SKB Team

ωραίος Ηλία .. βαλε και μια φωτό να υπάρχει πρώτο πρώτο το καμάρι σου :)
εγω το μόνο που έχω να πω ειναι .. οτι αν δεν είχα πάρει το Browning η άλλη μου επιλογή θα ήταν skb .;)
Εδω που βρισκομαι λιγο δυσκολο να ανεβασω φωτογραφιες αλλα υπαρχουν στο σκεφτομαι να αγορασω!ποιο browning εχεις;
 
Last edited:
Σε εφτιαξα Ηλια... ;)
Κ εγω τα γουσταρω πολυ τα συγκεκριμενα οπλα απο την πρωτη φορα που το εριξα... Αν δεν ειχα δικαννο θα ηταν μεσα στις πρωτες μου επιλογες στις σχετικα προσιτες επιλογες...
Αρι εισαι πιο γρηγορος και απο την σκια σου...
 
Έκανα χθες άλλη μια προσπάθεια να βγάλω το κοντάκι για να ρίξω μια ματιά στο μηχανισμό, και επιτέλους τα κατάφερα. Όλα φαίνονται εντάξει. Προτού βγάλω την πάπια και τις κάννες το ανοιγόκλεισα μερικές φορές και πάτησα τη σκανδάλη, και όλα λειτουργούσαν κανονικά: σφύρες, ελατήρια, βελόνες, ασφάλεια, σκανδάλη, επιλογέας κλπ όλα εντάξει.

20160920_185242.jpg

20160920_185548.jpg

Όμως ... τον τελευταίο καιρό μου παρουσιάζει πότε-πότε αφλογιστία στην κάτω κάννη (... 2-3 φορές περίπου στα 100 φυσίγγια), όπου η σκανδάλη έχει μια περίεργη αίσθηση και το καψούλι φαίνεται ελαφρά χτυπημένο, αλλά όταν ξαναβάζω το φυσίγγι είτε στην ίδια κάννη είτε στην πάνω πυροδοτείται κανονικά.
Παρατηρώντας το μηχανισμό και τη λειτουργία του, δεν είδα τίποτα "περίεργο" που να μπορεί να εξηγήσει τις εν λόγω αφλογιστίες.
Εκτός ίσως από ένα πράγμα: παρατήρησα ότι οι οπλιστήρες των σφυρών "παίζουν" ελεύθερα πάνω-κάτω γύρω από τον άξονά τους, όταν οι σφύρες είναι οπλισμένες. Μάλιστα έχουν στο μέσον τους μια εγκοπή όπου υπάρχει ένα μικρό σπειροειδές ελατηριάκι, και παρατήρησα ότι και τα ελατηριάκια αυτά "παιζουν" ελεύθερα, χωρίς να φαίνεται να προσφέρουν τίποτα. Οπότε θεωρώ ότι μάλλον έχει σπάσει κάποια άκρη τους.
Βρήκα ένα σχεδιάγραμμα (exploded view) του όπλου, και παραθέτω ένα τμήμα του για να γίνω πιο κατανοητός. Οι οπλιστήρες είναι αυτά που έχω βάλει σε μπλε τετραγωνάκια, και βρίσκονται σε "φωλιές" στη μπάσκουλα στα σημεία που έχω τις κόκκινες βούλες. Και τα ελατηριάκια είναι στα κόκκινα τετραγωνάκια.
SKB_SCHEMATICS.jpg

Η μόνη εξήγηση που μπορώ να υποθέσω είναι να μένει κάποιες φορές πάνω ο οπλιστήρας όταν κλείνει το όπλο (αφού το ελατήριό του δεν λειτουργεί για να τον κατεβάσει) και κατά κάποιο τρόπο να "φρενάρει" την πτώση της σφύρας ... Δοκιμάζοντας κάμποσες φορές χωρίς το κοντάκι και παρατηρώντας τις κινήσεις των εξαρτημάτων, δεν μου φάνηκε πολύ πιθανό αυτό το σενάριο, αλλά δεν υπάρχει κι άλλη εξήγηση...
Το θέμα είναι τώρα τι κάνω; Το αφήνω ως έχει, ή παίρνω τηλ. τον αντιπρόσωπο (ΤΟΥΡΗΣ) να μου στείλει 2 ελατηριάκια, να τα αλλάξω; Δεν μου φαίνεται δύσκολο, αν καταφέρω να βγάλω τον πίρο (άξονα) των οπλιστήρων ... Αλλά θα καταλάβουν από το τηλέφωνο τι ακριβώς θέλω; πως θα τους εξηγήσω;;; .xm.
 
Στέλιο αν νομίζεις οτι είναι σε εκείνα τα ελατήριακια το θέμα δεν φαντάζομαι μεγάλο κόστος στα ανταλλακτικά οπότε γιατί όχι ..
Στον αντιπρόσωπο μπορείς να στείλεις το σχέδιο που ανέβασες και είναι σαφέστατο..
ο πίρος θα βγει εύκολα απο ότι βλέπω εκει που ειναι .. το μόνο που θα δυσκολέψει πολύ την κατάσταση ειναι αν χρειάζεται για να δουλέψεις εκει , να σε αναγκάζει να αφαιρέσεις τις σφύρες και ελάσματα τούς .. εύχομαι να μην χρειαστεί.
 
ο πίρος θα βγει εύκολα απο ότι βλέπω εκει που ειναι .. το μόνο που θα δυσκολέψει πολύ την κατάσταση ειναι αν χρειάζεται για να δουλέψεις εκει , να σε αναγκάζει να αφαιρέσεις τις σφύρες και ελάσματα τούς .. εύχομαι να μην χρειαστεί.
Χρήστο δεν νομίζω να χρειάζεται να αφαιρεθούν οι σφύρες. Όταν είναι οπλισμένες αφήνουν αρκετό χώρο ώστε να βγούν και να ξαναμπούν οι οπλιστήρες, αν θυμάμαι καλά βέβαια ... ρε γμτ, δεν σκέφτηκα να βγάλω φωτο με τις σφύρες σηκωμένες !!!.xm.
 
Περιπτωση να εχει "πεσει" το V?
Το χτυπαει καλα το καψυλι?
Θα έλεγα ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Τις 98 στις 100 φορές το χτυπάει κανονικά. Τα ελατήρια U είναι ΟΚ, αρκετά δυνατά. Δοκίμασα να ανασηκώσω τις σφύρες με το χέρι (και με ένα κατσαβίδι σαν μοχλό) και είναι πολύ σκληρά, δεν έχουν πρόβλημα "αδυνατίσματος". Όταν συμβεί η εμπλοκή, είναι και η αίσθηση του τραβήγματος της σκανδάλης διαφορετική, και ακούγεται κι ένα μικρό τικ, σαν να μην ήταν πλήρως οπλισμένη η σφύρα, σαν να έκανε μικρή διαδρομή... δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Και στο καψούλι φαίνεται ένα μικρό αποτύπωμα της βελόνας. .xm.
 
Ithaca-SKB xl300 (76εκ) στα χέρια της οικογενείας από το 1975 Άκρως τσακωμένη με την σκουριά και με τουφεκιές που θα ζήλευαν αρκετά σύγχρονα όπλα...Μade in Japan Όπλο που ξεκίνησα να κυνηγάω και πλέον έχει μια θέση στην βιτρίνα και δεν το ακουμπάμε !!!!!

image post
post a picture
capture screen
image free hosting
upload images free
 
Last edited:
Θύμιο ωραίο όπλο με κάποιες λεπτομέρειες στην κατασκευή του(ξύλα μέταλλα)που δεν τα βλέπουμε χρόνια στις καραμπίνες
αξίζει τον κόπο κάποια στιγμή να του κάνεις μια ανακαίνιση γυαλάδας για ομορφιά,του το χρωστάτε :)
 
προφανώς και του χρωσταμε γενική εξωτερική περιποίηση και πολλες φορές θέλαμε να το στείλουμε για τις απαρετητες εργασίες....απλά εν τέλι όλα τα σημάδια και τα ξεφλουδισμενα ξύλα του είναι και η ιστορία του....σημάδια απο τούμπες στα βουνά από κυνήγια κ.τ.λ....πλέον δεν το κυνηγάμε και σίγουρα δεν υπάρχει στο μυαλό μας να το πουλήσουμε η κάτι τέτοιο οπότε ειναι ιστορικης αξία τα γεράματα του
 
προφανώς και του χρωσταμε γενική εξωτερική περιποίηση και πολλες φορές θέλαμε να το στείλουμε για τις απαρετητες εργασίες....απλά εν τέλι όλα τα σημάδια και τα ξεφλουδισμενα ξύλα του είναι και η ιστορία του....σημάδια απο τούμπες στα βουνά από κυνήγια κ.τ.λ....πλέον δεν το κυνηγάμε και σίγουρα δεν υπάρχει στο μυαλό μας να το πουλήσουμε η κάτι τέτοιο οπότε ειναι ιστορικης αξία τα γεράματα του
σωστό βγάζει όμορφες αναμνήσεις η εικόνα του .shake hands.
για πώληση συμφωνώ επίσης,ούτε σκέψη :)
 
πλέον δεν το κυνηγάμε και σίγουρα δεν υπάρχει στο μυαλό μας να το πουλήσουμε η κάτι τέτοιο οπότε ειναι ιστορικης αξία τα γεράματα του
Γιατί Θύμιο δεν κυνηγάτε ένα τέτοιο όπλο?
Στα καρτέρια ένα τέτοιο όπλο ''βάζει φωτιές''...
Τα όπλα παίρνουν ζωή όταν τα κυνηγάμε...
Κανένα όπλο δεν έπαθε τίποτα από το πολύ κυνήγι και τις πολλές ντουφεκιές...από την αμέλεια και την κακοσυντήρηση παθαίνουν..
 
Αντικειμενικά δεν περιμένω να πάρω της βλητικες ικανότητες αυτού του όπλου από κανένα άλλο....
Το θέμα με Αυτά τα τουφέκια είναι πως η παραμικρή ζημιά που ίσος σου βγάλουν (μηχανικά πάντα) είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν ανταλλακτικά...
Συμφωνώ απόλυτα στο ότι όλα τα τουφέκια παίρνουν ζωή Μέσα από το κυνήγι τους....
 
Last edited:
Back
Top