Πλαγιόκαννο

Αυτό το Beretta 486 Parallelo βρε παιδιά... είναι το κάτι άλλο από πάσης απόψεως...!!!

Συγκεντρώνει όλες μα όλες τις αρετές ενός πανέμορφου και ποιοτικότατου πλάγιου δίκαννου...!!! Είναι σκέτη απόλαυση...!!!

Απολαύστε λοιπόν, αρκετά και διάφορα (youtubo)βιντεάκια με δαύτο στον εξής σύνδεσμο:

www.youtube.com/results?search_query=beretta+parallelo

.love..tired..pray to God..pray to God..pray to God.
 
Αυτό το Beretta 486 Parallelo βρε παιδιά... είναι το κάτι άλλο από πάσης απόψεως...!!!

Συγκεντρώνει όλες μα όλες τις αρετές ενός πανέμορφου και ποιοτικότατου πλάγιου δίκαννου...!!! Είναι σκέτη απόλαυση...!!!

Απολαύστε λοιπόν, αρκετά και διάφορα (youtubo)βιντεάκια με δαύτο στον εξής σύνδεσμο:

www.youtube.com/results?search_query=beretta+parallelo

.love..tired..pray to God..pray to God..pray to God.
Από τα άλλα 《όπλα》 θα δούμε τίποτα; Καιρό έχεις να μας ανεβάσεις!!!
 
Από τα άλλα 《όπλα》 θα δούμε τίποτα; Καιρό έχεις να μας ανεβάσεις!!!

Aμ πώς! Γι' αυτά Χρηστάρα, σας έχω έναν άλλον, αντιπροσωπευτικότατο σύνδεσμο, με ό,τι πιο hot & sexy κυκλοφορεί στο γυναικείο μαγιό...

Το επονομαζόμενο... "Black Tape Project"!!!

www.youtube.com/watch?v=mlw8VmpkJRk

.very shoked..very shoked..love..love..tired..tired.o_Oo_Oo_O.pray to God..pray to God..pray to God..exciting..exciting.
 
Aμ πώς! Γι' αυτά Χρηστάρα, σας έχω έναν άλλον, αντιπροσωπευτικότατο σύνδεσμο, με ό,τι πιο hot & sexy κυκλοφορεί στο γυναικείο μαγιό...

Το επονομαζόμενο... "Black Tape Project"!!!

www.youtube.com/watch?v=mlw8VmpkJRk

.very shoked..very shoked..love..love..tired..tired.o_Oo_Oo_O.pray to God..pray to God..pray to God..exciting..exciting.
Απο τα χερακια του δικου μας του @GIANNHS ειναι φτιαγμενες αυτες!
Δεν του χουν αφησαι πλαστικη ταινια για καλωδιο ουτε για δειγμα .big smile.
 
Απο τα χερακια του δικου μας του @GIANNHS ειναι φτιαγμενες αυτες!
Δεν του χουν αφησαι πλαστικη ταινια για καλωδιο ουτε για δειγμα .big smile.
Με αυτά τα δύο είμαστε έτοιμοι Χρύσανθε,όταν βρούμε και τα κορμιά την στήσαμε την επιχείρηση......
231.jpgimages.jpeg
 
Με αυτά τα δύο είμαστε έτοιμοι Χρύσανθε,όταν βρούμε και τα κορμιά την στήσαμε την επιχείρηση......
View attachment 55864View attachment 55865
Αδερφε Δεν πιανει το χαρτι εκει που πρεπει να το βαλουμε, εχει υγρασια .sarcastic.

Θα μας τρεχουν τα μοντελα οτι δεν τους την βαλαμε καλα, ρεζιλι θα γινουμε.sarcastic.

Πλαστικη θελουμε
.big smile.
 
Δε
Ρίξτε λίγο sipe και κολλήστε!!!
Δεν ερχεσαι εσυ που εισαι και μικρος να μας φτιαξεις τις πολλες;

Και φτιαχνουμε απο 1-2 με το γιωργο εμεις

50 γαζελες ειναι τι θελεις να μοιαζουμε με αφυδατωμενη σταφυδα μετα;
.sarcastic.

Μην βλεπεις τον Γιαννη που τις καταφερε ολες , ειναι μαθημενος στα πολλα αμπερ και βολτ αυτος.sarcastic.
 
Να πούμε και μία μεγάλη διαφορά που έχουν τα boxlock από τα sidelock, και για εμένα δίνει στο boxlock ένα προβάδισμα κάλους. Είναι ότι η βάση στα πλάγια με μισές φωτιές είναι πιο λεπτή από την βάση στα πλάγια με ολόκλυρες φωτιές, λόγο του ότι η ολόκλυρη φωτιά είναι στο έξω μέρος της βάσης ενώ σε αυτό με μισές φωτιές είναι μέσα στην βάση στο βάθος που είναι η τρύπα του επικρουστήρα. Αυτό δίνει ένα πλεονέκτημα στην οπλοκατασκευή να γίνει πιο λεπτή στην βάση και τα φένσες που είναι τα στρογγυλά βυζάκια να το πούμε αφθέρετα οι βάσης των καννών δίνουν την δυνατότητα να γίνουν ολοστρόγγυλα και το άνω μέρος της βάσης όσο και το κάτω πιο στρογγυλεμένα! Ένα πλεονέκτημα που για να το βρεις σε όπλο με ολόκλυρες φωτιές πρέπει να ψάξεις πολύ και να το πληρώσεις επίσης!
Δείτε πόσο αρμονικά και όμορφα είναι τα φένσες και το άνω μέρος της βάσης, στην άνω φωτό που ανέβασε ο Νικόλας Ρεντίφης με το Ugartechèa με τα τρυγόνια!
Και αν βρεθεί και πλάγιο με μισές φωτιές και μηχανισμό blitz δηλαδή στην πλάκα της σκανδάλης και είναι κατασκευασμένο από τις αρχές και μέσα του περασμένου αιώνα και με τελείωμα ελυπτικό ή μισοφέγγαρο ή γυρλάντα κοντακιού και βάσης, τότε μιλάμε για όνειρο και ξεχνάς τα sidelock
Βάλε στην εξίσωση και το σαφώς πιο λεπτό (λόγω εφαρμογών) κοντάκι του side lock ...
 
Ενας φίλος πήρε από κληρονομιά ένα πλαγιόκαννο που στις κάννες γράφει " WERK - HAENEL - SUHL" και έχει σφραγίδες ανατολικής Γερμανίας. Επίσης στο ξύλο του κοντακιού έχει μία σφραγίδα του οπλοπωλείου που αναφέρει έτος εισαγωγής 1961. Σε ερώτηση που έκανα στον Νικήτα μου είπε ότι η Merkel ήταν η μόνη που επιτρεπόταν να κατασκευάζει λειόκαννα όπλα στην μεταπολεμική Αν. Γερμανία αλλά, επιτρεπόταν σε μικρές βιοτεχνίες να τελειώνουν τα όπλα της και να βάζουν τις δικές τους σφραγίδες εξ ου και το HAENEL. Επίσης μου είπε ότι το όπλο είναι παρόμοιο με το μοντέλο 47 της Merkel και όντως είναι.

Το κακό είναι ότι το όπλο είναι κακοδιατηρημένο και όντας σε αχρηστεία τα προηγούμενα 25 χρόνια έχει φθορές και διαβρώσεις ακόμα και μέσα στην κάννη (όχι όμως σε τέτοιο βαθμό που να έχουν γίνει κρατήρες απλά είναι κάτι μικρές λεπτές σκούρες γραμμές που δεν είναι μολυβδώσεις) . Υπ' όψιν ότι φαίνεται να είναι αχρωμίωτο. Τα ξύλα αν και σε κακή κατάσταση μπορούν να έρθουν σε ικανοποιητική κατάσταση αλλά για τα μέταλλα ... δεν ξέρω . Μόλις βγεί ΑΚΚΟ θα το δει οπλουργός αλλά, χωρίς να είναι σε άριστη κατάσταση, πιστεύω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς φόβο.

Το ερώτημα είναι πόσο μπορεί να κοστίζει ένα τέτοιο όπλο στην κατάσταση αυτή;
ΥΓ: Γενικά πωλούνται παρόμοια όπλα αλλά σε cal 20 όχι σε cal 12 και οι τιμές τους είναι αρκετά ψηλές ώστε αξίζει να το ψάξουμε.
 

Attachments

  • κοντάκι.jpg
    κοντάκι.jpg
    187,9 KB · Προβολές: 93
  • Σφραγίδες αρ.jpg
    Σφραγίδες αρ.jpg
    172,6 KB · Προβολές: 93
Ενας φίλος πήρε από κληρονομιά ένα πλαγιόκαννο που στις κάννες γράφει " WERK - HAENEL - SUHL" και έχει σφραγίδες ανατολικής Γερμανίας. Επίσης στο ξύλο του κοντακιού έχει μία σφραγίδα του οπλοπωλείου που αναφέρει έτος εισαγωγής 1961. Σε ερώτηση που έκανα στον Νικήτα μου είπε ότι η Merkel ήταν η μόνη που επιτρεπόταν να κατασκευάζει λειόκαννα όπλα στην μεταπολεμική Αν. Γερμανία αλλά, επιτρεπόταν σε μικρές βιοτεχνίες να τελειώνουν τα όπλα της και να βάζουν τις δικές τους σφραγίδες εξ ου και το HAENEL. Επίσης μου είπε ότι το όπλο είναι παρόμοιο με το μοντέλο 47 της Merkel και όντως είναι.

Το κακό είναι ότι το όπλο είναι κακοδιατηρημένο και όντας σε αχρηστεία τα προηγούμενα 25 χρόνια έχει φθορές και διαβρώσεις ακόμα και μέσα στην κάννη (όχι όμως σε τέτοιο βαθμό που να έχουν γίνει κρατήρες απλά είναι κάτι μικρές λεπτές σκούρες γραμμές που δεν είναι μολυβδώσεις) . Υπ' όψιν ότι φαίνεται να είναι αχρωμίωτο. Τα ξύλα αν και σε κακή κατάσταση μπορούν να έρθουν σε ικανοποιητική κατάσταση αλλά για τα μέταλλα ... δεν ξέρω . Μόλις βγεί ΑΚΚΟ θα το δει οπλουργός αλλά, χωρίς να είναι σε άριστη κατάσταση, πιστεύω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς φόβο.

Το ερώτημα είναι πόσο μπορεί να κοστίζει ένα τέτοιο όπλο στην κατάσταση αυτή;
ΥΓ: Γενικά πωλούνται παρόμοια όπλα αλλά σε cal 20 όχι σε cal 12 και οι τιμές τους είναι αρκετά ψηλές ώστε αξίζει να το ψάξουμε.

Κυρ Μήτσο, στείλτε το στον Ντίνο τον Παπατσαρούχα (ο πιο πεπειραμένος και μερακλής οπλουργός στα παλαιά δίκαννα) για εσωτερική λείανση των καννών... Θα σας τις κάμει ολοκαίνουργιες! Καλύτερα κι από ό,τι ήτανε από τη "μαμά" του...! Θα σας φτειάξει και τα τσοκ στα γούστα σας, θα βελτιώσει και τους κώνους συναρμογής... Θα σας τις βάψει κιόλας τις καννούλες του και θα είναι όλα σαν καινούργια...! Εννοείται πως καλό είναι να το δει και εσωτερικώς στον μηχανισμό του, αλλά και στα κλειδιά του και να σας τα σφίξει εάν χρειασθεί... Και στα ξύλα μπορεί να σας αναλάβει την ανακαίνισή τους, αλλά να τροποποιήσει και τις διαστάσεις στο κοντάκι του...
Βέβαια, όλ' αυτά μαζί, θα κοστίσουνε μερικές 100άδες ευρουλάκια, αλλά μπορεί και φτηνότερα εάν δεν γίνουν όλα τα ανωτέρω... Ας ξεκινήσει από τα πιο απαραίτητα για την ασφάλεια κατά τη χρήση του κυρίως... Το συγκεκριμένο δικαννάκι την αξίζει νομίζω μια καλή αναπαλαίωση...! Τουλάχιστον τις κάννες, τα κλειδιά του και τον μηχανισμό του, εάν όχι τα ξύλα του...
Πάρ' τον ένα τηλεφωνάκι για να σου δώσει έναν "μπούσουλα"... http://www.hephestus.gr/
Τα γράφω εξ ιδίας πείρας...
 
Last edited:
Ενας φίλος πήρε από κληρονομιά ένα πλαγιόκαννο που στις κάννες γράφει " WERK - HAENEL - SUHL" και έχει σφραγίδες ανατολικής Γερμανίας. Επίσης στο ξύλο του κοντακιού έχει μία σφραγίδα του οπλοπωλείου που αναφέρει έτος εισαγωγής 1961. Σε ερώτηση που έκανα στον Νικήτα μου είπε ότι η Merkel ήταν η μόνη που επιτρεπόταν να κατασκευάζει λειόκαννα όπλα στην μεταπολεμική Αν. Γερμανία αλλά, επιτρεπόταν σε μικρές βιοτεχνίες να τελειώνουν τα όπλα της και να βάζουν τις δικές τους σφραγίδες εξ ου και το HAENEL. Επίσης μου είπε ότι το όπλο είναι παρόμοιο με το μοντέλο 47 της Merkel και όντως είναι.

Το κακό είναι ότι το όπλο είναι κακοδιατηρημένο και όντας σε αχρηστεία τα προηγούμενα 25 χρόνια έχει φθορές και διαβρώσεις ακόμα και μέσα στην κάννη (όχι όμως σε τέτοιο βαθμό που να έχουν γίνει κρατήρες απλά είναι κάτι μικρές λεπτές σκούρες γραμμές που δεν είναι μολυβδώσεις) . Υπ' όψιν ότι φαίνεται να είναι αχρωμίωτο. Τα ξύλα αν και σε κακή κατάσταση μπορούν να έρθουν σε ικανοποιητική κατάσταση αλλά για τα μέταλλα ... δεν ξέρω . Μόλις βγεί ΑΚΚΟ θα το δει οπλουργός αλλά, χωρίς να είναι σε άριστη κατάσταση, πιστεύω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς φόβο.

Το ερώτημα είναι πόσο μπορεί να κοστίζει ένα τέτοιο όπλο στην κατάσταση αυτή;
ΥΓ: Γενικά πωλούνται παρόμοια όπλα αλλά σε cal 20 όχι σε cal 12 και οι τιμές τους είναι αρκετά ψηλές ώστε αξίζει να το ψάξουμε.
Ευρωπάικες τιμές ή τιμές Ελλάδας?
Από 150 ευρώ έως μερικές χιλιάδες στην χώρα μας ως συλεκτικόν!!!
Αν αξίζει να το επισκευάσεις? Ανάλογα το κόστος. Αν θέλει μερικές κατοστάδες όπως έγραψε ο άνωθεν φίλος, τρεις λαλοϋν και δυο χορεύουν!
 
Back
Top