Προβλήματα και Αντιμετώπιση

http://oplognosia.com/?p=12389

Μεγάλη προσοχή στις ρίγες παιδιά!!! Ειδικά στα δίκαννα που είναι περισσότερες (και η σκοπευτική και οι ενδιάμεσες). Αν και δεν υπάρχει αναγκαιότητα στην ύπαρξή τους στα λειόκαννα, οι κατασκευαστές τις εφαρμόζουν (σχεδόν) σε όλα τα όπλα, αλλά είναι πάρα πολύ "ύπουλες" και ενδέχεται με την πολυκαιρία να μας ξεκολλήσουν σε κάποιο σημείο τους με επικίνδυνες και καταστροφικές προεκτάσεις...!
Γι' αυτό λοιπόν, σχολαστική συντήρηση και λίπανση με καλό λάδι σε όλο το μήκος τους και στα σημεία που εφάπτονται με τις/την κάννες/-η...!
Το τεστ του ήχου της "καμπάνας" μας μαρτυρά με απόλυτη επιτυχία ανά πάσα ώρα και στιγμή, εάν έχουν ξεκολλήσει κάπου οι ρίγες ή όχι... Πού και πού να το κάνετε, είναι πανεύκολο και 100% αποτελεσματικό...
 
Last edited:
http://oplognosia.com/?p=12389

Μεγάλη προσοχή στις ρίγες παιδιά!!! Ειδικά στα δίκαννα που είναι περισσότερες (και η σκοπευτική και οι ενδιάμεσες). Αν και δεν υπάρχει αναγκαιότητα στην ύπαρξή τους στα λειόκαννα, οι κατασκευαστές τις εφαρμόζουν (σχεδόν) σε όλα τα όπλα, αλλά είναι πάρα πολύ "ύπουλες" και ενδέχεται με την πολυκαιρία να μας ξεκολλήσουν σε κάποιο σημείο τους με επικίνδυνες και καταστροφικές προεκτάσεις...!
Γι' αυτό λοιπόν, σχολαστική συντήρηση και λίπανση με καλό λάδι σε όλο το μήκος τους και στα σημεία που εφάπτονται με τις/την κάννες/-η...!
Το τεστ του ήχου της "καμπάνας" μας μαρτυρά με απόλυτη επιτυχία ανά πάσα ώρα και στιγμή, εάν έχουν ξεκολλήσει κάπου οι ρίγες ή όχι... Πού και πού να το κάνετε, είναι πανεύκολο και 100% αποτελεσματικό...
Εχοντας κάποια εμπειρία σε αλληλεπίθετα που έχω βγάλει τις ρίγες παραθέτω την άποψή μου. Ο Νικήτας καλά τα λέει για τις ρίγες . Είμαι φαν του και τον παραδέχομαι σαν δάσκαλο. Απλά παραθέτω την εμπειρία μου. Σε ΙΖ27 που έβγαλα και τις ρίγες ανάμεσα στις κάννες και την σκοπευτική το όπλο αν και του είχα κάνει πόρτινγκ κλωτσούσε . Οχι υπερβολικά (εννοείται το κοντάκι στα μέτρα μου), αλλά ρε φίλε άμα κάνεις πόρτιγκ δεν θες ούτε το λίγο. Τελικά στα ΙΖ27 , μετά από τρείς δοκιμές , κατέληξα ότι για μένα , η σκοπευτική ρίγα πρέπει να παραμένει. Κρατάει ισορροπία.

Σε ένα ΤΟΖ34 που κράτησα την σκοπευτική (κι εδώ με πόρτινγκ) πάλι είχα κλώτσημα. Εκανα δοκιμές και στο τωρινό με όλες τις ρίγες αλλά με πόρτιγκ όλα καλά. Τώρα κυνηγάω λαγό μόνο μ' αυτό ... εεε αδυναμίες βλέπεις ... .big smile. .

Στην Remi 1100 g3 που έχω θα ήθελα να βγάλω την σκοπευτική ρίγα αλλά είναι με ασημοκόλληση και σαν αχρωμίωτο θέλει από την αρχή βάψιμο. Χώρια που στην 1100 υπάρχει το μεσαίο σκόπευτρο που εμένα με βοηθάει πάααρα πολύ. Αλλά άμα φύγουν 150 με 200gr από την κάννη το ζύγισμα θα είναι αριστούργημα. Εδώ είναι πολύ καλό τώρα με όλη την ρίγα πάνω.

Γενικά ασπάζομαι την άποψη του Νικήτα , απλά παραθέτω την εμπειρία μου που έχει να κάνει αποκλειστικά με υποκειμενικά κριτήρια.

Καλή χρονιά σε όλους, είναι καλό να ψαχνόμαστε για τις λεπτομέρειες που ανεβάζουν το χόμπι μας και το 21 εύχομαι να μας ξελευτερώσει και να είμαστε πάλι στα βουνά .pray to God..
 
Ούτε εγώ είχα ποτέ πρόβλημα με σκουριά. Ναι,Στέλιο για το 54 πρόκειται και όντως στον συγκεκριμένο οπλουργο το είχα πάει. Μου έδωσε τις κάννες λουτσα στο λάδι και μου είχε πει ότι για αρκετό καιρό πρέπει να μείνουν έτσι. Σε μια εβδομάδα τις ξετυλιξα από τις εφημερίδες,σκουπισα τα λάδια και πήγα σκοπευτήριο. Μετά πέρασα με λαδωμένο πανί και το έβαλα στην θήκη που έμπαινε από το 1962 που χρονολογειται. Όταν το έβγαλα μετά από καιρό, τραγωδία. Γύρω από τις θαλαμες απίστευτη σκουριά που είχε αρχίσει να δαγκώνει το μέταλλο. Τρελάθηκα. Το ετριψα με λάδι και ατσαλομαλλο τόσο που έφυγε η σκουριά και το χρώμα. Ίσως έκανα λάθος που δεν το πήγα πίσω αλλά είχε περάσει καιρός και δεν είχα όρεξη για τσακωμούς. Μεγαθήριο, σκέφτηκα, δεν θα παραδεχτεί το λάθος.
Τότε δεν ήξερα, αν υπήρχε υποχρεωτική περίπτωση να ξαναβαψω κάννες θα έβαζα την τάπα στην μπανιέρα, θα εβραζα δύο κατσαρόλες νερό και θα σκεπαζα τις κάννες με το βραστό νερό.
Το σκύλο μετάνιωσα που τις έβαψα, έπρεπε να αφήσω τα 50+ χρόνια του να φαίνονται.
Καθόλου ευχαριστημένος από βαφή κάννων μάλλον από το ίδιο μεγαθήριο όπως αναφέρεις με το ίδιο πρόβλημα στην πάνω Ρίγα της κάννης που όταν του το πήγα με έβγαλε τρελό ότι δεν υπήρχε κανένα θέμα.
 
Σήμερα έπεσα στα βράχια πολύ άσχημα.ευτυχως δεν χτύπησα .Αναγκαστικα άφησα το όπλο και χτύπησε πολύ δυνατά.....
Όπως βλέπετε στη φωτογραφία στραβωσε η ρίγα.
Φτιάχνεται??
 

Attachments

  • IMG_20211017_163642.jpg
    IMG_20211017_163642.jpg
    127,2 KB · Προβολές: 64
Σήμερα έπεσα στα βράχια πολύ άσχημα.ευτυχως δεν χτύπησα .Αναγκαστικα άφησα το όπλο και χτύπησε πολύ δυνατά.....
Όπως βλέπετε στη φωτογραφία στραβωσε η ρίγα.
Φτιάχνεται??
Ναι.Με υπομονή και θα γίνει πέννα.
Βάζοντας ανάποδα σε ίσιο
Χοντρό μέταλλο ( να ακουμπάει η ρίγα)και έρχεται σιγά σιγά με λεπτό κοπίδι ανάμεσα στην κάννη κ στην ρίγα χτυπώντας το κοπίδι εκεί που πρέπει χωρίς να ζορίζεις την κάννη.
Θέλει υπομονή και θα έρθει όπως ήταν.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.εννοειτε σε οπλουργο.υπαρχει περίπτωση να στραβωσει κ κανη?
Δυσκολο... Μόνο δες αν έχει κάνει κάποιο βαθουλωμα που εκτείνεται προς το εσωτερικό..... Μικροαμυχες μπορεί να υπάρχουν άλλα οκ...
 
Δυσκολο... Μόνο δες αν έχει κάνει κάποιο βαθουλωμα που εκτείνεται προς το εσωτερικό..... Μικροαμυχες μπορεί να υπάρχουν άλλα οκ...
Μόλις είδα.... ευτυχώς μου το είπες.
Τώρα τι κάνω??
 

Attachments

  • IMG_20211017_173848.jpg
    IMG_20211017_173848.jpg
    129,7 KB · Προβολές: 60
Σήμερα έπεσα στα βράχια πολύ άσχημα.ευτυχως δεν χτύπησα .Αναγκαστικα άφησα το όπλο και χτύπησε πολύ δυνατά.....
Όπως βλέπετε στη φωτογραφία στραβωσε η ρίγα.
Φτιάχνεται??
Πρωτο ευτυχως που εισαι καλα
Δευτερον ευρυχως που δεν εριξε πεφτοντας
Τριτον πιστευω πως ναι θα φτιαχνεται. Αλλα και να μην φτιαχνεται στα @@@ σου φιλε
Και ετσι ριχνει
Η περνεις αλλο
Μονο τα πρωτα δυο μετρουν!!!
 
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Σε τετοια περιπτωση που ειχα εχει και σε εμενα ενα μικρο βαθουλωμα αλλα δεν παρεμβαλοταν η ριγα
Δεν μπορω να ξερω απο την φωτο εαν εσενα ειναι πιο πολυ απο εμενα
Ο πλουργος τοτε μου ειπε οτι ειναι ελαχιστο και δεν υπαρχει προβλημα
Παει μια 5ετια τωρα και ειναι ολα οκ
Οποταν θα πας σε οπλουργο να δει και να σου πει φιλε
Αυτο που μετρα ειναι οτι εσυ εισαι καλα!!!
 
Σε τετοια περιπτωση που ειχα εχει και σε εμενα ενα μικρο βαθουλωμα αλλα δεν παρεμβαλοταν η ριγα
Δεν μπορω να ξερω απο την φωτο εαν εσενα ειναι πιο πολυ απο εμενα
Ο πλουργος τοτε μου ειπε οτι ειναι ελαχιστο και δεν υπαρχει προβλημα
Παει μια 5ετια τωρα και ειναι ολα οκ
Οποταν θα πας σε οπλουργο να δει και να σου πει φιλε
Αυτο που μετρα ειναι οτι εσυ εισαι καλα!!!
Να σαι καλά!
Ελάχιστο είναι από μέσα.μονο μη στραβωσε η κανη.θα πάω να το τσεκαρω τις επόμενες μέρες
 
Μόνο αυτό είναι.το άλλο είναι σκιά.
Ber.390
δεν φαίνεται καλά για να σ πω σίγουρα αλλά έχω δει καννη από maverick που είχε τέτοια σημάδια εκεί που ακουμπούσε η Ρίγα κατα μήκος της καννης... οπλουργος που την είδε είπε ότι είναι απλώς σημάδια από την κολληση κ φαίνεται γιατί δεν γυαλιστγκε καλά για λόγους κόστους... γιαυτο κ ρώτησα για το όπλο
 
Back
Top