SKB Team

Στέλιο, βγάλε το κοντάκι και έλεγξε αν το αντίβαρο τής σκανδάλης είναι ελεύθερο να κινείται τέρμα δεξιά -αριστερά.
Αυτό σκοπεύω να κάνω Λευτέρη, αν και το είχα ανοίξει πρόσφατα και δεν είχα προσέξει κάτι μη φυσιολογικό.
 
Μου συνέβη ΚΑΙ αυτό !!! .hair. Χθες το απόγευμα στο σκοπευτήριο, στα μισά περίπου της 2ης πούλας, κι ενώ μέχρι τότε όλα καλά κι όλα ωραία ... Ρίχνω σε ένα δισκάκι, στα 15-20 μέτρα και ... εξαϋλώνεται, αλλά ... την άκουσα στερεοφωνικά !!! Και από ήχο και από κλώτσημα ... Σαν να έριξα μάγκνουμ (- που δεν έχω ρίξει ποτέ μου !!!). Με το σ/π SKB, με φυσίγγια NSI Japan Skeet 24 gr !!!
Τί έγινε ??? Έριξε και τις 2 κάννες ταυτόχρονα !!! (με τον επιλογέα δεξιά, να ρίχνει 1η η κάτω κάννη). Πρώτη φορά που συμβαίνει στα 16 χρόνια που το έχω, και με πάνω από 60.000 φυσίγγια.
Αμέσως μετά δοκιμάσαμε πάλι με άδειους κάλυκες, 3-4 φορές και πάλι τα ίδια !!! Έριχνε και τις δυο μαζί. Άλλαξα θέση του επιλογέα και ξαναδοκίμασα 2-3 φορές με άδειους κάλυκες. Έριχνε κανονικά, μόνο την πάνω κάννη !!! Συνέχισα και τέλειωσα την πούλα με αυτή την επιλογή. Όταν γύρισα σπίτι το ξαναδοκίμασα με φυσίγγια αδρανείας, αρκετές φορές, δεν το έκανε ξανά να ρίξει μαζί και τις δυο. Έριχνε κανονικά μόνο την πάνω ή μόνο την κάτω, ανάλογα με τη θέση του επιλογέα.
Το θέμα είναι τι θα κάνει πάλι με κανονικά φυσίγγια ... Και πώς θα το εμπιστευτώ !!! Θα το λύσω το απόγευμα να δω, αν έχει κάτι που μπορώ να εντοπίσω, και βλέπουμε ... :(:confused::eek:

Αυτό έγινε για καλό....... .yelling..yelling.
Και την σκυτάλη αναλαμβάνει η........ .my man.


Μπορεί να είναι κάτι που να μπορεις να το επισκευασεις κ μόνος χωρίς την βοήθεια οπλουργου......
Σημασία έχει ότι φτιάχνεται, δεν τρέχει κ τίποτα...
 
Το έλυσα χθες το απόγευμα, και νομίζω πως βρήκα το αίτιο. Έκανα μια "ψιλοεπέμβαση" στο αντίβαρο αδρανείας της σκανδάλης, και το δοκίμασα με τα φυσίγγια αδρανείας και δούλευε σωστά. Για την ακρίβεια, ούτε επίτηδες δεν μπορούσα πια να το κάνω να ρίξει και τις δυο σφύρες μαζί.
Το δοκίμασα σήμερα και στο σκοπευτήριο, και δούλεψε κανονικά, με τα πραγματικά φυσίγγια ... (πάντα Nsi due japan skeet, και 5-6 Ρουμελιώτης 28αρια που μου'δωσε ένας φίλος). Χωρίς να παρουσιάσει ξανά διπλοτουφεκιά ή άλλο θέμα, σε 2 πούλες που έριξα - γύρω στα 70 φυσίγγια. Και τα περισσότερα με την κάτω κάννη (μονοτουφεκιές), αλλά και στους ντουμπλέδες όλα καλά !!!
IMG_20220412_190453.jpg
IMG_20220412_193024.jpg
IMG_20220412_193234.jpg
Η πλάκα είναι, που όταν είχα βγάλει το αντίβαρο και το "μαστόρευα", έπεσε από μέσα το μικροσκοπικό πιράκι/καβίλια με το ελατηριάκι επαναφοράς, πάνω στο χαλί !!! :oops:o_O:( (... αχ αυτή η μάνα μου, που ήθελε να μου στρώσει χαλιά για να μην κρυώνω το χειμώνα !!!). Και είδα κι έπαθα μέχρι να τα ξαναβρώ !!! Αφού έψαχνα κανένα 10λεπτο χωρίς αποτέλεσμα, ευτυχώς σκέφτηκα ότι κάπου είχα ένα δυνατό μαγνήτη, τον βρήκα κι άρχισα να "σαρώνω" το χαλί, δίπλα και κάτω από το τραπέζι, κι έτσι μόνο κατάφερα επιτέλους να τα βρω !!! :cool:
.hair..sarcastic.
 
Το έλυσα χθες το απόγευμα, και νομίζω πως βρήκα το αίτιο. Έκανα μια "ψιλοεπέμβαση" στο αντίβαρο αδρανείας της σκανδάλης, και το δοκίμασα με τα φυσίγγια αδρανείας και δούλευε σωστά. Για την ακρίβεια, ούτε επίτηδες δεν μπορούσα πια να το κάνω να ρίξει και τις δυο σφύρες μαζί.
Το δοκίμασα σήμερα και στο σκοπευτήριο, και δούλεψε κανονικά, με τα πραγματικά φυσίγγια ... (πάντα Nsi due japan skeet, και 5-6 Ρουμελιώτης 28αρια που μου'δωσε ένας φίλος). Χωρίς να παρουσιάσει ξανά διπλοτουφεκιά ή άλλο θέμα, σε 2 πούλες που έριξα - γύρω στα 70 φυσίγγια. Και τα περισσότερα με την κάτω κάννη (μονοτουφεκιές), αλλά και στους ντουμπλέδες όλα καλά !!!
View attachment 46436
View attachment 46437
View attachment 46438
Η πλάκα είναι, που όταν είχα βγάλει το αντίβαρο και το "μαστόρευα", έπεσε από μέσα το μικροσκοπικό πιράκι/καβίλια με το ελατηριάκι επαναφοράς, πάνω στο χαλί !!! :oops:o_O:( (... αχ αυτή η μάνα μου, που ήθελε να μου στρώσει χαλιά για να μην κρυώνω το χειμώνα !!!). Και είδα κι έπαθα μέχρι να τα ξαναβρώ !!! Αφού έψαχνα κανένα 10λεπτο χωρίς αποτέλεσμα, ευτυχώς σκέφτηκα ότι κάπου είχα ένα δυνατό μαγνήτη, τον βρήκα κι άρχισα να "σαρώνω" το χαλί, δίπλα και κάτω από το τραπέζι, κι έτσι μόνο κατάφερα επιτέλους να τα βρω !!! :cool:
.hair..sarcastic.
για ελα προς τα κατω εχει αρκετο μεροκαματο:)
 
Ολα στο γείτονα όλα ρε που καταντησαμε να ξαναδούμε στο τέλος τους τουρκαλαδες να εξελίσσονται και εμείς να ξεπουλιομαστε .
Γιατι, εμεις δεν φτιαχουμε ωραια καφεδακια και φανταστικες ουζοποικιλιες?
 
Και ζητάνε τόσα λεφτά;
Ή αυτά που έχει ο Καλκα είναι παλιές εκδόσεις;
Του καλκα ειναι παλια που του εχουν μεινει. Φαντασου απο ποτε. Το εργοστασιο εκλεισε το 2009, αρα τα οπλα ειναι στην καλυτερη 13 ετων. Και οι τιμες στα υψη. Δε θα πρεπε αυτα να τα δεινει φτηνα? Και χωρις υποστηριξη.
 
Του καλκα ειναι παλια που του εχουν μεινει. Φαντασου απο ποτε. Το εργοστασιο εκλεισε το 2009, αρα τα οπλα ειναι στην καλυτερη 13 ετων. Και οι τιμες στα υψη. Δε θα πρεπε αυτα να τα δεινει φτηνα? Και χωρις υποστηριξη.
Από ανταλλακτικά τι γίνεται ;
 
Από ανταλλακτικά τι γίνεται ;
Δε ξέρω υποθέτω ότι έχει μείνει στον αντιπρόσωπο (νομίζω Τουρης) και σε κανά οπλουργο όπως ο Βαγκος. Πριν κανά 5αρι χρόνια παραλίγο να πάρω το 505. Δε μου έφταναν τα φράγκα ομως. Θα το έπαιρνα αν είχα όμως Μου άρεσε πολύ. Και τώρα θα το επαιρνα. Είναι και γαμω τα τουφεκια
 
Back
Top