SKB Team

Αυτό εννοούσα και εγώ λέγοντας τα παραπάνω...σ'ευχαριστώ για την επιβεβαίωση....το φινίρισμα αλλάζει...απλά όπως είπα και πριν καταλαβαίνω με ποια κριτήρια ειπώθηκε οτι έχει διαφορά το ένα όπλο απο το άλλο (μεταχειρισμένο σε άριστη κατασταση από μέλος του forum).


Αυτό που λογικά εννοούσε είναι ότι το 605 έχει 2300 περιπου. (δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί τα ανεβωκατεβαζει) όταν το 905 τις καλές εποχές είχε κοντά στα 3800.
Αν το μεταχειρισμένο 905 λοιπόν είναι σαν καινούριο, και είναι όπως το θες, αξίζει να το πάρεις σε σχέση με ενα καινούριο 605.
 
Last edited:
Tα SKB είναι φοβερά όπλα πλήν όμως θέλουν συχνό σχολαστικό καθάρισμα απο μερακλή ιδιοκτήτη .
Δέν είναι για τεμπέληδες δλδ που καθαρίζουν όπλο όταν δεν βαριούνται
Αν το αμελήσεις θα κάνει στίγματα εσωτερικά στην κάνη κι'ακόμη χειρότερα στην θαλάμη κάτι σαν δακτυλίδι .
Υ.Γ Από θέμα κλειδιών κλπ ,στερεότητας ένα πραγματικό άρμα μάχης
 
Last edited:
Πολύ ωραία όπλα πραγματικά. Γιατί ποια είναι η διαφορά ενός 905 από ένα 605 πέραν από τις διακοσμητικές πλάκες και τα ξύλα;; εκτός εάν εννοείς μεταχειρισμένο πιο ακριβό μοντέλο από μέλος του forum σαν καινούργιο....έτσι να το καταλάβω
Αυτό που λογικά εννοούσε είναι ότι το 605 έχει 2300 περιπου. (δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί τα ανεβωκατεβαζει) όταν το 905 τις καλές εποχές είχε κοντά στα 3800.
Αν το μεταχειρισμένο 905 λοιπόν είναι σαν καινούριο, και είναι όπως το θες, αξίζει να το πάρεις σε σχέση με ενα καινούριο 605.
Ακριβώς έτσι είναι, ο μηχανισμός από όσο γνωρίζω είναι ίδιος, αν και θέλω να πιστεύω ότι στα τελευταία στάδια όπως και στον ποιοτικό έλεγχο θα υπήρχαν κάποιες διαφορές στην λεπτομερέστερη δουλειά μεταξύ των δύο μοντέλων.
Και ξαναλέω ότι το όπλο, από όσο είχα δει και εγώ, δεν ήταν απλώς σε άριστη κατάσταση, ήταν καινούργιο!
Αν λοιπόν μπορείς με τα ίδια λεφτά να πάρεις το 905, γιατί να πάρεις το 605;
 
Παιδια ειναι οπλαρες..εχω το 685 ΑΧΡΩΜΙΟΤΟ 18.7 αυλους, τελειο ζυγισμα,τσοκ seminol,μιλαμε για φοβερες τουφεκιες... φοβερη ποιοτητα, συμφωνω με τον Λαμπη θελει προσοχη στο καθαρισμα.
Το δικό σου μοντέλο είναι αυτά που έφερνε ο κύριος Σωτηρόπουλος...
Αν θυμάμαι καλά είχαν κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά σε σχέση με τα ποιο καινούργια μοντέλα..
 
Καλησπέρα. Δεν μπορώ να δω το βίντεο του μαστοράκου, λόγω κακού ίντερνετ εδώ στο χωριό, και δεν ξέρω τι έξτρα μπιχλιμπίδια έχει το συγκεκριμένο 605, αλλά θεωρώ τα 2000€ υπερβολικά, εφόσον μάλιστα το εργοστάσιο έχει κλείσει τώρα και καμιά 10ετία ... Εγώ το δικό μου το είχα πάρει 1850 € το 2006. Βέβαια ήταν μάλλον τιμή γνωριμίας αφού ήταν λίγος καιρός που είχε αρχίσει να τα φέρνει ο ΤΟΥΡΗΣ, κι επίσης ήταν χωρίς επίχρυσες παραστάσεις, και με απλό κοκάλινο κυρτό πέλμα. Αργότερα από όσο θυμάμαι είχε ανεβάσει τις τιμές αρκετά, το 605 κάπου στα 2300 € ???
Σχετικά με τα σχόλια των φίλων @Εβριτης και @ΛΑΜΠΗΣ, να σημειώσω ότι τα SKB που εισήγαγε ο ΤΟΥΡΗΣ είχαν χρωμιωμένες κάννες (και εσωτερικά τσοκ ανοξείδωτα, κατασκευής Briley) και δεν είχαν κανένα θέμα οξείδωσης από ελλιπή καθαρισμό, τουλάχιστον στο εσωτερικό των καννών ...
Σχετικά με το βάρος του 605, το δικό μου ήταν 3.260 gr (κυνηγετικό, 71 cm, με λεπτό κυρτό πέλμα από βακελίτη). Τώρα, μετά την αφαίρεση των πλαϊνών ριγών, και λίγο κόντεμα του κοντακιού, είναι στα 3.150 gr.
IMG_20190319_212900.jpg
 
Back
Top