Τι σημαίνει "καλή κάννη";

Ειχαμε ενα φιλο κολλητο, πολλα χρόνια καρτερι στο λαγο.. Ειχε ενα ποζε brno με σταθερα τσοκαρισματα... Οπου το γυρναγε ξερναγε δηλητήριο... Δε γλύτωνε λαγος... Και παντα τον βάζαμε στα καρτερια οπου ξεραμε οτι μπορεί να χρειαστεί να τουφεκισει οριακα κ πολυ πιο περα... Μόλις πηρε το browning b25, σε 10 χρόνια που το έχει, ζητημα να έχει πάρει 5 λαγους...
Μηπως το brno του ''καθονταν'' το κοντακι πιο καλα?
 
Λες κ ρίχνει με κλειστά μάτια με το browning...
Τα Brno χρησιμοποιούσαν το εξαιρετικοτατο ατσαλι Poldi το οποίο το χρησιμοποιούσαν και άλλοι πολλοί κορυφαίοι κατασκευαστές σε όλη την Ευρώπη. Τα Brno δεν υπολοίπονται επειδή είναι (φθηνά) σε τουφεκιές ή ποιότητα κατασκευής. Όμως και τα B25 θεωρούνται κορυφή βλητικά και προσωπικά έχω κυνηγίσει, μπορώ να πω είναι όπως είπες για το Brno τουφεκιές δηλιτήριο! Κάτι άλλο φταίει σίγουρα.
 
αυτο το brno ειχε φουλ και εξτρα φουλ καννες 71 εκατοστα κ 2ο ζευγος καννων 51 εκατοστα με φλογοκρυπτη (σαν μεγαλο πορτινγκ, διορθωστε με αν τα εκφραζω λαθος)...εγω παντως θεωρω οτι το browning θελει βαρια γομωση και στενο τσοκαρισμα για να αποδωσει...ειχα μια Α500 το 1992, και με 71 εκατοστα καννη δεν μου εβγαζε τις τουφεκιες που ηθελα...μολις της εβαλα την 76αρα καννη πανω εκανε παππαδες αλλα με απογοητευε η ποιοτητα κατασκευης και το μεγαλο βαρος και την εδωσα....ο αρης που το κυνηγαει παντου το 725 θα εχει σιγουρα καλυτερη εικονα .....
 
Last edited:
αυτο το brno ειχε φουλ και εξτρα φουλ καννες 71 εκατοστα κ 2ο ζευγος καννων 51 εκατοστα με φλογοκρυπτη (σαν μεγαλο πορτινγκ, διορθωστε με αν τα εκφραζω λαθος)...εγω παντως θεωρω οτι το browning θελει βαρια γομωση και στενο τσοκαρισμα για να αποδωσει...ειχα μια Α500 το 1992, και με 71 εκατοστα καννη δεν μου εβγαζε τις τουφεκιες που ηθελα...μολις της εβαλα την 76αρα καννη πανω εκανε παππαδες αλλα με απογοητευε η ποιοτητα κατασκευης και το μεγαλο βαρος και την εδωσα
Είναι το Brno mod 301 αλληλεπίθετο που δέχεται χωρίς εφαρμογές πολλά διαφορετικές κάννες. Ένα άσχημο όπλο αλλά πάρα πολύ γερό. Αυτό το πόρτινγκ δεν είναι φλογοκρύπτης αλλά πόρτινγκ με μεγάλες οπές για την εκτόνωση των αερίων και είναι φτιαγμένο για μονόβολα.
Άλλο το Β25 και άλλο η Α500 και λοιπές καραμπίνες.
 
Τι τα αγοράζετε αυτα τα παλιοτούφεκα την ιδια δουλεια κάνουν ολα
Σε ζηλεύω φίλε με την καλή έννοια μακάρι να μπορούσα να αγοράσω ένα!
Κοίταξε να δεις, δεν ξύπνησα μία ημέρα και με λεφτά στην τσέπη πήγα και αγόρασα ένα ΜΧ8. Απεναντείας θα έλεγα, είχα 5 τουφέκια κοινά όπως όλοι μας, τα οποία πλέον μεγαλώνοντας διαπίστωσα ότι δεν μου ταιριάζουν, δεν μου αρέσουν, έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά που πάνω στο κυνήγι κάτι με χαλούσε. Ήξερα τι ήθελα! Δεν επέλεξα το ΜΧ8 για το όνομά του, αλλά για το πόσο έξυπνα και εύκολα κατασκευασμένο είναι και φυσικά ότι είναι καλοκατασκευασμένο και με κάποια πράγματα τα οποία είναι στάνταρ αλλά σε άλλα όπλα όχι. Τα πούλησα και τα 5 όπλα μου και με τα χρήματα αγόρασα μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση το ΜΧ8. Πλέον οι τιμές τους είναι προσιτές όπως και σε άλλα μεγάλα τουφέκια!
 
Κοίταξε να δεις, δεν ξύπνησα μία ημέρα και με λεφτά στην τσέπη πήγα και αγόρασα ένα ΜΧ8. Απεναντείας θα έλεγα, είχα 5 τουφέκια κοινά όπως όλοι μας, τα οποία πλέον μεγαλώνοντας διαπίστωσα ότι δεν μου ταιριάζουν, δεν μου αρέσουν, έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά που πάνω στο κυνήγι κάτι με χαλούσε. Ήξερα τι ήθελα! Δεν επέλεξα το ΜΧ8 για το όνομά του, αλλά για το πόσο έξυπνα και εύκολα κατασκευασμένο είναι και φυσικά ότι είναι καλοκατασκευασμένο και με κάποια πράγματα τα οποία είναι στάνταρ αλλά σε άλλα όπλα όχι. Τα πούλησα και τα 5 όπλα μου και με τα χρήματα αγόρασα μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση το ΜΧ8. Πλέον οι τιμές τους είναι προσιτές όπως και σε άλλα μεγάλα τουφέκια!
Πολύ καλά έκανες.
Μπορεί τα ποσοστά να είναι σχετικά και να αξιοποιούνται ακόμα περισσότερο από την σκοπευτική δεινότητα, η ποιότητα κατασκευής και το after sales όμως είναι πραγματικά και αξίζουν κάθε ευρώ που δίνουμε.
Σε αυτά δεν θα διαβάσεις τίποτα ισοπεδωτικό από εμένα τουλάχιστον.
 
Αυτό με τις τάπες κ εμένα μου το έλεγαν όλοι όταν πήρα το 725.... Ειδικά για τον Θώδη που τύχαινε κ τον χρησιμοποιούσα τότε μόνο ότι δεν θα χορεύει ζεμπεκιες στην κάνη δεν μου λέγανε... Στην πράξη λοιπόν κ με καμία χιλιάδα δοκιμές δεν το είδα αυτό το πράγμα... Όλες οι τάπες πήγαιναν τουλάχιστον πάνω στην αναμενόμενη απόδοση...
Για την τόση μεγάλη διαφορά σε συγκέντρωση, τι να σου πω, στην απόσταση που λες είναι τεράστια... Αν την επανέλαβες κ συνεχίσες να έχεις τόσο χαμηλές συγκεντρώσεις πάω πάσο, δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω, δεν μου έχεις δώσει τέτοιο δικαίωμα... Μου φαίνεται αφύσικα μεγάλη όμως τουλάχιστον για τα 36 μέτρα με φουλ...
8/10 είναι το μαμά της φουλ, εγώ να δεις τι πλάκα έπαθα όταν είδα το premium φυσιγγι της winchester να μου δίνει τέτοια συγκέντρωση κ τοσο χάλια αποτύπωση....έχω ρίξει επίσης τα viri νίκελ σκάγια σε 40 κ 36 γραμ.τοτε το έφερνε ο ιορδανογλου,,,,εεεεκει να δεις πανωλεθρία ,σίγουρα παπιά που ήταν στημένα ..σε απόσταση βολής , με το τσιγάρο στο στόμα....για εκτέλεση ‼️εγώ τα ΕΧΑΣΑ‼️το 38αρι επίσης της cheditte με έκανε ρόμπα ,μόνο που δεν με μουτζωσαν τα καθαρά‼️ειμασταν εκεί 8 κυνηγοί παραταγμένοι ....που να βρω λακο να κρυφτώ....για αυτό πλέον,πάντα τα δοκιμάζω στο χαρτί ‼️κ.... ετσι κατέληξα στις τάπες‼️
 
Κοίτα εγώ δεν κρίνω τι γίνεται στο κυνήγι γιατί καλός η κακός εκεί παίζει τον πρώτο ρόλο ο ανθρώπινος παράγοντας κ δυστυχώς ακόμα κ τα πέναλτι χάνονται... Όλοι έχουμε χάσει πουλιά που τα είχαμε στην πουλιαστρα από την σιγουριά μας κ θα συνεχίσουμε να χάνουμε...
Από εκεί κ πέρα ποσοστά 40% η 50% στα 36 μέτρα με 8/10 τσοκ είναι πολύ χαμηλά θεωρώ αν είναι επαναλαμβάνομενο φαινόμενο... Έχεις δοκιμάσει κ άλλα τσοκ κ έχεις τέτοιες διαφορές?
 
Κοίτα εγώ δεν κρίνω τι γίνεται στο κυνήγι γιατί καλός η κακός εκεί παίζει τον πρώτο ρόλο ο ανθρώπινος παράγοντας κ δυστυχώς ακόμα κ τα πέναλτι χάνονται... Όλοι έχουμε χάσει πουλιά που τα είχαμε στην πουλιαστρα από την σιγουριά μας κ θα συνεχίσουμε να χάνουμε...
Από εκεί κ πέρα ποσοστά 40% η 50% στα 36 μέτρα με 8/10 τσοκ είναι πολύ χαμηλά θεωρώ αν είναι επαναλαμβάνομενο φαινόμενο... Έχεις δοκιμάσει κ άλλα τσοκ κ έχεις τέτοιες διαφορές?
Απλά βρήκα φυσίγγια που μου δίνουν φυσιολογικές για τα τσοκαρισματα συγκεντρώσεις‼️έχω κ ένα brilley light full ,βγάζει μεν παραπάνω συγκέντρωση αλλά όχι με καλή κατανομή όσο βγάζει το μαμά‼️όταν το αγόρασα είχα κατασταλάξει στα φυσιγγια‼️
Απορώ ακόμα γιατί το αγόρασα....
 
Αν έχω δει μια κάνη που σε ένα πλήθος δοκιμών κ σε μερικά διαφορετικά όπλα αποδίδουν το ίδιο καλά είναι η Optima της Beretta...
Αυτή την optima την είχαν θεοποιήσει και τώρα μερικοί την θάβουν.
Έχεις κάνει μετατροπή στην κάνη της ;;;
 
Αυτή την optima την είχαν θεοποιήσει και τώρα μερικοί την θάβουν.
Έχεις κάνει μετατροπή στην κάνη της ;;;
Αν έχω κάνει μετατροπή στην κάνη της? Αν έχει κάνει η Beretta εννοείς?
Aπο όσο ξέρω 18,6 είναι με κάπου 6 εκατοστά κώνο... Μιλάω για τις κανες που είχαν οι 391 κ τώρα οι a400
 
Θεωρώ πως ο υπερβολικά μακρύς κώνος, όπως στα σκοπευτικα της beretta με 36 ή 48 εκατοστά μήκος, αποτελεί μειονέκτημα σε κυνηγετικά όπλα. Στα σκοπευτικα όπου ρίχνονται 24 ή 28 γραμμάρια στο 12αρι, με πολύ ταχυκαυστες πυριτιδες και χαμηλές απαιτήσεις στην ταχύτητα, είναι ιδανική λύση για μείωση του αισθητου λακτισματος. Επειδή όλες οι εσωτερικές διαστάσεις επηρεάζουν η μία την άλλη, αρχίζουμε από διαστάσεις θαλαμης, μετά αυλου και στο τέλος βρίσκουμε το ιδανικό μήκος και σχήμα του κώνου. Αλεξ από την φωτογραφία ο κώνος φαίνεται μακρύς, γύρω στα 5 εκατοστά, αλλά σαν να μην έχει λειανθεί καθόλου.
 
Θεωρώ πως ο υπερβολικά μακρύς κώνος, όπως στα σκοπευτικα της beretta με 36 ή 48 εκατοστά μήκος, αποτελεί μειονέκτημα σε κυνηγετικά όπλα. Στα σκοπευτικα όπου ρίχνονται 24 ή 28 γραμμάρια στο 12αρι, με πολύ ταχυκαυστες πυριτιδες και χαμηλές απαιτήσεις στην ταχύτητα, είναι ιδανική λύση για μείωση του αισθητου λακτισματος. Επειδή όλες οι εσωτερικές διαστάσεις επηρεάζουν η μία την άλλη, αρχίζουμε από διαστάσεις θαλαμης, μετά αυλου και στο τέλος βρίσκουμε το ιδανικό μήκος και σχήμα του κώνου. Αλεξ από την φωτογραφία ο κώνος φαίνεται μακρύς, γύρω στα 5 εκατοστά, αλλά σαν να μην έχει λειανθεί καθόλου.
Τον αδικει η φωτο Λευτερη, ειναι και λειασμενος αλλα και αρκετα μεγαλυτερος απο 5 εκατοστα, φτανει λιγο πριν τις τρυπες αεριων
 
Ειχαμε ενα φιλο κολλητο, πολλα χρόνια καρτερι στο λαγο.. Ειχε ενα ποζε brno με σταθερα τσοκαρισματα... Οπου το γυρναγε ξερναγε δηλητήριο... Δε γλύτωνε λαγος... Και παντα τον βάζαμε στα καρτερια οπου ξεραμε οτι μπορεί να χρειαστεί να τουφεκισει οριακα κ πολυ πιο περα... Μόλις πηρε το browning b25, σε 10 χρόνια που το έχει, ζητημα να έχει πάρει 5 λαγους...
Τα Μπρνο
Ειχαν εισαχθει εδω τελος του 70-αρχες 80

Η διαφημιση τους στα περιοδικα ηταν για την διπλη του καννη και το βαρος τους αν θυμαμαι σωστα με ενα οπλο που το σηκωναν τοτε μια δεσμη μπαλονια

Ηταν πολυ στοιβαρα και ποιοτικα οπλα τα αλληλεπιθετα του οπως και αριστα τα πλαγια
Εχουν πολυ ποιοτικα υλικα
Τα αλληλεπιθετα εχουν πολυ ιδιεταιρο συστημα κλειδωματος

Ξερω εναν λαγα που το κυνηγαει ακομη και ειναι το κυριο του οπλο
Ωστοσο χανει πολλους λαγους
Και το προβλημα ειναι σε αυτον και το οτι εχει ανοικτους ιχνηλατες τους οποιους συνηθως ξυνηγαει μονος η με ενα ακομη ατομο καβαλα
Οχι στο οπλο

Η εταιρεια εβγαζε και ραβδωτα οπλα
 
Back
Top