SKB Team

Στελιο ευχαριστω πολυ για της πληροφοριες με βοηθησες παρα πολυ οπως και ο ηλιας.τον οκτωμβρη που θα το λιωσω θα εχω και καλυτερη γνωμη.
Ναι λιωστο. Τα οπλα χαρειτετα τφεκατετα. Και αυτο ειναι ωραιο τφεκι.
 
Στελιο ευχαριστω πολυ για της πληροφοριες με βοηθησες παρα πολυ οπως και ο ηλιας.τον οκτωμβρη που θα το λιωσω θα εχω και καλυτερη γνωμη.
Φίλε για Οκτώβρη μην πας σε πολλά γραμμάρια...ξέχασα να αναφέρω πως μου δούλεψε παρά πολύ καλά το 30αρι του καραμανιδη το dynamic!
 
Φίλε για Οκτώβρη μην πας σε πολλά γραμμάρια...ξέχασα να αναφέρω πως μου δούλεψε παρά πολύ καλά το 30αρι του καραμανιδη το dynamic!
Ηλια αυτο το dynamic θεριζει και το χειμωνα. Με 5-15c και με υγρασια μια χαρα εκοβε
 
Είμαι σε αναζήτηση ενός skb κυνηγετικό,αν και δεν θα ελεγα οχι σε ενα ρυθμιζόμενο κοντακι, αν και παμε πάλι σε αλλο βάρος κτλ.
Ήμουν κάτοχος ενός 805 sporting αλλα το έδωσα πριν καιρό, εξαιρετικό ντουφέκι με απίστευτα σκοτωματα , αλλα τα κολλήματα μου με ώθησαν να το δώσω. Ας πούμε ενα κόλλημα ηταν διακοσμητικές πλάκες που στην πορεία με χάλαγαν αισθητικά και μετα το βάρος του.
2 χρόνια περίπου που το ειχα στην κατοχή μου δεν έκανε το παραμικρό και θελω να σας ρωτήσω αν τα θεωρείτε αξιόπιστα και αν εχουν διάρκεια μεσα στον χρόνο;
Διαβάζω διάφορα και αναρωτιέμαι αν αξίζει τελικά
 
Είμαι σε αναζήτηση ενός skb κυνηγετικό,αν και δεν θα ελεγα οχι σε ενα ρυθμιζόμενο κοντακι, αν και παμε πάλι σε αλλο βάρος κτλ.
Ήμουν κάτοχος ενός 805 sporting αλλα το έδωσα πριν καιρό, εξαιρετικό ντουφέκι με απίστευτα σκοτωματα , αλλα τα κολλήματα μου με ώθησαν να το δώσω. Ας πούμε ενα κόλλημα ηταν διακοσμητικές πλάκες που στην πορεία με χάλαγαν αισθητικά και μετα το βάρος του.
2 χρόνια περίπου που το ειχα στην κατοχή μου δεν έκανε το παραμικρό και θελω να σας ρωτήσω αν τα θεωρείτε αξιόπιστα και αν εχουν διάρκεια μεσα στον χρόνο;
Διαβάζω διάφορα και αναρωτιέμαι αν αξίζει τελικά
Σαν πρώην κάτοχος skb θα εκφράσω την εμπειρία μου!ήρθε στα χέρια μου ένα όπλο του 11 sporting με 76αρες κάννες!εμφανισιακά το όπλο μου άρεσε τρελά...το ζύγισμα του εξαιρετικό για το στυλ σκόπευσης μου...η σκανδάλη του ότι καλύτερο είχα ρίξει μέχρι εκείνη τη στιγμή και φυσικά φοβερές κατανομές και διατρήσεις και σε δισκάκια και σε διαφορετικά θηράματα!όταν πήγα να δω το όπλο έλειπαν οι ενδιάμεσες ρίγες.ο κάτοχος του μου είπε πως ξεκολλαγαν και τις αφαίρεσε τελείως και εφάρμοσε ο Ήφαιστος την τεχνική που εφαρμόζει στα baikal!η τη δελεαστική το αγόρασα.μεσα σε δύο χρόνια μου ξεκόλλησαν δύο φορές οι κάννες...ώσπου το πήγα σε άλλο οπλουργο εφάρμοσε άλλη τεχνική κόλλησης και πούλησα το όπλο γιατί δεν το εμπιστευομουν πλέον!ύστερα από αναζήτηση σε ξένα φόρουμ είδα πως τα όπλα μετά το δέκα αν δεν κάνω λάθος συχνά πυκνά εμφάνιζαν αυτό το πρόβλημα!ελπίζω να μην σε κούρασα!
 
ελπίζω να μην σε κούρασα!
Ίσα ίσα ,βοήθησες με την άποψη-εμπειρία σου.
Η αλήθεια είναι πώς εχω ακούσει κι απο άλλους αρνητικά όπως και θετικά βέβαια, γι αυτο και ρωτώ ώστε να μπούνε στην ζυγαριά
 
Σαν κατοχος του 905 sporting και του 705 anniv. το μονο που εχω να πω ειναι οτι προκειται για τουφεκια εξαιρετικης ποιοτητας και κατασκευης,
με ενα απιστευτο κλειδωμα και εφαρμογες που συναντας μονον σε κορυφαια οπλα.
 
Σαν κατοχος του 905 sporting και του 705 anniv. το μονο που εχω να πω ειναι οτι προκειται για τουφεκια εξαιρετικης ποιοτητας και κατασκευης,
με ενα απιστευτο κλειδωμα και εφαρμογες που συναντας μονον σε κορυφαια οπλα.
όντος κι εμένα το κλείσιμο του μου έχει μείνει στο μυαλό, σα να έκλεινε χρηματοκιβώτιο
 
καλημερα...πριν μια εβδομαδα μου εδωσε ο θειος μο μια καραμπινα ithaka αεριων με 68 ποντους κανη αλλα δεν ξερω τιποτα για το οπλο....μοντελο ?τι φυσιγγια ριχνει...αν βρισκω ανταλακτικα...σας επισυναπτω τις φωτογραφιες μηπως μπορειτε να με βοηθησετε...ευχαριστω εκ των προτερων..


 
καλημερα...πριν μια εβδομαδα μου εδωσε ο θειος μο μια καραμπινα ithaka αεριων με 68 ποντους κανη αλλα δεν ξερω τιποτα για το οπλο....μοντελο ?τι φυσιγγια ριχνει...αν βρισκω ανταλακτικα...σας επισυναπτω τις φωτογραφιες μηπως μπορειτε να με βοηθησετε...ευχαριστω εκ των προτερων..


Φτιαγμένο στην Ιαπωνία για την Αμερικανική Ithaca τακτική που ακολουθούν οι αμερικανικές εταιρείες ακόμα και σήμερα, το εργοστάσιο έχει κλείσει και η επωνυμία έχει αγοραστεί από τουρκική εταιρεία που παράγει μεν αλλά καμία σχέση με τα γιαπωνέζικα. Στις σφραγίδες πάνω στην καννη θα δεις τι φυσίγγια μπορείς να χρησιμοποιήσεις αν γράφει 2 3/4 μόνο μέχρι σεμι μαγκνουμ αν γράφει 3" όλα μέχρι τρεις ίντσες(αν χρειαστούν ποτέ). Το όπλο μάλλον έχει έρθει από εξωτερικό στην Αμερική υπάρχουν ανταλλακτικά με λίγο ψάξιμο, αλλά με σωστή χρήση και συντήρηση δεν νομίζω να χρειαστεί κάτι.
 
Συμφωνώ σε όλα με τον Κωνσταντίνο και συμπληρώνω ότι φυσίγγια ρίχνει μέχρι σεμί μάγκνουμ τα οποία καλό είναι να τ αποφεύγεις γιατί είναι παλιό όπλο <<κουρασμένο>>και ίσως βγάλει ζημιά
τ ανταλλακτικά πολύ δύσκολα έως καθόλου στην Ελλάδα πια,μόνο Αμερική με πολύ ψάξιμο
για την εποχή της ήταν ποιοτική καραμπίνα με τουφεκιά φαρμάκι
προσωπικά θα το έβγαζα σε κάποια κυνήγια καρτεριού λίγες φορές το χρόνο και όχι για βασικό όπλο
φιλικά Μάκης :)
 
Σαν κατοχος του 905 sporting και του 705 anniv. το μονο που εχω να πω ειναι οτι προκειται για τουφεκια εξαιρετικης ποιοτητας και κατασκευης,
με ενα απιστευτο κλειδωμα και εφαρμογες που συναντας μονον σε κορυφαια οπλα.

Συμφωνώ και επαυξάνω αγαπητέ Σταύρο!!!
 
Μάγκες,
για να διαπιστώσουμε το εάν οι ρίγες των καννών έχουν ξεκολλήσει σε ένα δίκαννο (το ίδιο ισχύει και για τη μονή κάννη των αυτογεμών) , υπάρχει ένα απλούστατο και 100% αξιόπιστο "τεστάκι":
συγκρατάμε γερά και προσεκτικά (για να μην μας πέσουν) με το ένα μας χέρι τις κάννες, από το γαντζάκι που συγκρατεί την πάπια και μόνο απ' αυτό! Προσέχουμε πολύ, ούτως ώστε να μην αγγίζουμε καθόλου τον κορμό των καννών, παρά μόνο τον μικρό γάντζο που συγκρατεί τον ξυστό! Με το άλλο μας χέρι χτυπάμε ελαφρά, "αέρινα" και ακαριαία με τα νύχια μας πρώτα τη μία και ύστερα την άλλη κάννη ή και τις δύο μαζί... Εάν ο ήχος που θα παραχθεί είναι "κρυστάλλινος" και αφήνει έναν απόηχο "καμπανιζέ" όπως είναι ο ήχος μιας καμπάνας ή ενός κρυστάλλινου ποτηριού ή ενός διαπασόν ή ενός μεταλλικού μουσικού τριγώνου, τότε, οι ρίγες είναι πολύ καλά συγκολλημένες στις κάννες και δεν συντρέχει καθόλου λόγος ανησυχίας! Εάν, αντιθέτως, δεν παραχθεί ένας τέτοιος "κρυστάλλινος" ήχος, αλλά, σε αντίθεση, αυτός ο ήχος ακούγεται "μουντός", "θολός", κοφτός ή "τζούφιος" τότε, κάπου υπάρχει ξεκόλλημα μεταξύ ρίγας (σκοπευτικής η ενδιάμεσης) και κάννης/-ών και το όπλο έχει ανάγκη από μία καλή οπλουργική παρέμβαση...!

Για την ώρα και μετά από πολλές εκατοντάδες ντουφεκιές του δικού μου SKB, οι συγκολλήσεις μεταξύ ριγών και καννών του, παραμένουν άψογες...!!!
 
Μάγκες,
για να διαπιστώσουμε το εάν οι ρίγες των καννών έχουν ξεκολλήσει σε ένα δίκαννο (το ίδιο ισχύει και για τη μονή κάννη των αυτογεμών) , υπάρχει ένα απλούστατο και 100% αξιόπιστο "τεστάκι":
συγκρατάμε γερά και προσεκτικά (για να μην μας πέσουν) με το ένα μας χέρι τις κάννες, από το γαντζάκι που συγκρατεί την πάπια και μόνο απ' αυτό! Προσέχουμε πολύ, ούτως ώστε να μην αγγίζουμε καθόλου τον κορμό των καννών, παρά μόνο τον μικρό γάντζο που συγκρατεί τον ξυστό! Με το άλλο μας χέρι χτυπάμε ελαφρά, "αέρινα" και ακαριαία με τα νύχια μας πρώτα τη μία και ύστερα την άλλη κάννη ή και τις δύο μαζί... Εάν ο ήχος που θα παραχθεί είναι "κρυστάλλινος" και αφήνει έναν απόηχο "καμπανιζέ" όπως είναι ο ήχος μιας καμπάνας ή ενός κρυστάλλινου ποτηριού ή ενός διαπασόν ή ενός μεταλλικού μουσικού τριγώνου, τότε, οι ρίγες είναι πολύ καλά συγκολλημένες στις κάννες και δεν συντρέχει καθόλου λόγος ανησυχίας! Εάν, αντιθέτως, δεν παραχθεί ένας τέτοιος "κρυστάλλινος" ήχος, αλλά, σε αντίθεση, αυτός ο ήχος ακούγεται "μουντός", "θολός", κοφτός ή "τζούφιος" τότε, κάπου υπάρχει ξεκόλλημα μεταξύ ρίγας (σκοπευτικής η ενδιάμεσης) και κάννης/-ών και το όπλο έχει ανάγκη από μία καλή οπλουργική παρέμβαση...!

Για την ώρα και μετά από πολλές εκατοντάδες ντουφεκιές του δικού μου SKB, οι συγκολλήσεις μεταξύ ριγών και καννών του, παραμένουν άψογες...!!!
Νίκο, το "τεστάκι" αυτό το ήξερα πολύ πριν πάρω το δικό μου SKB (... ας είναι καλά ο Νικήτας Κυπρίδημος ...) και το έκανα αρκετές φορές από τότε που πήρα το όπλο (Απρίλιο 2006). Για 10 ολόκληρα χρόνια, και με πάνω από 3.000 φυσίγγια το χρόνο μόνο στο σκοπευτήριο, (δεν λογαριάζω αυτά που ρίχτηκαν στο κυνήγι γιατί δεν ξεπερνούσαν τα 200-300 το χρόνο) οι ρίγες δεν είχαν παρουσιάσει κανένα θέμα. Μέχρι πέρυσι το καλοκαίρι, Ιούλιο 2016, όταν ένα απόγευμα μόλις γύρισα στο σπίτι από το σκοπευτήριο, διαπίστωσα ότι είχαν ξεκολλήσει οι 2 ενδιάμεσες στο μεγαλύτερο μέρος τους και κρατούσαν μόνο σε λίγα εκατοστά στην αρχή και στο τέλος τους. Τη συνέχεια της ιστορίας την έχω ξαναπεί με κάθε λεπτομέρεια ... και τη γνωρίζεις.
Με τη φράση σου για ... "οπλουργική παρέμβαση" τώρα μου έξυσες πληγές !!!! :( Αν μπορούσα να φανταστώ ή να υποψιαστώ το αποτέλεσμα της "οπλουργικής παρέμβασης" τότε, δεν θα το έστελνα, απλά θα αφαιρούσα τις ρίγες μόνος μου (τραβώντας τες) ... Οι κάννες ούτως ή άλλως ήταν κολλημένες μεταξύ τους στην άκρη τους (στόμια) και δεν είχαν ξεκολλήσει. Σίγουρα θα εύρισκα τρόπο να ενισχύσω τη συγκράτησή τους ... έστω και τυλίγοντάς τις μερικές φορές με σύρμα, λίγο πριν τα στόμια !!! Καλύτερα θα ήταν έτσι, παρά να έχω ένα όπλο που οι κάννες του πλέον δεν είναι απόλυτα ευθείες αλλά ... καμπύλες !!! :mad: :( :mad::(:mad::(
 
Back
Top