SKB Team

... σχεδόν κανείς μάστορας (κι όχι μόνο οι οπλουργοί) δε θέλει να στέκεσαι από πάνω του ... ίσως αγχώνονται ... ή φοβούνται πως θα τους κλέψεις τα μυστικά της τέχνης ...
Όπως τα λες φίλε μου. Αν και χωρίς να έχω διάθεση διαφήμισης ο Δημήτρης ο Χατζηνάκος εδώ στην Θεσσαλονίκη μπορεί να κάθεται με τις ώρες και να κουβεντιάζει μαζί σου, ενώ δουλεύει, χωρίς κανένα πρόβλημα. Έτσι έμαθα πολλά απ' αυτόν. Κι έχει πολλή όρεξη για κουβέντα. Ίσως επειδή συνήθως είναι μόνος. Και , πράγμα παράξενο για μάστορα, λέει και μυστικά - κόλπα - του επαγγέλματος. Μου έχει πει πολλά κόλπα για τα κοντάκια ,τις ψάθες, τα φινιρίσματα, τις βαφές, ώρα να έχεις να κάθεσαι μαζί του. Μια φορά μου είχε πει και την συνταγή του φάρμακου για την αργή βαφή κι εγώ ο μ@λ@κ@ς εκείνη την εποχή δεν ασχολιόμουνα με μέταλλα και δεν την συγκράτησα. Ε δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι.:). Ωχ topic. ...
 
Πήγα απόψε και πήρα το δίκαννο. Μου είχε πει να κρατώ τις κάννες και την πάπια, για να δοκιμάσει τη βελόνα που άλλαξε αν δουλεύει κανονικά. Έβαλε 2 κάλυκες (μόνο με καψούλι) και τους πυροδότησε κι έσκασαν τα καψούλια κανονικά, οπότε μάλλον είναι εντάξει. Μου είπε ότι δυσκολεύτηκε πολύ να βγάλει τη σκανδαλοθήκη, δεν ξεβίδωναν οι βίδες γιατί λέει είχαν κόλλα σπειρωμάτων. Το ίδιο και η βελόνα ... γι'αυτό λέει δεν ξεβίδωσε την κάτω να την καθαρίσει μόνο την ψέκασε ... Το όλο θέμα μου στοίχισε 100 € (ανταλλακτικό & εργασία) ... :(
Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε ότι δεν θα προκύψει κάτι άλλο στο άμεσο μέλλον ...
1828
Βέβαια, όπως το φοβόμουνα ... ψιλογ@#ησε τη βίδα που συγκρατεί τη σκανδαλοθήκη ... Βλέπω την εγκοπή της διπλάσια απ'ότι ήταν πριν !!! :oops: Δε βλέπω όμως ζημιά γύρω-γύρω, οπότε συμπεραίνω ότι τσαλάκωσε την εγκοπή στην προσπάθεια να την ξεβιδώσει, και τη φάρδυνε μετά για να μη φαίνεται (αλλά δεν τα κατάφερε να το κρύψει εντελώς) !!! ... αλλά δε γ@μιέται το παλιοντούφεκο, σιγά μη κάτσω να σκάσω ...
1829

Με την ευκαιρία του ζήτησα να μετρήσει τους αυλούς, πράγματι έχει αυλόμετρο, αναλογικό (απ'ότι μπόρεσα να δω από μακριά, γιατί δεν αφήνει να περάσεις από τη μέσα μεριά του πάγκου) που δείχνει στο αγγλοσαξωνικό σύστημα, και τους βρήκε 0,727" στην πάνω κάννη και 0,728" στην κάτω, δηλαδή 18,4658 mm και 18,4912 mm. Όσο τους είχα υπολογίσει κι εγώ με τις μπακαλίστικες "πατέντες" που είχα περιγράψει παλιότερα εδώ ... με ελάχιστη ως μηδαμινή απόκλιση ;) Έτσι, είναι γεγονός ότι αν περνούσε από Τράπεζα Δοκιμής (τα ιαπωνικά και τα αμερικανικά δεν περνάνε) θα σφραγίζονταν και οι δυο κάννες με 18,5 ... :rolleyes:
 
Πήγα απόψε και πήρα το δίκαννο. Μου είχε πει να κρατώ τις κάννες και την πάπια, για να δοκιμάσει τη βελόνα που άλλαξε αν δουλεύει κανονικά. Έβαλε 2 κάλυκες (μόνο με καψούλι) και τους πυροδότησε κι έσκασαν τα καψούλια κανονικά, οπότε μάλλον είναι εντάξει. Μου είπε ότι δυσκολεύτηκε πολύ να βγάλει τη σκανδαλοθήκη, δεν ξεβίδωναν οι βίδες γιατί λέει είχαν κόλλα σπειρωμάτων. Το ίδιο και η βελόνα ... γι'αυτό λέει δεν ξεβίδωσε την κάτω να την καθαρίσει μόνο την ψέκασε ... Το όλο θέμα μου στοίχισε 100 € (ανταλλακτικό & εργασία) ... :(
Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε ότι δεν θα προκύψει κάτι άλλο στο άμεσο μέλλον ...
View attachment 1828
Βέβαια, όπως το φοβόμουνα ... ψιλογ@#ησε τη βίδα που συγκρατεί τη σκανδαλοθήκη ... Βλέπω την εγκοπή της διπλάσια απ'ότι ήταν πριν !!! :oops: Δε βλέπω όμως ζημιά γύρω-γύρω, οπότε συμπεραίνω ότι τσαλάκωσε την εγκοπή στην προσπάθεια να την ξεβιδώσει, και τη φάρδυνε μετά για να μη φαίνεται (αλλά δεν τα κατάφερε να το κρύψει εντελώς) !!! ... αλλά δε γ@μιέται το παλιοντούφεκο, σιγά μη κάτσω να σκάσω ...
View attachment 1829

Με την ευκαιρία του ζήτησα να μετρήσει τους αυλούς, πράγματι έχει αυλόμετρο, αναλογικό (απ'ότι μπόρεσα να δω από μακριά, γιατί δεν αφήνει να περάσεις από τη μέσα μεριά του πάγκου) που δείχνει στο αγγλοσαξωνικό σύστημα, και τους βρήκε 0,727" στην πάνω κάννη και 0,728" στην κάτω, δηλαδή 18,4658 mm και 18,4912 mm. Όσο τους είχα υπολογίσει κι εγώ με τις μπακαλίστικες "πατέντες" που είχα περιγράψει παλιότερα εδώ ... με ελάχιστη ως μηδαμινή απόκλιση ;) Έτσι, είναι γεγονός ότι αν περνούσε από Τράπεζα Δοκιμής (τα ιαπωνικά και τα αμερικανικά δεν περνάνε) θα σφραγίζονταν και οι δυο κάννες με 18,5 ... :rolleyes:
Πόσο έκανε ρε Στέλιο εκείνο το κλειδί που χρειαζόταν για να βγει η βελόνα;
 
Πόσο έκανε ρε Στέλιο εκείνο το κλειδί που χρειαζόταν για να βγει η βελόνα;
Κάπου στα 25 δολάρια - αλλά το Midway δε στέλνει στην Ελλάδα. Και δεν είναι μόνο το κλειδί. Χρειαζόταν και ειδικό κατσαβίδι και ψιλός ζουμπάς για να βγει η σκανδαλοθήκη, μέγγενη, κλπ. ... Και χρόνος να συγκεντρωθούν όλα αυτά .... Κι εγώ ήθελα να φτιαχτεί γρήγορα, για να παίζω στο σκοπευτήριο ... ;):D:)
 
Κάπου στα 25 δολάρια - αλλά το Midway δε στέλνει στην Ελλάδα. Και δεν είναι μόνο το κλειδί. Χρειαζόταν και ειδικό κατσαβίδι και ψιλός ζουμπάς για να βγει η σκανδαλοθήκη, μέγγενη, κλπ. ... Και χρόνος να συγκεντρωθούν όλα αυτά .... Κι εγώ ήθελα να φτιαχτεί γρήγορα, για να παίζω στο σκοπευτήριο ... ;):D:)
Ναι είδα το ειδικό κατσαβίδι που είχε αυτός .sarcastic. .
 
Ναι είδα το ειδικό κατσαβίδι που είχε αυτός .sarcastic. .
Eγω του τα πα και προχτες που βρεθηκαμε πανω.
Ναι, κι είχα μια σκασίλα !!! ... Αφού το περίμενα, μη πω ότι περίμενα και χειρότερα !!! Εδώ ο άλλος (που είναι και μεγάλη φίρμα) στράβωσε την κάννη ... για μια τσαλακωμένη βίδα θα τα βάψω μαύρα τώρα πια ;;; Αυτό είναι "πταίσμα" ... .yel. .sarcastic.
 
Πήγα απόψε και πήρα το δίκαννο. Μου είχε πει να κρατώ τις κάννες και την πάπια, για να δοκιμάσει τη βελόνα που άλλαξε αν δουλεύει κανονικά. Έβαλε 2 κάλυκες (μόνο με καψούλι) και τους πυροδότησε κι έσκασαν τα καψούλια κανονικά, οπότε μάλλον είναι εντάξει. Μου είπε ότι δυσκολεύτηκε πολύ να βγάλει τη σκανδαλοθήκη, δεν ξεβίδωναν οι βίδες γιατί λέει είχαν κόλλα σπειρωμάτων. Το ίδιο και η βελόνα ... γι'αυτό λέει δεν ξεβίδωσε την κάτω να την καθαρίσει μόνο την ψέκασε ... Το όλο θέμα μου στοίχισε 100 € (ανταλλακτικό & εργασία) ... :(
Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε ότι δεν θα προκύψει κάτι άλλο στο άμεσο μέλλον ...
View attachment 1828
Βέβαια, όπως το φοβόμουνα ... ψιλογ@#ησε τη βίδα που συγκρατεί τη σκανδαλοθήκη ... Βλέπω την εγκοπή της διπλάσια απ'ότι ήταν πριν !!! :oops: Δε βλέπω όμως ζημιά γύρω-γύρω, οπότε συμπεραίνω ότι τσαλάκωσε την εγκοπή στην προσπάθεια να την ξεβιδώσει, και τη φάρδυνε μετά για να μη φαίνεται (αλλά δεν τα κατάφερε να το κρύψει εντελώς) !!! ... αλλά δε γ@μιέται το παλιοντούφεκο, σιγά μη κάτσω να σκάσω ...
View attachment 1829

Με την ευκαιρία του ζήτησα να μετρήσει τους αυλούς, πράγματι έχει αυλόμετρο, αναλογικό (απ'ότι μπόρεσα να δω από μακριά, γιατί δεν αφήνει να περάσεις από τη μέσα μεριά του πάγκου) που δείχνει στο αγγλοσαξωνικό σύστημα, και τους βρήκε 0,727" στην πάνω κάννη και 0,728" στην κάτω, δηλαδή 18,4658 mm και 18,4912 mm. Όσο τους είχα υπολογίσει κι εγώ με τις μπακαλίστικες "πατέντες" που είχα περιγράψει παλιότερα εδώ ... με ελάχιστη ως μηδαμινή απόκλιση ;) Έτσι, είναι γεγονός ότι αν περνούσε από Τράπεζα Δοκιμής (τα ιαπωνικά και τα αμερικανικά δεν περνάνε) θα σφραγίζονταν και οι δυο κάννες με 18,5 ... :rolleyes:
Καλα, δεν ντρεπονται που παραδιδουν ετσι το οπλο???
 
Πήγα απόψε και πήρα το δίκαννο. Μου είχε πει να κρατώ τις κάννες και την πάπια, για να δοκιμάσει τη βελόνα που άλλαξε αν δουλεύει κανονικά. Έβαλε 2 κάλυκες (μόνο με καψούλι) και τους πυροδότησε κι έσκασαν τα καψούλια κανονικά, οπότε μάλλον είναι εντάξει. Μου είπε ότι δυσκολεύτηκε πολύ να βγάλει τη σκανδαλοθήκη, δεν ξεβίδωναν οι βίδες γιατί λέει είχαν κόλλα σπειρωμάτων. Το ίδιο και η βελόνα ... γι'αυτό λέει δεν ξεβίδωσε την κάτω να την καθαρίσει μόνο την ψέκασε ... Το όλο θέμα μου στοίχισε 100 € (ανταλλακτικό & εργασία) ... :(
Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε ότι δεν θα προκύψει κάτι άλλο στο άμεσο μέλλον ...
View attachment 1828
Βέβαια, όπως το φοβόμουνα ... ψιλογ@#ησε τη βίδα που συγκρατεί τη σκανδαλοθήκη ... Βλέπω την εγκοπή της διπλάσια απ'ότι ήταν πριν !!! :oops: Δε βλέπω όμως ζημιά γύρω-γύρω, οπότε συμπεραίνω ότι τσαλάκωσε την εγκοπή στην προσπάθεια να την ξεβιδώσει, και τη φάρδυνε μετά για να μη φαίνεται (αλλά δεν τα κατάφερε να το κρύψει εντελώς) !!! ... αλλά δε γ@μιέται το παλιοντούφεκο, σιγά μη κάτσω να σκάσω ...
View attachment 1829

Με την ευκαιρία του ζήτησα να μετρήσει τους αυλούς, πράγματι έχει αυλόμετρο, αναλογικό (απ'ότι μπόρεσα να δω από μακριά, γιατί δεν αφήνει να περάσεις από τη μέσα μεριά του πάγκου) που δείχνει στο αγγλοσαξωνικό σύστημα, και τους βρήκε 0,727" στην πάνω κάννη και 0,728" στην κάτω, δηλαδή 18,4658 mm και 18,4912 mm. Όσο τους είχα υπολογίσει κι εγώ με τις μπακαλίστικες "πατέντες" που είχα περιγράψει παλιότερα εδώ ... με ελάχιστη ως μηδαμινή απόκλιση ;) Έτσι, είναι γεγονός ότι αν περνούσε από Τράπεζα Δοκιμής (τα ιαπωνικά και τα αμερικανικά δεν περνάνε) θα σφραγίζονταν και οι δυο κάννες με 18,5 ... :rolleyes:
Με την ευκαιρία η Brownels έχει ένα κράμα που το ονομάζει cerrosafe alloy, με αυτό μπορούν να μετρηθούν αυλοί, θαλάμες κτλ. Δείτε το βίντεο είναι ευκαιρία να δέιτε ένα όπλο από το σπάνιο διαμέτρημα 11.
 
Με την ευκαιρία η Brownels έχει ένα κράμα που το ονομάζει cerrosafe alloy, με αυτό μπορούν να μετρηθούν αυλοί, θαλάμες κτλ. Δείτε το βίντεο είναι ευκαιρία να δέιτε ένα όπλο από το σπάνιο διαμέτρημα 11.

Πολυ μερακλης ο τυπος.
 
Πολυ μερακλης ο τυπος.
...Eίναι γαμάτος ο τυπάρας αυτός...!!! Τεράστιος οπλουργός (δεν υπάρχει κάτι που να μην καταφέρνει) και δάσκαλος...!!! Και η εταιρεία του, η Midway USA σκίζει...!!! Τον παρακολουθώ εδώ και χρόνια...
 
Όποιος πληρώσει δύο χιλιάρικα για αυτό, θα κλαίει όταν μάθει ότι μόλις έχασε ένα καινούργιο 905 S που πούλαγε στα ίδια λεφτά ο Σταύρος!
Όπλο άλλης κατηγορίας!!!!Το 605 ένα δίκανο είναι το 905 είναι φοβερό!!!!
 
Πολύ ωραία όπλα πραγματικά. Γιατί ποια είναι η διαφορά ενός 905 από ένα 605 πέραν από τις διακοσμητικές πλάκες και τα ξύλα;; εκτός εάν εννοείς μεταχειρισμένο πιο ακριβό μοντέλο από μέλος του forum σαν καινούργιο....έτσι να το καταλάβω
 
Πολύ ωραία όπλα πραγματικά. Γιατί ποια είναι η διαφορά ενός 905 από ένα 605 πέραν από τις διακοσμητικές πλάκες και τα ξύλα;; εκτός εάν εννοείς μεταχειρισμένο πιο ακριβό μοντέλο από μέλος του forum σαν καινούργιο....έτσι να το καταλάβω

Καλη ερωτηση.think.
Ας μας απαντησουν οσοι γνωριζουν.....Μια υποθεση μπορω να κανω για καλυτερες λειανσεις μηχανησμου, και φινιρισματος...
 
Εκτός από ξύλα και τα πολυτελή χαρακτηριστικά (χρυσές παραστάσεις σε πολλά σημεία του όπλου) του 805 και περισσότερο του 905, δεν έχουν διαφορά.
Διαφορά σε λειάνσεις και κλείδωμα έχουν το μοντελο 4000 και 5000.
Το 4000 έχει αποσπομενη σκανδαλοθηκη πολύ καλής ποιότητας!
 
Εκτός από ξύλα και τα πολυτελή χαρακτηριστικά (χρυσές παραστάσεις σε πολλά σημεία του όπλου) του 805 και περισσότερο του 905, δεν έχουν διαφορά.
Διαφορά σε λειάνσεις και κλείδωμα έχουν το μοντελο 4000 και 5000.
Το 4000 έχει αποσπομενη σκανδαλοθηκη πολύ καλής ποιότητας!

Αυτό εννοούσα και εγώ λέγοντας τα παραπάνω...σ'ευχαριστώ για την επιβεβαίωση....το φινίρισμα αλλάζει...απλά όπως είπα και πριν καταλαβαίνω με ποια κριτήρια ειπώθηκε οτι έχει διαφορά το ένα όπλο απο το άλλο (μεταχειρισμένο σε άριστη κατασταση από μέλος του forum).
 
Back
Top