Merkel Team

Έπειτα από πολλά χρόνια που διάβασα για αυτά τα όπλα, αξιώθηκα τελικά να αποκτήσω το πιο κάτω μοντέλο χθες. Άριστες οι πρώτες εντυπώσεις αλλά φυσικά, όπως όλα τα όπλα, έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Ελπίζω να με συντροφεύσει για πολλά ακόμα κυνηγετικά χρόνια...View attachment 82701View attachment 82704View attachment 82705View attachment 82706View attachment 82708
Τέλειο τουφέκι. Καλορίζικο. Εννοείται θα το έχεις για πάντα.
 
Έπειτα από πολλά χρόνια που διάβασα για αυτά τα όπλα, αξιώθηκα τελικά να αποκτήσω το πιο κάτω μοντέλο χθες. Άριστες οι πρώτες εντυπώσεις αλλά φυσικά, όπως όλα τα όπλα, έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Ελπίζω να με συντροφεύσει για πολλά ακόμα κυνηγετικά χρόνια...View attachment 82701View attachment 82704View attachment 82705View attachment 82706View attachment 82708
Καλορίζικη η γερμανίδα και καλοντούφεκη.
 
Έπειτα από πολλά χρόνια που διάβασα για αυτά τα όπλα, αξιώθηκα τελικά να αποκτήσω το πιο κάτω μοντέλο χθες. Άριστες οι πρώτες εντυπώσεις αλλά φυσικά, όπως όλα τα όπλα, έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Ελπίζω να με συντροφεύσει για πολλά ακόμα κυνηγετικά χρόνια...View attachment 82701View attachment 82704View attachment 82705View attachment 82706View attachment 82708

Καλορίζικο φίλε να σου χαρίσει αξέχαστες στιγμές
 
Έπειτα από πολλά χρόνια που διάβασα για αυτά τα όπλα, αξιώθηκα τελικά να αποκτήσω το πιο κάτω μοντέλο χθες. Άριστες οι πρώτες εντυπώσεις αλλά φυσικά, όπως όλα τα όπλα, έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Ελπίζω να με συντροφεύσει για πολλά ακόμα κυνηγετικά χρόνια...View attachment 82701View attachment 82704View attachment 82705View attachment 82706View attachment 82708
Καλορίζικο! Όπλο για μια ζωή!
 
Μπράβο ρε φίλε THEMISTOKLIS 1969 . Η φωτογραφία της συσκευασίας είναι πάρα πολύ χρήσιμη. Μοιάζει πολύ με το δικό μου. Μάλλον είναι ίδιο. Το δικό μου ήταν αγορασμένο το 1961 στο Αγρίνιο και είχε το κλασσικό μαξιλαράκι στο κοντάκι και ήταν ντεμί πιστολέ. Επίσης είχε πολύ κλειστά τσοκ. Η φωτογραφία της συσκευασίας μαρτυράει ότι η Suhl έκανε βελτιώσεις και το έβγαλε με ανοιχτότερα τσοκ και αγγλέ κοντάκι . Schaftart : Engl ( δεν ξέρω αν το schaftart σημαίνει κοντάκι, τα γερμανικά μου είναι ανύπαρκτα) και τσοκ 1/4 και 3/4 καμία σχέση με τα full extrafull του δικού μου. Τα 71 εκ. Της κάννης παραμένουν ίδια. Τουλάχιστον βγαίνει η ικανοποίηση ότι η τελική εικόνα του δικού μου είναι πολύ κοντά σ' αυτό που έκανε τελικά η ίδια η Suchl.🙂

Ετσι ήταν όταν το πήρα: https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πλαγιόκαννο.259/page-132

Τώρα είναι πολύ πιό κοντά στο δικό σου και είναι έτσι:

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πλαγιόκαννο.259/page-198

ΥΓ: Ο θηραιός της συσκευασίας είναι της Suchl;
Καλημερα σας πολυ σωστα ο θηραιος ειναι ο χαρακτηριστικος του εργοστασιου της πολης Suhl διασημη για την μεταλουργια της.
 
Καλοριζικο φιλε
Έπειτα από πολλά χρόνια που διάβασα για αυτά τα όπλα, αξιώθηκα τελικά να αποκτήσω το πιο κάτω μοντέλο χθες. Άριστες οι πρώτες εντυπώσεις αλλά φυσικά, όπως όλα τα όπλα, έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Ελπίζω να με συντροφεύσει για πολλά ακόμα κυνηγετικά χρόνια...View attachment 82701View attachment 82704View attachment 82705View attachment 82706View attachment 82708
 
Κ
Καλοριζικο φιλε
Καλοριζι
Έπειτα από πολλά χρόνια που διάβασα για αυτά τα όπλα, αξιώθηκα τελικά να αποκτήσω το πιο κάτω μοντέλο χθες. Άριστες οι πρώτες εντυπώσεις αλλά φυσικά, όπως όλα τα όπλα, έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Ελπίζω να με συντροφεύσει για πολλά ακόμα κυνηγετικά χρόνια...View attachment 82701View attachment 82704View attachment 82705View attachment 82706View attachment 82708
κο
 
Ωραίο, απλό, χωρίς τις βίδες στην πάπια ευτυχώς! Καθαρό κυνηγετικό για χρήση και όχι για βιτρίνα!
Αν είναι η επιλογή σας η μόνη σκανδάλη, καλώς! Μπορεί να βγάλει θεματάκια εκεί μέσα.
Να το κυνηγήσετε όσο πάει!
 
Ωραίο, απλό, χωρίς τις βίδες στην πάπια ευτυχώς! Καθαρό κυνηγετικό για χρήση και όχι για βιτρίνα!
Αν είναι η επιλογή σας η μόνη σκανδάλη, καλώς! Μπορεί να βγάλει θεματάκια εκεί μέσα.
Να το κυνηγήσετε όσο πάει!
Εννοείται ότι θα το προτιμούσα δισκάνδαλο, όπως επίσης θα προτιμούσα (ως δεύτερη επιλογή) να έχει επιλογέα η μονή σκανδάλη. Επίσης θα προτιμούσα να μην μπαίνει αυτόματα η ασφάλεια και επίσης το σταθερό του τσοκάρισμα να είναι ** - **** αντί για * - *** που είναι τώρα.

Δυστυχώς, όταν πρόκειται για ένα τελευταίο κομμάτι που δίνεται και σε "παλιά" τιμή, το παίρνεις όπως είναι αλλιώς το παραγγέλνεις όπως το θέλεις με πολλαπλάσιο όμως κόστος.

Αλήθεια, γιατί "χωρίς τις βίδες στην πάπια ευτυχώς!"; Αυτό είναι ένα από τα "σήματα κατατεθέντα" για το Merkel και θα ήθελα να το έχει και το δικό μου..
 
Έπειτα από πολλά χρόνια που διάβασα για αυτά τα όπλα, αξιώθηκα τελικά να αποκτήσω το πιο κάτω μοντέλο χθες. Άριστες οι πρώτες εντυπώσεις αλλά φυσικά, όπως όλα τα όπλα, έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Ελπίζω να με συντροφεύσει για πολλά ακόμα κυνηγετικά χρόνια...View attachment 82701View attachment 82704View attachment 82705View attachment 82706View attachment 82708
Καλορίζικο καλοριχτο να το χαρείς!
 
Εννοείται ότι θα το προτιμούσα δισκάνδαλο, όπως επίσης θα προτιμούσα (ως δεύτερη επιλογή) να έχει επιλογέα η μονή σκανδάλη. Επίσης θα προτιμούσα να μην μπαίνει αυτόματα η ασφάλεια και επίσης το σταθερό του τσοκάρισμα να είναι ** - **** αντί για * - *** που είναι τώρα.

Δυστυχώς, όταν πρόκειται για ένα τελευταίο κομμάτι που δίνεται και σε "παλιά" τιμή, το παίρνεις όπως είναι αλλιώς το παραγγέλνεις όπως το θέλεις με πολλαπλάσιο όμως κόστος.

Αλήθεια, γιατί "χωρίς τις βίδες στην πάπια ευτυχώς!"; Αυτό είναι ένα από τα "σήματα κατατεθέντα" για το Merkel και θα ήθελα να το έχει και το δικό μου..
Το τσοκάρισμα του αν είναι αχρωμίοτο, φτιάχνεται από έναν που χρησιμοποιεί το σωστό εργαλείο αλεζουάρ και όχι γυαλοχαρτο τυλιγμένο σε κύλινδρο! Και φυσικά το τουφέκι να το θέλουμε να το κρατήσουμε!
Για τις βίδες στην πάπια! Πόσες φορές νομίζετε ότι θα τις ξεβιδώσετε για να το καθαρίσετε κάθε φορά που θα βρέχεται το όπλο? Είναι το νο1 σημείο που ξεκινάει να σκουριάζει κάτω από από τα ξύλα αυτά! Και τα 2 τουφέκια που έχω με βίδες στην πάπια, κοιτάζω τον καιρό μην βρέξει για να τα βγάλω!!
Αν δεν έχετε τουφεκίσει άλλη φορά με τέτοια τουφέκια, μετά το μπαμ θα δείτε ένα συννεφάκι πούπουλα!!!
 
Συν το κενό που θα δημιουργηθεί μετά από χρόνια! Αν με ρωτήσετε, σκέφτομαι να αλλάξω την πάπια με ολόκληρο ξύλο! Αλλά επειδή είναι η αφεντική το σκέφτομαι!View attachment 82852
Υπόψη ότι η κάθε βίδα έχει διαφορετικό μήκος και μικρή διαφορά στο φάλτσο του κεφαλιου.
Δηλ,βιδωνει η καθεμία στην δική της τρυπα διαφορετικά θα εξέχει από την επιφάνεια του ξύλου η δεν θα φτανει κι ενδεχομένως δεν θα τερματίζει με την εγκοπή της σύμφωνη με τον κατά μήκος άξονα των κανών.
 
Υπόψη ότι η κάθε βίδα έχει διαφορετικό μήκος και μικρή διαφορά στο φάλτσο του κεφαλιου.
Δηλ,βιδωνει η καθεμία στην δική της τρυπα διαφορετικά θα εξέχει από την επιφάνεια του ξύλου η δεν θα φτανει κι ενδεχομένως δεν θα τερματίζει με την εγκοπή της σύμφωνη με τον κατά μήκος άξονα των κανών.
Αυτά τα ωραία είναι για μένα. Γουστάρω πολύ τέτοιες ιδιοτροπίες
 
Back
Top