Τι σημαίνει "καλή κάννη";

Και όμως φίλε έχω με τα αυτιά μου ακούσει σκοπευτές να λένε ότι το perazzi τους δίνει πιάτο παραπάνω (τραπατζηδες ) το γιατί μπορεί να οφείλεται στην πιο ομοιόμορφη ροζέτα που μπορεί να δίνει η τουφεκιά του λέω.
Εμ βρε Γιάννη, αφού perazzi έχουν ... τι περίμενες να πουν ;;;
Ότι κάνανε μ@λακία και τα kemen τους δίνουν πιάτο παραπάνω ;;;
 
Θέλω να ρωτήσω κάτι. Που οφείλεται το γεγονός ότι κάποιοι, μεταξύ αυτόν και γνωστός Έλληνας σκοπευτής ( δεν θα πω ποτέ το όνομα του γιατί ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας και έχει σπόνσορες) έχουν προσαρμόσει κάννες από Mossberg 500 ή και από Remington 870 στις benelliM2 που έχουν για προσωπική χρήση στο κυνήγι;
 
Θέλω να ρωτήσω κάτι. Που οφείλεται το γεγονός ότι κάποιοι, μεταξύ αυτόν και γνωστός Έλληνας σκοπευτής ( δεν θα πω ποτέ το όνομα του γιατί ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας και έχει σπόνσορες) έχουν προσαρμόσει κάννες από Mossberg 500 ή και από Remington 870 στις benelliM2 που έχουν για προσωπική χρήση στο κυνήγι;
Σε ψυχολογικους λογους Κωστα και σε ελλιπης βλητικη γνωση... .yel.
 
Πρεπει να μας το πουν οι ιδιοι.
Αν απαντουσαν ναι, υπαρχουν αλλα μετεπειτα ερωτηματα :
Το χρειαζοσασταν για να ανεβασετε το ποσοστο καρπωσης?
Αν απαντουσαν ,ναι , η οχι εχουμε συνεχεια :
Ποσο ανεβασατε?
κλπ,κλπ,κλπ,κλπ..........
 
Θέλω να ρωτήσω κάτι. Που οφείλεται το γεγονός ότι κάποιοι, μεταξύ αυτόν και γνωστός Έλληνας σκοπευτής ( δεν θα πω ποτέ το όνομα του γιατί ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας και έχει σπόνσορες) έχουν προσαρμόσει κάννες από Mossberg 500 ή και από Remington 870 στις benelliM2 που έχουν για προσωπική χρήση στο κυνήγι;
Για να κάνουν πιο εντατική γυμναστική ;;;
 
Θέλω να ρωτήσω κάτι. Που οφείλεται το γεγονός ότι κάποιοι, μεταξύ αυτόν και γνωστός Έλληνας σκοπευτής ( δεν θα πω ποτέ το όνομα του γιατί ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας και έχει σπόνσορες) έχουν προσαρμόσει κάννες από Mossberg 500 ή και από Remington 870 στις benelliM2 που έχουν για προσωπική χρήση στο κυνήγι;
Δεν έχουν διαβάσει Thomas και Greener φαίνεται κ τους τρώει τσάμπα το βάρος... :p
 
Αν κάτι είναι άμεσα μετρησιμο σε μία κάνη και όντως κάνει την διαφορά, ( άσχετα με εσωτερική γεωμετρία ή αντοχή), είναι η ευθύτητα του κοιλου της κάνης. Η Perazzi για παράδειγμα είναι από τις λίγες που εμμένει στο θέμα αυτό και το διαφημίζει. Νομίζω πως όλα τα κορυφαία σκοπευτικα, έχουν κάνες κατασκευασμενες με τρυπανισμο, και εταιρείες όπως η beretta που κατασκευάζει κάνες με ψυχρή σφυρηλατηση, όταν πρόκειται για κορυφαία σκοπευτικα ή κυνηγετικά, κατασκευάζει τις κάνες με τρυπανισμο, όχι επειδή αποκτούν κάτι μαγικό, αλλά γιατί όταν γίνεται σωστά μπορεί να προσφέρει κάνες με απόλυτη ευθύτητα, κάτι που στην σφυρηλατηση είναι πάρα πολύ δύσκολο.
 
Για να τις πουλήσουν πιο ακριβά στο car μάλλον.
Δεν έχω βρει να πουλιέται τέτοιο όπλο η αλήθεια είναι, αν βρεις έστω και μια αγγελία που να πουλάει τέτοιο όπλο κάποιος θέλω να μου τη στείλεις να τη δω. Προσωπικά δεν θα αγόραζα όπλο με μετατροπή πόσο μάλλον με άλλη κάννη.
 
Η καλή κανη υπάρχει δεν είναι μύθος απλά όσο πιο αδύνατος σκοπευτικά είναι ο κυνηγός τόσο μεγαλώνει ο μύθος της ο δυνατός σκοπευτής θα την αναφέρει μόνο όταν προκειτε για αγώνες όχι στο κυνήγι γατί εκεί θα πετυχαίνει το θήραμα με οποιαδήποτε κανη.
Γιάννη και σε απαιτητικα κυνήγια(πχ υδροβιων) σε μακρινες βολές και ο δυνατός σκοπευτής κυνηγός θα την αναφέρει.
 
Δεν έχω βρει να πουλιέται τέτοιο όπλο η αλήθεια είναι, αν βρεις έστω και μια αγγελία που να πουλάει τέτοιο όπλο κάποιος θέλω να μου τη στείλεις να τη δω. Προσωπικά δεν θα αγόραζα όπλο με μετατροπή πόσο μάλλον με άλλη κάννη.
Πλάκα έκανα ...
Βρε που να ξέρω τι ψυχολογικά έχει ο καθένας.
Σου βάζω νούμερα και τουφεκιές από δικά μου άφτιαχτα τουφέκια.
Που να ξέρω τι κάνουν τα άλλα ;;;

Αν ο άλλος αλλάζει όπλο γιατί δοκίμασε 3 φυσίγγια και η διαφορά ήταν στο 5% τι φταίω εγώ ;;;

Άλλος σπουδαιολογεί το 2%.
Άλλοι δεν τουφεκάνε ποτέ στα 36.5 από το στόμιο.
Άλλοι δεν ανεβάζουν τις μούφες τουφεκιές.
Άλλοι δεν έχουν κάνει ούτε μια δοκιμή και έχουν άποψη.

Αυτά που λέω πάντως για τα ποσοστά δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου.
10-20% μεγαλύτερη συγκέντρωση δεν σημαίνει τίποτα ουσιαστικό για τον μέσο κυνηγό στο κυνήγι, μόνο για τον άριστο σκοπευτή.
Το χέρι πάντα υπερτερεί των ποσοστών.
Ας βάζουν ότι κάνες θέλουν αν νομίζουν ότι έτσι θα χτυπάνε περισσότερα.
Εξάλλου, λεφτά υπάρχουν ...
 
Γιάννη και σε απαιτητικα κυνήγια(πχ υδροβιων) σε μακρινες βολές και ο δυνατός σκοπευτής κυνηγός θα την αναφέρει.
Ναι αλλά δεν θα αναφέρει φυσίγγι, νούμερο σκαγιών, μέτρα και ποσοστά κάρπωσης.
Επίσης πόσο κωλόφαρδος είναι. :)
 
Καλός ή κακός, καλές ή κακές κάννες υπάρχουν, όπως υπήρχαν και μάλλον θα υπάρχουν. Μην κοιτάτε που εμείς εδώ δεν έχουμε οπλουργούς και τράπεζα δοκιμής να αλλάξουμε κάννες. Οι γήτονές μας δίπλα, που έχουν όλη την γνώση και την τεχνοτροποία μπορούν και τις αλλάζουν, τουλάχιστον σε αξιόλογα οπλα αλλα και πάρα πολλά αυτογεμή. Οι διαφορές είναι εμφανές και μετρήσιμες, αλλά τις περισσότερες φορές δεν είναι μόνο η κάννη αλλά όλο το στύσημο του όπλου.
Μιας και λάτρης των perazzi μιας και τα αναφέρατε θα γράψω κάτι και για αυτά.
 
Πλάκα έκανα ...
Βρε που να ξέρω τι ψυχολογικά έχει ο καθένας.
Σου βάζω νούμερα και τουφεκιές από δικά μου άφτιαχτα τουφέκια.
Που να ξέρω τι κάνουν τα άλλα ;;;

Αν ο άλλος αλλάζει όπλο γιατί δοκίμασε 3 φυσίγγια και η διαφορά ήταν στο 5% τι φταίω εγώ ;;;

Άλλος σπουδαιολογεί το 2%.
Άλλοι δεν τουφεκάνε ποτέ στα 36.5 από το στόμιο.
Άλλοι δεν ανεβάζουν τις μούφες τουφεκιές.
Άλλοι δεν έχουν κάνει ούτε μια δοκιμή και έχουν άποψη.

Αυτά που λέω πάντως για τα ποσοστά δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου.
10-20% μεγαλύτερη συγκέντρωση δεν σημαίνει τίποτα ουσιαστικό για τον μέσο κυνηγό στο κυνήγι, μόνο για τον άριστο σκοπευτή.
Το χέρι πάντα υπερτερεί των ποσοστών.
Ας βάζουν ότι κάνες θέλουν αν νομίζουν ότι έτσι θα χτυπάνε περισσότερα.
Εξάλλου, λεφτά υπάρχουν ...
Το είχε κάνει και ο Ιλαι Γουάλας στο ο καλος ο κακός και ο άσχημος , χάλασε τρία περίστροφα για να φτιάξει ένα .
 
Πλάκα έκανα ...
Βρε που να ξέρω τι ψυχολογικά έχει ο καθένας.
Σου βάζω νούμερα και τουφεκιές από δικά μου άφτιαχτα τουφέκια.
Που να ξέρω τι κάνουν τα άλλα ;;;

Αν ο άλλος αλλάζει όπλο γιατί δοκίμασε 3 φυσίγγια και η διαφορά ήταν στο 5% τι φταίω εγώ ;;;

Άλλος σπουδαιολογεί το 2%.
Άλλοι δεν τουφεκάνε ποτέ στα 36.5 από το στόμιο.
Άλλοι δεν ανεβάζουν τις μούφες τουφεκιές.
Άλλοι δεν έχουν κάνει ούτε μια δοκιμή και έχουν άποψη.

Αυτά που λέω πάντως για τα ποσοστά δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου.
10-20% μεγαλύτερη συγκέντρωση δεν σημαίνει τίποτα ουσιαστικό για τον μέσο κυνηγό στο κυνήγι, μόνο για τον άριστο σκοπευτή.
Το χέρι πάντα υπερτερεί των ποσοστών.
Ας βάζουν ότι κάνες θέλουν αν νομίζουν ότι έτσι θα χτυπάνε περισσότερα.
Εξάλλου, λεφτά υπάρχουν ...
Μπορεί όντως να είναι μονο θέμα ψυχολογίας μπορεί και όχι, δεδομένου ότι τέτοιες μετατροπές δεν τις κάνουν μόνο κυνηγοί αλλά και επαγγελματίες που στη ζωή τους βγάζουν το ψωμάκι τους με το λειοκαννο( αυτό το τελευταίο είναι που με βάζει σε σκέψεις για την απόδοση των Καννών). Πάντως χαρά στο κουράγιο σου που κάθεσαι και βγάζεις ποσοστά και τεκμηριώνεις τη άποψη σου.
 
Back
Top