Τι σημαίνει "καλή κάννη";

Έχω ακούσει πολλές φορές από συγκυνηγούς ότι: το τάδε φυσίγγι ήταν καλό στο χαρτί αλλά χάλια στο κυνήγι! και αντιστρόφως...
Κάποτε το πίστευα κι εγώ μέχρι που έμαθα να δοκιμάζω σωστά με μέθοδο.
Έκτοτε όταν το φυσίγγι που δοκιμάζω έχει πιάσει καλή βαθμολογία, ΠΑΝΤΟΤΕ αποδίδει καλά στο κυνήγι, συμβαίνει όμως φυσίγγι με μέτρια ή κακή απόδοση στον πίνακα να τα πάει καλά στο κυνήγι....
Ποτέ όμως μα ποτέ, φυσίγγι με καλή βαθμολογία δεν βγήκε "σκάρτο" στο κυνήγι, εφόσον βεβαίως, σκόπευα σωστά......

Οι φίλοι που πιστεύουν το αντίθετο μάλλον κάτι κάνουν λάθος στις δοκιμές τους..... ή έχουν παρασυρθεί από άλλους, ενίοτε επαγγελματίες...
όπως ο κύριος που τύπωνε σελίδες Α4 με μια τσίχλα σε φυσικό μέγεθος και τις έδινε να "κάνουν δοκιμές" λέει....
Και τουφεκάγανε την Α4 και λέγανε το Α φυσίγγι έβαλε 6 σκάγια στο πουλί, το Β έβαλε 9 και το Γ (ο φύσιγγος) έβαλε 17!
σκέτη παραπληροφόρηση...
καθότι η τσίχλα πέφτει με 2 σκάγια Νο8 ή 3 Νο 9 1/2 και δεν χρειάζεται 45 σκάγια, αλλά ΙΣΟΚΑΤΑΝΟΜΗ (στο μέτρο του δυνατού) να καλύψει σωστά και ομοιόμορφα τον κύκλο διασποράς......

Τα παραπάνω τα γράφω ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ, χωρίς πρόθεση αντιπαράθεσης, αλλά πιστεύω πως πρέπει να τα πω ειδικά για τους νέους κυνηγούς που μας παρακολουθούν και ίσως παρασυρθούν σε λοξές ατραπούς.....
Ειπαμε ο πινακας δεν λέει ψέμματα
 
Βασίλη φίλε υπάρχουν άνθρωποι που σε ορισμένα κυνήγια τους χρειάζονται 100% στο κύκλο στα 36 μέτρα και το υποστηρίζουν σκοπευτικά
Το είπα από την αρχή της συζήτησης Γιάννη.
Όποιος δεν είναι ευχαριστημένος από την βλητική απόδοση του όπλου του (όπως την αντιλαμβάνεται αυτός) ας αλλάξει 10, 20 όπλα μέχρι να βρει αυτό που τον καλύπτει ή ας πληρώσει οπλουργό να του φτιάξει κάνη.
Αν δε, δεχτούμε ότι κάνη με κάνη (ίδιου όπλου) διαφέρει, ας αγοράσει 20 ίδια όπλα να κρατήσει το καλύτερο και να πουλήσει τα 19.
Τι άλλο να πω φίλε Γιάννη
Οι απαιτήσεις πληρώνονται.
 
Η τουφεκιά στο χαρτόνι είναι κάτι σαν οφθαλμαπάτη.
Διότι τη στιγμή που τα σκάγια πληττουν το στόχο η εικόνα δεν είναι αυτή που δείχνει το χαρτόνι.
Θα ήταν αυτή αν ο στόχος ήταν ακίνητος.
Όμως ο στόχος στο κυνήγι κινείται....Και συνήθως πολύ γρήγορα.
Κάποια σκάγια προηγούνται και κάποια ακολουθούν με ότι αυτό συνεπάγεται.
Όποιος κατάλαβε τι εννοώ τότε ξέρει και ποια κανη είναι η καλύτερη για εκείνον.

Αναλόγως δηλαδη τα θηράματα που κυνηγάει και τις προσκοπευσεις που βάζει.
 
Η τουφεκιά στο χαρτόνι είναι κάτι σαν οφθαλμαπάτη.
Διότι τη στιγμή που τα σκάγια πληττουν το στόχο η εικόνα δεν είναι αυτή που δείχνει το χαρτόνι.
Θα ήταν αυτή αν ο στόχος ήταν ακίνητος.
Όμως ο στόχος στο κυνήγι κινείται....Και συνήθως πολύ γρήγορα.
Κάποια σκάγια προηγούνται και κάποια ακολουθούν με ότι αυτό συνεπάγεται.
Όποιος κατάλαβε τι εννοώ τότε ξέρει και ποια κανη είναι η καλύτερη για εκείνον.

Αναλόγως δηλαδη τα θηράματα που κυνηγάει και τις προσκοπευσεις που βάζει.
Όχι φίλε μου
τα σκάγια ταξιδεύουν με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα από το θήραμα με συνέπεια να το φτάνουν ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ
πιο απλά: το γρηγορότερο θήραμα είναι ΣΧΕΔΟΝ 'ακίνητο" όταν το φτάνουν τα σκάγια
 
Όχι φίλε μου
τα σκάγια ταξιδεύουν με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα από το θήραμα με συνέπεια να το φτάνουν ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ
πιο απλά: το γρηγορότερο θήραμα είναι ΣΧΕΔΟΝ 'ακίνητο" όταν το φτάνουν τα σκάγια
Όλα τα θηράματα είναι αργά όταν ρίξεις σωστά.
Δεν ρίχνεις πάντα σωστά.
Όταν δεν μπορείς να ρίξεις άριστα είναι επειδή το θήραμα είναι πολύ γρήγορο.
Αν ήταν ακίνητο θα έριχνες άριστα.
Τόσο σωστά όσο ρίχνεις στο χαρτόνι.
Όταν ένα θήραμα πέρνει 40 μέτρα το δευτερόλεπτο βάλε στο ενα δεκατο πόσο αλλού θα είναι από κει που έριξες.
Δεν είναι θέμα ταχύτητας φυσιγγιου.
Είναι πολλά παραπάνω πράγματα.
Είναι ταχύτητα φυσιγγιου εναντίον ταχύτητας θηραματος με ολοσωστη τουφεκιά σε σχέση με τα άλλα δύο.
Συν την απόσταση.
Είναι ολόκληρη ιστορία.
 
Έχω ακούσει πολλές φορές από συγκυνηγούς ότι: το τάδε φυσίγγι ήταν καλό στο χαρτί αλλά χάλια στο κυνήγι! και αντιστρόφως...
Κάποτε το πίστευα κι εγώ μέχρι που έμαθα να δοκιμάζω σωστά με μέθοδο.
Έκτοτε όταν το φυσίγγι που δοκιμάζω έχει πιάσει καλή βαθμολογία, ΠΑΝΤΟΤΕ αποδίδει καλά στο κυνήγι, συμβαίνει όμως φυσίγγι με μέτρια ή κακή απόδοση στον πίνακα να τα πάει καλά στο κυνήγι....
Ποτέ όμως μα ποτέ, φυσίγγι με καλή βαθμολογία δεν βγήκε "σκάρτο" στο κυνήγι, εφόσον βεβαίως, σκόπευα σωστά......

Οι φίλοι που πιστεύουν το αντίθετο μάλλον κάτι κάνουν λάθος στις δοκιμές τους..... ή έχουν παρασυρθεί από άλλους, ενίοτε επαγγελματίες...
όπως ο κύριος που τύπωνε σελίδες Α4 με μια τσίχλα σε φυσικό μέγεθος και τις έδινε να "κάνουν δοκιμές" λέει....
Και τουφεκάγανε την Α4 και λέγανε το Α φυσίγγι έβαλε 6 σκάγια στο πουλί, το Β έβαλε 9 και το Γ (ο φύσιγγος) έβαλε 17!
σκέτη παραπληροφόρηση...
καθότι η τσίχλα πέφτει με 2 σκάγια Νο8 ή 3 Νο 9 1/2 και δεν χρειάζεται 45 σκάγια, αλλά ΙΣΟΚΑΤΑΝΟΜΗ (στο μέτρο του δυνατού) να καλύψει σωστά και ομοιόμορφα τον κύκλο διασποράς......

Τα παραπάνω τα γράφω ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ, χωρίς πρόθεση αντιπαράθεσης, αλλά πιστεύω πως πρέπει να τα πω ειδικά για τους νέους κυνηγούς που μας παρακολουθούν και ίσως παρασυρθούν σε λοξές ατραπούς.....
Η αποτύπωση πάνω σε Α4 με σκίτσο τσίχλας στα 35μ με τσόκ **** και V1.5 400m/s είναι ένα
πολύ καλό τέστ για τσιχλοφύσιγγο .Αν σου βάλει 3+ σκάγια τότε θεωρείται passed
 
Όχι φίλε μου
τα σκάγια ταξιδεύουν με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα από το θήραμα με συνέπεια να το φτάνουν ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ
πιο απλά: το γρηγορότερο θήραμα είναι ΣΧΕΔΟΝ 'ακίνητο" όταν το φτάνουν τα σκάγια
Επομένως τα τσοκ φρένου δεν προσφέρουν κάτι που κάνει τη διαφορά;
 
Δεν έχει σημασία που μιλάμε για οπλοκατασκευες που μετράνε ολόκληρες δεκαετίες πισω..........
Νομίζω ότι είναι άξιο σχολιασμου......

View attachment 45971
Σαν αρχάριος που είμαι δεν κατάλαβα το εξής απόσπασμα του κειμένου:

... Βέβαια η κάννη του από βελτιωμένος κύλινδρος που ήταν όταν άρχισαν οι δοκιμές, είχε μετατραπεί σε κάτι παραπάνω από φουλ τσοκ όταν τελείωσαν και ξαναμετρήθηκε.

Με άλλα λόγια, όσο πιό πολύ πυροβολούσαν, τόσο πιο πολύ στένευε η κάννη (το στόμιο τουλάχιστον). Αυτό για μένα είναι ένα "παράδοξο", θα περίμενα να συμβεί το ακριβώς αντίθετο. Κατά την ταπεινή μου γνώμη μόνο ένας πλαστικός σωλήνας θα είχε μία τέτοια συμπεριφορά (ζέσταμα => συστολή), τα μέταλλα με την "θερμική" χρήση διαστέλλονται και μετά, αφού ψυχθούν, δεν επανέρχονται 100% στην αρχική τους διάμετρο - μια και το απόλυτο ελαστικό μέταλλο / κράμα δεν υπάρχει ή είναι τόσο ακριβό που μάλλον δεν θα το βρούμε σε κανένα λειόκαννο.

ΥΓ: μια εξήγηση θα ήταν η διαφορετική διαστολή της κάννης στον κώνο και στο στόμιο... αλλά αν πρόκειται για το ίδιο κράμα μετάλλου κατά μήκος όλόκληρης της κάννης, τότε δεν ...

Αλλά είπαμε, είμαι αρχάριος. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί εννοεί ο συγγραφεύς;
 
Σαν αρχάριος που είμαι δεν κατάλαβα το εξής απόσπασμα του κειμένου:

... Βέβαια η κάννη του από βελτιωμένος κύλινδρος που ήταν όταν άρχισαν οι δοκιμές, είχε μετατραπεί σε κάτι παραπάνω από φουλ τσοκ όταν τελείωσαν και ξαναμετρήθηκε.

Με άλλα λόγια, όσο πιό πολύ πυροβολούσαν, τόσο πιο πολύ στένευε η κάννη (το στόμιο τουλάχιστον). Αυτό για μένα είναι ένα "παράδοξο", θα περίμενα να συμβεί το ακριβώς αντίθετο. Κατά την ταπεινή μου γνώμη μόνο ένας πλαστικός σωλήνας θα είχε μία τέτοια συμπεριφορά (ζέσταμα => συστολή), τα μέταλλα με την "θερμική" χρήση διαστέλλονται και μετά, αφού ψυχθούν, δεν επανέρχονται 100% στην αρχική τους διάμετρο - μια και το απόλυτο ελαστικό μέταλλο / κράμα δεν υπάρχει ή είναι τόσο ακριβό που μάλλον δεν θα το βρούμε σε κανένα λειόκαννο.

ΥΓ: μια εξήγηση θα ήταν η διαφορετική διαστολή της κάννης στον κώνο και στο στόμιο... αλλά αν πρόκειται για το ίδιο κράμα μετάλλου κατά μήκος όλόκληρης της κάννης, τότε δεν ...

Αλλά είπαμε, είμαι αρχάριος. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί εννοεί ο συγγραφεύς;
Θεωρώ πως "έγινε φουλ τσοκ" από το μολύβι που συσσωρεύτηκε στην κάννη.
 
Δηλαδή για 29 ολόκληρα χρόνια δεν το καθάρισαν;
νομιζω σε κανες αχρωμιωτες , σταδιακα αντιδρα χημικα ο μολυβδος , τα καταλοιπα και το μεταλλο , και στενευει στο τσοκ.
Με τα ατσαλινα σκαγια συμβαινει το αντιθετο. Δεν υπαρχει αντιδραση του ατσαλιου με την κανη και λογω της μη υποχωρησης του σχηματος των σκαγιων στην εξοδο, με τα χρονια τα αχρωμιωτα θα γινουν κυλινδρος. Τα χρωμιωμενα μη πιστοποιημενα για ατσαλινα, θα χασουν το χρωμιο στο τσοκ και θα ανοιξει στην πορεια μεχρι να γινει κυλινδρος.
 
Θεωρώ πως "έγινε φουλ τσοκ" από το μολύβι που συσσωρεύτηκε στην κάννη.
ακριβώς
Δηλαδή για 29 ολόκληρα χρόνια δεν το καθάρισαν;
οχι την κάννη
μόνο λάδωμα τα μηχανικά μέρη περιστασιακά
τεστ αντοχής ήταν
 
Δηλαδή για 29 ολόκληρα χρόνια δεν το καθάρισαν;
Ήταν επαναληπτική καραμπίνα όχι ημιαυτόματη. Οι επαναληπτικές καραμπίνες ρίχνουν και εντελώς ακαθάριστες για πολλά χρόνια. Έχω αναφέρει κάπου για έναν φίλο σκοπευτή που όταν καθαρίστηκε η κάννη της επαναληπτικής του το μολύβι ζύγιζε πάνω από είκοσι γραμμάρια ( 26 αν θυμάμαι καλά) όσο δηλαδή ένα μονόβολο.
 
Last edited:
Θεωρώ πως "έγινε φουλ τσοκ" από το μολύβι που συσσωρεύτηκε στην κάννη.
Δεν νομίζω να αναφέρεται σε αυτό το γεγονός....

Λεει πως ρώτησαν τον Greener για το ποσα φυσίγγια μπορεί να ρίξει ένα όπλο του χωρίς να αλλοιωθεί η συσφιξη του, κ οχι ποσα φυσίγγια μπορεί να ρίξει ακαθάριστο.........

Έπειτα λέει ότι ρίχτηκαν 80.000 βολές με το δικαννο το οποίο είχε φουλ τσοκ κ στις δυο καννες,να υποθέσουμε ότι η κάθε καννη εριξε ισάριθμες βολές δλδ 40.000,ομως η ΜΙΑ καννη έδωσε λίγο μεγαλυτερες συγκέντρωσεις από ότι ήταν στις πρωτες βολές...
Λογικά κ η δυο καννες θα είχαν τα ίδια κατάλοιπα....
Άρα κάτι έγινε.....

Ίσως να είναι αυτό που λέει ο Κώστας(AthenKarpen) παρακατω.....
 
Δεν νομίζω να αναφέρεται σε αυτό το γεγονός....

Λεει πως ρώτησαν τον Greener για το ποσα φυσίγγια μπορεί να ρίξει ένα όπλο του χωρίς να αλλοιωθεί η συσφιξη του, κ οχι ποσα φυσίγγια μπορεί να ρίξει ακαθάριστο.........

Έπειτα λέει ότι ρίχτηκαν 80.000 βολές με το δικαννο το οποίο είχε φουλ τσοκ κ στις δυο καννες,να υποθέσουμε ότι η κάθε καννη εριξε ισάριθμες βολές δλδ 40.000,ομως η ΜΙΑ καννη έδωσε λίγο μεγαλυτερες συγκέντρωσεις από ότι ήταν στις πρωτες βολές...
Λογικά κ η δυο καννες θα είχαν τα ίδια κατάλοιπα....
Άρα κάτι έγινε.....

Ίσως να είναι αυτό που λέει ο Κώστας(AthenKarpen) παρακατω.....
Δεν θεωρώ ότι γίνεται κάποια αντίδραση των μετάλλων, έχω δει κάννες με πολύ μολύβι μέσα και σε 22αρια πιστόλια και σε δωδεκαρια λειοκαννα ( βασικά επαναληπτικές καραμπίνες)
 
Δεν θεωρώ ότι γίνεται κάποια αντίδραση των μετάλλων, έχω δει κάννες με πολύ μολύβι μέσα και σε 22αρια πιστόλια και σε δωδεκαρια λειοκαννα ( βασικά επαναληπτικές καραμπίνες)
Σίγουρα κ θα μείνει μολυβι μέσα αν δεν καθαρίζονται..

Αλλά κ ποιος είναι αυτός που έχει ρίξει τόσες χιλιάδες βολές(καθαρίζοντας την καννη) κ μετα εχει τεστάρει το τσοκαρισμα του για να ξέρει?
Και σήμερα ίσως να μην γίνεται αυτό, τότε όμως μπορεί να ήταν διαφορετικά.....

Αν όλο αυτό το συμβάν είχε να κάνει με το "στρώμα" που αφήνουν τα κατάλοιπα κλπ τότε κανένας κατασκευαστής δεν θα ήταν στο χέρι του να το αντιμετωπίσει...
Άρα δεν είχε νόημα να ερωτηθουν οι κατασκευαστες οπλων για αυτό τον λόγο η να γίνει κάποιο τεστ επ αυτου....

Συν ότι το άρθρο είχε τιτλο "Τα μυστικά της καννης του κυνηγετικού όπλου" κ δεν αφορούσε τον καθαρισμο του...
 
Back
Top