Baikal Team

Γιατί να μην έρθουν;;
Λίγα Ρώσικα όπλα έχουν εισαχθεί εδώ...;)
Οχι δεν ειναι λιγα αλλα σιγουρα δεν ειναι ολα..
Αν ψαξεις το σαιτ θα δεις καποια απο αυτα,κυνηγετικα-σκοπευτικα-αεροβολα..
https://baikalinc.ru/
Και σε αλλες εταιριες το ιδιο γινεται.. οπως κ στα φυσιγγια..θεμα αντιπροσωπων μαλλον..
 
Αλέξανδρε νομίζω πως η mp-156 θα βγει αδρανείας...
Εχει βγει αλλα απο πολλα βιντεο βλεπω εχει θεμα με τα "ελαφρια" φυσιγγια! Πιστευω θα ηταν μια καλη επιλογη αν ειχε τιμη κ αξιοπιστια οπως οι αεριων της Baikal! Εχει ενα περιεργο συστημα αδρανειας σε σχεση με αυτα που εχουμε συνηθισει!
 
Το απόγευμα που καθάριζα το μονόκαννο (ИЖ 18Μ-Μ) μου μπήκε η ιδέα να μετρήσω τον αυλό, έστω και με μπακαλίστικο τρόπο ... μάλλον να δω κατά πόσο επιβεβαιώνεται το 18,4 που έχει σφραγισμένο στο κλειδί.
Παλιότερα είχα φτιάξει την παρακάτω "πατέντα" για αυτό το σκοπό, για να τσεκάρω τους αυλούς του SKB, αφού ο οπλουργός που το είχα στείλει για αφαίρεση ριγών "ξέχασε" (βαρέθηκε) να τους μετρήσει παρότι του το είχα ζητήσει και γραπτά και τηλεφωνικά 2-3 φορές !!!
IMG-20190402-183044.jpg
IMG-20190402-183250.jpg

Το κέρμα των 2 λεπτών έχει διάμετρο 18,73 χιλ. Το τρύπησα λοιπόν στο κέντρο, το προσάρμοσα στο δράπανο με μια βίδα και παξιμάδια, και περιστρέφοντάς το το "έφαγα" περιφερειακά με ντουκόχαρτο, σταδιακά μετρώντας και συνεχίζοντας μέχρι που το κατέβασα στα 18,50 χιλ. Μετά προσάρμοσα αυτή τη "ροδέλα" στη βέργα ώστε να μπαίνει εντελώς κάθετα στην κάννη (οι αμερικάνικες αλουμινένιες βέργες βολεύουν σ'αυτό, αφού το πρόσθετο ανταπτοράκι που βιδώνει στην άκρη συγκρατεί σταθερά τη ροδέλα). Δοκίμασα μετά να το βάλω στις κάννες αλλά δεν έμπαινε, σταματούσε στο τέλος του κώνου !!! Έτσι το τρόχισα ακόμα λίγο ... αλλά το παράκανα και πήγε στα 18,42 χιλ. ... Τώρα έμπαινε άνετα και στις δυο κάννες,και όταν τις κοίταζα στο φως φαινόταν ένα λεπτό φωτεινό "δαχτυλίδι" γύρω-γύρω. Έτσι συμπέρανα, με αρκετή σιγουριά, ότι οι αυλοί είναι κάπου 18,45 - 18,47 χιλ. ;)
Τώρα λοιπόν σκέφτηκα να το δοκιμάσω και στο Baikal ... Βασικά δεν περίμενα ότι θα περνάει, αφού είναι 18,42 και η κάννη γράφει 18,4 ... αλλά διαπίστωσα ότι έμπαινε και εδώ άνετα, και κοιτάζοντας στο φως φαίνεται το λεπτό φωτεινό δαχτυλίδι, το ίδιο όπως και στο SKB !!!
IMG-20190402-183840.jpg

Επομένως και στο Baikal μου ο αυλός είναι κάπου εκεί στα 18,45 - 18,46 χιλ. Ευχάριστη έκπληξη πάντως !!! καλύτερα παραπάνω (έστω και λίγο) από το 18,4 παρά λιγότερο ... :)
Αν είχε και λίγο μακρύτερο κώνο θα ήταν ακόμη καλύτερα ... ;) Με την ευκαιρία ξαναμέτρησα και τη θαλάμη και είναι πράγματι 70 χιλ. όπως γράφει - και τον κώνο (μπακαλίστικα επίσης, αλλά δεν νομίζω να έπεσα πολύ έξω) και δυστυχώς είναι μόλις 10 χιλ. !!! Αλλά τέλος πάντων, δεν κολλάω σε κώνους και αυλούς, έτσι κι αλλιώς την κάνει τη δουλειά του μια χαρά ...:cool:
 
Το απόγευμα που καθάριζα το μονόκαννο (ИЖ 18Μ-Μ) μου μπήκε η ιδέα να μετρήσω τον αυλό, έστω και με μπακαλίστικο τρόπο ... μάλλον να δω κατά πόσο επιβεβαιώνεται το 18,4 που έχει σφραγισμένο στο κλειδί.
Παλιότερα είχα φτιάξει την παρακάτω "πατέντα" για αυτό το σκοπό, για να τσεκάρω τους αυλούς του SKB, αφού ο οπλουργός που το είχα στείλει για αφαίρεση ριγών "ξέχασε" (βαρέθηκε) να τους μετρήσει παρότι του το είχα ζητήσει και γραπτά και τηλεφωνικά 2-3 φορές !!!
IMG-20190402-183044.jpg
IMG-20190402-183250.jpg

Το κέρμα των 2 λεπτών έχει διάμετρο 18,73 χιλ. Το τρύπησα λοιπόν στο κέντρο, το προσάρμοσα στο δράπανο με μια βίδα και παξιμάδια, και περιστρέφοντάς το το "έφαγα" περιφερειακά με ντουκόχαρτο, σταδιακά μετρώντας και συνεχίζοντας μέχρι που το κατέβασα στα 18,50 χιλ. Μετά προσάρμοσα αυτή τη "ροδέλα" στη βέργα ώστε να μπαίνει εντελώς κάθετα στην κάννη (οι αμερικάνικες αλουμινένιες βέργες βολεύουν σ'αυτό, αφού το πρόσθετο ανταπτοράκι που βιδώνει στην άκρη συγκρατεί σταθερά τη ροδέλα). Δοκίμασα μετά να το βάλω στις κάννες αλλά δεν έμπαινε, σταματούσε στο τέλος του κώνου !!! Έτσι το τρόχισα ακόμα λίγο ... αλλά το παράκανα και πήγε στα 18,42 χιλ. ... Τώρα έμπαινε άνετα και στις δυο κάννες,και όταν τις κοίταζα στο φως φαινόταν ένα λεπτό φωτεινό "δαχτυλίδι" γύρω-γύρω. Έτσι συμπέρανα, με αρκετή σιγουριά, ότι οι αυλοί είναι κάπου 18,45 - 18,47 χιλ. ;)
Τώρα λοιπόν σκέφτηκα να το δοκιμάσω και στο Baikal ... Βασικά δεν περίμενα ότι θα περνάει, αφού είναι 18,42 και η κάννη γράφει 18,4 ... αλλά διαπίστωσα ότι έμπαινε και εδώ άνετα, και κοιτάζοντας στο φως φαίνεται το λεπτό φωτεινό δαχτυλίδι, το ίδιο όπως και στο SKB !!!
IMG-20190402-183840.jpg

Επομένως και στο Baikal μου ο αυλός είναι κάπου εκεί στα 18,45 - 18,46 χιλ. Ευχάριστη έκπληξη πάντως !!! καλύτερα παραπάνω (έστω και λίγο) από το 18,4 παρά λιγότερο ... :)
Αν είχε και λίγο μακρύτερο κώνο θα ήταν ακόμη καλύτερα ... ;) Με την ευκαιρία ξαναμέτρησα και τη θαλάμη και είναι πράγματι 70 χιλ. όπως γράφει - και τον κώνο (μπακαλίστικα επίσης, αλλά δεν νομίζω να έπεσα πολύ έξω) και δυστυχώς είναι μόλις 10 χιλ. !!! Αλλά τέλος πάντων, δεν κολλάω σε κώνους και αυλούς, έτσι κι αλλιώς την κάνει τη δουλειά του μια χαρά ...:cool:
Ωραια πατεντα...!
 
Και εγω σε μια mp155 τη βρηκα 18,58 απο 18,4 που αναγραφετε και δεν το πιστευα και το ξανατσεκαρισα σε δευτερο οπλουργο κάι το αποτελεσμα ηταν παλι το ιδιο μην πιστευτε τι γραφουν οι κανες επησης σε μια 303 το βρηκα απο 18,3 που εγραφε στα 18,22
 
Το απόγευμα που καθάριζα το μονόκαννο (ИЖ 18Μ-Μ) μου μπήκε η ιδέα να μετρήσω τον αυλό, έστω και με μπακαλίστικο τρόπο ... μάλλον να δω κατά πόσο επιβεβαιώνεται το 18,4 που έχει σφραγισμένο στο κλειδί.
Παλιότερα είχα φτιάξει την παρακάτω "πατέντα" για αυτό το σκοπό, για να τσεκάρω τους αυλούς του SKB, αφού ο οπλουργός που το είχα στείλει για αφαίρεση ριγών "ξέχασε" (βαρέθηκε) να τους μετρήσει παρότι του το είχα ζητήσει και γραπτά και τηλεφωνικά 2-3 φορές !!!
IMG-20190402-183044.jpg
IMG-20190402-183250.jpg

Το κέρμα των 2 λεπτών έχει διάμετρο 18,73 χιλ. Το τρύπησα λοιπόν στο κέντρο, το προσάρμοσα στο δράπανο με μια βίδα και παξιμάδια, και περιστρέφοντάς το το "έφαγα" περιφερειακά με ντουκόχαρτο, σταδιακά μετρώντας και συνεχίζοντας μέχρι που το κατέβασα στα 18,50 χιλ. Μετά προσάρμοσα αυτή τη "ροδέλα" στη βέργα ώστε να μπαίνει εντελώς κάθετα στην κάννη (οι αμερικάνικες αλουμινένιες βέργες βολεύουν σ'αυτό, αφού το πρόσθετο ανταπτοράκι που βιδώνει στην άκρη συγκρατεί σταθερά τη ροδέλα). Δοκίμασα μετά να το βάλω στις κάννες αλλά δεν έμπαινε, σταματούσε στο τέλος του κώνου !!! Έτσι το τρόχισα ακόμα λίγο ... αλλά το παράκανα και πήγε στα 18,42 χιλ. ... Τώρα έμπαινε άνετα και στις δυο κάννες,και όταν τις κοίταζα στο φως φαινόταν ένα λεπτό φωτεινό "δαχτυλίδι" γύρω-γύρω. Έτσι συμπέρανα, με αρκετή σιγουριά, ότι οι αυλοί είναι κάπου 18,45 - 18,47 χιλ. ;)
Τώρα λοιπόν σκέφτηκα να το δοκιμάσω και στο Baikal ... Βασικά δεν περίμενα ότι θα περνάει, αφού είναι 18,42 και η κάννη γράφει 18,4 ... αλλά διαπίστωσα ότι έμπαινε και εδώ άνετα, και κοιτάζοντας στο φως φαίνεται το λεπτό φωτεινό δαχτυλίδι, το ίδιο όπως και στο SKB !!!
IMG-20190402-183840.jpg

Επομένως και στο Baikal μου ο αυλός είναι κάπου εκεί στα 18,45 - 18,46 χιλ. Ευχάριστη έκπληξη πάντως !!! καλύτερα παραπάνω (έστω και λίγο) από το 18,4 παρά λιγότερο ... :)
Αν είχε και λίγο μακρύτερο κώνο θα ήταν ακόμη καλύτερα ... ;) Με την ευκαιρία ξαναμέτρησα και τη θαλάμη και είναι πράγματι 70 χιλ. όπως γράφει - και τον κώνο (μπακαλίστικα επίσης, αλλά δεν νομίζω να έπεσα πολύ έξω) και δυστυχώς είναι μόλις 10 χιλ. !!! Αλλά τέλος πάντων, δεν κολλάω σε κώνους και αυλούς, έτσι κι αλλιώς την κάνει τη δουλειά του μια χαρά ...:cool:

Στέλιο έχε υπόψιν σου ότι με τα φτηνά ηλεκτρονικά παχύμετρα παίρνεις μετρήσεις με ακρίβεια +/- 0.03mm.
 
Δειτε τι έγραψε σε σχετικό ερώτημα ο Ν. Κυπρίδημος: "Το θέμα (διαμέτρου) του αυλού λύνεται απλά με μια μέτρηση. Ενδέχεται να μην είναι ούτε 18,4 αφού η μέτρηση στη δοκιμή γίνεται με καλίμπρες τύπου go-no go που δεν είναι απόλυτα ακριβείς."
 
Καλησπέρα σας

Θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω στην κατοχή μου ένα Baikal IJ 18 cal 16 με σταθερό μονό τσοκ του πατέρα μου με τρύπια κάννη. Θα ήθελα να το κάνω ξανά λειτουργικό αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω πουθενά καινούργια κάννη για να αγοράσω. Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ;;;; Η αν το συγκεκριμένο όπλο μπορεί αν πάρει κάννη από σύγχρονα μονόκαννα ;;;
 
Καλησπέρα σας

Θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω στην κατοχή μου ένα Baikal IJ 18 cal 16 με σταθερό μονό τσοκ του πατέρα μου με τρύπια κάννη. Θα ήθελα να το κάνω ξανά λειτουργικό αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω πουθενά καινούργια κάννη για να αγοράσω. Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ;;;; Η αν το συγκεκριμένο όπλο μπορεί αν πάρει κάννη από σύγχρονα μονόκαννα ;;;
 
Καλησπέρα σας

Θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω στην κατοχή μου ένα Baikal IJ 18 cal 16 με σταθερό μονό τσοκ του πατέρα μου με τρύπια κάννη. Θα ήθελα να το κάνω ξανά λειτουργικό αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω πουθενά καινούργια κάννη για να αγοράσω. Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ;;;; Η αν το συγκεκριμένο όπλο μπορεί αν πάρει κάννη από σύγχρονα μονόκαννα ;;;
Σταύρο καλησπέρα
τηλ.σε εισαγωγείς baikal ίσως σε βοηθήσει
αν δεν το γνωρίζεις χρειάζεται και άδεια αγοράς
https://kirgias.gr/
https://www.npapadakis.gr/
http://www.dorkas.net/ έφερνε παλιότερα baikal μπορεί να υπάρχει κάποιο στοκ
η άλλη περίπτωση είναι να αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο η καινούργιο και να προσαρμόσεις την κάννη μετά από συμβουλή οπλουργού αν γίνεται :)
 
Last edited:
Δεν ξερω αν συμφέρει, και κάνη να βρεθεί πιθανό είναι οτι θα χρειαστεί εφαρμογή της σε οπλουργό. Ολοκληρο το οπλο καινουριο έχει 190 ευρώ νομίζω,πόσα να δωσεις για αγορα κάνης και πιθανή εργασία σε οπλουργό+ παράβολα κλπ για άδεια αγορας κ κατοχης καινουριας κάνης;
 
Καλησπέρα σας

Θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω στην κατοχή μου ένα Baikal IJ 18 cal 16 με σταθερό μονό τσοκ του πατέρα μου με τρύπια κάννη. Θα ήθελα να το κάνω ξανά λειτουργικό αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω πουθενά καινούργια κάννη για να αγοράσω. Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ;;;; Η αν το συγκεκριμένο όπλο μπορεί αν πάρει κάννη από σύγχρονα μονόκαννα ;;;
Η τρύπα σε πιο σημείο της κάνης είναι
 
Έχω απευθυνθεί στς αντιπροσωπίες αλλά δυστυχώς δν έχω βρει κάτι. Το ξέρω ότι ίσος να μην συμφέρει οικονομικά και από την στιγμή που έχω άλλα όπλα που κυνηγάω, αλλά έχει συναισθηματική αξία για εμένα. Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια και το χρόνο σας, θα το ψάξω λίγο ακόμα και βλέπουμε.
 
Η τρύπα σε πιο σημείο της κάνης είναι

Δεν είναι ακριβός τρύπα στν αρχή της κάννης έχει μεγάλους κρατήρες. Το είχε πάει ο πατέρας μου σε οπλουργό και του είχε πει ότι δεν διορθώνεται. Αυτό βέβαια είχε γίνει πριν πολλά χρόνια.
 
Back
Top