κόψιμο κάννης

Πλαγιοκαννα κ γενικα δικαννο κατω απο 66ως 61 το πολυ παρακατω το θεωρο surviror gun τυπου MADMAX .sarcastic.
κ υπερβολη για το κυνηγι εκτος απο αυτα που ειναι για μονοβολα
τωρα για μπεκατσα,ορτικη,περδικα ενα 66-68 ποντους ειναι μια χαρα ειτε να το κανεις με σταθερα 5-3*η 5-4* η να πας σε ακριβοτερη να βαλεις τσοκ ,
μετα μπορεις να σχοληθεις με το κοντακι να ειναι στα μετρα σου κ να ανεβαινει γρηγορα,οπως επισει να εχει σωστο ζυγισμα αμεσα στα χερια
 
Εγώ είχα κόψει σε μονοκανο στους 61 πόντους γιατί παρακάτω νομίζω χρειάζεται ειδική άδεια. Επίσης ο οπλουργος που θα το κόψει θα σου κάνει μια υπεύθυνη δήλωση για το πόσο το έκοψε και τον λόγο π.χ (σκάσιμο στο μπροστινό μέρος της κάνης πιθανώς από ξένο σώμα).Μετά πας στο αστυνομικό τμήμα που έχεις δηλωμένο το όπλο σου με την υπεύθυνη δήλωση και αλλάζουν τα στοιχεία της κάνης από την άδεια οπλοκατοχής.
 
Έξι cm και δεν βγήκες στον κύλινδρο;
Δεν το περίμενα ότι θα είναι τόσο σταδιακή η σύσφιξη.
Γιωργο ειχα ρωτηση για να καψω εγω ενα πλαγιο ij58 18,2 αυλο κ μου ειπε οτι αυτα τα παλια ηθελαν συνεχεια μετριμα κ κοψιμο λιγο λιγο για να φερεις ενα 5-4 η κοντα στο 3 θα παει η πιο ανοιχτω απο 4
 
καλησπερα εχω 1 iz43 baikal..σκεφτομαι να του κοψω τις κανες γυρω στους 7 ποντους
...να το εχω μονο για μπεκατσα...θα υπαρξρει προβλημα λειτουργιας στο οπλο?σκοπευση και σταθεροτητα κανων??
Μια ακόμα λύση είναι να το πας σε οπλουργό να σου ανοιξει τα τσοκ.
 
Γιωργο ειχα ρωτηση για να καψω εγω ενα πλαγιο ij58 18,2 αυλο κ μου ειπε οτι αυτα τα παλια ηθελαν συνεχεια μετριμα κ κοψιμο λιγο λιγο για να φερεις ενα 5-4 η κοντα στο 3 θα παει η πιο ανοιχτω απο 4
Νίκο γύρω στα 4cm τα κόβουν για να γίνει η μια4,5* και η αριστερή κοντά στο 3*..…..
 
Δεν νομίζω ότι γράφει μήκος, μόνο αριθμό γράφει.
Κοιταξετο πρωτα καλα κ μετα ξεκινα το κοψιμο, εαν δεν βαριεσαι τα τρεξιματα!
Για εμενα κοβεις λιγο λιγο σε σταθερο τροχο, μετρας κ δοκιμαζεις σε στοχο κ βρισκεις τι ακριβως θελεις!
 
Ένα φιλαράκι ενώ είχε στο νου του να αποκτήσει ένα πλαγιόκαννο για μπεκάτσα & ορτύκι από το πουθενά του χάρισε τελικά ένας θείος του (μη κυνηγός) ένα πλάγιο Sarasqueta με ολόκληρες φωτιές, με 71cm 1* & 3*....σκέφτεται λοιπόν να το τροποποιήσει κόβοντας του την κάννη στα 66cm....βέβαια δν ξέρω κατά πόσο θα ανοίξει η τουφεκιά κ των 2 καννών ώστε να προσφέρουν τα βέλτιστα στο κυνήγι.
Το όπλο είναι ατουφέκιστο τελείως...ποιός μάστορας θα μπορούσε να αναλάβει αυτή την τροποποίηση και πόσο περίπου θα κοστίσει;;
 
Ένα φιλαράκι ενώ είχε στο νου του να αποκτήσει ένα πλαγιόκαννο για μπεκάτσα & ορτύκι από το πουθενά του χάρισε τελικά ένας θείος του (μη κυνηγός) ένα πλάγιο Sarasqueta με ολόκληρες φωτιές, με 71cm 1* & 3*....σκέφτεται λοιπόν να το τροποποιήσει κόβοντας του την κάννη στα 66cm....βέβαια δν ξέρω κατά πόσο θα ανοίξει η τουφεκιά κ των 2 καννών ώστε να προσφέρουν τα βέλτιστα στο κυνήγι.
Το όπλο είναι ατουφέκιστο τελείως...ποιός μάστορας θα μπορούσε να αναλάβει αυτή την τροποποίηση και πόσο περίπου θα κοστίσει;;
Με το συμπάθιο! Αλλά θα κάνει την μεγαλύτερη μ....α αν την κόψει! Αν δε του αραίσει το τσοκ ας τα ανοίξει, αλλά επουδενήν να τις κόψει. Στα δε πλαγιόκαννα οι 71εκ μήκος κάννες είναι οι ωραιότερες και στο μάτι και στο πιάσιμο και στο φέρσιμο, σκόπευση. Τι σας έχει πιάσει με τις κοντές ρε παιδιά? Ουδέ ένα πλεονέκτημα δεν έχουν!
 
Ένα φιλαράκι ενώ είχε στο νου του να αποκτήσει ένα πλαγιόκαννο για μπεκάτσα & ορτύκι από το πουθενά του χάρισε τελικά ένας θείος του (μη κυνηγός) ένα πλάγιο Sarasqueta με ολόκληρες φωτιές, με 71cm 1* & 3*....σκέφτεται λοιπόν να το τροποποιήσει κόβοντας του την κάννη στα 66cm....βέβαια δν ξέρω κατά πόσο θα ανοίξει η τουφεκιά κ των 2 καννών ώστε να προσφέρουν τα βέλτιστα στο κυνήγι.
Το όπλο είναι ατουφέκιστο τελείως...ποιός μάστορας θα μπορούσε να αναλάβει αυτή την τροποποίηση και πόσο περίπου θα κοστίσει;;
Κωστα καλυτερα να ανοιξει τα τσοκ η" να βαλει εσωτερικα τσοκ
 
Με το συμπάθιο! Αλλά θα κάνει την μεγαλύτερη μ....α αν την κόψει! Αν δε του αραίσει το τσοκ ας τα ανοίξει, αλλά επουδενήν να τις κόψει. Στα δε πλαγιόκαννα οι 71εκ μήκος κάννες είναι οι ωραιότερες και στο μάτι και στο πιάσιμο και στο φέρσιμο, σκόπευση. Τι σας έχει πιάσει με τις κοντές ρε παιδιά? Ουδέ ένα πλεονέκτημα δεν έχουν!
Κωστα καλυτερα να ανοιξει τα τσοκ η" να βαλει εσωτερικα τσοκ
Εγώ συγκεκριμένα του είπα να μη πειράξει τίποτα επάνω του.
Να βρει ένα άλλο όπλο με 2* 4* ή 3* 5* μεταχειρισμένο κ να κάνει τη δουλειά του...αλλά όταν μας καρφωθεί η ιδέα δύσκολα μας φεύγει.
Εγώ στηρίζω τη γνώμη σας πάντος κ σας ευχαριστώ!!
 
Όλοι η ιστορία στο λεγόμενο λειοκανο κυνηγετικό οπλο μετά το κοντάκι είναι η κάννες. Δεν σκοπεύουμε δείχνουμε. Με μια μακριά κάννη δείχνουμε με μεγαλύτερη ακρίβεια από μια κοντή και όσο η παλάμη είναι ποιο κοντά στον άξονα τον καννων τόσο καλύτερα πάρτε παράδειγμα από τα εγγλέζικα δίκαννα τι οδούς πάπιες έχουν.
Και στα μικρά διαμετρήματα οι μακριές κάννες είναι απαραίτητες σε συνδιασμο με την παλάμη που είναι κοντά στον άξονα τον καννων βοηθούν να στείλουν με μεγαλύτερη ακρίβεια την στενή ροζέτα στον στόχο σε συνδιασμο πάντα με το κοντάκι. Το μήκος δεν σημενει και στενό τσοκ. Θεωρό της κοντές κάννες ένα μάρκετινγκ τον εταιρειών όπως και τα πολύ ελαφρά οπλα. Όσο για τη μπεκάτσα εκει γίνεται ο μεγάλος καυγάς ένα δίκανο με 70αρες κάννες και ανοιχτά τσοκ και σωστό κοντάκι θα κάνει πολύ ευτηχισμενο τον κάτοχο του και στα πολύ σφιχτά. Οι άνοδος του βιοτικού μας επιπέδου και ο καταναλωτισμός μας έκανε να έχουμε για κάθε κυνήγι και άλλο οπλο άλλο παντελόνι αλλά παπούτσια κτλπ. Ας τα σκεφτούμε όλα αυτά και ας αφήσουμε τα πριόνια κατά μέρος γιατί έχουν καταστρέψει πολλά όπλα και όπλα μεγάλης αξίας.
 
Back
Top