Τι σημαίνει "καλή κάννη";

Μπορεί όντως να είναι μονο θέμα ψυχολογίας μπορεί και όχι, δεδομένου ότι τέτοιες μετατροπές δεν τις κάνουν μόνο κυνηγοί αλλά και επαγγελματίες που στη ζωή τους βγάζουν το ψωμάκι τους με το λειοκαννο( αυτό το τελευταίο είναι που με βάζει σε σκέψεις για την απόδοση των Καννών). Πάντως χαρά στο κουράγιο σου που κάθεσαι και βγάζεις ποσοστά και τεκμηριώνεις τη άποψη σου.
Με το επαγγελματίες εννοείς τους σκοπευτές ή τους επαγγελματίες κυνηγούς ;;;
 
Καλός ή κακός, καλές ή κακές κάννες υπάρχουν, όπως υπήρχαν και μάλλον θα υπάρχουν. Μην κοιτάτε που εμείς εδώ δεν έχουμε οπλουργούς και τράπεζα δοκιμής να αλλάξουμε κάννες. Οι γήτονές μας δίπλα, που έχουν όλη την γνώση και την τεχνοτροποία μπορούν και τις αλλάζουν, τουλάχιστον σε αξιόλογα οπλα αλλα και πάρα πολλά αυτογεμή. Οι διαφορές είναι εμφανές και μετρήσιμες, αλλά τις περισσότερες φορές δεν είναι μόνο η κάννη αλλά όλο το στύσημο του όπλου.
Μιας και λάτρης των perazzi μιας και τα αναφέρατε θα γράψω κάτι και για αυτά.
Γράψε φίλε μου, αλλά προσωπικά τουφεκιές θέλω με γνωστά φυσίγγια γιατί δεν έχω βρει να κυκλοφορεί ούτε μία αποτύπωση με perazzi στο internet.
 
Ξέρω εγώ ;; Γιατί υπάρχουν επαγγελματίες σκοπευτές ;;
Δεν ξέρω ...
ΟΚ, δεν ξέρεις ούτε ξέρω. Μάλλον πρόκειται για επαγγελματίες εκτός Ελλάδας, γιατί εν Ελλάδι οι μόνοι που βγάζουν το ψωμάκι τους με λειόκαννα είναι οι έμποροι και οι οπλουργοί.
 
Υπάρχουν συνάδελφοι εδώ μέσα, που έχουν ασχοληθεί πολύ με την σκοποβολή και έχουν ρίξει χιλιάδες φυσίγγια. Θα είχε ενδιαφέρον, να ακούσουμε την γνώμη τους, για το αν όλα τα όπλα έχουν την ίδια ποιότητα τουφεκιάς.
 
οι κυνηγοι με εμπειρια 30-40 ετων στο βουνο δεν μετρανε βασιλη;
Σαφώς και μετράνε. Απλά νομίζω, ότι στο κυνήγι, κάθε βολή είναι και μία περίπτωση μόνη της. Ενώ στην σκοποβολή τα πράγματα είναι περισσότερο αξιολογήσιμα. Επιπλέον, οι συνάδελφοι που αναφέρθηκα, ρίχνουν πολύ περισσότερα φυσίγγια και με όπλα, που δεν χρησιμοποιούνται συχνά στο κυνήγι, π.χ. perazzi.
 
Aυτοι που έχουν βάλει αμερικανες κανες σε ιταλικό επειδή γνωρίζω κάποια πράγματα ο λόγος είναι ότι θέλουν αξιοπιστία μηχανισμού με διευρυμένο και αχρωμιωτη γιατί έχουν καλύτερες κατανομές οι αμερικανες .Γι'αυτό το έχουν κάνει και ειδικά ο ένας που βελτιώνει και διαφορά είναι και δυνατό ντουφέκι στο κυνήγι εκτός από δυνατός σκοπευτής .
 
Γράψε φίλε μου, αλλά προσωπικά τουφεκιές θέλω με γνωστά φυσίγγια γιατί δεν έχω βρει να κυκλοφορεί ούτε μία αποτύπωση με perazzi στο internet.
Δεν υπάρχει δοκιμή με perazzi όπως δεν υπάρχει με Holland με boss με cosmi με caprinus κτλ.Οπως άι να έχει Βασίλη αυτά τα όπλα είναι προσεγμένα στο ακέραιο από κατασκευής για να εκτελούν το έργο στο ακέραιο δεν είναι με το κιλό στο καλάθι.Ετσι αν δύο σκοπευτές με ολόιδιες ικανοτητες ο ένας ψωνίζει στο καλάθι και άλλος τα παραπάνω σίγουρα δεν θα έχουν τα ίδια αποτελέσματα.Για μας λεπτομέρειες ανευφ ουσίας αλλά δε παύουν να υπάρχουν.
 
... με το κατάλληλο φυσίγγι για αυτά ... θα πρέπει να συμπληρώσεις.
Ναι. Αν σε μερικά όπλα όμως, είναι πιο εύκολο να βρεις ταιριαστά φυσίγγια, ενώ σε κάποια άλλα όπλα, πρέπει να δοκιμάζεις συνεχώς, αυτό εγώ το βλέπω σαν διαφορά ποιότητας. Γι αυτό δεν το ανέφερα.
 
Δεν υπάρχει δοκιμή με perazzi όπως δεν υπάρχει με Holland με boss με cosmi με caprinus κτλ.Οπως άι να έχει Βασίλη αυτά τα όπλα είναι προσεγμένα στο ακέραιο από κατασκευής για να εκτελούν το έργο στο ακέραιο δεν είναι με το κιλό στο καλάθι.Ετσι αν δύο σκοπευτές με ολόιδιες ικανοτητες ο ένας ψωνίζει στο καλάθι και άλλος τα παραπάνω σίγουρα δεν θα έχουν τα ίδια αποτελέσματα.Για μας λεπτομέρειες ανευφ ουσίας αλλά δε παύουν να υπάρχουν.
Άσε τους σκοπευτές, για κυνήγι μιλάμε βασικά ....

Δηλαδή τώρα μου λες (για να υπερβάλλω) αν πάω ασπρόπυργο και βιδώσω από κύλινδρο μέχρι full σε ένα τέτοιο όπλο και ρίξω καμιά 50αριά φυσίγια από κάθε τσοκ από αιθέρες μέχρι καψοφύσιγγα κάθε τσοκ θα αποδίδει τα ονομαστικά του ;;;
Με διαφορετική γόμωση, βύσμα, πιέσεις, σκάγια, 3" και 2 3/4" κτλ κτλ κτλ

Εεε θα βγάλω 20 χιλιάρικα να το αγοράσω εκείνη την στιγμή.

Αν δεν το κάνουν αυτό τέτοια όπλα, πως το κάνουν τα όπλα της σειράς ;;;;;
 
Ναι. Αν σε μερικά όπλα όμως, είναι πιο εύκολο να βρεις ταιριαστά φυσίγγια, ενώ σε κάποια άλλα όπλα, πρέπει να δοκιμάζεις συνεχώς, αυτό εγώ το βλέπω σαν διαφορά ποιότητας. Γι αυτό δεν το ανέφερα.
Μεγάλος μύθος ... δες προηγούμενο ποστ
 
Άσε τους σκοπευτές, για κυνήγι μιλάμε βασικά ....

Δηλαδή τώρα μου λες (για να υπερβάλλω) αν πάω ασπρόπυργο και βιδώσω από κύλινδρο μέχρι full σε ένα τέτοιο όπλο και ρίξω καμιά 50αριά φυσίγια από κάθε τσοκ από αιθέρες μέχρι καψοφύσιγγα κάθε τσοκ θα αποδίδει τα ονομαστικά του ;;;
Με διαφορετική γόμωση, βύσμα, πιέσεις, σκάγια, 3" και 2 3/4" κτλ κτλ κτλ

Εεε θα βγάλω 20 χιλιάρικα να το αγοράσω εκείνη την στιγμή.

Αν δεν το κάνουν αυτό τέτοια όπλα, πως το κάνουν τα όπλα της σειράς ;;;;;
Σίγουρα θα αποδώσει καλυτερα από αυτά της σειράς .Με πολύ μεγαλύτερη γκάμα φυσιγγίων με όλα δε γίνεται.
 
Σίγουρα θα αποδώσει καλυτερα από αυτά της σειράς .Με πολύ μεγαλύτερη γκάμα φυσιγγίων με όλα δε γίνεται.
Τι σημαίνει γκάμα φυσιγγίων ;;;

Τι σημαίνει θα αποδώσει καλύτερα ;;;
Δηλαδή το mod θα αποδίδει full ;;;
Δεν το θέλω αυτό.
Θέλω τα ονομαστικά σε μεγάλη γκάμα.

Δηλαδή μου λέτε ότι αν τα σκάγια φάνε στραπάτσο και γίνουν σαν ανάποδο γαμώτο κατά την εκπυρσοκρότηση (πριν καν βγουν από τον κάλυκα) θα φτιάξει την κατανομή η κάνη ;;;;

Γιατί η δική μου γκάμα τέτοια φυσίγγια θα περιλαμβάνει, τα καλά φυσίγγια τα ξέρουμε, ΔΕΝ ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ ΟΠΛΟ. ;)
 
Για τις κάννες δεν εκφέρω γνώμη , αλλα γνωρίζω οτι τα σκοπευτικά τουφέκια κάνουν για κυνήγι , ενώ από ολα αυτά που δουλεύουμε στο κυνήγι κατά κόρον δεν βλέπω να τα χρησιμοποιούν σε αγώνες...
 
Back
Top