Πλαγιόκαννο

Διάβασα παραπάνω για κατάργηση της αυτόματης ασφάλειας. Και στο δικό μου το Suhl ( σελ. 196) μπαίνει αυτόματα η ασφάλεια και είναι αρκετά σπαστικό. Δεν θα ήθελα πλήρη κατάργηση. Απλά όταν γεμίζω να μην μπαίνει αυτόματα αλλά να μπορώ να την βάλω όποτε θέλω, όπως σε όλα τα όπλα δηλαδή.
Βαγγέλη γίνεται αυτό;
 
Last edited:
Παιδιά κληρονομισα από ένα θείο της μάνας μου 2 πλαγιοκαννα
Το ένα είναι ένα μπαικαλ(made in ussr)με 72 ποντους κάννες και με τσοκαρισμα 1-3το οποίο έχει χρησιμοποιηθεί σχεδόν ελάχιστα και είναι σε καλή κατάσταση....
Το άλλο είναι ένα τοz με κοκόρια(made in ussr και αυτό) με 70 πόντους κάννες και νομίζω ότι έχει 1-3 τσοκαρισμα αλλά δεν βρήκα πουθενά να το λέει,και αυτό ειναι σε ψιλό καλή κατάσταση αλλά και τα 2 όπλα έχουν περίπου 15 χρόνια να ρίξουν, Εννοείται ότι το μπαικαλ θα σινιαριστει και θα κυνηγηθεί κανονικά φέτος αλλά το άλλο το ψιλό φοβάμαι λίγο,γνωρίζει κανείς για το τοζ;είναι καλά όπλα σαν τα μπαικαλ;
View attachment 75697

View attachment 75699
Καλορίζικα Χρήστο,πολύ όμορφα και τίμια πλαγιοκαννα...
Αυτό που θα σου πω εγώ αφού πλέον κυνηγάω με πλαγιοκαννα,είναι να τα χρησιμοποιείς με 28 gr και θα δεις πολύ ωραία πράγματα....
 
Παιδιά κληρονομισα από ένα θείο της μάνας μου 2 πλαγιοκαννα
Το ένα είναι ένα μπαικαλ(made in ussr)με 72 ποντους κάννες και με τσοκαρισμα 1-3το οποίο έχει χρησιμοποιηθεί σχεδόν ελάχιστα και είναι σε καλή κατάσταση....
Το άλλο είναι ένα τοz με κοκόρια(made in ussr και αυτό) με 70 πόντους κάννες και νομίζω ότι έχει 1-3 τσοκαρισμα αλλά δεν βρήκα πουθενά να το λέει,και αυτό ειναι σε ψιλό καλή κατάσταση αλλά και τα 2 όπλα έχουν περίπου 15 χρόνια να ρίξουν, Εννοείται ότι το μπαικαλ θα σινιαριστει και θα κυνηγηθεί κανονικά φέτος αλλά το άλλο το ψιλό φοβάμαι λίγο,γνωρίζει κανείς για το τοζ;είναι καλά όπλα σαν τα μπαικαλ;
View attachment 75697

View attachment 75699
Καλορίζικα φίλε.

Ναι τα τοζ εξίσου καλά και ορισμένες περιπτώσεις βλητικα καλυτερα
 
Διάβασα παραπάνω για κατάργηση της αυτόματης ασφάλειας. Και στο δικό μου το Suhl ( σελ. 196) μπαίνει αυτόματα η ασφάλεια και είναι αρκετά σπαστικό. Δεν θα ήθελα πλήρη κατάργηση. Απλά όταν γεμίζω να μην μπαίνει αυτόματα αλλά να μπορώ να την βάλω όποτε θέλω, όπως σε όλα τα όπλα δηλαδή.
Βαγγέλη γίνεται αυτό;

Και βέβαια γίνεται! Απλά κι εύκολα! Η αυτόματη ασφάλεια μετατρέπεται σε απλή/χειροκίνητη... Ένας τίμιος οπλουργός θα την μετατρέψει στο "πι & φι"...!

(Και μένανε μού τη σπάει πολύ η αυτόματη ασφάλεια! Δεν την ανέχομαι με τίποτα!)
 
Ένα ΗΟLLAND & HOLLAND με ολόκληρες, αποσπώμενες φωτιές και ''θεϊκή'' ρίζα καρυδιάς,

για το οποίο... ό,τι και να ειπείς... είναι λίγο!!!!!!

www.youtube.com/watch?v=FqeZVm0n3Kw

.love.
Ασχετο, και οι ενισχυτες οι monoblock που εχει απο κατω απο το τραπεζι, γαματοι πρεπει να ειναι(καθενας με τον πονο του).....
 
Άκρως "λαχταριστόν" και ετούτο το "μπιμπελόν" ALEX MARTIN, με το οποίον ρίχνει ο ψευδός Εγγλέζος εις το κάτωθι βιντεάκι...!!!

www.youtube.com/watch?v=E-TnVmfwzXo
Ωραίος και ο Σκοτσέζος αλλά στην προκειμένη περίπτωση θα προτιμούσα το Westley Richards με τους αποσπώμενους πυροδοτικούς μηχανισμούς...

Πιστεύω αυτο το μοντέλο είναι το αποκορύφωμα του μηχανισμού Anson Deeley...
 
Κύριοι το Suhl που πήρα πριν κάποιους μήνες ( σελ. 196), δια χειρός @ΓΙΑΝΝΗΣ. (η όλη κατασκευή) και Μήτσου (τελειωμάτων) , σε τουρκικη καρυδιά (ή μάλλον καλύτερα Αρμενική) , καλή αλλά οκ όχι και κανένα grade τρομερό, όπως έγινε τώρα.
Και μια που όλοι είναι στα καφενεία και στα εκλογικά κέντρα ευκαιρία για μερικές τουφεκιές να το δοκιμάσουμε.
( Πιό πολύ να παίξουμε δηλαδή γιατί από δοκιμές άλλο τίποτα).
Και μια φωτο από το πέλμα που ο μάστορης και το τσιράκι του αποφασίσαμε απο κοινού να μην βάλουμε κάτι πρόσθετο αλλά να διαμορφώσουμε ψάθα στο καπάκι. Το πρόσθετο πέλμα δεν θα βοηθούσε πολύ δεδομένου ότι το κοντάκι έγινε ακριβώς στα μέτρα μου και ήθελα να αποφύγω τα σκαλώματα που θα μου έβγαιναν (και που όσο μεγαλώνω με εκνευρίζουν περισσότερο .hair. ).HL1.jpghl2.jpghl3.jpg
 
Last edited:
Συγχαρητήρια κυρ Μήτσο!! Κουκλί το 'καμες...!! 👌👌👍👍

Κι όσο για τα ξύλα του, μια χαρά grade έχουνε...!! 4 κατ' εμέ!!
(Πιστεύω θα δείξουν ακόμη πιο πολύ με ένα καλό φινίρισμα λινελαίου...!!)
Ευχαριστώ Νικόλαε.
Τα ξύλα ήδη περάστηκαν με Liberon με υγρό γυαλοχαρτάρισμα για κλείσιμο των πόρων και έχει περαστεί με ένα - δυό χέρια λινέλαιο αλλά υπολόγιζα σε πιό έντονη ανάδειξη των νερών. Τα περισσότερα χέρια λινέλαιο και το τελικό Liberon Finishing λίγο θα το βελτιώσουν. Θα ήθελα να τονιστούν περισσότερο τα νερά γιατί το ξύλο είναι αρκετά καλό. Σκέφτομαι μήπως το Tru Oil δώσει καλύτερο αποτέλεσμα. Θα δούμε.
 
Back
Top