κόψιμο κάννης

Καλημέρα στην παρέα. Γνωρίζει κανείς ποια είναι η νόμιμη διαδικασία για να κοπεί η κανη; Και επίσης τι κόστος έχει κόψιμο και να φτιάξεις εσωτερικό σπείρωμα για τσοκ; Ευχαριστώ.
Γιάννη μπορείς να φτιάξεις εσωτερικό σπείρωμα, μόνο αν η κάννη είναι magnum,αλλιώς μπορείς να φτιάξεις μόνο στον Κούρκουλο εσωτερικό λεπτού τοιχώματος σε κάννη 70 χιλιοστών..
Και η άλλη πεπατημένη και εύκολη λύση είναι να φτιάξεις με εξωτερικά τσοκ σπείρωμα βεβαίως σε επαγγελματία οπλουργο...
 
Γιάννη μπορείς να φτιάξεις εσωτερικό σπείρωμα, μόνο αν η κάννη είναι magnum,αλλιώς μπορείς να φτιάξεις μόνο στον Κούρκουλο εσωτερικό λεπτού τοιχώματος σε κάννη 70 χιλιοστών..
Και η άλλη πεπατημένη και εύκολη λύση είναι να φτιάξεις με εξωτερικά τσοκ σπείρωμα βεβαίως σε επαγγελματία οπλουργο...
Γιατί ΜΟΝΟ στον κούρκουλο?
 
Γιατί ΜΟΝΟ στον κούρκουλο?
Δεν έχω από κανένα οπλουργο συμφέρον,γνωρίζω πως σε κάννες 70 χιλιοστών μόνο ο Κούρκουλος φτιάχνει εσωτερικά σπειρωματα,αν ξέρεις εσύ και κάποιον άλλον πρότεινε τον...
 
Last edited:
Ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ οπλουργος αφου εξετασει την κανει του οπλου μπορει να κανει την παρεμβαση του με δυο τροπους.
Ή εσωτερικα αν επιτρεπει το παχος της κανης ή εξωτερικα με προσθηκη σπειρωματος.
Εχουμε αρκετους καλους επαγγελματιες οπλουργους σε διαφορες περιοχες.
 
Δεν έχω από κανένα οπλουργο συμφέρον,γνωρίζω πως σε κάννες 70 χιλιοστών μόνο ο Κούρκουλος φτιάχνει εσωτερικά σπειρωματα,αν ξέρεις εσύ και κάποιον άλλον πρότεινε τον...
Νομίζω κάνουν και άλλοι
σε 70αρες θαλάμες.Θα τσεκάρω και θα προτείνω.Λιάκος σιγουρα.
Δεν θυμάμαι το min πάχος που χρειάζεται για εφαρμογή thinwall.
 
Να πω κ εγω την εμπειρια μου με ενα ΣΟΥΠΕΡ ΠΟΖΕ BAIKAL IJ 27E MADE IN USSR αυλο 18.2 72.5 cm καννη, με 1* και 3* το οποιο το εκοψα 6 cm με αποτελεσμα η μετρηση με παχυμετρο να μου δινει 18.1 εξοδο και στις δυο καννες, οποτε οπως το καταλαβαινω το τσοκαρισμα και στις 2 καννες ειναι 0.10 δηλαδη πολυ κοντα στον κυλινδρο 5* , αν γνωριζει καποιος καλυτερα ας διαφωτισει και εμενα
 
Γεια σας.....Έχω και εγώ μια beretta es 100 synthetic και θέλω να την κόψω στους 53 πόντους για κυνήγι μπεκατσας.Μου είπε ο οπλουργο ότι θα βγει κύλινδρος η κάνει και αν θέλω τσοκακια μόνο εξωτερικά.Αν την κόψω και δεν βάλω τσοκ γιατί θα πηγαίνω μόνο για μπεκατσα θα έχω πρόβλημα βλητικα;
 
Γεια σας.....Έχω και εγώ μια beretta es 100 synthetic και θέλω να την κόψω στους 53 πόντους για κυνήγι μπεκατσας.Μου είπε ο οπλουργο ότι θα βγει κύλινδρος η κάνει και αν θέλω τσοκακια μόνο εξωτερικά.Αν την κόψω και δεν βάλω τσοκ γιατί θα πηγαίνω μόνο για μπεκατσα θα έχω πρόβλημα βλητικα;
Ανάλογα τον τόπο σε μερικά μέρη μπορεί να σε περιορίζει.
 
Γεια σας.....Έχω και εγώ μια beretta es 100 synthetic και θέλω να την κόψω στους 53 πόντους για κυνήγι μπεκατσας.Μου είπε ο οπλουργο ότι θα βγει κύλινδρος η κάνει και αν θέλω τσοκακια μόνο εξωτερικά.Αν την κόψω και δεν βάλω τσοκ γιατί θα πηγαίνω μόνο για μπεκατσα θα έχω πρόβλημα βλητικα;
Προτού κάνεις οτιδήποτε ρωτα και στην αντιπροσωπεία αν υπάρχει πιο κοντή κάννη και πόσο έχει. Νομίζω ότι δεν πρέπει να είναι υπερβολικά ακριβή. Τώρα τι μήκος ειναι;
 
Γεια σας.....Έχω και εγώ μια beretta es 100 synthetic και θέλω να την κόψω στους 53 πόντους για κυνήγι μπεκατσας.Μου είπε ο οπλουργο ότι θα βγει κύλινδρος η κάνει και αν θέλω τσοκακια μόνο εξωτερικά.Αν την κόψω και δεν βάλω τσοκ γιατί θα πηγαίνω μόνο για μπεκατσα θα έχω πρόβλημα βλητικα;
Έκοψε φίλος μου πριν κάτι χρόνια τις κάννες σε σούπερ πόζε. Του είχε κοστίσει 65 ευρω μαζί με στόχαστρο όλα κομπλέ. Αν δεν σε πειράζει να είναι μόνιμα κύλινδρος δεν αξίζει να πληρώσει τσοκακια ούτε να αγοράσεις νέα κάννη.
 
Αν κάνεις μετατροπή σε κάννες ξεχνάς την πώληση. Είναι κι αυτό κάτι που πρέπει να λάβεις υπόψη. Σκέψου να πουλήσεις το όπλο που έχεις και να πάρεις ένα άλλο που ταιριάζει στο κυνήγι σου
 
Αν δεν χρειάζεται να τουφεκας πάνω από 35 μέτρα ποτέ κόψε την κανη και αφησε την κύλινδρο.Η αγορά κάνης είναι κοστοβορα αρκετά + τις διαδικασίες (χαρτουρα). Την κόβεις και μόνος απλά να προσέξεις που δεν είναι επιστήμη απλά θέλεις μετά βόλτες για να βιδώσεις σκόπευτρο.Και εννοείται κόβεις πάντα κοντά στο στήριγμα Ρίγας κάνης .Τσοκ δεν δέχεται εσωτερικά μετά γιατί η κανη έχει λεπτό τοίχωμα όσο πλησιάζεις προς το μέσον της γι'αυτό και σου είπαν μόνο εξωτερικά έπειτα αν θες.
 
Επίσης πρόσεξε το μήκος. Μη κόψεις πολύ. Και κοίτα αν η άδεια αναγράφει μήκος κάννης. Αν αναγράφει μήκος δε ξέρω μπορεί να θέλει κάποια βεβαίωση από οπλουργο η κάποια διαδικασία.
 
Back
Top