SKB Team

Eπίσης, σπουδαίο ρόλο παίζει και το είδος κόλλησης μεταξύ ριγών και καννών που επιλέγει ο κάθε κατασκευαστής...! Η μπρουντζοκόλληση, για παράδειγμα, είναι η πιο γρήγορη, φθηνή και επιρρεπής σε αβαρίες κόλληση...! Την εφαρμόζουν μικροί και φθηνοί κατασκευαστές...!
Τα SKB, ωστόσο, εφάρμοζαν την καλύτερη μέθοδο κόλλησης, την ασημοκόλληση...! Πιο απαιτητική και κοστοβόρα, αλλά ποιοτική και ανθεκτική στο χρόνο...!
 
Νίκο, το "τεστάκι" αυτό το ήξερα πολύ πριν πάρω το δικό μου SKB (... ας είναι καλά ο Νικήτας Κυπρίδημος ...) και το έκανα αρκετές φορές από τότε που πήρα το όπλο (Απρίλιο 2006). Για 10 ολόκληρα χρόνια, και με πάνω από 3.000 φυσίγγια το χρόνο μόνο στο σκοπευτήριο, (δεν λογαριάζω αυτά που ρίχτηκαν στο κυνήγι γιατί δεν ξεπερνούσαν τα 200-300 το χρόνο) οι ρίγες δεν είχαν παρουσιάσει κανένα θέμα. Μέχρι πέρυσι το καλοκαίρι, Ιούλιο 2016, όταν ένα απόγευμα μόλις γύρισα στο σπίτι από το σκοπευτήριο, διαπίστωσα ότι είχαν ξεκολλήσει οι 2 ενδιάμεσες στο μεγαλύτερο μέρος τους και κρατούσαν μόνο σε λίγα εκατοστά στην αρχή και στο τέλος τους. Τη συνέχεια της ιστορίας την έχω ξαναπεί με κάθε λεπτομέρεια ... και τη γνωρίζεις.
Με τη φράση σου για ... "οπλουργική παρέμβαση" τώρα μου έξυσες πληγές !!!! :( Αν μπορούσα να φανταστώ ή να υποψιαστώ το αποτέλεσμα της "οπλουργικής παρέμβασης" τότε, δεν θα το έστελνα, απλά θα αφαιρούσα τις ρίγες μόνος μου (τραβώντας τες) ... Οι κάννες ούτως ή άλλως ήταν κολλημένες μεταξύ τους στην άκρη τους (στόμια) και δεν είχαν ξεκολλήσει. Σίγουρα θα εύρισκα τρόπο να ενισχύσω τη συγκράτησή τους ... έστω και τυλίγοντάς τις μερικές φορές με σύρμα, λίγο πριν τα στόμια !!! Καλύτερα θα ήταν έτσι, παρά να έχω ένα όπλο που οι κάννες του πλέον δεν είναι απόλυτα ευθείες αλλά ... καμπύλες !!! :mad: :( :mad::(:mad::(
Ωρε Στέλιο τώρα το όπλο δεν φτιάχνει ;
 
Φτιάχνει ρε Νικολή, πως δεν φτιάχνει !!! Αλλά ... ποιος να το φτιάξει ;;; Ποιος θα μου εγγυηθεί 100% ότι πράγματι θα το φτιάξει, και όχι θα το ... <<<φτιάξει >>> ???????????????? ;)

Ίσως ο Κούρκουλος Στέλιο...! Κάνε μια τελευταία προσπάθεια...! Μην τα παρατάς...! Αφού το αγαπάς αυτό το οπλάκι...! Νομίζω αξίζει τον κόπο και το χρήμα...!
Εγώ, στη θέση σου Στέλιο, θα το είχα ξαναεπιχειρήσει να το φτειάξω στα σίγουρα...! Μιλάμε για SKB...! Δεν μιλάμε για... Baikal ή Bettinsoli...!
 
ας είναι καλά ο Νικήτας Κυπρίδημος ...

Mακράν ο πιο άρτιος και "βαθύς" γνώστης της ιστορίας και λειτουργίας του λειόκαννου και του ραβδωτού και της βλητικής των...!!! Μπροστά του, όλοι οι υπόλοιποι βλητικοί συντάκτες "ωχριούν" και μοιάζουν "ερασιτέχνες"...! Κατέχει πολύ καλά και την οπλουργική (δεν είναι οπλουργός), τουλάχιστον σε θεωρητικό (εάν όχι σε πρακτικό) επίπεδο...! Διατηρεί και μία άκρως εμπεριστατωμένη, διαφωτιστική και ενδιαφέρουσα, σχετική με το όλο θέμα ιστοσελίδα (oplognosia.com) με διαδραστικό χαρακτήρα (ενότητα "ερωτήσεις - απαντήσεις")...!!! Αξίζει να την επισκεφθεί κάποιος κυνηγός ή οπλόφιλος...! Και να θέσει οποιαδήποτε απορία του γύρω από τα όπλα...!
 
Θα το ξαναγραψω αλλη μια φορα, στα δικανα οι πλαινες ριγες απαιτουν ιδιαιτερη φροντιδα και καθαριοτητα ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΧΡΗΣΗ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ.
Ειναι το πλεον ευαισθητο σημειο των καννων, η "φωλια" της υγρασιας. Το νου μας λοιπον για να εχουμε τα τουφεκια μας "ζωντανα" και ετοιμοπολεμα.
 
Mακράν ο πιο άρτιος και "βαθύς" γνώστης της ιστορίας και λειτουργίας του λειόκαννου και του ραβδωτού και της βλητικής των...!!! Μπροστά του, όλοι οι υπόλοιποι βλητικοί συντάκτες "ωχριούν" και μοιάζουν "ερασιτέχνες"...! Κατέχει πολύ καλά και την οπλουργική (δεν είναι οπλουργός), τουλάχιστον σε θεωρητικό (εάν όχι σε πρακτικό) επίπεδο...! Διατηρεί και μία άκρως εμπεριστατωμένη, διαφωτιστική και ενδιαφέρουσα, σχετική με το όλο θέμα ιστοσελίδα (oplognosia.com) με διαδραστικό χαρακτήρα (ενότητα "ερωτήσεις - απαντήσεις")...!!! Αξίζει να την επισκεφθεί κάποιος κυνηγός ή οπλόφιλος...! Και να θέσει οποιαδήποτε απορία του γύρω από τα όπλα...!
Καλά τα λες, αν και κάπως "υπερβολικά" κατά τη γνώμη μου ... χωρίς φυσικά να αμφισβητώ τις γνώσεις του και την προσφορά του. Εξάλλου είμαι τακτικός αναγνώστης του από πολύ παλιά, από το περιοδικό ΚΥΝΗΓΙ & ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ, τα ένθετα στο ΕΘΝΟΣ, και την ιστοσελίδα του.
Πάντως στην παραπάνω δική μου περίπτωση ... στα γραφόμενά του σε πολλά άρθρα του και τις παρουσιάσεις του για τις γνωστές "βελτιώσεις" (σε Baikal κυρίως) κατά καιρούς, και τα πολύ θετικά του σχόλια βασίστηκα και εμπιστεύτηκα "με κλειστά μάτια" τον συγκεκριμένο οπλουργό, αμέσως μόλις είδα ότι ξεκόλλησαν οι ρίγες !!! Διαφορετικά θα το είχα ψάξει περισσότερο χωρίς να βιαστώ, και ίσως να είχα αποφύγει αυτό που τελικά έγινε! Έτσι, "κατά κάποιο τρόπο" ... φέρει και αυτός "ευθύνη" (άθελά του φυσικά) για το πάθημά μου με το ατυχές αποτέλεσμα !!! .xm.
Πολλές φορές αναρωτιέμαι, άραγε πόσοι "ευτυχείς κάτοχοι" δίκαννων Baikal, μετά τις πολυδιαφημισμένες "βελτιώσεις" έχουν καταλήξει με όπλα με ... στραβές κάννες, χωρίς ποτέ να το πάρουν χαμπάρι !!! (Ειδικά μάλιστα αν οι "βελτιώσεις" δεν περιλάμβαναν και κόντεμα των καννών, αλλά αφέθηκαν στο αρχικό μήκος τους...) .xm..xm..buy buy.
Εξάλλου κι εγώ, από άρθρα του Κυπρίδημου, σε ανύποπτο χρόνο, είχα μάθει τον τρόπο με τον οποίο ελέγχεται η ευθύτητα των καννών, και έτσι επιβεβαίωσα την υποψία μου ... Αν και μόνο να κοιτάξεις μέσα στην (κάτω) κάννη, και χωρίς το τεστ με το παράθυρο, άμα είσαι λίγο παρατηρητικός, βλέπεις ότι κάτι δεν πάει καλά, ότι δεν είναι απόλυτα ευθεία !!!
Θα το ξαναγραψω αλλη μια φορα, στα δικανα οι πλαινες ριγες απαιτουν ιδιαιτερη φροντιδα και καθαριοτητα ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΧΡΗΣΗ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ.
Ειναι το πλεον ευαισθητο σημειο των καννων, η "φωλια" της υγρασιας. Το νου μας λοιπον για να εχουμε τα τουφεκια μας "ζωντανα" και ετοιμοπολεμα.
Σταύρο, σωστά ... Αλλά στη δική μου περίπτωση ... δεν ξέρω γιατί ξεκόλλησαν, πάντως σίγουρα ΔΕΝ έφταιξε η έλλειψη καθαριότητας ή η υγρασία !!! Το όπλο δεν είχε βγει ποτέ στη βροχή και σε αντίξοες γενικά συνθήκες - (Ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις είχα πάρει το Baikal ;) !!!) Αυτά τα σημεία πάντα τα φοβόμουν, πολύ μάλλον επειδή οι ρίγες ήταν και εξαεριζόμενες (τρύπιες), γι' αυτό τα πρόσεχα και τα φρόντιζα πάντα. Και όπως φάνηκε όταν ξεκόλλησαν οι ρίγες και αφαιρέθηκαν, δεν υπήρχε από κάτω η παραμικρή σκουριά ή φθορά !!!
 
Θα το ξαναγραψω αλλη μια φορα, στα δικανα οι πλαινες ριγες απαιτουν ιδιαιτερη φροντιδα και καθαριοτητα ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΧΡΗΣΗ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ.
Ειναι το πλεον ευαισθητο σημειο των καννων, η "φωλια" της υγρασιας. Το νου μας λοιπον για να εχουμε τα τουφεκια μας "ζωντανα" και ετοιμοπολεμα.

Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ Σταύρο...!!!
Εάν δεν εφαρμόζουμε τη στοιχειώδη συντήρηση στα δίκαννά μας, επαλείφοντας τις ρίγες και τις κάννες με ένα καλό λαδάκι πού και πού, τότε, φυσικό και επόμενο είναι να εισχωρήσει η υγρασία στις εφαρμογές ανάμεσα σε ρίγες και κάννες, με αποτέλεσμα την οξείδωση και διάβρωσή τους...!!! Έτσι... σύντομα θα ξεκολλήσουν και οι ρίγες...!!!
Δεν φταίνε, λοιπόν, από μόνα τους (πάντοτε) τα όπλα, και δη τα καλά όπλα όπως τα SKB...!!! Εάν εμείς οι κάτοχοι και χρήστες τους είμαστε επιμελείς στη συντήρησή τους και τα προσέχουμε δεόντως, τότε αυτά θα παραμείνουν Α-ΘΑ-ΝΑ-ΤΑ...!!!
 
Και ειναι και το πλεον αχρηστο κομματι στο δικανο οπλο κατα τη γνωμη μου.

Και αυτό που ισχυρίζεσαι Βίκτωρα σωστό είναι κατά τη γνώμη μου...!!!
Οι ενδιάμεσες ρίγες στα δίκαννα δεν προσδίδουν κάτι, παρά μόνο επιπρόσθετο βάρος και "πρόσφορο έδαφος" για να "δουλέψει" ύπουλα και υποχθόνια η άτιμη υγρασία εις βάρος του όπλου μας...!!!
Και ο Κυπρίδημος (που κάτι παραπάνω γνωρίζει...) το υποστηρίζει αυτό χρόνια τώρα...!!!
 
εμπιστεύτηκα "με κλειστά μάτια" τον συγκεκριμένο οπλουργό
Έχει καεί η γούνα μου από τον συγκεκριμένο. Πιάσανε την καλή, γίνανε πλούσιοι και εδώ και καιρό, δουλεύει ο υπάλληλος. Λαμόγια....:cool:
Μόλις βρω χρόνο θα σας ανεβάσω θέμα να δείτε τι θα πει ερασιτέχνης, θα τρίβετε τα μάτια σας.....love.
 
Δυστυχέστατα, οι πραγματικά καλοί και αξιόπιστοι οπλουργοί είναι... ελάχιστοι, για να μην γράψω μηδαμινοί...!!! Και, συνήθως, βρίσκονται στην "αφάνεια"...! Αυτοί, όμως, είναι που κάνουν τίμια και ορθά τη δουλίτσα τους...!
Και μάλλον, κάποια "μεγάλα" και πολυδιαφημισμένα ονόματα είναι... τουλάχιστο "υπερεκτιμημένα", για να μην γράψω τίποτα βαρύτερο...!!! Μάλλον "οπλοχαλάστρες", παρά οπλουργοί...!!!
Ο νοών νοείτω...
 
Last edited:
Μόλις βρω χρόνο θα σας ανεβάσω θέμα να δείτε τι θα πει ερασιτέχνης, θα τρίβετε τα μάτια σας...

Να το κάνεις Γιώργο!!! Είμαι πολύ περίεργος να δω τι... "μορφόσταλο" σου έκανε ο συγκεκριμένος...! (Σαν κι αυτό που έκανε στον σύντροφο Στέλιο...!)
 
Να το κάνεις Γιώργο!!! Είμαι πολύ περίεργος να δω τι... "μορφόσταλο" σου έκανε ο συγκεκριμένος...! (Σαν κι αυτό που έκανε στον σύντροφο Στέλιο...!)
Δεν κατάλαβες ή μάλλον δεν το έγραψα εγώ σωστά. Κυριολεκτώ όταν λέω ότι ερασιτέχνης μου έκανε δουλειά που δεν θα έκανε ποτέ επαγγελματιας.
Όσο για την κακή εμπειρία που είχα από κορυφαίο όνομα, δεν γράφω, αφού εγώ όπως και άλλοι, δεν θα βρίσκαμε άκρη και δεν μπήκα στον κόπο να κινήσω διαδικασία.
 
Ithaca-SKB xl300 (76εκ) στα χέρια της οικογενείας από το 1975 Άκρως τσακωμένη με την σκουριά και με τουφεκιές που θα ζήλευαν αρκετά σύγχρονα όπλα...Μade in Japan Όπλο που ξεκίνησα να κυνηγάω και πλέον έχει μια θέση στην βιτρίνα και δεν το ακουμπάμε !!!!!

image post
post a picture
capture screen
image free hosting
upload images free
Ithaca-SKB xl300 (76εκ) στα χέρια της οικογενείας από το 1975 Άκρως τσακωμένη με την σκουριά και με τουφεκιές που θα ζήλευαν αρκετά σύγχρονα όπλα...Μade in Japan Όπλο που ξεκίνησα να κυνηγάω και πλέον έχει μια θέση στην βιτρίνα και δεν το ακουμπάμε !!!!!

image post
post a picture
capture screen
image free hosting
upload images free
 
Να μπω κ εγω στο team SKB 685 71cm καννες ΑΧΡΩΜΙΟΤΕΣ αυλοι 18.7 ελατηρια V. seminol τσοκ. Αγορασμενο απο τον κυριο Σωτηροπουλο το 2000.Οπλαρα καμια σχεση με αυτα που βλεπω σημερα.

Tα τωρινά SKB είναι φτηνά, τούρκικα κατασκευάσματα, που σε τίποτα απολύτως δεν θυμίζουν τα παλαιά, γνήσια και άριστα, εξ Ιαπωνίας SKB...!!! Πραγματικά, καμία απολύτως σχέση με τα παλιά, αυθεντικά, γιαπωνέζικα SKB...! Τα τωρινά, τούρκικα SKB βγαίνουν με κατώτερα μέταλλα, λιγότερο αξιόπιστους μηχανισμούς λειτουργίας, πιο αδύναμα συστήματα κλειδώματος, γενικότερα, με χειρότερη ποιότητα κατασκευής....!

Το δικό σου Χρήστο, είναι σαφώς ένα αυθεντικό γιαπωνέζικο!

Το εργοστάσιο της SKB στην Ιαπωνία, δυστυχώς, έκλεισε οριστικά πριν από αρκετά χρόνια! Ωστόσο, έχει μερικά εναπομείναντα κομμάτια "του κουτιού" η Τουρής ΑΕ (κυνηγετικά και σκοπευτικά), και αρκετά γνήσια ανταλλακτικά τους...! Όσοι "πιστοί", λοιπόν, προσέλθετε...! Από κει και πέρα, σίγουρα θα υπάρχουν και μερικά μεταχειρισμένα στην αγορά...

Τα "νέα" SKB, τουρκικής κατασκευής και σαφώς κατωτέρας ποιότητος σε σχέση με τα αυθεντικά γιαπωνέζικα, δεν εισάγονται στην Ελλάδα (για την ώρα).

Απλώς Χρήστο, να αναφέρω ότι SKB με αχρωμίωτες εσωτερικά τις κάννες δεν νομίζω να έχει βγει ποτέ...! Η SKB επιχρωμίωνε εσωτερικώς τις κάννες σε όλα της τα ντουφέκια από τη δεκαετία του '60 κιόλας...! Και μάλιστα, φημιζόταν για την καλή ποιότητα επιχρωμίωσης...! Οπότε, μάλλον είναι σίγουρο πως και το δικό σου έχει χρωμιωμένες κάννες...!
 
Back
Top