SKB Team

Καλοριζικο φιλε....το 785 δεν το ξερω καθολου πια χρονολογια κυκλοφορισε?αχρωμιοτο ειναι?
Από μια γρήγορη περιήγηση που έκανα, είναι κατασκευής γύρω στο 2000. Όσο για το αν είναι αχρωμίοτο κι εγώ αναρωτιέμαι. Πως μπορώ να το διαπιστώσω;
 
Στην ομάδα και εγώ με ένα 505.
Μια ερώτηση για τους γνώστες?
ξέρει κανείς πως Ρυθμίζουμε και μαζεύουμε τα μπόσικα από τη σκανδάλη,χωρίς οπλουεγο?
έχω μάθει χωρίς μπόσικα και με ξενίζει λίγο.
Ποιό 505 έχεις ;(fixed -skeet -sp.poly )
 
Παιδιά, στην αμέσως παρακάτω ιστοσελίδα, θα βρείτε (σχεδόν) όλους τους επίσημους καταλόγους της γνήσιας SKB...!!! Έχουν αρκετό ενδιαφέρον για τους φίλους των SKB, αλλά κι όχι μόνο...

www.skbshotguns.com/owner-support/skb-catalogue-library

Αλληλεπίθετα (κυρίως), μονόκαννα σκοπευτικά, πλαγιόκαννα, αλλά και αυτογεμή...!!!

Μέχρι και αλληλεπίθετο με αποσπώμενη/προσθαφαιρούμενη σκανδαλοθήκη με ενσωματωμένον τον μηχανισμό πυροδοτήσεως, ύψιστης ποιότητος μάλιστα, έβγαζε ο Ιάπωνας, θρυλικός κατασκευαστής...!!!

Θρυλική φίρμα η SKB...!!!

Οι κατάλογοι της αυθεντικής γιαπωνέζικης SKB που βρίσκονται στην ανωτέρω ιστοσελίδα είναι: από αυτόν του 1979 έως και αυτόν του 2011.

Οι μετέπειτα κατάλογοι αφορούν αποκλειστικά στη νέα παραγωγή της SKB, η οποία εδράζεται στην Τουρκία υπό νέα αμερικανική ιδιοκτησίαν και διοίκησιν, καθότι το γνήσιο γιαπωνέζικο εργοστάσιο της εν λόγω φίρμας τερμάτισε οριστικώς την παραγωγή του περί το 2011.

Πάρα πολύ κρίμα...
 
Last edited:
Όντως πολύ καλά όπλα αλλά δεν έτυχαν της ανάλογης εκτίμησης .Μπενελι,Μπερέτα μπενελι ,Μπερέτα.μπενελι,Μπερέτα και ξερό ψωμί μόνο που στο τέλος θα μείνεις με το ξερό ψωμί και θα το ακριβοπληρωμένεις κιόλας.
 
Ενα. 605 σε αρκετα καλη κατασταση .πολλη προσοχη οσοι εχετε τετοια οπλα στους εξολκεις βγαινουν πολυ ευκολα μην τους αφηνετε να πιανουν σκουρια . Δεν βγαινουν πλεον τετοια οπλα ,δυστυχως η εταιρια ειχε προβληματα οικονομικα την ειχαν παρει κινεζοι ηρθε και ο σεισμος και την.αποτελειωσε. Το χειροτερο ειναι οτι τουρκεψε 20220404_194845.jpg20220404_194842.jpg20220404_192943.jpg
 
Στην ομάδα και εγώ με ένα 505.
Μια ερώτηση για τους γνώστες?
ξέρει κανείς πως Ρυθμίζουμε και μαζεύουμε τα μπόσικα από τη σκανδάλη,χωρίς οπλουεγο?
έχω μάθει χωρίς μπόσικα και με ξενίζει λίγο.
η σκανδαλη στο πισω μερος εχει τρυπα με σπειρωμα μπορεις να παρεις μια τυφλη βιδα αλλεν και να κανεις την δουλεια σου.Πολλη προσοχη !!!!πρεπει να βαλεις την ελαχιστη κολλα σπειρωματος για να μην λασκαρει η βιδα .Εαν δεν το κατεχεις πρεπει να το πας σε τεχνιτη
 
Μου συνέβη ΚΑΙ αυτό !!! .hair. Χθες το απόγευμα στο σκοπευτήριο, στα μισά περίπου της 2ης πούλας, κι ενώ μέχρι τότε όλα καλά κι όλα ωραία ... Ρίχνω σε ένα δισκάκι, στα 15-20 μέτρα και ... εξαϋλώνεται, αλλά ... την άκουσα στερεοφωνικά !!! Και από ήχο και από κλώτσημα ... Σαν να έριξα μάγκνουμ (- που δεν έχω ρίξει ποτέ μου !!!). Με το σ/π SKB, με φυσίγγια NSI Japan Skeet 24 gr !!!
Τί έγινε ??? Έριξε και τις 2 κάννες ταυτόχρονα !!! (με τον επιλογέα δεξιά, να ρίχνει 1η η κάτω κάννη). Πρώτη φορά που συμβαίνει στα 16 χρόνια που το έχω, και με πάνω από 60.000 φυσίγγια.
Αμέσως μετά δοκιμάσαμε πάλι με άδειους κάλυκες, 3-4 φορές και πάλι τα ίδια !!! Έριχνε και τις δυο μαζί. Άλλαξα θέση του επιλογέα και ξαναδοκίμασα 2-3 φορές με άδειους κάλυκες. Έριχνε κανονικά, μόνο την πάνω κάννη !!! Συνέχισα και τέλειωσα την πούλα με αυτή την επιλογή. Όταν γύρισα σπίτι το ξαναδοκίμασα με φυσίγγια αδρανείας, αρκετές φορές, δεν το έκανε ξανά να ρίξει μαζί και τις δυο. Έριχνε κανονικά μόνο την πάνω ή μόνο την κάτω, ανάλογα με τη θέση του επιλογέα.
Το θέμα είναι τι θα κάνει πάλι με κανονικά φυσίγγια ... Και πώς θα το εμπιστευτώ !!! Θα το λύσω το απόγευμα να δω, αν έχει κάτι που μπορώ να εντοπίσω, και βλέπουμε ... :(:confused::eek:
 
Back
Top