Τι σημαίνει "καλή κάννη";

Αυτό δε γινεται να σου πω φυσίγγια πόσα και ποια θα πάει καλύτερα το ένα και πίσσα το άλλο αλλά τα όπλα που ανέφερα ποιο πάνω ως καλύτερα δε στο είπα γιατί είναι μυστικό έχουν βιυτηχτει και λίγο στο δηλητήριο αλλά δεν ξέρω ποιο δηλητήριο είναι .
 
Αυτό δε γινεται να σου πω φυσίγγια πόσα και ποια θα πάει καλύτερα το ένα και πίσσα το άλλο αλλά τα όπλα που ανέφερα ποιο πάνω ως καλύτερα δε στο είπα γιατί είναι μυστικό έχουν βιυτηχτει και λίγο στο δηλητήριο αλλά δεν ξέρω ποιο δηλητήριο είναι .
pois.jpg

...για το χρωματάκι το διάλεξα!...καλό ε?;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Αυτό δε γινεται να σου πω φυσίγγια πόσα και ποια θα πάει καλύτερα το ένα και πίσσα το άλλο αλλά τα όπλα που ανέφερα ποιο πάνω ως καλύτερα δε στο είπα γιατί είναι μυστικό έχουν βιυτηχτει και λίγο στο δηλητήριο αλλά δεν ξέρω ποιο δηλητήριο είναι .
Ρε συ θυμάμαι τον Δημήτρη Benelli που έλεγε ότι στην πόλη του γέμιζε ένας το ίδιο ακριβώς σεταπ σε 2 διαφορετικούς χρώματος κάλυκες (όλα ίδια μόνο το χρώμα άλλαζε) και κάποιοι έπαιρναν μόνο το ένα χρώμα. Αχαχαχ

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-848#post-667594

Δηλητηριασμένα σκάγια, θα τους έπεσε λίγο περισσότερο αρσενικό στα κόκκινα :)
 
Δηλαδή το mod θα αποδίδει full ;;;
Όχι... Το ότι κάποιες τουφεκανε πιο σφιχτά από άλλες είναι γεγονός αλλά διορθώνεται απλά βάζοντας ένα πιο ανοιχτό τσοκ..

Θέλω τα ονομαστικά σε μεγάλη γκάμα
Αυτό κάνουν οι διευρυμένοι αυλοί κ γενικά οι κανες με αρμονία στη γεωμετρία τους... Πάνε το ίδιο καλά, αποδίδουν παρόμοια ποσοστά συγκέντρωσης, σε μεγάλο εύρος φυσιγγίων... Δεν έχουν αποκλίσεις μεγάλες...
Διαχειρίζονται καλύτερα τις περισσιες πιέσεις... Ρίχνεις δέκα διαφορετικά φυσίγγια κ έχουν πανομοιότυπα ποσοστά συγκεντρώσης όλα μεταξύ τους...
Αυτό δεν το βλέπεις σε όλα τα όπλα...
 
Μεγάλος μύθος ... δες προηγούμενο ποστ
Bill τα έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα που αναφέρεις. Εγώ δεν μπορώ να είμαι απόλυτος, ειδικά για πράγματα που δεν τα γνωρίζω σε βάθος. Γι αυτό ζήτησα την γνώμη συναδέλφων σκοπευτών, που ρίχνουν και με πιο ποιοτικά όπλα να μας πουν. Επίσης, για να είμαι και μέσα στο κλίμα της ισοπέδωσης, ;), το ότι καταλήγουμε εμείς εδώ μέσα, σε κάποια συμπεράσματα, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστά.
 
Και όμως φίλε είναι άνθρωποι που διαλέγουν με βάση το κάλυκα συγγενείς δικός μου δεν αγοράζε φυσίγγι να βάλει στο όπλο με κάτω των 12mm μέταλο δε γουσταριζε ούτε να τα βλέπει δε παν να του λέγες ότι είναι τα καλύτερα ,ριχτα εσύ έλεγε.
 
Καλή η πλάκα αλλά στη πραγματικότητα κάποιες κανες όπλων είναι καλύτερες το γιατί δε το ξέρω αλλά είναι μια πραγματικότητα και τυχεροί όσοι τις έχουν .Που θα κυνηγούν με αυτές χωρίς κάθε χρόνο να ψάχνουν φυσίγγι,γιατί όπως γίναμε στο τέλος με τα φυσίγγια εκεί που θα πάνε θα αγοράζουμε το φθηνότερο και θα ψάχνουμε κανη να το ρίξει δηλ το ανάποδο από ότι πρέπει.
 
Όχι... Το ότι κάποιες τουφεκανε πιο σφιχτά από άλλες είναι γεγονός αλλά διορθώνεται απλά βάζοντας ένα πιο ανοιχτό τσοκ..


Αυτό κάνουν οι διευρυμένοι αυλοί κ γενικά οι κανες με αρμονία στη γεωμετρία τους... Πάνε το ίδιο καλά, αποδίδουν παρόμοια ποσοστά συγκέντρωσης, σε μεγάλο εύρος φυσιγγίων... Δεν έχουν αποκλίσεις μεγάλες...
Διαχειρίζονται καλύτερα τις περισσιες πιέσεις... Ρίχνεις δέκα διαφορετικά φυσίγγια κ έχουν πανομοιότυπα ποσοστά συγκεντρώσης όλα μεταξύ τους...
Αυτό δεν το βλέπεις σε όλα τα όπλα...
Ποια κάνη είναι αυτή Άρη ... SX4 κάνει ;

Πόσος αυλός 18.8 ; 18.6 ; 18.5 ;

Να μπουμπουνήσω μερικά και με αυτή.
 
Εγω ρε παιδια με τα μπενελια μου τόσα χρόνια δε χρειαστηκα ουτε τα σούπερ τεστ με δεκαδες διαφορετικα φυσιγγια, ουτε ενας Αμαζόνιος σε χαρτονια για να βγαλω ακρη ποιο φυσιγγι φαίνεται οτι αποδιδει καλύτερα..
 
Γράψε φίλε μου, αλλά προσωπικά τουφεκιές θέλω με γνωστά φυσίγγια γιατί δεν έχω βρει να κυκλοφορεί ούτε μία αποτύπωση με perazzi στο internet.
Δηλώνω λάτρης αυτών των τουφεκιών γιατί πραγματικά έχουν το κάτι το μαγικό στα χέρια!Έχω ανεβάσει εγώ κάποιες δοκιμές αλλά δεν ανέφερα το όνομα του τουφεκιου.
Κυνηγετικά. Κυνηγάω 7 χρόνια με ενα mx8 δισκάνδαλο κυνηγετικό, μπορώ να πω ότι είναι βλητικά το όπλο που δεν σε κρεμάει στις βολές με ότι φυσίγγιο και αν βάλεις αν και κατά κορον χρησιμοποιώ δικά μου. Είναι πάρα πολύ εύχρηστο τουφέκι και μπένεις εύκολα και γρήγορα στον στόχο.
Σκοπευτικά. Είναι όντως ένα όπλο, ειδικά στο τραπ που θα σου δώσει αυτό το 1 ίσως και παραπάνω δισκάκι που θες. Τωρα πως το κάνει? Μόνον οι μεγάλοι Ντανιέλε και Ματαρέλι θα μπορούσαν να σου απαντήσουν. Εχει μία μαγική κίνηση και είναι ευκολο στον χηρισμό σε αντιθέση με τα ase90 & so που ενώ είναι οπλάρες ήταν εξαιρετικά μόνο σε ανώτατου επιπέδου σκοπευτές.
Κάννες. Οσο για τις καννες τους υπάρχει μία μυστηκοπάθεια ειδικά από την ίδια την εταιρεία για το ποιον τϋπο ατσάλι χρησιμοποιεί και το οποίο δεν το αναγράφει! Κατά καιρούς ως MAP φίμες λενε ότι χρησιμοποίησε αρκετά διαφορετικούς τύπους ατσαλιού και τους ονόμαζε όλους ως, ειδικός χάλυβας. Λένε ότι τα πρώτα της δεκαετίας του 60 έβαζε ειδικό σουηδικό ατσάλι, μετά έβαζε böhler, cogne, krup & Manufrance!!! Τώρα δεν γνωρίζουμε, αν και μάλλον βάζει ιταλικό ατσάλι UM.
Το δικό μου είναι το μοναδικό που έχω συναντήσει το οποίο αναγράφει τον τύπο του ατσαλιού και είναι x8ni9 και μαλλον είναι krup.
Οι λάτροις των κυνηγετικών perazzi που τους αρέσουν οι μακρινές τουφεκιες αναζητοϋν αυτά που κατασκευάστικαν τα 2, 3 χρόνια που έβαλε τα ατσάλια της manufrance και αυτά με böhler.
 
Όχι... Το ότι κάποιες τουφεκανε πιο σφιχτά από άλλες είναι γεγονός αλλά διορθώνεται απλά βάζοντας ένα πιο ανοιχτό τσοκ..


Αυτό κάνουν οι διευρυμένοι αυλοί κ γενικά οι κανες με αρμονία στη γεωμετρία τους... Πάνε το ίδιο καλά, αποδίδουν παρόμοια ποσοστά συγκέντρωσης, σε μεγάλο εύρος φυσιγγίων... Δεν έχουν αποκλίσεις μεγάλες...
Διαχειρίζονται καλύτερα τις περισσιες πιέσεις... Ρίχνεις δέκα διαφορετικά φυσίγγια κ έχουν πανομοιότυπα ποσοστά συγκεντρώσης όλα μεταξύ τους...
Αυτό δεν το βλέπεις σε όλα τα όπλα...
Κ η δική μου με 18.8, γιατί δεν κάνει όσα αναφέρεις❓❓❓❓❓
 
Ποια κάνη είναι αυτή Άρη ... SX4 κάνει ;

Πόσος αυλός 18.8 ; 18.6 ; 18.5 ;

Να μπουμπουνήσω μερικά και με αυτή.
Να σου πω ότι το τάδε όπλο κάνει αυτά που αναφέρεις δεν μπορώ κ αυτό γιατί έχω δηλώσει πολλές φορές ότι η κάθε κάνη είναι διαφορετική...
Αν έχω δει μια κάνη που σε ένα πλήθος δοκιμών κ σε μερικά διαφορετικά όπλα αποδίδουν το ίδιο καλά είναι η Optima της Beretta...
Για την sx4 δεν ξέρω... Μια έχω δοκιμάσει αλλά όχι σε πλήθος φυσιγγίων... Δεν ξέρω λοιπόν να σου πω... Ξέρω να σου πω ότι ήταν απελπιστικά ανοιχτή η τουφεκιά για τα δικά μου δεδομένα κ βελτιώθηκε κοντά 15% με ένα τσοκ σε συγκέντρωση... Αν κάνει κ τα παραπάνω που αναφέρω δεν ξέρω...
Αυτό που λέω το έχω δεί όμως στην κάνη του 725 μου... 18,7 αυλός, 3,5 εκ κώνο αν μας ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες... Η συγκέντρωση που βγάζει το όπλο είναι η αναμενόμενη βάση σύσφιξης κ απόστασης... Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο... Από τη μ2 πίνει τσάι για πλάκα ΑΛΛΑ σε ένα πλήθος δοκιμών, συνθηκών κ χρόνου μιας 8ετιας περίπου, ότι φυσίγγια κ αν δοκίμασα, ακόμα κ αυτά που τα έριξα με αλλά μου όπλα κ δεν μου άρεσαν η σκόρπιζαν, τα πήγαινε πάντα στις ονομαστικές αποδόσεις των τσοκ... Αν τα 3 άστρα πρέπει να δίνουν ένα 70 % στα 35 μέτρα, όλα τα φυσίγγια που έχω δοκιμάσει, εμπορικά κ ιδιογομωση κ είναι πραγματικά πολλά, θα δώσουν αυτό το ποσοστό... Κάποια κ παραπάνω αλλά κανένα λιγότερο...στο κυνήγι κ σε ημερήσια παπιών τα σκοτώματα που κάνει έχουν ταυτότητα χαρακτηριστικη, δεν μπορώ να το περιγράψω αυτό, πρέπει να το βιώσεις για να το ζήσεις...
Με τη μ2 μπορεί να παίρνω περισσότερα πουλιά, αλλά δεν σκοτώνει έτσι, πως να το κάνουμε κ ας μην την αλλάζω για κανένα όπλο γιατί αυτό που μας βολεύει στο κυνήγι είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων...
Αυτό λοιπόν, αυτή η διαχείριση των διαφόρων γομωσεων κ η απόδοση ποσοστών συγκέντρωσης πάνω στην ονομαστική του κάθε τσοκ δεν την συναντάς παντού κ αν αρχίσεις να δοκιμάζεις ο ίδιος την ίδια μέρα διάφορα φυσίγγια κ όπλα θα το δεις κ εσύ... Βλέπω με επιφύλαξη ότι συνανταται πιο "εύκολα" σε αυλούς κοντά στον 18,6-18,7, ίσως γιατί αυτή η ελαφριά διεύρυνση τους βοηθάει να διαχειρίζονται καλύτερα τις παραπανισιες πιέσεις που κάποια φυσίγγια έχουν...
 
Δηλώνω λάτρης αυτών των τουφεκιών γιατί πραγματικά έχουν το κάτι το μαγικό στα χέρια!Έχω ανεβάσει εγώ κάποιες δοκιμές αλλά δεν ανέφερα το όνομα του τουφεκιου.
Κυνηγετικά. Κυνηγάω 7 χρόνια με ενα mx8 δισκάνδαλο κυνηγετικό, μπορώ να πω ότι είναι βλητικά το όπλο που δεν σε κρεμάει στις βολές με ότι φυσίγγιο και αν βάλεις αν και κατά κορον χρησιμοποιώ δικά μου. Είναι πάρα πολύ εύχρηστο τουφέκι και μπένεις εύκολα και γρήγορα στον στόχο.
Σκοπευτικά. Είναι όντως ένα όπλο, ειδικά στο τραπ που θα σου δώσει αυτό το 1 ίσως και παραπάνω δισκάκι που θες. Τωρα πως το κάνει? Μόνον οι μεγάλοι Ντανιέλε και Ματαρέλι θα μπορούσαν να σου απαντήσουν. Εχει μία μαγική κίνηση και είναι ευκολο στον χηρισμό σε αντιθέση με τα ase90 & so που ενώ είναι οπλάρες ήταν εξαιρετικά μόνο σε ανώτατου επιπέδου σκοπευτές.
Κάννες. Οσο για τις καννες τους υπάρχει μία μυστηκοπάθεια ειδικά από την ίδια την εταιρεία για το ποιον τϋπο ατσάλι χρησιμοποιεί και το οποίο δεν το αναγράφει! Κατά καιρούς ως MAP φίμες λενε ότι χρησιμοποίησε αρκετά διαφορετικούς τύπους ατσαλιού και τους ονόμαζε όλους ως, ειδικός χάλυβας. Λένε ότι τα πρώτα της δεκαετίας του 60 έβαζε ειδικό σουηδικό ατσάλι, μετά έβαζε böhler, cogne, krup & Manufrance!!! Τώρα δεν γνωρίζουμε, αν και μάλλον βάζει ιταλικό ατσάλι UM.
Το δικό μου είναι το μοναδικό που έχω συναντήσει το οποίο αναγράφει τον τύπο του ατσαλιού και είναι x8ni9 και μαλλον είναι krup.
Οι λάτροις των κυνηγετικών perazzi που τους αρέσουν οι μακρινές τουφεκιες αναζητοϋν αυτά που κατασκευάστικαν τα 2, 3 χρόνια που έβαλε τα ατσάλια της manufrance και αυτά με böhler.
Τι τα αγοράζετε αυτα τα παλιοτούφεκα την ιδια δουλεια κάνουν ολα
Σε ζηλεύω φίλε με την καλή έννοια μακάρι να μπορούσα να αγοράσω ένα!
 
Τι έχεις δοκιμάσει κ δεν κάνει ακριβώς?
Χρειάστηκε να δοκιμάσω έναν σκασμό από φυσιγγια για να καταλήξω σε ένα δύο....μεγάλες διαφορές σε συγκεντρώσεις....από ένα πχ γουιντσεστερ 42 γραμ.με το φουλ της μου έδωσε ένα 60+-%στα 36μ. Με ένα 38γρ.της τσεντιτ 40%+- κλπ
Απέχει κατά πολύ από αυτό που έγραψες περί ίδιας κ ίσης διαχείρισης διαφόρων φυσιγγιων‼️διαφορετική απόδοση κ έχει να κάνει από ότι κατάλαβα, με την τάπα ,δεν τις πάει ολες‼️
 
Χρειάστηκε να δοκιμάσω έναν σκασμό από φυσιγγια για να καταλήξω σε ένα δύο....μεγάλες διαφορές σε συγκεντρώσεις....από ένα πχ γουιντσεστερ 42 γραμ.με το φουλ της μου έδωσε ένα 60+-%στα 36μ. Με ένα 38γρ.της τσεντιτ 40%+- κλπ
Απέχει κατά πολύ από αυτό που έγραψες περί ίδιας κ ίσης διαχείρισης διαφόρων φυσιγγιων‼️διαφορετική απόδοση κ έχει να κάνει από ότι κατάλαβα, με την τάπα ,δεν τις πάει ολες‼️
Αυτό με τις τάπες κ εμένα μου το έλεγαν όλοι όταν πήρα το 725.... Ειδικά για τον Θώδη που τύχαινε κ τον χρησιμοποιούσα τότε μόνο ότι δεν θα χορεύει ζεμπεκιες στην κάνη δεν μου λέγανε... Στην πράξη λοιπόν κ με καμία χιλιάδα δοκιμές δεν το είδα αυτό το πράγμα... Όλες οι τάπες πήγαιναν τουλάχιστον πάνω στην αναμενόμενη απόδοση...
Για την τόση μεγάλη διαφορά σε συγκέντρωση, τι να σου πω, στην απόσταση που λες είναι τεράστια... Αν την επανέλαβες κ συνεχίσες να έχεις τόσο χαμηλές συγκεντρώσεις πάω πάσο, δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω, δεν μου έχεις δώσει τέτοιο δικαίωμα... Μου φαίνεται αφύσικα μεγάλη όμως τουλάχιστον για τα 36 μέτρα με φουλ...
 
Ειχαμε ενα φιλο κολλητο, πολλα χρόνια καρτερι στο λαγο.. Ειχε ενα ποζε brno με σταθερα τσοκαρισματα... Οπου το γυρναγε ξερναγε δηλητήριο... Δε γλύτωνε λαγος... Και παντα τον βάζαμε στα καρτερια οπου ξεραμε οτι μπορεί να χρειαστεί να τουφεκισει οριακα κ πολυ πιο περα... Μόλις πηρε το browning b25, σε 10 χρόνια που το έχει, ζητημα να έχει πάρει 5 λαγους...
 
Back
Top