δύο ερωτήσεις. Πρόκειται για το πλαγιόκαννο που ανέβασα στην σελίδα 132 της ομάδας "πλαγιόκαννο" στις 18/9/22 -

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πλαγιόκαννο.259/page-132

το οποίο είναι όμοιο με το model 47 Merkel και πάνω του γράφει ότι φαίνεται στην φωτογραφία και σύμφωνα με τον Νικήτα είναι Ανατολικογερμανικής κατασκευής τον 3ο του 1958. Επειδή λοιπόν στην μεταπολεμική Ανατολική Γερμανία λειόκαννα κατασκεύαζε μόνο η Merkel, σίγουρα αυτό είναι το εργοστάσιο της αρχικής κατασκευής. Σύμφωνα πάντα με τον Νικήτα , ήταν σύνηθες φαινόμενο η Merkel να δίνει σχεδόν έτοιμα όπλα για τελείωμα , σε διαφορες μικρές ή μεγάλες βιοτεχνίες - βιομηχανίες και γι αυτό βρίσκουμε τέτοια όπλα με διάφορα ονόματα πάνω τους όπως πολύ σωστά γράφουν παραπάνω οι συνάδελφοι.

Ερώτηση 1η: Γνωρίζει κάποιος τον αυλό που συνήθως έβγαιναν τα όπλα αυτά; εσωτερικά στα τσοκ οι κάννες έχουν 17,00 και 17,15 mm διάμετρο αλλά επι ποιού αυλού; σε πολλά όπλα αναγράφονται τα τσοκ και το βάρος των καννών αλλά όχι σ' αυτό και αυλόμετρο δεν υπάρχει.

Ερώτηση 2η: Γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει το τριγωνάκι με τα T G 1 που έχει πάνω του το όπλο και που δίπλα του είναι κολλημένος ένας κύκλος με τον αριθμό 24; κάπου διάβασα ότι το 1 στο τρίγωνο δηλώνει μεσαία κατηγορία ποιότητας αλλά χωρίς γράμματα μέσα και δεν ξέρω αν ισχύει εδώ. Επίσης το G1 αναγράφεται και πάνω στις κάννες στην ρίγα. (πιθανόν να είναι grade 1; )
 

Attachments

  • ΠΛΑΓΙΟ SUHL.jpg
    ΠΛΑΓΙΟ SUHL.jpg
    193,6 KB · Προβολές: 19
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Βλέπω ότι στην ομάδα υπάρχουν γνώστες των Merkel ή τύπου "Merkel" όπλων και ανεβάζω εδώ δύο ερωτήσεις. Πρόκειται για το πλαγιόκαννο που ανέβασα στην σελίδα 132 της ομάδας "πλαγιόκαννο" στις 18/9/22 -

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πλαγιόκαννο.259/page-132

το οποίο είναι όμοιο με το model 47 Merkel και πάνω του γράφει ότι φαίνεται στην φωτογραφία και σύμφωνα με τον Νικήτα είναι Ανατολικογερμανικής κατασκευής τον 3ο του 1958. Επειδή λοιπόν στην μεταπολεμική Ανατολική Γερμανία λειόκαννα κατασκεύαζε μόνο η Merkel, σίγουρα αυτό είναι το εργοστάσιο της αρχικής κατασκευής. Σύμφωνα πάντα με τον Νικήτα , ήταν σύνηθες φαινόμενο η Merkel να δίνει σχεδόν έτοιμα όπλα για τελείωμα , σε διαφορες μικρές ή μεγάλες βιοτεχνίες - βιομηχανίες και γι αυτό βρίσκουμε τέτοια όπλα με διάφορα ονόματα πάνω τους όπως πολύ σωστά γράφουν παραπάνω οι συνάδελφοι.

Ερώτηση 1η: Γνωρίζει κάποιος τον αυλό που συνήθως έβγαιναν τα όπλα αυτά; εσωτερικά στα τσοκ οι κάννες έχουν 17,00 και 17,15 mm διάμετρο αλλά επι ποιού αυλού; σε πολλά όπλα αναγράφονται τα τσοκ και το βάρος των καννών αλλά όχι σ' αυτό και αυλόμετρο δεν υπάρχει.

Ερώτηση 2η: Γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει το τριγωνάκι με τα T G 1 που έχει πάνω του το όπλο και που δίπλα του είναι κολλημένος ένας κύκλος με τον αριθμό 24; κάπου διάβασα ότι το 1 στο τρίγωνο δηλώνει μεσαία κατηγορία ποιότητας αλλά χωρίς γράμματα μέσα και δεν ξέρω αν ισχύει εδώ. Επίσης το G1 αναγράφεται και πάνω στις κάννες στην ρίγα. (πιθανόν να είναι grade 1; )
Τελικά ο αυλός μετρήθηκε 18,3 mm οπότε τα τσοκ πάνε στο φουλ και το εξτρα φουλ !!!
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Βλέπω ότι στην ομάδα υπάρχουν γνώστες των Merkel ή τύπου "Merkel" όπλων και ανεβάζω εδώ δύο ερωτήσεις. Πρόκειται για το πλαγιόκαννο που ανέβασα στην σελίδα 132 της ομάδας "πλαγιόκαννο" στις 18/9/22 -

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πλαγιόκαννο.259/page-132

το οποίο είναι όμοιο με το model 47 Merkel και πάνω του γράφει ότι φαίνεται στην φωτογραφία και σύμφωνα με τον Νικήτα είναι Ανατολικογερμανικής κατασκευής τον 3ο του 1958. Επειδή λοιπόν στην μεταπολεμική Ανατολική Γερμανία λειόκαννα κατασκεύαζε μόνο η Merkel, σίγουρα αυτό είναι το εργοστάσιο της αρχικής κατασκευής. Σύμφωνα πάντα με τον Νικήτα , ήταν σύνηθες φαινόμενο η Merkel να δίνει σχεδόν έτοιμα όπλα για τελείωμα , σε διαφορες μικρές ή μεγάλες βιοτεχνίες - βιομηχανίες και γι αυτό βρίσκουμε τέτοια όπλα με διάφορα ονόματα πάνω τους όπως πολύ σωστά γράφουν παραπάνω οι συνάδελφοι.

Ερώτηση 1η: Γνωρίζει κάποιος τον αυλό που συνήθως έβγαιναν τα όπλα αυτά; εσωτερικά στα τσοκ οι κάννες έχουν 17,00 και 17,15 mm διάμετρο αλλά επι ποιού αυλού; σε πολλά όπλα αναγράφονται τα τσοκ και το βάρος των καννών αλλά όχι σ' αυτό και αυλόμετρο δεν υπάρχει.

Ερώτηση 2η: Γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει το τριγωνάκι με τα T G 1 που έχει πάνω του το όπλο και που δίπλα του είναι κολλημένος ένας κύκλος με τον αριθμό 24; κάπου διάβασα ότι το 1 στο τρίγωνο δηλώνει μεσαία κατηγορία ποιότητας αλλά χωρίς γράμματα μέσα και δεν ξέρω αν ισχύει εδώ. Επίσης το G1 αναγράφεται και πάνω στις κάννες στην ρίγα. (πιθανόν να είναι grade 1; )
Η Μέρκελ από όσο γνωρίζω έφτιαχνε για όλους τους ανατολικούς που είχαν απομήνει κατασκευαστέ, τις βάσεις και τις κάννες και όλο το άλλο το τελείωναν οι ίδιοι. Κάποιο είχαν ποιοτικότερο και κάποιοι άλλοι όχι και τόσο τελείωμα από την Μέρκελ. Όπως επίσης και η Μέρκελ έστελνε βάσεις, συνήθως του μοντέλου 303 στους ποιοτικούς ιταλούς όπου απογήωσαν το μοντέλο 303 σε αισθητική αν και μετά οι ίδιοι το απέριψαν σαν μοντέλο, όπως επίσης και στους ισπανούς, οι οποίοι δεν έφθασαν ποτέ την ποιότητα των γερμανικών Μέρκελ, ειδικά στην ποιότητα των εφαρμογών.
Το τσοκάρισμα σπάνια αναγράφεται σε ανατολικογερμανικό τουφέκι, διότι το τσοκάρισμα το μετρούσαν με ποσοστά συγκέντρωσης στον στόχο και όχι μετρήσιμο σε σχέση αυλού τσοκ. Και κάθε όπλο συνοδευόταν με το πιστοπιοιτικό κάθε κάννης.
 
Merkel.jpg
Χαιρετώ το τιμ, φετινή αγορά του πατέρα μου. ΤΟ ΟΠΛΟ. Για κακή του τύχη είναι πιο κοντά στα δικά μου μέτρα. Πρώτο του κυνήγι και έκανα ένα ωραίο κλαμπάνισμα σε ενα τρυγόνι. Δεν πειράζει όμως γτ το έστρωσα και το καρπώθηκε ο πατέρας μου (διπλή η χαρά μου). Το πλάνο μου είναι να το δουλέψω στα μπασίματα, είναι άλλη η εικόνα του πλαγίου και θέλει συνήθεια.
 
View attachment 78481
Χαιρετώ το τιμ, φετινή αγορά του πατέρα μου. ΤΟ ΟΠΛΟ. Για κακή του τύχη είναι πιο κοντά στα δικά μου μέτρα. Πρώτο του κυνήγι και έκανα ένα ωραίο κλαμπάνισμα σε ενα τρυγόνι. Δεν πειράζει όμως γτ το έστρωσα και το καρπώθηκε ο πατέρας μου (διπλή η χαρά μου). Το πλάνο μου είναι να το δουλέψω στα μπασίματα, είναι άλλη η εικόνα του πλαγίου και θέλει συνήθεια.
Καλοτούφεκο Μάνο!
Να το χαρείς με υγεία!

Η ατυχία του πατέρα σου, τύχη δική σου...
Οσο για το οπλο...ποιοτικά υλικά, πολύ καλές εφαρμογές...αν το αγαπάς, θα το συνηθίσεις..
 
Καλοτούφεκο Μάνο!
Να το χαρείς με υγεία!

Η ατυχία του πατέρα σου, τύχη δική σου...
Οσο για το οπλο...ποιοτικά υλικά, πολύ καλές εφαρμογές...αν το αγαπάς, θα το συνηθίσεις..
Μεγαλώνω Σπύρο και γίνομαι πιο μερακλής. Μου αρέσει να κυνηγώ με διαφορετικά όπλα σε μια σεζόν αν και ξέρω ότι σκοπευτικά είναι το χειρότερο που μπορώ να κάνω. Αλλά επειδή μου έχει φύγει σε μεγάλο βαθμό το να πάρω θήραμα ευχαριστιέμαι περισσότερο άλλα πράγματα στο κυνήγι. Καθομουν με το Μερκελ στα πόδια και το χάιδευα χαχα, ίσως γιαυτό να έχασα και το τρυγόνι. Είναι και πολύ κοντό για τον τρόπο που έχω μάθει να ρίχνω, οπότε θέλει δουλίτσα.
 
Μεγαλώνω Σπύρο και γίνομαι πιο μερακλής. Μου αρέσει να κυνηγώ με διαφορετικά όπλα σε μια σεζόν αν και ξέρω ότι σκοπευτικά είναι το χειρότερο που μπορώ να κάνω. Αλλά επειδή μου έχει φύγει σε μεγάλο βαθμό το να πάρω θήραμα ευχαριστιέμαι περισσότερο άλλα πράγματα στο κυνήγι. Καθομουν με το Μερκελ στα πόδια και το χάιδευα χαχα, ίσως γιαυτό να έχασα και το τρυγόνι. Είναι και πολύ κοντό για τον τρόπο που έχω μάθει να ρίχνω, οπότε θέλει δουλίτσα.
Δεν πειράζει για το τρυγόνι...Η ουσία, όπως λες, είναι να αποσυνδέσεις την απόλαυση του κυνηγιού από την κάρπωση και να ευχαρίστιεσαι κάθε ευκαιρία για κυνήγι που σου δίνεται...και ότι αποτελεί την πολυδιαστατη κυνηγετική δραστηριότητα είναι μέρος της απόλαυση...
Εννοείται ότι βγαίνουμε για κυνήγι και η κάρπωση είναι ο στόχος, όχι όμως ο αυτοσκοπός...
 
View attachment 78481
Χαιρετώ το τιμ, φετινή αγορά του πατέρα μου. ΤΟ ΟΠΛΟ. Για κακή του τύχη είναι πιο κοντά στα δικά μου μέτρα. Πρώτο του κυνήγι και έκανα ένα ωραίο κλαμπάνισμα σε ενα τρυγόνι. Δεν πειράζει όμως γτ το έστρωσα και το καρπώθηκε ο πατέρας μου (διπλή η χαρά μου). Το πλάνο μου είναι να το δουλέψω στα μπασίματα, είναι άλλη η εικόνα του πλαγίου και θέλει συνήθεια.
Είναι πολύ κοντά στο δικό μου Suhl και το δικό μου έχει τρομερά κλειστά τσοκ - φουλ και έξτρα φουλ - αλλά και στήσιμο για λαγό με κεντραρισμένη αλλά χαμηλή τουφέκια οπότε θέλει σίγουρα περίοδο προσαρμογής. Η προσαρμόζεσαι πάνω του ή κάνεις αλλαγές στο κοντάκι. Κάνε ένα Churchill test ίσως εκπλαγείς. Εγώ του έβαλα μηχανισμό ρύθμισης στο χτένι για να ανέβω.
Σαν κατασκευή είναι σαφώς ποιοτικότερο από το δικό μου, αλλά πέρα από τα ενισχυμένα ράδια τα κλειδιά που βλέπω είναι ίδια. Κι εγώ φέτος θα του δώσω ευκαιρίες. Για να δούμε...
 
Για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοι..Αρχικη συσκευασια Μerkel Suhl μαι αγγλε κοντακι 69,5 ποντους κανη και/τσοκ 2/4 αγορα απο τον πατερα μου απο Καλκαντζακο στην Αθηνας στα μεσα του 1970
 

Attachments

  • 20230821_224724.jpg
    20230821_224724.jpg
    223,2 KB · Προβολές: 113
  • 20231009_203856.jpg
    20231009_203856.jpg
    203,1 KB · Προβολές: 112
  • 20231009_203835.jpg
    20231009_203835.jpg
    155 KB · Προβολές: 113
Για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοι..Αρχικη συσκευασια Μerkel Suhl μαι αγγλε κοντακι 69,5 ποντους κανη και/τσοκ 2/4 αγορα απο τον πατερα μου απο Καλκαντζακο στην Αθηνας στα μεσα του 1970
Μπράβο ρε φίλε THEMISTOKLIS 1969 . Η φωτογραφία της συσκευασίας είναι πάρα πολύ χρήσιμη. Μοιάζει πολύ με το δικό μου. Μάλλον είναι ίδιο. Το δικό μου ήταν αγορασμένο το 1961 στο Αγρίνιο και είχε το κλασσικό μαξιλαράκι στο κοντάκι και ήταν ντεμί πιστολέ. Επίσης είχε πολύ κλειστά τσοκ. Η φωτογραφία της συσκευασίας μαρτυράει ότι η Suhl έκανε βελτιώσεις και το έβγαλε με ανοιχτότερα τσοκ και αγγλέ κοντάκι . Schaftart : Engl ( δεν ξέρω αν το schaftart σημαίνει κοντάκι, τα γερμανικά μου είναι ανύπαρκτα) και τσοκ 1/4 και 3/4 καμία σχέση με τα full extrafull του δικού μου. Τα 71 εκ. Της κάννης παραμένουν ίδια. Τουλάχιστον βγαίνει η ικανοποίηση ότι η τελική εικόνα του δικού μου είναι πολύ κοντά σ' αυτό που έκανε τελικά η ίδια η Suchl.🙂

Ετσι ήταν όταν το πήρα: https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πλαγιόκαννο.259/page-132

Τώρα είναι πολύ πιό κοντά στο δικό σου και είναι έτσι:

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πλαγιόκαννο.259/page-198

ΥΓ: Ο θηραιός της συσκευασίας είναι της Suchl;
 
Έπειτα από πολλά χρόνια που διάβασα για αυτά τα όπλα, αξιώθηκα τελικά να αποκτήσω το πιο κάτω μοντέλο χθες. Άριστες οι πρώτες εντυπώσεις αλλά φυσικά, όπως όλα τα όπλα, έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Ελπίζω να με συντροφεύσει για πολλά ακόμα κυνηγετικά χρόνια...IMG_20231125_152027.jpgIMG_20231125_151812.jpgView attachment 82705IMG_20231125_151708.jpgIMG_20231125_151726.jpg
 

Attachments

  • IMG_20231125_151858.jpg
    IMG_20231125_151858.jpg
    246,1 KB · Προβολές: 20
Έπειτα από πολλά χρόνια που διάβασα για αυτά τα όπλα, αξιώθηκα τελικά να αποκτήσω το πιο κάτω μοντέλο χθες. Άριστες οι πρώτες εντυπώσεις αλλά φυσικά, όπως όλα τα όπλα, έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Ελπίζω να με συντροφεύσει για πολλά ακόμα κυνηγετικά χρόνια...View attachment 82701View attachment 82704View attachment 82705View attachment 82706View attachment 82708
Καλορίζικο φίλε
 
Back
Top