SKB Team

Ερωτηση τα skb εβγαναν με 2 βασεις μια σαν αυτη με τον κλασικο μεγαλο κεφαλι απο τον πιρο
View attachment 74812
κ μια που δεν φαινεται αυτο το κεφελι σαν αυτη View attachment 74813
Δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί σαν αυτό της 2ης φωτό ... μπορεί όμως και να μην το είχα προσέξει ... Πολύ πιθανόν πάντως να είχε βγάλει και τέτοια, σαν πιο "οικονομική" έκδοση. Δεν μορώ να διακρίνω καλά εξαιτίας του σκαλίσματος αλλά μπορεί οι πίροι να μην είναι καν ανταλλάξιμοι, δηλ. να είναι ενιαίοι με τη βάση. Πάντως από την όλη εμφάνιση και τις λεπτομέρειες, πιστεύω ότι είναι γνήσιο και όχι μαϊμού ... Καμία σχέση με τα σύγχρονα "SKB" που κατασκευάζονται στην Τουρκία, που η βάση τους (κι όχι μόνο) είναι πολύ διαφορετική σε εμφάνιση.
Δεν ξέρω από πού και πότε είναι αυτή η φωτό. Είμαι σίγουρος πάντως, ότι τα μοντέλα που εισήχθησαν από τη ΤΟΥΡΗΣ Α.Ε. στην Ελλάδα, από το 2005 μέχρι το 2010 που έκλεισε το εργοστάσιο στην Ιαπωνία, όλα είχαν ανταλλάξιμους πίρους με το μεγάλο κυρτό κεφάλι, όπως της 1ης φωτογραφίας.
 
Ερωτηση τα skb εβγαναν με 2 βασεις μια σαν αυτη με τον κλασικο μεγαλο κεφαλι απο τον πιρο
View attachment 74812
κ μια που δεν φαινεται αυτο το κεφελι σαν αυτη View attachment 74813
Στο κάτω, σα να λείπουν 2 κλειδιά που πάνε και χώνονται σε αντίστοιχες εσοχές.
 
Νομίζω στο πάνω όπλο υπάρχει και τρίτο κλειδί στα πλάγια, ακριβώς κάτω από το kersten ,που σχηματίζει σκαλοπάτι και φωλιαζει στα πλαϊνά ενισχυτικά .
Στο κάτω, σα να λείπουν 2 κλειδιά που πάνε και χώνονται σε αντίστοιχες εσοχές.
Υπάρχουν και στο κάτω όπλο αυτά τα κλειδιά, απλά δεν βοηθάει η φωτογραφία (η γωνία λήψης) και δεν διακρίνονται εύκολα. Αν κάνεις ζουμ φαίνεται και το κλειδί, και η αντίστοιχη εσοχή στο εσωτερικό τοίχωμα της βάσης.IMG_20230716_202745.png
Η μόνη διαφορά είναι στους πίρους άρθρωσης των καννών.
Αυτά τα κλειδιά υπήρχαν και στα σ/π που έφτιαχνε η SKB για την Ithaca (δεκαετία του '60). Ενώ αυτά που έφτιαξε για την WEATHERBY (κάπου στην δεκαετία του '90 αν θυμάμαι καλά), τα μοντ. ORION και ATHENA, δεν είχαν αυτά τα εσωτερικά κλειδιά αλλά "τραπεζοειδείς ώμους", ακριβώς όπως τα σ/π της BERETTA !!!
 
Υπάρχουν και στο κάτω όπλο αυτά τα κλειδιά, απλά δεν βοηθάει η φωτογραφία (η γωνία λήψης) και δεν διακρίνονται εύκολα. Αν κάνεις ζουμ φαίνεται και το κλειδί, και η αντίστοιχη εσοχή στο εσωτερικό τοίχωμα της βάσης.View attachment 74921
Η μόνη διαφορά είναι στους πίρους άρθρωσης των καννών.
Αυτά τα κλειδιά υπήρχαν και στα σ/π που έφτιαχνε η SKB για την Ithaca (δεκαετία του '60). Ενώ αυτά που έφτιαξε για την WEATHERBY (κάπου στην δεκαετία του '90 αν θυμάμαι καλά), τα μοντ. ORION και ATHENA, δεν είχαν αυτά τα εσωτερικά κλειδιά αλλά "τραπεζοειδείς ώμους", ακριβώς όπως τα σ/π της BERETTA !!!
Σωστός!!!!
Δε φαίνεται καθόλου άνευ μεγενθυσης..
 
αυτά που έφτιαξε για την WEATHERBY (κάπου στην δεκαετία του '90 αν θυμάμαι καλά), τα μοντ. ORION και ATHENA, δεν είχαν αυτά τα εσωτερικά κλειδιά αλλά "τραπεζοειδείς ώμους", ακριβώς όπως τα σ/π της BERETTA !!!
Πρώτη φορά τα είχα δει αυτά στο περιοδικό Guns & Ammo, κάπου γύρω στο 1995 ... Τα έχω ακόμη όλα τα τεύχη του περιοδικού, αλλά πού να ψάχνω τώρα κούτες στην αποθήκη !!! Αλλά έψαξα λίγο στο διαδίκτυο και βρήκα ένα μικρό άρθρο, με φωτογραφία για να πάρετε μια ιδέα (περαστό κλειδί Kersten και τραπεζοειδείς ώμοι ala Beretta !!!)
https://www.fieldandstream.com/blast-from-past-weatherby-orion-over-under-12-gauge/
 
Δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί σαν αυτό της 2ης φωτό ... μπορεί όμως και να μην το είχα προσέξει ... Πολύ πιθανόν πάντως να είχε βγάλει και τέτοια, σαν πιο "οικονομική" έκδοση. Δεν μορώ να διακρίνω καλά εξαιτίας του σκαλίσματος αλλά μπορεί οι πίροι να μην είναι καν ανταλλάξιμοι, δηλ. να είναι ενιαίοι με τη βάση. Πάντως από την όλη εμφάνιση και τις λεπτομέρειες, πιστεύω ότι είναι γνήσιο και όχι μαϊμού ... Καμία σχέση με τα σύγχρονα "SKB" που κατασκευάζονται στην Τουρκία, που η βάση τους (κι όχι μόνο) είναι πολύ διαφορετική σε εμφάνιση.
Δεν ξέρω από πού και πότε είναι αυτή η φωτό. Είμαι σίγουρος πάντως, ότι τα μοντέλα που εισήχθησαν από τη ΤΟΥΡΗΣ Α.Ε. στην Ελλάδα, από το 2005 μέχρι το 2010 που έκλεισε το εργοστάσιο στην Ιαπωνία, όλα είχαν ανταλλάξιμους πίρους με το μεγάλο κυρτό κεφάλι, όπως της 1ης φωτογραφίας.
καλα αυτα που βγαινουν τωρα δεν εχουν καμια σχεση απλα κοιταγα φωτο απο skb γιατι με ενδιαφερη για αγορα κ ειδα καποια εχουν βαση ετσι κ αλλα αλλιως πχ αυτο του κ Σταυρου στις αγγελιες εχει τετεια βαση σε σχεση με το δικο σου το 605
1689579448475.png
 
Ερωτηση τα skb εβγαναν με 2 βασεις μια σαν αυτη με τον κλασικο μεγαλο κεφαλι απο τον πιρο
View attachment 74812
Το μοντέλο της φωτογραφίας γνωρίζεις ποιο είναι ακριβώς;
Ψάχνω να βρω ποιο 705 είναι που δεν έχει το παράλληλο σκάψιμο πάνω από τις ψάθες στην πάπια.
Μου μοιάζει πολύ η βάση με αυτό που ανέβασες.
Εάν κάποιος γνωρίζει όλα τα 705 που βγήκαν, που έχουν αεριζομενες ρίγες ανάμεσα στις καννες, θα με βοηθούσε πολύ!!
Ευχαριστώ.
 
Το μοντέλο της φωτογραφίας γνωρίζεις ποιο είναι ακριβώς;
Ψάχνω να βρω ποιο 705 είναι που δεν έχει το παράλληλο σκάψιμο πάνω από τις ψάθες στην πάπια.
Μου μοιάζει πολύ η βάση με αυτό που ανέβασες.
Εάν κάποιος γνωρίζει όλα τα 705 που βγήκαν, που έχουν αεριζομενες ρίγες ανάμεσα στις καννες, θα με βοηθούσε πολύ!!
Ευχαριστώ.
Το μοντελο τις φωτο ειναι το 705 anniversary
τα μοντελα με την παπια που λες αυτες τις καννε ειναι στα μοντελα για sporting ,skeet, trap που εβγαζε η skb
 
Το μοντελο τις φωτο ειναι το 705 anniversary
τα μοντελα με την παπια που λες αυτες τις καννε ειναι στα μοντελα για sporting ,skeet, trap που εβγαζε η skb
Νίκο όχι αυτό με τα χρυσά σκαλησματα και χρυσή σκανδάλη.
Το άλλο λέω με την ασημί... Που είχες ανεβάσει παραπάνω και σύγκρινεις τα 2 όπλα.
Το θεωρεις αξιόπιστο όπλο; δεν είχα ποτέ skbκαι σκέφτομαι να αγοράσω.
 
Νίκο όχι αυτό με τα χρυσά σκαλησματα και χρυσή σκανδάλη.
Το άλλο λέω με την ασημί... Που είχες ανεβάσει παραπάνω και σύγκρινεις τα 2 όπλα.
Το θεωρεις αξιόπιστο όπλο; δεν είχα ποτέ skbκαι σκέφτομαι να αγοράσω.
Κωστα ειναι αρκετα skb που δεν ηρθαν ελλαδα μαλλον παλιοτερα που ηταν με την συνεργασια τις Ithaca
γενικα δεν γνωριζω πολλα απο θεμα αξιοπιστιας γνωριζω οτι εχουν φοβερη αισθηση σκανδαλης πολυ δυνατες τουφεκιες αυτα
πολλα περισοτερα γνωριζει ο Στελιος
παντος ειναι ενα οπλο που θα ηθελα να εχω στον οπλοβαστο μου
 
Κωστα ειναι αρκετα skb που δεν ηρθαν ελλαδα μαλλον παλιοτερα που ηταν με την συνεργασια τις Ithaca
γενικα δεν γνωριζω πολλα απο θεμα αξιοπιστιας γνωριζω οτι εχουν φοβερη αισθηση σκανδαλης πολυ δυνατες τουφεκιες αυτα
πολλα περισοτερα γνωριζει ο Στελιος
παντος ειναι ενα οπλο που θα ηθελα να εχω στον οπλοβαστο μου
Εγώ έχω διαβάσει ότι έχουν πρόβλημα στης κολλήσεις στης κάνες αριστερά και δεξιά και ξεκολλούν
 
Εγώ έχω διαβάσει ότι έχουν πρόβλημα στης κολλήσεις στης κάνες αριστερά και δεξιά και ξεκολλούν
Αν ειναι με καλαη κολυμενες υπαρχει το φαινομαι αλλα ειναι κατι που φτιαχνεται σε ενα καλο οπλουργο
 
Back
Top