κόψιμο κάννης

καλησπερα εχω 1 iz43 baikal..σκεφτομαι να του κοψω τις κανες γυρω στους 7 ποντους
...να το εχω μονο για μπεκατσα...θα υπαρξρει προβλημα λειτουργιας στο οπλο?σκοπευση και σταθεροτητα κανων??
 
δεν είμαι ειδικός, αλλά το να αλλάξεις το ζύγισμα του όπλου μεταφέροντας το κέντρο βάρους πιό πίσω, ίσως, λέω ίσως, να μην είναι καλή ιδέα. Θα πρέπει να μάθεις να τουφεκάς "αλλιώς".....
 
καλησπερα εχω 1 iz43 baikal..σκεφτομαι να του κοψω τις κανες γυρω στους 7 ποντους
...να το εχω μονο για μπεκατσα...θα υπαρξρει προβλημα λειτουργιας στο οπλο?σκοπευση και σταθεροτητα κανων??
Το κόψιμο της κάνης δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση Δεν περνούμε το σιδερπριονοΠρέπει να υπολογίσεις το ζύγισμα του όπλου να.ερθει ανάμεσα στα χέρια να φτιάξεις καινούργια γέφυρα που κρατάει τις κάννες και να υπολογίσεις και τα τσοκ. Τα μπαικαλ είναι μπροστοβαρα οπότε με το κόψιμο θα έχεις καλύτερο ζύγισμα και βέβαια αν το μήκος αναφέρεται στην άδεια θέλεις και καινούργια αδεια
 
καλησπερα εχω 1 iz43 baikal..σκεφτομαι να του κοψω τις κανες γυρω στους 7 ποντους
...να το εχω μονο για μπεκατσα...θα υπαρξρει προβλημα λειτουργιας στο οπλο?σκοπευση και σταθεροτητα κανων??
Εφτα ποντους ειναι πολυ!
Πηγαινε σε ενα φιλο σου σιδερα, θα κοβεις λιγο λιγο στο σταθερο τροχο κ θα μετρας με το παχυμετρο, αφου πρωτα καθαριζεις την κανη απο τα γρεζια, στους τρεις ποντους περιπου θα σου βγει 3*+5* κ στους 3,5 ποντους περιπου θα σου βγει 4*+ 5*
Ουτε προβλημα στην συγκλιση κανων θα εχεις, ουτε προβλημα στην σταθεροτητα, ουτε προβλημα για νεα αδεια!
 
καλησπερα εχω 1 iz43 baikal..σκεφτομαι να του κοψω τις κανες γυρω στους 7 ποντους
...να το εχω μονο για μπεκατσα...θα υπαρξρει προβλημα λειτουργιας στο οπλο?σκοπευση και σταθεροτητα κανων??
Δεν θα θα έχεις κανένα πρόβλημα ,εφόσον πας σε έναν καλό οπλουργο! Θα φτιάξει την ένωση μπροστά για τη σύγκλιση των Καννών,εγώ.θα σου πρότεινα να αφαιρέσει την κάτω ρίγα και να σου αντικαταστήσει την πάνω ρίγα με μια σκαφτη...... Εάν το κόψεις 4cm θα σου αφήσει και λίγο τσοκαρισμα η θα την κόψεις πιο πολύ αλλά θα είναι κύλινδρος/ κύλινδρος...... Εάν θες μπορείς μετά να τοποθετήσεις στη αριστερή τσοκακι λεπτού τοιχώματος της colonian στην αριστερή.....οι αλλαγές των Αιγών προϋποθέτουν και βαφή Καννών.... Εσύ θα διαλέξεις πόσο θα το προχωρήσεις..... Αναμφίβολα πάντως μπορείς να κάνεις ένα εξαιρετικό μπεκατσοντουφεκο χωρίς πρόβλημα αρκεί να γίνει σωστά........ Έχω δει στα Γιάννενα πολλά τέτοια όπλα σε φίλο μου εξαιρετικό οπλουργο....... Προς Θεού μη παρεξηγηθω δεν κάνω διαφήμιση, γι'αυτό δεν αναφέρω όνομα........ Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι άξιοι επαγγελματίες!
 
Δεν νομίζω ότι γράφει μήκος, μόνο αριθμό γράφει.
Και εκτος αυτου απο οσο ξερω 51 ποντους ειναι το οριο, απο εκει και κατω υπαρχει προβλημα...δυο γνωστοι μου εχουν κοψει δυο οπλα στους 51 ποντους και δεν ειχαν ποτε προβλημα σε ελεγχο.
 
Και εκτος αυτου απο οσο ξερω 51 ποντους ειναι το οριο, απο εκει και κατω υπαρχει προβλημα...δυο γνωστοι μου εχουν κοψει δυο οπλα στους 51 ποντους και δεν ειχαν ποτε προβλημα σε ελεγχο.
Πέρυσι Ιανουάριο ανανέωσα άδεια οπλοκατοχής. Μου μέτρησαν την κάννη. Ιούλιο έκανα καινούργια αγορά το ίδιο επίσης. Καλύτερα να ρωτήσεις για να μην έχεις προβλήματα. Δεν θυμάμαι όμως να μετραγαν παλαιοτερα,οπότε αν δεν έχουν τα μέτρα θα γράψουν ότι τους πας στην ανανέωση. Σε κάθε περίπτωση ψαξτο
 
Πέρυσι Ιανουάριο ανανέωσα άδεια οπλοκατοχής. Μου μέτρησαν την κάννη. Ιούλιο έκανα καινούργια αγορά το ίδιο επίσης. Καλύτερα να ρωτήσεις για να μην έχεις προβλήματα. Δεν θυμάμαι όμως να μετραγαν παλαιοτερα,οπότε αν δεν έχουν τα μέτρα θα γράψουν ότι τους πας στην ανανέωση. Σε κάθε περίπτωση ψαξτο

κ εμενα σε νεα αδεια κατοχης, μετρησανε κανη κ το γραψανε. σε ελεγχο δε νομιζω να εχεις προβλημα.
στην ανανεωση της αδειας κατοχης ισως εχεις
 
Και εκτος αυτου απο οσο ξερω 51 ποντους ειναι το οριο, απο εκει και κατω υπαρχει προβλημα...δυο γνωστοι μου εχουν κοψει δυο οπλα στους 51 ποντους και δεν ειχαν ποτε προβλημα σε ελεγχο.
Οποιοδήποτε κόψιμο κάτω από τουs 60 το θεωρούν παράνομο αν θέλουν να σε τρέξουν το έχω παθει
 
καλησπερα εχω 1 iz43 baikal..σκεφτομαι να του κοψω τις κανες γυρω στους 7 ποντους
...να το εχω μονο για μπεκατσα...θα υπαρξρει προβλημα λειτουργιας στο οπλο?σκοπευση και σταθεροτητα κανων??
Παίξε με τα φυσίγγια και άστο οπωs ειναι
 
Εφτα ποντους ειναι πολυ!
Πηγαινε σε ενα φιλο σου σιδερα, θα κοβεις λιγο λιγο στο σταθερο τροχο κ θα μετρας με το παχυμετρο, αφου πρωτα καθαριζεις την κανη απο τα γρεζια, στους τρεις ποντους περιπου θα σου βγει 3*+5* κ στους 3,5 ποντους περιπου θα σου βγει 4*+ 5*
Ουτε προβλημα στην συγκλιση κανων θα εχεις, ουτε προβλημα στην σταθεροτητα, ουτε προβλημα για νεα αδεια!
Να πω κ εγω την εμπειρια μου με ενα ΣΟΥΠΕΡ ΠΟΖΕ BAIKAL IJ 27E MADE IN USSR 72.5 cm μετρημενη απο εμενα καννη, κ αυλο 18.2 το οποιο το εκοψα 6 cm με αποτελεσμα η μετρηση με παχυμετρο να μου δινει 17.9 και στις δυο καννες, οποτε οπως το καταλαβαινω το τσοκαρισμα και στις 2 καννες ειναι 0.30 IC , αν γνωριζει καποιος καλυτερα ας διαφωτισει κ εμενα
 
καλησπερα εχω 1 iz43 baikal..σκεφτομαι να του κοψω τις κανες γυρω στους 7 ποντους
...να το εχω μονο για μπεκατσα...θα υπαρξρει προβλημα λειτουργιας στο οπλο?σκοπευση και σταθεροτητα κανων??
6 ποντους κοψτο δεν θα εχεις κανενα προβλημα και το τσοκαρισμα θα ειναι ic και στις 2 καννες
 
Να πω κ εγω την εμπειρια μου με ενα ΣΟΥΠΕΡ ΠΟΖΕ BAIKAL IJ 27E MADE IN USSR 72.5 cm μετρημενη απο εμενα καννη, κ αυλο 18.2 το οποιο το εκοψα 6 cm με αποτελεσμα η μετρηση με παχυμετρο να μου δινει 17.9 και στις δυο καννες, οποτε οπως το καταλαβαινω το τσοκαρισμα και στις 2 καννες ειναι 0.30 IC , αν γνωριζει καποιος καλυτερα ας διαφωτισει κ εμενα
Έξι cm και δεν βγήκες στον κύλινδρο;
Δεν το περίμενα ότι θα είναι τόσο σταδιακή η σύσφιξη.
 
Δεν το ηξερα Νικο, τοτε λογικα δεν ετυχε να τουςτσεκαρουν
Ειναι να μην πεσειs σε μαλακά εμένα το είδε με το μάτι οι πολλοί μπορεί να μη δώσουν σημασία αλλά γιατί τώρα να το ρισκάρειs για λίγα εκατοστά? Εμένα είναι 57 χωριs το τσοκ
 
Back
Top