Τι σημαίνει "καλή κάννη";

Παιδιά μιας και μιλάμε για κάννες μια ερώτηση. Ποια κάννη θα προτιμούσατε και γιατί;. Benelli Powerbore, Beretta optima bore, Fabarm hp tribore ή Browning back bore η κάποια απλή κάννη χωρις διεύρυνση αυλού;
Όλα ειναι στο μυαλό.
Εγώ πήρα κάννες tribore και δεν τις δοκίμασα ακόμη.

Χαχαχα
 
Σε καμία περίπτωση οι διευρυμένου δεν υστερούν σε ταχύτητες.αντιθετα η καλύτερη σφαιρικότητα σημαίνει όλα τα παραπάνω που αναφέρθηκαν.

Benelli με 18,5 18,6 αυλό,πολύ μπροστοβαρο costum κάννη και σκληρότερο ελατήριο δεν έβγαλε το παραμικρό θέμα.

Ένα άλλο όσον αφορά την λειτουργία.ολα τα όπλα λειτουργούν με αδράνεια.τα αέρια ξεκλειδώνουν και ίσως στα παλιά αερίων ένα μεγαλύτερο ποσοστό συνέβαλε στο άνοιγμα του κλείστρου μην το βλέπουμε σχηματικά πως τα αέρια σπροχνουν πίσω το κλείστρο...αν περνούσε μεγάλο ποσοστό αερίων στον μηχανισμό καταλαβαίνετε τι θα γινοτανε
 
Απο ποτε οι διευρυμένου αυλοί χανουν σε ταχυτητα και θελουν μεγαλυτερες προσκοπευσεις απο τους συμβατικους?

Εχουν πολυ καλυτερες μενουσες οι διευρυμενοι αυλοι λογω λιγοτερης παραμορφωσης σκαγιων, λιγοτερη παραμορφωση- μεγαλυτερες μενουσες-μεγαλυτερη συγκεντρωση και διατρηση και με ενα μεγαλο και σωστο κωνο εχεις φοβερες τουφεκιες.
Άλεξ με αφορμή αυτό που είπες ...
Πόσο μεγαλύτερη ταχύτητα, πόσο καλύτερες μένουσες, πόσο λιγότερες παραμορφώσεις, πόσο μεγαλύτερες μένουσες και πόσο μεγαλύτερη συγκέντρωση και διάτρηση κατά μέσο όρο ???
1%, 5%, 10%, 20%, 50% ???
Σε όλα τα φυσίγγια ? Με όλα τα βύσματα ? Σε όλες τις γομώσεις ? Με όλα τα μεγέθη σκαγιών από #2 και πάνω ? κτλ κτλ
Αυτές είναι οι ερωτήσεις που θέλουν απάντηση ...
Η θεωρία είναι γνωστή ... η πράξη τι λέει ...

Αλίμονό σας αν κάνω δοκιμή και δεν βρω καλύτερη συγκέντρωση και διάτρηση κατά 10% :)
Το φυσίγγι θα είναι Rem #4 35.5gr (κλασικά). :)
 
Παιδιά μιας και μιλάμε για κάννες μια ερώτηση. Ποια κάννη θα προτιμούσατε και γιατί;. Benelli Powerbore, Beretta optima bore, Fabarm hp tribore ή Browning back bore η κάποια απλή κάννη χωρις διεύρυνση αυλού;
Κάποια κάννη από 18,5 και πάνω αμερικανική,αχρωμιωτη και με κώνο από 3 και πάνω .

Ανάλογα το κυνηγι βέβαια και την απαίτηση. Για μεγάλα θηραματα ,γουρούνια υδρόβια φασσες κλπ πας εκεί .

Στα κυνήγια Φέρμας οτιδήποτε ...το να μην διαλέγει φυσίγγια εξίσου είναι σημαντικό. Οι κάννες beretta είναι πάρα πολύ καλες
 
Άλεξ με αφορμή αυτό που είπες ...
Πόσο μεγαλύτερη ταχύτητα, πόσο καλύτερες μένουσες, πόσο λιγότερες παραμορφώσεις, πόσο μεγαλύτερες μένουσες και πόσο μεγαλύτερη συγκέντρωση και διάτρηση κατά μέσο όρο ???
1%, 5%, 10%, 20%, 50% ???
Σε όλα τα φυσίγγια ? Με όλα τα βύσματα ? Σε όλες τις γομώσεις ? Με όλα τα μεγέθη σκαγιών από #2 και πάνω ? κτλ κτλ
Αυτές είναι οι ερωτήσεις που θέλουν απάντηση ...
Η θεωρία είναι γνωστή ... η πράξη τι λέει ...

Αλίμονό σας αν κάνω δοκιμή και δεν βρω καλύτερη συγκέντρωση και διάτρηση κατά 10% :)
Το φυσίγγι θα είναι Rem #4 35.5gr (κλασικά). :)
Εσυ θελεις παντα να σου γραφουμε και ποσοστα Βασιλη, επισης δεν παραδεχεσαι με τιποτα οτι ο κωνος σφιγγει την τουφεκιά ενω οσοι εχουν πειραξει κωνο σου λενε το αντιθετο. ;)

Το οπλο μου εχει 18.7 αυλο και ακομα και με 28γρ δινει φοβερες τουφεκιες, αυτο το γραφω γιατι ειπωθηκε οτι οι διευρημενοι αυλοι ειναι για μαγκνουμ γομωσεις, προσωπικα μια φορα εριξα μαγκουν 50γρ για δοκιμη και δεν θα ξαναριξω γιατι δεν τα χρειαζομαι.

Θα το γραψω αλλη μια φορα, ολα σε μια κανη παιζουν τον ρολο τους κωνος αυλος λειανση γεωμετρια αν ειναι και αχρωμιωτη με καλο γυαλισμα ακομα καλυτερα, το παντρεμα ολων αυτων δινει πολυ καλα βλητικα αποτελεσματα.

Εγω ειμαι στην κατηγορια 18.7 με μεγαλο κωνο και πολυ καλο γυαλισμα αχρωμιωτης κανης, εχω ανεβασει πολλες καλες δοκιμες στα 51 μετρα τις πιο πολλες φορες αλλα και μερικες στα 36, αλλα ολο το εργο ειναι στις καταβολες στο κυνηγι.

Καλα τα χαρτονια και οι δοκιμες αλλα ολο το ζουμι ειναι στο τερεν, εκει βλεπεις πραγματικα την αποδοση μιας κανης και κυριως με εμπορικα φυσιγγια, κανε τα πειραματα σου με την 11-87 και την Μ2 να δουμε τι θα δεις...
 
Εσυ θελεις παντα να σου γραφουμε και ποσοστα Βασιλη, επισης δεν παραδεχεσαι με τιποτα οτι ο κωνος σφιγγει την τουφεκιά ενω οσοι εχουν πειραξει κωνο σου λενε το αντιθετο. ;)

Το οπλο μου εχει 18.7 αυλο και ακομα και με 28γρ δινει φοβερες τουφεκιες, αυτο το γραφω γιατι ειπωθηκε οτι οι διευρημενοι αυλοι ειναι για μαγκνουμ γομωσεις, προσωπικα μια φορα εριξα μαγκουν 50γρ για δοκιμη και δεν θα ξαναριξω γιατι δεν τα χρειαζομαι.

Θα το γραψω αλλη μια φορα, ολα σε μια κανη παιζουν τον ρολο τους κωνος αυλος λειανση γεωμετρια αν ειναι και αχρωμιωτη με καλο γυαλισμα ακομα καλυτερα, το παντρεμα ολων αυτων δινει πολυ καλα βλητικα αποτελεσματα.

Εγω ειμαι στην κατηγορια 18.7 με μεγαλο κωνο και πολυ καλο γυαλισμα αχρωμιωτης κανης, εχω ανεβασει πολλες καλες δοκιμες στα 51 μετρα τις πιο πολλες φορες αλλα και μερικες στα 36, αλλα ολο το εργο ειναι στις καταβολες στο κυνηγι.

Καλα τα χαρτονια και οι δοκιμες αλλα ολο το ζουμι ειναι στο τερεν, εκει βλεπεις πραγματικα την αποδοση μιας κανης και κυριως με εμπορικα φυσιγγια, κανε τα πειραματα σου με την 11-87 και την Μ2 να δουμε τι θα δεις...
Τα Χριστούγεννα θα δείτε δοκιμές ...
 
Στις αρχές όταν είχαν κυκλοφορήσει τα όπλα με διευρυμένο αυλό υπήρχε το ερώτημα εάν μπορούν να βοηθούν φυσίγγια γομωσεων 28 30 γρ κλπ.

Ένα τσοκ κατω ήταν το συμπέρασμα από τα πρώτα ουσιαστικά για να μαζευτούν οι συγκεντρώσεις. Κενά υπήρχαν με τα μα τσοκ όπως και να χει. Για την δύναμη στα λίγα σκάγια ,την διάτρηση ταχύτητα κλπ έχουν αναφερθεί πολλά πολλές φορές από διάφορους.


Για τον κώνο.εχω κάνει κώνο σε αχρωμιωτο 18,6 .ήταν 1,5. Η ροζέτα δεν σπάει , ο κύκλος έχει γίνει απόλυτος.

Έγινε δουλειά και στα χοντρά σκάγια.
 
Εγώ με χαρτόνια φίλε δεν θα κάτσω να ασχοληθώ...όχι από εμπάθεια αλλά για άλλους λόγους πόσο μάλλον τώρα που είναι και το κυνήγι.

Είσαι κάτοχος λες μ2 1187.

Διάφορες στο κυνήγι στα σκοτωματα δεν έχεις δει? Μη μου πεις με καλό φυσιγγι σβήνουν όλα! Το πιστεύω σαφώς αλλά με την δεύτερη ξέρεις πάρα πολύ καλά πως "δεν καταλαβαίνεις τι ρίχνεις"
 
Τέλος πάντως εγώ έχω την 500 με ένα μοντ εσωτερικό και ένα κολονιαλ με τρύπες φουλ που το κυνηγάω συνέχεια.

Δεν έκανα πίνακες.τα κενά σε πρόχειρες δοκιμές πάνω στα πουλια με διάφορα φυσίγγια έσβηναν,ήταν σα να μην υπήρχαν.μυστηριο... μετά για την απογείωση έγινε κώνος στον Κούρκουλο και έτσι το έχω το όπλο. Είναι αρκετά αυστηρό πλέον στην σκοπευση και έχει ανέβει κατά πολύ.

Θυμάμαι με τα φυσίγγια βέλος το έβλεπα αυτό και είχα απογοητευτεί τελείως μπροστά σε κάτι μπασιματα.ειχαμε πάρει με τον αδερφό μια κουτα και ήθελα να τα βάλω φωτιά στην αυλή.

Δεν ξέρω τι έγινε κάναμε 2η παραγγελία.αναφερομαι στα κενά που έβλεπα και στην αντίθεση με τα σκοτωματα μετέπειτα.
 
Εγώ αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω είναι η σύγκριση μεταξύ 2 καννών σε διαφορετικά όπλα τα οποία έχουν διαφορετικό lock time και βάρος στις σκανδάλες να βγαίνει το συμπέρασμα ότι η μία κάννη είναι ποιό γρήγορη από την άλλη....
 
Εγώ αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω είναι η σύγκριση μεταξύ 2 καννών σε διαφορετικά όπλα τα οποία έχουν διαφορετικό lock time και βάρος στις σκανδάλες να βγαίνει το συμπέρασμα ότι η μία κάννη είναι ποιό γρήγορη από την άλλη....
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω φιλε αυτά που διαβάζω ώρες ώρες.να αναιρείται σκόπιμα ο παράγοντας κάννη στην βλητική απόδοση ενώ όπως ξέρουμε κάννη φυσίγγι και ανάποδα είναι αδιαρικτο παντρεμα
 
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω φιλε αυτά που διαβάζω ώρες ώρες.να αναιρείται σκόπιμα ο παράγοντας κάννη στην βλητική απόδοση ενώ όπως ξέρουμε κάννη φυσίγγι και ανάποδα είναι αδιαρικτο παντρεμα
Ναι. Υπάρχουν οι κάννες και υπάρχουν και οι καλές κάννες και ας είναι και από το ίδιο όπλο.
........Γρήγορες και αργές κάννες ποιές είναι ρε παιδιά????????
 
Όσοι φίλοι πιστεύουν πως ο πίνακας και τα χαρτιά δεν ωφελούν και ότι η "πραγματική δοκιμή" είναι στο κυνήγι κατά την γνώμη μου αυταπατώνται....
Ο λόγος είναι απλός: στο κυνήγι δεν μπορείς να έχεις ελεγχόμενες όλες τις παραμέτρους και τις συνθήκες που τις έχεις εξασφαλισμένες στο "χαρτί"! Ούτε μπορείς να ξέρεις την κατανομή σου, τα κενά της, την ομοιόμορφη ή μη διάτρηση κ.λ.π.... ΔΕΝ μπορείς να ελέγξεις την "βλητική του τέλους"... χώρια που απαιτείται τεράστιο στατιστικό πλήθος βολών, (δηλ. με 3-4 φυσίγγια στον πίνακα και ΣΩΣΤΗ ανάλυση βγάζεις ασφαλέστερο συμπέρασμα απ' ότι με δεκαπλάσια φυσίγγια στο κυνήγι).
Τις μόνες φορές που κατέληξα σε σωστό συμπέρασμα στο κυνήγι ήταν σε περιπτώσεις κακών φυσιγγίων και μετά από δεκάδες βολές... καταλαβαίνεις πως φταίνε τα φυσίγγια αλλά δεν ξέρεις το ΓΙΑΤΙ! αν έχουν χαμηλές ταχύτητες, αν σκορπάνε, αν είναι υπερσυγκεντρωτικά, αν δεν έχουν διάτρηση αν,αν,αν.... ποτέ δεν μπορεί να είσαι σίγουρος για το ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ αν και πιθανότατα υποψιάζεσαι το τι μπορεί να συμβαίνει. Την βεβαιότητα όμως θα στην δώσει μόνον ο πίνακας και η ΣΩΣΤΗ ανάλυση....
 
Παιδιά όταν ισχυριζόμαστε ότι κάτι ισχύει ΠΑΝΤΑ για να καταρρίψει κάποιος το επιχείρημα αρκεί να βρεί ένα μόνο παράδειγμα που να μην ισχύει ο ισχυρισμός.
Αυτό τουλάχιστον λέει η λογική.

Δεν θα ξανανεβάσω τα αρχεία και τις φωτογραφίες που δείχνουν παραδείγματα όπου δεν ισχύουν οι ισχυρισμοί για αυλούς και κώνους.
Θα μου πείτε, είναι μόνο ένα παράδειγμα.
Ναι, αλλά οι δοκιμές είναι εξαντλητικές, ΔΟΚΙΜΕΣ από ανθρώπους που έχουν ρίξει χιλιάδες φυσίγγια στον πίνακα, όχι σαν εμάς.
Θα με ρωτήσετε, από το ένα παράδειγμα βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν ισχύουν ποτέ ;
Φυσικά όχι, ισχύουν υπό προυποθέσεις.
Αυτές ψάχνω να βρω, για αυτό αναζητώ το ΠΟΣΟ.

Όποιος θέλει ψάχνει.
Δεν θα γίνω γραφικός.
Όταν οι ίδιες συζητήσεις γίνονται και στην Αμερική και άνθρωποι καταθέτουν τα ίδια πράγματα, ότι άλλος είδε διαφορές και άλλος όχι αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι στην χειρότερη περίπτωση είναι θέμα τύχης στην καλύτερη ισχύουν υπό προυποθέσεις.

Η βλητική απόδοση θέλει ορισμό τον οποίο δεν έχουμε οπότε μιλάμε έχοντας διαφορετικά πράγματα ο καθένας στο μυαλό του.
Τα σκοτώματα δεν είναι ορισμός.
Το 100% συγκέντρωση στα 36μ, ίσως είναι, αλλά ποιές κάνες το κάνουν αυτό.
Μπορούμε να αξιοποιήσουμε μια τέτοια κάνη ή θα περνάει η φάσσα στα 25μ και θα φεύγει με τριάρα ;
Αυτά και άλλα πολλά.

Προσωπικά για το 99% των φυσιγγίων που ρίχνω μέσα στην χρονιά δεν με ενδιαφέρει η απόλυτη συγκέντρωση και διάτρηση.
Οπότε ... σε συζήτηση να βρισκόμαστε. :)
 
Έχω ακούσει πολλές φορές από συγκυνηγούς ότι: το τάδε φυσίγγι ήταν καλό στο χαρτί αλλά χάλια στο κυνήγι! και αντιστρόφως...
Κάποτε το πίστευα κι εγώ μέχρι που έμαθα να δοκιμάζω σωστά με μέθοδο.
Έκτοτε όταν το φυσίγγι που δοκιμάζω έχει πιάσει καλή βαθμολογία, ΠΑΝΤΟΤΕ αποδίδει καλά στο κυνήγι, συμβαίνει όμως φυσίγγι με μέτρια ή κακή απόδοση στον πίνακα να τα πάει καλά στο κυνήγι....
Ποτέ όμως μα ποτέ, φυσίγγι με καλή βαθμολογία δεν βγήκε "σκάρτο" στο κυνήγι, εφόσον βεβαίως, σκόπευα σωστά......

Οι φίλοι που πιστεύουν το αντίθετο μάλλον κάτι κάνουν λάθος στις δοκιμές τους..... ή έχουν παρασυρθεί από άλλους, ενίοτε επαγγελματίες...
όπως ο κύριος που τύπωνε σελίδες Α4 με μια τσίχλα σε φυσικό μέγεθος και τις έδινε να "κάνουν δοκιμές" λέει....
Και τουφεκάγανε την Α4 και λέγανε το Α φυσίγγι έβαλε 6 σκάγια στο πουλί, το Β έβαλε 9 και το Γ (ο φύσιγγος) έβαλε 17!
σκέτη παραπληροφόρηση...
καθότι η τσίχλα πέφτει με 2 σκάγια Νο8 ή 3 Νο 9 1/2 και δεν χρειάζεται 45 σκάγια, αλλά ΙΣΟΚΑΤΑΝΟΜΗ (στο μέτρο του δυνατού) να καλύψει σωστά και ομοιόμορφα τον κύκλο διασποράς......

Τα παραπάνω τα γράφω ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ, χωρίς πρόθεση αντιπαράθεσης, αλλά πιστεύω πως πρέπει να τα πω ειδικά για τους νέους κυνηγούς που μας παρακολουθούν και ίσως παρασυρθούν σε λοξές ατραπούς.....
 
Η βλητική απόδοση θέλει ορισμό τον οποίο δεν έχουμε οπότε μιλάμε έχοντας διαφορετικά πράγματα ο καθένας στο μυαλό του.
Τα σκοτώματα δεν είναι ορισμός.
Το 100% συγκέντρωση στα 36μ, ίσως είναι, αλλά ποιές κάνες το κάνουν αυτό.
Μπορούμε να αξιοποιήσουμε μια τέτοια κάνη ή θα περνάει η φάσσα στα 25μ και θα φεύγει με τριάρα ;

Αυτά και άλλα πολλά.

Προσωπικά για το 99% των φυσιγγίων που ρίχνω μέσα στην χρονιά δεν με ενδιαφέρει η απόλυτη συγκέντρωση και διάτρηση.
Φίλοι που παρακολουθείτε την συζήτηση σας προτρέπω να διαβάσετε με προσοχή τα παραπάνω....

Υ.Γ. Καλημέρα σου Βασίλη συγχωριανέ μου! .RESPECT.
 
Παιδιά όταν ισχυριζόμαστε ότι κάτι ισχύει ΠΑΝΤΑ για να καταρρίψει κάποιος το επιχείρημα αρκεί να βρεί ένα μόνο παράδειγμα που να μην ισχύει ο ισχυρισμός.
Αυτό τουλάχιστον λέει η λογική.

Δεν θα ξανανεβάσω τα αρχεία και τις φωτογραφίες που δείχνουν παραδείγματα όπου δεν ισχύουν οι ισχυρισμοί για αυλούς και κώνους.
Θα μου πείτε, είναι μόνο ένα παράδειγμα.
Ναι, αλλά οι δοκιμές είναι εξαντλητικές, ΔΟΚΙΜΕΣ από ανθρώπους που έχουν ρίξει χιλιάδες φυσίγγια στον πίνακα, όχι σαν εμάς.
Θα με ρωτήσετε, από το ένα παράδειγμα βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν ισχύουν ποτέ ;
Φυσικά όχι, ισχύουν υπό προυποθέσεις.
Αυτές ψάχνω να βρω, για αυτό αναζητώ το ΠΟΣΟ.

Όποιος θέλει ψάχνει.
Δεν θα γίνω γραφικός.
Όταν οι ίδιες συζητήσεις γίνονται και στην Αμερική και άνθρωποι καταθέτουν τα ίδια πράγματα, ότι άλλος είδε διαφορές και άλλος όχι αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι στην χειρότερη περίπτωση είναι θέμα τύχης στην καλύτερη ισχύουν υπό προυποθέσεις.

Η βλητική απόδοση θέλει ορισμό τον οποίο δεν έχουμε οπότε μιλάμε έχοντας διαφορετικά πράγματα ο καθένας στο μυαλό του.
Τα σκοτώματα δεν είναι ορισμός.
Το 100% συγκέντρωση στα 36μ, ίσως είναι, αλλά ποιές κάνες το κάνουν αυτό.
Μπορούμε να αξιοποιήσουμε μια τέτοια κάνη ή θα περνάει η φάσσα στα 25μ και θα φεύγει με τριάρα ;
Αυτά και άλλα πολλά.

Προσωπικά για το 99% των φυσιγγίων που ρίχνω μέσα στην χρονιά δεν με ενδιαφέρει η απόλυτη συγκέντρωση και διάτρηση.
Οπότε ... σε συζήτηση να βρισκόμαστε. :)
Οταν εισαι καρτεριτζης φιλε Βασιλη πχ στη φασσα θελεις τετοια συγκεντρωση στα 36 μετρα γιατι συνηθως οι τουφεκιες ειναι αρκετα μακρινες, οπως επισης και ημερησιο στο παπι, τωρα αν πας τσιχλα περπατητο η για μπεκατσα δεν σου χρειαζεται τετοια συγκεντρωση.
Έχω ακούσει πολλές φορές από συγκυνηγούς ότι: το τάδε φυσίγγι ήταν καλό στο χαρτί αλλά χάλια στο κυνήγι! και αντιστρόφως...
Κάποτε το πίστευα κι εγώ μέχρι που έμαθα να δοκιμάζω σωστά με μέθοδο.
Έκτοτε όταν το φυσίγγι που δοκιμάζω έχει πιάσει καλή βαθμολογία, ΠΑΝΤΟΤΕ αποδίδει καλά στο κυνήγι, συμβαίνει όμως φυσίγγι με μέτρια ή κακή απόδοση στον πίνακα να τα πάει καλά στο κυνήγι....
Ποτέ όμως μα ποτέ, φυσίγγι με καλή βαθμολογία δεν βγήκε "σκάρτο" στο κυνήγι, εφόσον βεβαίως, σκόπευα σωστά......

Οι φίλοι που πιστεύουν το αντίθετο μάλλον κάτι κάνουν λάθος στις δοκιμές τους..... ή έχουν παρασυρθεί από άλλους, ενίοτε επαγγελματίες...
όπως ο κύριος που τύπωνε σελίδες Α4 με μια τσίχλα σε φυσικό μέγεθος και τις έδινε να "κάνουν δοκιμές" λέει....
Και τουφεκάγανε την Α4 και λέγανε το Α φυσίγγι έβαλε 6 σκάγια στο πουλί, το Β έβαλε 9 και το Γ (ο φύσιγγος) έβαλε 17!
σκέτη παραπληροφόρηση...
καθότι η τσίχλα πέφτει με 2 σκάγια Νο8 ή 3 Νο 9 1/2 και δεν χρειάζεται 45 σκάγια, αλλά ΙΣΟΚΑΤΑΝΟΜΗ (στο μέτρο του δυνατού) να καλύψει σωστά και ομοιόμορφα τον κύκλο διασποράς......

Τα παραπάνω τα γράφω ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ, χωρίς πρόθεση αντιπαράθεσης, αλλά πιστεύω πως πρέπει να τα πω ειδικά για τους νέους κυνηγούς που μας παρακολουθούν και ίσως παρασυρθούν σε λοξές ατραπούς.....
Οι δοκιμες στο χαρτονι ειναι σιγουρο οτι χρειαζονται για να δεις τι κανει το φυσιγγι με το οπλο σου στα ταδε μετρα, οπως επισης και ο ελεγχος της διατρησης, σιγουρα ενα χαλια φυσιγγι στον πινακα θα ειναι και χαλια στο κυνηγι.
Προσωπικα ολα τα φυσιγγια που εχω ριξει κατα καιρους τα ειχα δοκιμασει πρωτα στο χαρτονι, με μερικα ομως, ενα πολυ μικρο ποσοστο δεν τα βρηκαμε στο κυνηγι, ενω στο χαρτονι ηταν πολυ καλα στο κυνηγι δεν ταιριαξαμε...
Αυτα που ριχνω πλεον στανταρ στη φασσα ξερω τι παιζει και καταλαβαινω οταν θα χασω πουλι γιατι συμβαινει, ειναι καθαρα σκοπευτικα λαθη και οχι του φυσιγγιου.
 
Back
Top