κόψιμο κάννης

Αυτό γινόταν Νίκο παλαιότερα που δεν υπήρχαν αυτά τα τσοκ ή το όπλο ήταν σταθερό χωρίς και δεν ασχολούνταν οπλουργοι ή μάλλον δεν είχαν εργαλεία οι περισσότεροι να διαμορφώσουν άλλο τσοκ δηλ σε μια σταθερή κανη 1* ή 2* να το κάνουν 3*/4* κτλ.Τωρα στα νέα όπλα και τσοκ της τελευταίας 20αετιας ο μόνος λόγος είναι αν έχεις αρκετά όπλα και αποφασίσεις για θέμα βάρους και οικονομίας να μετατρέψεις κάποιο σε κύλινδρο για κοντινές και μεσαίες ως επιτοπλειστον βολές..

ΟΚ Γιαννη μου !!!
Σε ευχαριστω για την απαντηση...με κατατοπισες φιλε !!!
 
Οταν εκοψα κανες εγώ είχα 8 δικά μου όπλα και όλα 71 εκ .Που πλέον θεωρώ ιδανικό μήκος κάνης για όλα τα κυνήγια το 66 .Είχα κανη στη 302 μαγκουμ 81 2* και την πολυησα σε ένα γουρούνα που του την έκανε ο παπατσαριυχας κύλινδρο για να ρίχνει μαγκουμ μονοβολο στα γουρούνια .Είδα με αυτή τη κανη ότι το υπερβολικό μήκος δε λέει και κάτι γιατί όταν τη σύγκριναν με την ςς που είχε 71 υστερούσε μπροστά της .
 
Λάμπρο το αποτελεσμα ειναι αμφιβολο, εκτος και αν εχεις δει καποιο ιδιο οπλο και το πιασεις στα χερια σου. Μπορει να σου αρεσει αλλα μπορει και να πεταξεις λεφτα. Βεβαια δεν ξερω τα οικονομικα σου, αλλα θα σου προτεινα να ψαξεις κανενα Μ2 με κοντη καννη μεταχειρισμενο, μιας και σου αρεσει τοσο πολυ. Συνηθως αυτα με κοντη καννη ειναι και φτηνοτερα. Αλλα και αλλες μαρκες υπαρχουν αρκετα με κοντη καννη. Ετσι κρατας και τη βιτωρια οπως ειναι που ειναι και γαμω τα τουφεκια. Το τουφεκι σου οπως ειναι κενταει και βαζει κατω πολυ ακριβοτερα και νεοτερα.
Το ξέρω έχω και την m2 την comfort αλλά δεν είναι τόσο καλή όσο η es 100 καθαρά αντικειμενικά τώρα και ας είναι και πιο ακριβό όπλο αλλά δεν τολμάω να το πω στους φίλους μου που έχουν μπινελι Γιατί θα με καθαρίσουν χαχαχα.Τωρα στο θέμα μας Ναι σίγουρα είναι μια χαρά το όπλο αλλά έχοντας επωμιστεί όπλο με τόσο κοντή κάνη είναι η ημέρα με την νύχτα....είναι σαν παιχνιδάκι και έρχεται πολύ γρήγορα.Τωρα γι αυτό είπα να ρωτήσω μην κάνω καμία πατάτα.
 
Κάποιος να μας γράψει που το έχει κόψει αν το μετάνιωσε τελικά και τη κατάλαβε βλητικες μιας και ο οπλουργο μου είπε ότι αφού το θέλω κύλινδρο απλά την κόβουμε και δεν βάζουμε τσοκ.
 
Κάποιος να μας γράψει που το έχει κόψει αν το μετάνιωσε τελικά και τη κατάλαβε βλητικες μιας και ο οπλουργο μου είπε ότι αφού το θέλω κύλινδρο απλά την κόβουμε και δεν βάζουμε τσοκ.
Ο Γιάννης ήταν ευχαριστημένος. Εγώ οχι. Ετσι θα παει Λαμπρο. Η αποφαση δικη σου φιλε. Οπως και να χει ομως αν κοψεις δεν υπαρχει επιστροφη και το τουφεκι δε θα μπορει να πουληθει ευκολα.
 
Το ξέρω έχω και την m2 την comfort αλλά δεν είναι τόσο καλή όσο η es 100 καθαρά αντικειμενικά τώρα και ας είναι και πιο ακριβό όπλο αλλά δεν τολμάω να το πω στους φίλους μου που έχουν μπινελι Γιατί θα με καθαρίσουν χαχαχα.Τωρα στο θέμα μας Ναι σίγουρα είναι μια χαρά το όπλο αλλά έχοντας επωμιστεί όπλο με τόσο κοντή κάνη είναι η ημέρα με την νύχτα....είναι σαν παιχνιδάκι και έρχεται πολύ γρήγορα.Τωρα γι αυτό είπα να ρωτήσω μην κάνω καμία πατάτα.
Άλλο η μαμά καννη η κοντή με εσωτερικά τσοκ και άλλο η κομμένη με εξωτερικά τσοκ. Με την κομμένη θα παίρνεις ζωντανά πουλιά που στο τέλος θα χρησιμοποίησης ένα τσοκ εξωτερικό. Άμα θες κοντή καννη πάρε μαμά 52 π. Αλλά είναι ακριβή. Μην ενθουσιάζεσε τόσο με την κοντή γιατί στο τέλος θα την καννης την πατάτα όπως την κάναμε και εμείς. Φτιαξε την επωμιση σού.
 
Άλλο η μαμά καννη η κοντή με εσωτερικά τσοκ και άλλο η κομμένη με εξωτερικά τσοκ. Με την κομμένη θα παίρνεις ζωντανά πουλιά που στο τέλος θα χρησιμοποίησης ένα τσοκ εξωτερικό. Άμα θες κοντή καννη πάρε μαμά 52 π. Αλλά είναι ακριβή. Μην ενθουσιάζεσε τόσο με την κοντή γιατί στο τέλος θα την καννης την πατάτα όπως την κάναμε και εμείς. Φτιαξε την επωμιση σού.
Κατά την γνώμη μου τα είπες όλα πολύ περιεκτικά ! Συμφωνώ 100%.
Και να προσθέσω κατά καιρούς πουλιόυνται κάνες 53cm στο car.gr,σε αρκετά καλές τιμές ..
 
Το ξέρω έχω και την m2 την comfort αλλά δεν είναι τόσο καλή όσο η es 100 καθαρά αντικειμενικά τώρα και ας είναι και πιο ακριβό όπλο αλλά δεν τολμάω να το πω στους φίλους μου που έχουν μπινελι Γιατί θα με καθαρίσουν χαχαχα.Τωρα στο θέμα μας Ναι σίγουρα είναι μια χαρά το όπλο αλλά έχοντας επωμιστεί όπλο με τόσο κοντή κάνη είναι η ημέρα με την νύχτα....είναι σαν παιχνιδάκι και έρχεται πολύ γρήγορα.Τωρα γι αυτό είπα να ρωτήσω μην κάνω καμία πατάτα.
Λαμπρο προβληματιζεσαι απο το βαρος ή το μηκος?
 
Το ξέρω έχω και την m2 την comfort αλλά δεν είναι τόσο καλή όσο η es 100 καθαρά αντικειμενικά τώρα και ας είναι και πιο ακριβό όπλο αλλά δεν τολμάω να το πω στους φίλους μου που έχουν μπινελι Γιατί θα με καθαρίσουν χαχαχα.Τωρα στο θέμα μας Ναι σίγουρα είναι μια χαρά το όπλο αλλά έχοντας επωμιστεί όπλο με τόσο κοντή κάνη είναι η ημέρα με την νύχτα....είναι σαν παιχνιδάκι και έρχεται πολύ γρήγορα.Τωρα γι αυτό είπα να ρωτήσω μην κάνω καμία πατάτα.
στο τι είναι καλύτερη η es 100 αντικειμενικά;
 
Κατά την γνώμη μου τα είπες όλα πολύ περιεκτικά ! Συμφωνώ 100%.
Και να προσθέσω κατά καιρούς πουλιόυνται κάνες 53cm στο car.gr,σε αρκετά καλές τιμές ..

Το ξέρω έχω και την m2 την comfort αλλά δεν είναι τόσο καλή όσο η es 100 καθαρά αντικειμενικά τώρα και ας είναι και πιο ακριβό όπλο αλλά δεν τολμάω να το πω στους φίλους μου που έχουν μπινελι Γιατί θα με καθαρίσουν χαχαχα.Τωρα στο θέμα μας Ναι σίγουρα είναι μια χαρά το όπλο αλλά έχοντας επωμιστεί όπλο με τόσο κοντή κάνη είναι η ημέρα με την νύχτα....είναι σαν παιχνιδάκι και έρχεται πολύ γρήγορα.Τωρα γι αυτό είπα να ρωτήσω μην κάνω καμία πατάτα.
Ψαξε μια καννη κοντη για τη μ2 σου και καθαρισες. Καννη 50 εκ για es δε ξερω αν υπαρχει, αλλα για μ2 υπαρχει σιγουρα
 
στο τι είναι καλύτερη η es 100 αντικειμενικά;
Η m2 μου πετάει τα φυσίγγια από κάτω συνέχεια από μόνη της.Το κλειστρο το κοιτάω συνέχεια αν είναι μπροστά αλλιώς δεν ρίχνει.Η βαφή και το όπλο παρόλο που το έχω ούτε χρόνο και το χρησιμοποιώ μόνο,μονο για καρτέρι έχει πάρα πολλά σημάδια δλδ κ λίγο να το ακουμπήσεις αποκτάει σημάδια.Το μαλακό πίσω στο κοντακι έχει φθαρεί πάρα πολύ και γενικά δεν δίνει την εντύπωση όπλου ενός έτους.Δεν θέλω να κακολογησω τις benelli και εμένα μου αρέσουν πολύ.Την μπερετα τώρα την έχω 12 χρόνια και έχω ρίξει χιλιάδες φυσίγγια μιας και πηγαίνω και για τσιχλες εκτός από μπεκατσα και δεν μου έχει κάνει το παραμικρό φτου φτου μην την εστιάσω και όταν την περνάω κ με σπρέι πραγματικά φαίνεται σαν καινούρια.Ελπιζω να σε κάλυψα.
 
Κοίτα Όχι ότι δεν είναι βαρύ σαν όπλο να μην λέω ψέματα αλλά πιο πολύ με ενοχλεί το μήκος καθαρά το μήκος θα έλεγα.
Σου εχει κολλησει και η ιδεα της μετατροπης, κατάλαβα. Παντως αν σε παιρνει οικονομικα σκεψου την αγορα μιας δευτερης καννης για ενα απο τα δυο οπλα σου ή ακόμα και την αγορά ενος οικονομικου μεταχειρισμένου. Αλλιώς κανε τη μετατροπή. Στο κατω κατω πρεπει να κυνηγαμε με οτι μας ευχαριστει
 
Αν κοπεί η κάννη θα γίνει σκορποσκαγιαστρα. Το έχω κάνει. Αχρηστευσα το όπλο. Γαμηθηκαν όλα ζύγισμα, βλητική όλα. Δεν ήθελα ούτε να το βλέπω. Το χαρισα. Ήταν ένα maverick 88 με 71 εκ. κάννη και τσοκ και ωραίες τουφεκιές.
Έτσι ακριβώς
Δηλαδή μόνο εγώ έβαλα το zabala με 71 κάννη 3-1 στο δισκοπριονο και το έβγαλα 60...
Αυτό που είδα μετά είναι πως με 32γρ 10ρακια δεν γλυτωνε μπεκάτσα,ορτύκι και τσίχλα στα 30.Μπορει να άλλαξε λίγο το ζύγισμα αλλά δεν με λένε Digweed και δεν ντουφεκαω γύψινα ιπτάμενα αντικείμενα.
Ζαbala έκοψα όχι το F3.Oποτε χέστηκα.
 
Δηλαδή μόνο εγώ έβαλα το zabala με 71 κάννη 3-1 στο δισκοπριονο και το έβγαλα 60...
Αυτό που είδα μετά είναι πως με 32γρ 10ρακια δεν γλυτωνε μπεκάτσα,ορτύκι και τσίχλα στα 30.Μπορει να άλλαξε λίγο το ζύγισμα αλλά δεν με λένε Digweed και δεν ντουφεκαω γύψινα ιπτάμενα αντικείμενα.
Ζαbala έκοψα όχι το F3.Oποτε χέστηκα.
Απλώς σου έκατσε η επέμβαση, άλλο 60 άλλο 52.(Μέχρι τα 25 καλά είσαι)
 
Κοίτα Όχι ότι δεν είναι βαρύ σαν όπλο να μην λέω ψέματα αλλά πιο πολύ με ενοχλεί το μήκος καθαρά το μήκος θα έλεγα.
Μέλος του φόρουμ (ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΝΗΓΟΣ), πουλάει ένα δίκαννο με κοντές κάννες, σε καλή κατάσταση και καλή τιμή. Ίσως σε βολέψει. Ξέρω ότι ψάχνεις για καραμπίνα, απλά μια σκέψη έκανα.
 
Κόψτε όλοι τις κάνες σας. Είναι φοβερή ιδέα.
Μετά κάντε έναν κώνο, ακριβώς όσα εκατοστά την κόψατε, μεγαλώστε τον αυλό διαιρώντας τα κομμένα εκατοστά προς 100 και θα έχετε οπλάρα.
Αν δεν ζυγίζει δεν υπάρχει θέμα, κρεμάστε ένα μολύβι στην κάνη (δύο καλύτερα, θα παίζουν σαν καλαμπαλίκια) ή ανοίξτε μερικές τρύπες στο κοντάκι.
Αν το μετανοιώσετε και θέλετε λίγο μάκρος ακόμα βάλτε κανένα εξωτερικό τσοκ κύλιδρο.
Κάντε επίσης μερικές τρύπες στην βάση για ελλάτωση βάρους. Στο κλείστρο το ίδιο.
Κόψτε 3 σπείρες από το επανατατικό και κρεμάστε έναν γεμάτο κουβά με νερό στην άκρη του για ένα βράδυ ώστε να σκληρύνει.
Κόψτε 4 σπείρες από το ελατήριο της αποθήκης.
Τρυπήστε το follower για μείωση βάρους.
Μιας και θα έχετε το δράπανο στο χέρι τρυπήστε και ότι απέμεινε από την κάνη για porting.
Αφαιρέστε την ρίγα, δεν χρειάζεται, είναι ουσιαστικά άχρηστη.
Μετά φτιάξτε το κοντάκι (βασικό), κάντε μια σπέσιαλ βαφή σερακότε παραλλαγής και αν δεν σας έχει περάσει ακόμα η μανία πουλήστε την στο car 30.000€ σαν φουτουριστική εκδοχή ημιχειροποίητου Ελληνικού όπλου (εμπνευσμένο από το Γκαλάκτικα) που έχει περάσει από 45 μάστορους και 60 μαθητάδες με φυσικά απαράμιλλες βλητικές αποδόσεις σε οποιαδήποτε απόσταση, ... αγοράστε ένα καινούργιο με μακριά κάνη και ξεκινήστε από την αρχή.

Βρε θα με τρελάνετε βραδιάτικα ;
Άντε καλημέρα ...
 
Last edited:
Δηλαδή μόνο εγώ έβαλα το zabala με 71 κάννη 3-1 στο δισκοπριονο και το έβγαλα 60...
Αυτό που είδα μετά είναι πως με 32γρ 10ρακια δεν γλυτωνε μπεκάτσα,ορτύκι και τσίχλα στα 30.Μπορει να άλλαξε λίγο το ζύγισμα αλλά δεν με λένε Digweed και δεν ντουφεκαω γύψινα ιπτάμενα αντικείμενα.
Ζαbala έκοψα όχι το F3.Oποτε χέστηκα.
Εγώ έκοψα ένα μονόκανο μέχρι εκεί που είχε σχιστεί από το σκάσιμο.
Μετά έγινε αυτογεμές ... αχαχα
 
Back
Top