κόψιμο κάννης

Γεια σας.....Έχω και εγώ μια beretta es 100 synthetic και θέλω να την κόψω στους 53 πόντους για κυνήγι μπεκατσας.Μου είπε ο οπλουργο ότι θα βγει κύλινδρος η κάνει και αν θέλω τσοκακια μόνο εξωτερικά.Αν την κόψω και δεν βάλω τσοκ γιατί θα πηγαίνω μόνο για μπεκατσα θα έχω πρόβλημα βλητικα;
Για την ΕS100 βρισκεις ευκολα μεταχειρισμενη κανη και σε καλη τιμη.
Την αγοραζεις νομιμα και κρατας και την δικια σου και εχεις οπλο για ολα και για μια ζωη.
 
Αν κοπεί η κάννη θα γίνει σκορποσκαγιαστρα. Το έχω κάνει. Αχρηστευσα το όπλο. Γαμηθηκαν όλα ζύγισμα, βλητική όλα. Δεν ήθελα ούτε να το βλέπω. Το χαρισα. Ήταν ένα maverick 88 με 71 εκ. κάννη και τσοκ και ωραίες τουφεκιές.
 
Αν κοπεί η κάννη θα γίνει σκορποσκαγιαστρα. Το έχω κάνει. Αχρηστευσα το όπλο. Γαμηθηκαν όλα ζύγισμα, βλητική όλα. Δεν ήθελα ούτε να το βλέπω. Το χαρισα. Ήταν ένα maverick 88 με 71 εκ. κάννη και τσοκ και ωραίες τουφεκιές.
Έτσι ακριβώς
 
Αν κοπεί η κάννη θα γίνει σκορποσκαγιαστρα. Το έχω κάνει. Αχρηστευσα το όπλο. Γαμηθηκαν όλα ζύγισμα, βλητική όλα. Δεν ήθελα ούτε να το βλέπω. Το χαρισα. Ήταν ένα maverick 88 με 71 εκ. κάννη και τσοκ και ωραίες τουφεκιές.
Τι εννοείς φιλε μου οτι και με το τσοκ μετα το κόψιμο που τις έκανες δεν ειχες τις ειδιες τουφεκιες οπως πριν? Γτ μου φαίνεται περιεργο πως να χαλάσει η τουφέκια σου αφου εχεις παλυ τσοκ το μονο που εκανες ηταν κόψιμο κανης
 
Παιδιά σας Ευχαριστώ όλους πέρυσι κυνηγούσα με μια m2 ενός θείου μου 53 εκατοστά και ξετρελαθηκα.Σιγουρα ένα δικανακι θα ήταν ότι πρέπει αλλά δυστυχώς η τρίτη τουφεκιά τουλάχιστον για εμένα χρειάζεται.Τωρα η δικιά μου 66 εκατοστά μου έρχεται ματσουκι.
 
Αν κοπεί η κάννη θα γίνει σκορποσκαγιαστρα. Το έχω κάνει. Αχρηστευσα το όπλο. Γαμηθηκαν όλα ζύγισμα, βλητική όλα. Δεν ήθελα ούτε να το βλέπω. Το χαρισα. Ήταν ένα maverick 88 με 71 εκ. κάννη και τσοκ και ωραίες τουφεκιές.
Ναι αλλά άλλοι λένε ότι γίνεται όπλαρα αφού θα κοπεί και θα είναι κύλινδρος 5 αστρα δλδ γιατί να χαλασει;
 
Τι εννοείς φιλε μου οτι και με το τσοκ μετα το κόψιμο που τις έκανες δεν ειχες τις ειδιες τουφεκιες οπως πριν? Γτ μου φαίνεται περιεργο πως να χαλάσει η τουφέκια σου αφου εχεις παλυ τσοκ το μονο που εκανες ηταν κόψιμο κανης
Δεν ειχε τσοκ μετα Παναγιώτη.
 
Ναι αλλά άλλοι λένε ότι γίνεται όπλαρα αφού θα κοπεί και θα είναι κύλινδρος 5 αστρα δλδ γιατί να χαλασει;
Εμενα εγινε χαλια. Τωρα καποιοι αλλοι εχουν αλλη γνωμη. Κοιτα στα 10 μετρα ναι μπορει να ειναι οκ, αλλα μετα τα σκαγια σκορπουσαν παρα πολυ. Μπορει να ειναι και απο καννη σε καννη διαφορετικα αποτελεσματα. Βεβαια εγω δεν μπηκα καν στη διαδικασια να φτιαξω τσοκ. Ισως αμα το εκανα να ηταν οκ.
 
Παιδιά σας Ευχαριστώ όλους πέρυσι κυνηγούσα με μια m2 ενός θείου μου 53 εκατοστά και ξετρελαθηκα.Σιγουρα ένα δικανακι θα ήταν ότι πρέπει αλλά δυστυχώς η τρίτη τουφεκιά τουλάχιστον για εμένα χρειάζεται.Τωρα η δικιά μου 66 εκατοστά μου έρχεται ματσουκι.
Λάμπρο το αποτελεσμα ειναι αμφιβολο, εκτος και αν εχεις δει καποιο ιδιο οπλο και το πιασεις στα χερια σου. Μπορει να σου αρεσει αλλα μπορει και να πεταξεις λεφτα. Βεβαια δεν ξερω τα οικονομικα σου, αλλα θα σου προτεινα να ψαξεις κανενα Μ2 με κοντη καννη μεταχειρισμενο, μιας και σου αρεσει τοσο πολυ. Συνηθως αυτα με κοντη καννη ειναι και φτηνοτερα. Αλλα και αλλες μαρκες υπαρχουν αρκετα με κοντη καννη. Ετσι κρατας και τη βιτωρια οπως ειναι που ειναι και γαμω τα τουφεκια. Το τουφεκι σου οπως ειναι κενταει και βαζει κατω πολυ ακριβοτερα και νεοτερα.
 
Η κανη που κόβετε γίνεται απλά κύλινδρος τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο .Έχω κόψει 4 τις δύο μόνος τις άλλες είχα βάλει εξωτερικά σε οπλουργο που στη μία την ξαναεκοψα και τα αφαίρεσα.Ουτε χάλασαν ούτε έφτιαξαν ήταν απλά κύλινδρος και πειράξεις και λίγο τον κώνο έχεις ένα όπλο για μέχρι 35 μέτρα που κενταει
 
Η κανη που κόβετε γίνεται απλά κύλινδρος τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο .Έχω κόψει 4 τις δύο μόνος τις άλλες είχα βάλει εξωτερικά σε οπλουργο που στη μία την ξαναεκοψα και τα αφαίρεσα.Ουτε χάλασαν ούτε έφτιαξαν ήταν απλά κύλινδρος και πειράξεις και λίγο τον κώνο έχεις ένα όπλο για μέχρι 35 μέτρα που κενταει
Γιαννη αμα κόψεις 1, 2 πόντους δεν γίνεται κύλινδρος, εγώ έκοβα σε μποζε μισό μισό πόντο το μετρούσα κ έριχνα στον στόχο μέχρι να δω το επιθυμητό αποτέλεσμα! (νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει παλιά εδώ)
 
Η κανη που κόβετε γίνεται απλά κύλινδρος τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο .Έχω κόψει 4 τις δύο μόνος τις άλλες είχα βάλει εξωτερικά σε οπλουργο που στη μία την ξαναεκοψα και τα αφαίρεσα.Ουτε χάλασαν ούτε έφτιαξαν ήταν απλά κύλινδρος και πειράξεις και λίγο τον κώνο έχεις ένα όπλο για μέχρι 35 μέτρα που κενταει

Εχω μια απορια Γιαννη.....Για ποιον λογο να κοψει καποιος την καννη του οπλου του , απο την στιγμη
που στο εμποριο κυκλοφορουν τσοκ που σου ανοιγουν την τουφεκια ακομα περισσοτερο απ'οτι
ο κυλινδρος ??
 
Εχω μια απορια Γιαννη.....Για ποιον λογο να κοψει καποιος την καννη του οπλου του , απο την στιγμη
που στο εμποριο κυκλοφορουν τσοκ που σου ανοιγουν την τουφεκια ακομα περισσοτερο απ'οτι
ο κυλινδρος ??
Αυτό γινόταν Νίκο παλαιότερα που δεν υπήρχαν αυτά τα τσοκ ή το όπλο ήταν σταθερό χωρίς και δεν ασχολούνταν οπλουργοι ή μάλλον δεν είχαν εργαλεία οι περισσότεροι να διαμορφώσουν άλλο τσοκ δηλ σε μια σταθερή κανη 1* ή 2* να το κάνουν 3*/4* κτλ.Τωρα στα νέα όπλα και τσοκ της τελευταίας 20αετιας ο μόνος λόγος είναι αν έχεις αρκετά όπλα και αποφασίσεις για θέμα βάρους και οικονομίας να μετατρέψεις κάποιο σε κύλινδρο για κοντινές και μεσαίες ως επιτοπλειστον βολές..
 
Back
Top