κόψιμο κάννης

Καλημέρα στην παρέα. Γνωρίζει κανείς ποια είναι η νόμιμη διαδικασία για να κοπεί η κανη; Και επίσης τι κόστος έχει κόψιμο και να φτιάξεις εσωτερικό σπείρωμα για τσοκ; Ευχαριστώ.
Νόμιμο κόψιμο κάννης δεν γίνεται.Υπαρχει κόψιμο λόγο ανεπανορωτης ζημιάς και εφόσον δεν θα μείνει κάτω από 50 εκατοστά και συνολικά το όπλο κάτω από ένα μέτρο. Χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση οπλουργου (ψευδη) για την αστυνομία..Το κόψιμο να ξέρεις μειώνει την αξία του όπλου. Γιατί θέλεις να την κόψεις;
 
Καλημέρα στην παρέα. Γνωρίζει κανείς ποια είναι η νόμιμη διαδικασία για να κοπεί η κανη; Και επίσης τι κόστος έχει κόψιμο και να φτιάξεις εσωτερικό σπείρωμα για τσοκ; Ευχαριστώ.
Καλημέρα φίλε μου δεν χρειάζεται καμία νόμιμη διαδικασία γτ το δελτίο κατοχής δεν γράφει πόσο είναι ...Το κόστος ανάλογα τον οπλουργο εμάς εδώ περνει 130 ευρώ με τσοκ εξωτερικό, εσωτερικό ξεχνατο δεν γίνεται δεύτερον το όπλο όπως έγραψε και ο φίλος παραπάνω χάνει την αξία του..... Εσωτερικο για να μπει από τι έχω δει εδώ φίλους που κάνανε τα όπλα 53 πόντους τι κάνει ο οπλουργος κόβει την κάννη μπροστά όσο είναι με το τσοκ και λίγο παραπάνω και μετά πάει και κολλάει το κομμάτι πάνω στην κάννη και την κάνει 53 πόντους τώρα κατά πόσο ασφαλείς είναι αυτό δεν γνωρίζω για μένα είναι λάθος γτ εκεί που ρίχνεις τουφεκιες να δεις το κομμάτι να φεύγει.... Μέχρι τώρα βέβαια δεν έχω ακούσει τπτ αλλά ποτέ δεν ξέρεις δεν παίζουν με τα όπλα
 
Καλημέρα φίλε μου δεν χρειάζεται καμία νόμιμη διαδικασία γτ το δελτίο κατοχής δεν γράφει πόσο είναι ...Το κόστος ανάλογα τον οπλουργο εμάς εδώ περνει 130 ευρώ με τσοκ εξωτερικό, εσωτερικό ξεχνατο δεν γίνεται δεύτερον το όπλο όπως έγραψε και ο φίλος παραπάνω χάνει την αξία του..... Εσωτερικο για να μπει από τι έχω δει εδώ φίλους που κάνανε τα όπλα 53 πόντους τι κάνει ο οπλουργος κόβει την κάννη μπροστά όσο είναι με το τσοκ και λίγο παραπάνω και μετά πάει και κολλάει το κομμάτι πάνω στην κάννη και την κάνει 53 πόντους τώρα κατά πόσο ασφαλείς είναι αυτό δεν γνωρίζω για μένα είναι λάθος γτ εκεί που ρίχνεις τουφεκιες να δεις το κομμάτι να φεύγει.... Μέχρι τώρα βέβαια δεν έχω ακούσει τπτ αλλά ποτέ δεν ξέρεις δεν παίζουν με τα όπλα
Φίλε μου εμένα οι άδειες γράφουν το μήκος των καννών και στις ανανεώσεις ο αστυνομικός στο έλεγχο του όπλου ,μάρκα, αριθμός έβγαλε μετροταινία και μέτρησε το μήκος ,τώρα τη κάνουν στο τμήμα της περιοχής σου δεν ξέρω.Αυτη τη επέμβαση όπως τη γράφεις συγνώμη αλλά δεν είναι οπλουργος , καταστροφέας όπλων είναι.
 
Καλημέρα φίλε μου δεν χρειάζεται καμία νόμιμη διαδικασία γτ το δελτίο κατοχής δεν γράφει πόσο είναι ...Το κόστος ανάλογα τον οπλουργο εμάς εδώ περνει 130 ευρώ με τσοκ εξωτερικό, εσωτερικό ξεχνατο δεν γίνεται δεύτερον το όπλο όπως έγραψε και ο φίλος παραπάνω χάνει την αξία του..... Εσωτερικο για να μπει από τι έχω δει εδώ φίλους που κάνανε τα όπλα 53 πόντους τι κάνει ο οπλουργος κόβει την κάννη μπροστά όσο είναι με το τσοκ και λίγο παραπάνω και μετά πάει και κολλάει το κομμάτι πάνω στην κάννη και την κάνει 53 πόντους τώρα κατά πόσο ασφαλείς είναι αυτό δεν γνωρίζω για μένα είναι λάθος γτ εκεί που ρίχνεις τουφεκιες να δεις το κομμάτι να φεύγει.... Μέχρι τώρα βέβαια δεν έχω ακούσει τπτ αλλά ποτέ δεν ξέρεις δεν παίζουν με τα όπλα
Το έχω ξαναγράψει . Το ξαναγράφω για να προσέχετε και να μην μπλέξετε. Μπορεί οι ΑΚΚΟ να μην αναφέρουν μήκη καννών. Εχω 7 όπλα και σε καμία ΑΚΚΟ δεν αναφέρεται το μήκος των καννών. Επειδή όμως κρατάω αρχείο έχω και τις Αδειες Αγοράς κυνηγετικών όπλων που εκδίδονται από την αστυνομία πριν βγει η ΑΚΚΟ και υπογράφονται από το κατάστημα που πουλάει το όπλο. Εκεί ο οπλοπώλης γράφει το μήκος των καννών και υπογράφει με την σφραγίδα του. Θέλω να πω ότι μπορεί σε κάποια ανανέωση, μεταβίβαση κλπ να την ψάξει ο αστυνομικός λεπτομερώς και να βρει την διαφορά στο μήκος της κάννης. Τα στοιχεία τα έχει.

Τώρα σε περίπτωση αγοράς μεταχειρισμένου δεν γνωρίζω, αλλά άμα ο φάκελος του όπλου περιέχει και την πρώτη Αδεια Αγοράς πάλι υπάρχει η δυνατότητα να ελεγχθεί και το μήκος.

Προσέχουμε για να έχουμε. .big smile.
 
Το έχω ξαναγράψει . Το ξαναγράφω για να προσέχετε και να μην μπλέξετε. Μπορεί οι ΑΚΚΟ να μην αναφέρουν μήκη καννών. Εχω 7 όπλα και σε καμία ΑΚΚΟ δεν αναφέρεται το μήκος των καννών. Επειδή όμως κρατάω αρχείο έχω και τις Αδειες Αγοράς κυνηγετικών όπλων που εκδίδονται από την αστυνομία πριν βγει η ΑΚΚΟ και υπογράφονται από το κατάστημα που πουλάει το όπλο. Εκεί ο οπλοπώλης γράφει το μήκος των καννών και υπογράφει με την σφραγίδα του. Θέλω να πω ότι μπορεί σε κάποια ανανέωση, μεταβίβαση κλπ να την ψάξει ο αστυνομικός λεπτομερώς και να βρει την διαφορά στο μήκος της κάννης. Τα στοιχεία τα έχει.

Τώρα σε περίπτωση αγοράς μεταχειρισμένου δεν γνωρίζω, αλλά άμα ο φάκελος του όπλου περιέχει και την πρώτη Αδεια Αγοράς πάλι υπάρχει η δυνατότητα να ελεγχθεί και το μήκος.

Προσέχουμε για να έχουμε. .big smile.
Όντως δεν γράφει μήκος κάννης έκανα λάθος θυμόμουν τα τιμολόγια ,αλλά στην ανανέωση πέφτει μέτρημα
 
Όντως δεν γράφει μήκος κάννης έκανα λάθος θυμόμουν τα τιμολόγια ,αλλά στην ανανέωση πέφτει μέτρημα
Ποτε δεν μου εχουν μετρησει τα μηκη των καννων...μονο τον αριθμο κ τιποτα αλλο..ετσι κ αυτο οπως κ πολλα αλλα αφορουν τα "θελω" η τα δεν "θελω" του καθε ΑΤ ασχετως απο το τι λεει ο νομος...
 
Last edited:
τι κάνει ο οπλουργος κόβει την κάννη μπροστά όσο είναι με το τσοκ και λίγο παραπάνω και μετά πάει και κολλάει το κομμάτι πάνω στην κάννη και την κάνει 53 πόντους

Και εχει δουλεια αυτος ο ''οπλουργος''!!!!!!!
 
Καλημέρα στην παρέα. Γνωρίζει κανείς ποια είναι η νόμιμη διαδικασία για να κοπεί η κανη; Και επίσης τι κόστος έχει κόψιμο και να φτιάξεις εσωτερικό σπείρωμα για τσοκ; Ευχαριστώ.
Παρεωτον σκλαβη ειναι πιστιπιημενος και θα στην κανει νομιμα και να του δωσεις χερετισματα
 
τι κάνει ο οπλουργος κόβει την κάννη μπροστά όσο είναι με το τσοκ και λίγο παραπάνω και μετά πάει και κολλάει το κομμάτι πάνω στην κάννη και την κάνει 53 πόντους

Και εχει δουλεια αυτος ο ''οπλουργος''!!!!!!!
Μπορώ να πω φουλ γτ είναι ο μοναδικός εδώ γύρω
 
Αν η καννη εχει παθει ζημια και το καλυτερο σεναριο ειναι το κοψιμο πρεπει ο οπλουργος να ξερει τι κανει, αν γινει σωστα η δουλεια για να ξεκολλησει το μπροστινο κομματι με το τσοκ θα πρεπει να κανουμε βολες πυροβολου κατα ριπας ωστε να ανεβασει τετοια θερμοκρασια και να ξεκολλησει.
Δεν το εχω κανει ποτε(δεν εμαι οπλουργος) αλλα λογικα το πισω κομματι γινετε κωνικο και μπαινει μεσα στο μπροστινο, δεν κολιεται προσωπο με προσωπο γιατι τοτε ουτε κεντραρισμα σωστο δεν θα γινοταν αλλα ουτε θα αντεχε το κολλημα εκτος και το κανεις με ηλεκτροκολληση και παει (φανταζομαι) η καννη για πεταμα.
 
Last edited:
Λοιπόν..
Οι οπλουργοι κόβουν την κάννη στο επιθυμητό από τον πελάτη μήκος,στην συνέχεια παιρνουν ένα πάσο στο εσωτερικό της κάννης μπροστά στους 5 πόντους και τοποθετούν έναν μαστό έτοιμο με σπείρωμα ο οποίος μπαίνει μέσα στην κάννη και πάει και σταματάει στο προβλεπόμενο πάσο που έχουν πάρει στον τρνο και το κολλάνε με ασημοκοληση σε αυτό το σημειο..
Εννοείται όλα αυτά είναι παιχνίδι για επαγγελματίες οπλουργους..
Το βασικό εξαρτημα είναι ο έτοιμος μαστός που παίρνουν,το οποίο τα κατασκευάσει και ο Αραπκουλες στην Λάρισα και τα πουλάει γύρω στα 30€.
Τέτοια δουλειά έχω δει ολοκληρωμένη και δεν φαίνεται στο εσωτερικό καμμία αβαρία..
Νομίζει κανείς πως είναι εργοστασιακό...
 
Back
Top