SKB Team

Και εγω αυτο σκεφτομουνα μαλλον θα το παρω καποιος που να το χει να μου πει καμια γνωμη?
 
Για σας κυριοι πρωτη φορα κατοχος sp μπηκα και εγω στο club με ενα skb 805 ελπιζω να το συνηθισω αν και απο τις πρωτες επωμισεις ειμαι ενθουσιασμενος.απο φυσιγγια για τρυγονι τσιχλα θελει ελαφριες γομωσεις ?με τα τσοκακια του ειστε ικανοποιημενη?
 
Για σας κυριοι πρωτη φορα κατοχος sp μπηκα και εγω στο club με ενα skb 805 ελπιζω να το συνηθισω αν και απο τις πρωτες επωμισεις ειμαι ενθουσιασμενος.απο φυσιγγια για τρυγονι τσιχλα θελει ελαφριες γομωσεις ?με τα τσοκακια του ειστε ικανοποιημενη?

Γεια σου Θοδωρή. Καλώς ήρθες στο κλάμπ των sp και εσύ λοιπόν. Η τσίχλα θέλει ελαφρυά γόμωση έτσι κι αλλιώς είτε sp είτε καραμπίνα. Κάτοχος skb δεν είμαι αλλά σαν κάτοχος sp γενικά θα σου προτείνω γμοώσεις για τα κυνήγια που αναφέρεις μέχρι 32 γραμμάρια αφού πραγματικά θα σε καλύψουν και με το παραπάνω. Τώρα πρέπει να ξεκινήσεις το ταξίδι να βρεις τα φυσίγγια που κάνουν περισσότερο σε εσένα και στο νέο σου όπλο. :)
 
Για σας κυριοι πρωτη φορα κατοχος sp μπηκα και εγω στο club με ενα skb 805 ελπιζω να το συνηθισω αν και απο τις πρωτες επωμισεις ειμαι ενθουσιασμενος.απο φυσιγγια για τρυγονι τσιχλα θελει ελαφριες γομωσεις ?με τα τσοκακια του ειστε ικανοποιημενη?
Καλορίζικο και καλοτουφεκο!
 
Για σας κυριοι πρωτη φορα κατοχος sp μπηκα και εγω στο club με ενα skb 805 ελπιζω να το συνηθισω αν και απο τις πρωτες επωμισεις ειμαι ενθουσιασμενος.απο φυσιγγια για τρυγονι τσιχλα θελει ελαφριες γομωσεις ?με τα τσοκακια του ειστε ικανοποιημενη?
Καλοριζικο και καλοτουφεκο
 
Ευχαριστω παιδια για τα καλοριζικα.χθες το πηρα στο βουνο για δοκιμη σε κανα τρυγονακι αλλα δεν το ειδαμε οποτε το ριξαμε στην δοκιμη .πολυ καλα ζυγισμενο το οπλο με σκληρες ομως ψαθες που σε τραυματιζουνε στο χερι της σκανδαλης στη παλαμη μεσα αναμεσα σε αντιχειρα και δεικτη ελπιζω με το χρονο να μαλακωσουνε,επισης τα τσοκακια του μου φανηκαν λιγο ανοικτα στη ντουφεκια πολλα περιφεριακα σκαγια .επισης με μπερδευει ο επιλογεας που ειναι στην σκανδαλη αυτο ειναι μαλλον ομως καισυνηθεια,εχει να προτεινει καποιος κανα τσοκακι λιγο ποιο συγκεντρωτικο ?α και κατι αλλο ξενερωσα που δινει μονο ενα χρονο εγγυηση
 
Ευχαριστω παιδια για τα καλοριζικα.χθες το πηρα στο βουνο για δοκιμη σε κανα τρυγονακι αλλα δεν το ειδαμε οποτε το ριξαμε στην δοκιμη .πολυ καλα ζυγισμενο το οπλο με σκληρες ομως ψαθες που σε τραυματιζουνε στο χερι της σκανδαλης στη παλαμη μεσα αναμεσα σε αντιχειρα και δεικτη ελπιζω με το χρονο να μαλακωσουνε,επισης τα τσοκακια του μου φανηκαν λιγο ανοικτα στη ντουφεκια πολλα περιφεριακα σκαγια .επισης με μπερδευει ο επιλογεας που ειναι στην σκανδαλη αυτο ειναι μαλλον ομως καισυνηθεια,εχει να προτεινει καποιος κανα τσοκακι λιγο ποιο συγκεντρωτικο ?α και κατι αλλο ξενερωσα που δινει μονο ενα χρονο εγγυηση
Έχει λόγο που δίνει μόνο έναν χρόνο εγγύηση....;)
 
Έχει λόγο που δίνει μόνο έναν χρόνο εγγύηση....;)
Έχει λόγο που δίνει μόνο έναν χρόνο εγγύηση....;)
Και ποιος ειναι ο λογος???και κατι αλλο αν γνωριζει καποιος τους αυλος του οπλου διοτι ο τουρις γραφει 18.40 και ο καλκαντζακος 18.65 στα site περιμενω να προτεινετε και κανα τσοκακι ρε παιδια ενα τεσσαρακι και τριαρι
 
Και ποιος ειναι ο λογος???και κατι αλλο αν γνωριζει καποιος τους αυλος του οπλου διοτι ο τουρις γραφει 18.40 και ο καλκαντζακος 18.65 στα site περιμενω να προτεινετε και κανα τσοκακι ρε παιδια ενα τεσσαρακι και τριαρι
Αν θες μπορούμε να μιλήσουμε για αυτό το θέμα....εμένα μου δούλεψαν άψογα τα muller τα σκοπευτικά...u2-u3
 
Ευχαριστω για την προταση για το αλλο θεμα γιατι οχι δεν λεμε και κατι κακο ουτε προκειται να με στενοχωρησεις λεγοντας κατι κακο για το οπλο
 
Ευχαριστω για την προταση για το αλλο θεμα γιατι οχι δεν λεμε και κατι κακο ουτε προκειται να με στενοχωρησεις λεγοντας κατι κακο για το οπλο
Γιατί τα όπλα μετά το δέκα βγάζουν ένα συγκεκριμένο θεματακι....για αυτό δεν σου δίνει παραπάνω εγγύηση...άμα μπεις σε ξένα φόρουμ θα το δεις!
 
3-4 skb που έχω δει, ακόμα κ με 66αρες κάννες κ μαμά τσοκ έχουν φοβερές τουφεκιες... Μου έχει κάνει εντύπωση... ;)
Αρι από ντουφεκες θερίζει το όπλο.....κανονικό κανόνι...και από διατρήσεις σε μακρινές αποστάσεις και από κατανομές είναι σούπερ!
 
αν γνωριζει καποιος τους αυλος του οπλου διοτι ο τουρις γραφει 18.40 και ο καλκαντζακος 18.65 στα site περιμενω να προτεινετε και κανα τσοκακι ρε παιδια ενα τεσσαρακι και τριαρι
Θοδωρή καλορίζικο το τουφέκι και σου εύχομαι να το συνηθίσεις γρήγορα και να το ευχαριστηθείς πραγματικά !!!
Για τους αυλούς μην κοιτάς τι γράφουν στα site. Αν έχεις κανένα οπλουργό που να μπορεί να τους μετρήσει, μόνο τότε θα είσαι σίγουρος. Από τότε που πρωτοήρθαν τα όπλα αυτά στην Ελλάδα (2005-2006) όλες οι διαφημίσεις και όλοι οι αρθρογράφοι στις παρουσιάσεις τους μιλούσαν για αυλούς 18,5 (Μπ. Αιγηνίτης, Κυπρίδημος, κλπ.) Είμαι σίγουρος ότι, στο δικό μου τουλάχιστον, χωρίς να έχει μετρηθεί με το ειδικό όργανο, οι αυλοί είναι πάρα πολύ κοντά στο 18,5 ...
Με αυτό το δεδομένο τα τσοκάκια που το συνόδευαν είναι πράγματι πιο ανοικτά από την ονομαστική τους σύσφιξη (αυτό που γράφουν πάνω). Τα έχω μετρήσει πολλές φορές και με ηλεκτρονικό, και με κλασσικό παχύμετρο με βερνιέρο. Γράφω παρακάτω τις μετρήσεις και σε παρένθεση την πραγματική σύσφιξη σε σχέση με αυλό 18,5:
SK = 18,6 mm (-0,1) ... δηλ. πιο ανοικτό από κύλινδρο (αρνητική σύσφιξη).
IC = 18,35 mm (0,15) ... (κανονικά αυτό έπρεπε να λέγεται SK).
M = 18,1 mm (0,4) ... δηλαδή πιο κοντά σε LM !!!
IM = 17,9 mm (0,6)
F = 17,7 mm (0,8)
Με βάση αυτά, και με κάποιες δοκιμές, μπορείς να βρεις κάποιους συνδυασμούς από αυτά, που να σε καλύπτουν σε ότι κυνήγι θελήσεις να κάνεις.
Εγώ παρόλα αυτά (περισσότερο από "μόδα", το ομολογώ) πήρα μετά από αρκετό ψάξιμο και 3 aftermarket τσοκάκια, τα BRILEY - INVx2 (extended, δηλ. που προεξέχουν 2 εκατ. από τις κάννες. Τα 3 τσοκάκια που διάλεξα, (εδώ κολλάει το "ψάξιμο" που είπα πιο πάνω, για να πετύχω τις πραγματικές συσφίξεις που ήθελα), είναι τα εξής:
SK = 18,3 mm (0,2) ... δηλ. για το δικό μου όπλο IC (4****)
LM = 18,0 mm (0,5) ... δηλ. στην ουσία Μ (3***)
IM = 17,8 mm (0,7) ... δηλαδή 2**
Ο λόγος που δεν αντιστοιχεί η πραγματική σύσφιξη με την ονομασία τους, είναι ότι η Briley τα κατασκευάζει με βάση τα παλιά Browning με αυλό 18,4 ... (Προσοχή, είναι τα απλά Invector ... όχι τα Invector Plus !!!)
Το τελευταίο (ΙΜ) το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές, τα δύο πρώτα τα έχω μόνιμα στις κάννες εδώ και πολλά χρόνια και, προσωπικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος, με καλύπτουν απόλυτα και στο σκοπευτήριο και στο κυνήγι. Αν έκανα κι άλλα κυνήγια, όπως φάσσες στα περάσματα, ή λαγό σε ανοιχτά μέρη κλπ. ίσως να δούλευα και το ΙΜ περισσότερο !!! Σου λέω τι δούλεψε σε μένα, δεν θέλω να σε επηρεάσω στο τι να πάρεις, γιατί αυτά είναι και προσωπικά - υποκειμενικά γούστα !!!
Μια χαρά θα έκανα τη δουλειά μου και με τα μαμά τσοκάκια (και την έκανα για αρκετά χρόνια), απλά τώρα προτιμώ τα παραπάνω (BRILEY extended) και για το λόγο ότι βιδώνουν - ξεβιδώνουν με το χέρι και δεν χρειάζεται κλειδί.
Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι, και να μη σε κούρασα ή σε μπέρδεψα περισσότερο !!! ;) :)
 
Back
Top