Πλαγιόκαννο

Ρε παλικάρια, εσεις οι γνώστες των παλαιων πλαγίων...
Τι μάρκα όπλο ειναι αυτό κ ποιας χρονολογιας είναι;;;

View attachment 82283View attachment 82284View attachment 82285
Εμένα μου "μυρίζει" ισπανικό, της 10ετίας του '50 (???) ... τότε που υπήρχαν δεκάδες κατασκευαστές, κυρίως Βάσκοι, που έφτιαχναν πλαγιόκαννα δίκαννα, συνήθως χαμηλής και μεσαίας κατηγορίας.
Αντιγράφει τη λεγόμενη "γερμανική σχολή", με τα ενισχυτικά νεύρα στα πλάγια της μπάσκουλας κάτω από τον "καθρέπτη", το περαστό κλειδί στο πίσω/πάνω μέρος των καννών, και το κοντάκι με "μάγουλο" και ανοιχτή πιστολέ λαβή.
Ένα παρόμοιο 16άρι έχει ο γείτονάς μου στο χωριό, το είχα ανεβάσει παλιότερα στο θέμα Cal.16 αλλά έχουν χαθεί οι φωτογραφίες. Ανεβάζω πάλι μερικές.
Από ψάξιμο στο ίντερνετ τότε, και από αλληλογραφία με τον Νικήτα Κυπρίδημο, βρήκαμε ότι ο κατασκευαστής του ήταν κάποιος LUCIO LOYOLA στο Εϊμπάρ. Γύρω στο 1952 αν θυμάμαι καλά ...
Βέβαια δε σημαίνει ότι και το παραπάνω είναι του ίδιου κατασκευαστή. Σχεδόν όλων αυτών των βιοτεχνιών τα όπλα είχαν περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά ...
Αν είχαμε ευκρινείς φωτογραφίες των σφραγίδων στη βάση και στις κάννες θα μπορούσαμε να βγάλουμε κάπως πιο ασφαλές συμπέρασμα ... ;):cool:

IMG_20170604_193136.jpgIMG_20170604_193229.jpgIMG_20170604_193351.jpgIMG_20170605_133921.jpg
 
Last edited:
Ρε παλικάρια, εσεις οι γνώστες των παλαιων πλαγίων...
Τι μάρκα όπλο ειναι αυτό κ ποιας χρονολογιας είναι;;;

View attachment 82283View attachment 82284View attachment 82285
Το πάνω κλειδί , το μάγουλο στο κοντάκι , το καπάκι στην λαβή και τα ράδια στην γωνία της βάσης παραπέμπουν σε ανατολικογερμανικό, Suhl , Merkel ή κάποια άλλη βιοτεχνία που έπαιρνε Merkel και τα τελείωνε. Αλλά όπως λένε και οι άλλοι χωρίς τις σφραγίδες άκρη δεν βγαίνει.
 
Kαι... για ετούτα εδώ τα αριστουργήματα τι έχετε να ειπείτε παίδες...??? o_Oo_Oo_O.pray to God..pray to God..pray to God..pray to God.

www.youtube.com/watch?v=d1f8k1EKlK8

Ειδικώς, αυτό το αποστρογγυλεμένο πλάγιο τής FAMARS στο 3':00'' με τα καλοσμιλεμένα, ευμεγέθη ημισφαίρια και τον πλαϊνό μοχλό... είναι κάτι παραπάνω από ΚΑΒΛΑ...!!!!!! (Με το συμπάθειο, αλλά όντως!!)
 
Last edited:
το εφτιαξε τυπος του στυλ τα ξερω ολα τα φτιαχνω ολα
Επαναστατική προσέγγιση στο θέμα ! .RESPECT.
Κόντρα στην παμπάλαιη παραδοσιακή συντηρητική Αγγλική εμμονή με την τελειότητα των εφαρμογών στα όπλα. 🖕
Ο Manton της νέας εποχής ! :cool:
 
Καλησπέρα παιδιά έχω ένα πλάγιο baical 1/3 μπορώ να ρίξω μονοβολα και με τις δύο κανες και αν ναι πόσα γραμμάρια και τι μονοβολα??Γτ θέλω να ακυρώσω τις μπίλιες
Μονόβολα τύπου foster μπορείς να ρίξεις και με τις δύο κάννες
 
Σήμερα έκανα ένα ωραίο κυνήγι με το πλαγιοκαννο Beretta. Όπως έχει πει και ένας πολύ καλός φίλος, με ένα δικαννο και μια επαναληπτική καραμπίνα στην Ελλάδα μπορείς να κάνεις όλα τα κυνήγια, δεν χρειάζονται ακριβά όπλα IMG_20231210_141049.jpg
 
Back
Top