Προβλήματα και Αντιμετώπιση

δεν φαίνεται καλά για να σ πω σίγουρα αλλά έχω δει καννη από maverick που είχε τέτοια σημάδια εκεί που ακουμπούσε η Ρίγα κατα μήκος της καννης... οπλουργος που την είδε είπε ότι είναι απλώς σημάδια από την κολληση κ φαίνεται γιατί δεν γυαλιστγκε καλά για λόγους κόστους... γιαυτο κ ρώτησα για το όπλο
Όχι.αυτο έγινε σήμερα μετά το χτύπημα
 
Σε Βrowning 525 διετιας αντιμετωπιζω ενα προβλημα.
Αρκετες φορες, υστερα απο την πρωτη βολη, δεν πατιεται η σκανδαλη για την δευτερη.
Δεν ειναι οτι δεν οπλιζει λογω αδρανειας, εχει μια αισθηση οτι καπου σκαλωνει.
Στην αρχη νομιζα οτι δεν το 'σπαω΄ τελειως κατα την οπλιση. Δεν ειναι αυτο.
Ακομη κ αν την αφησω κ ξαναπατησω δεν πατιεται. Πρεπει να το ανοιξω κ να κλεισω παλι. Υστερα ολα καλα.
Μεσα στη σεζον μπορει να μου το κανει 10-20 φορες.
Ειναι στην εγγυηση αλλα δεν εχω εμπιστοσυνη να το στειλω. Προτιμω να το ανοιξω μονος μου κ να ξεκινησω με ενα καθαρισμο.
Εχει συμβει σε καποιον, καποια προταση;
 
Σε Βrowning 525 διετιας αντιμετωπιζω ενα προβλημα.
Αρκετες φορες, υστερα απο την πρωτη βολη, δεν πατιεται η σκανδαλη για την δευτερη.
Δεν ειναι οτι δεν οπλιζει λογω αδρανειας, εχει μια αισθηση οτι καπου σκαλωνει.
Στην αρχη νομιζα οτι δεν το 'σπαω΄ τελειως κατα την οπλιση. Δεν ειναι αυτο.
Ακομη κ αν την αφησω κ ξαναπατησω δεν πατιεται. Πρεπει να το ανοιξω κ να κλεισω παλι. Υστερα ολα καλα.
Μεσα στη σεζον μπορει να μου το κανει 10-20 φορες.
Ειναι στην εγγυηση αλλα δεν εχω εμπιστοσυνη να το στειλω. Προτιμω να το ανοιξω μονος μου κ να ξεκινησω με ενα καθαρισμο.
Εχει συμβει σε καποιον, καποια προταση;
Μην το πειράξεις στείλτο να στο φτιάξουν
 
Μην το πειράξεις στείλτο να στο φτιάξουν
Ρε συ, εδω δεν φτιαχνουν κατι οταν το κανει συνεχεια.
Τι πιθανοτητες εχω να μου φτιαξουν κατι που το κανει σποραδικα?
Ασε που με τα πηγαινελα, ανοιγματα κλπ φοβαμαι γρατσουνιες. Ειμαι επαρχια.
Γι αυτο το εγραψα, μηπως εχει αντιμετωπισει καποιος ιδιο προβλημα μηπως το λυσω μονος μου.
 
Ρε συ, εδω δεν φτιαχνουν κατι οταν το κανει συνεχεια.
Τι πιθανοτητες εχω να μου φτιαξουν κατι που το κανει σποραδικα?
Ασε που με τα πηγαινελα, ανοιγματα κλπ φοβαμαι γρατσουνιες. Ειμαι επαρχια.
Γι αυτο το εγραψα, μηπως εχει αντιμετωπισει καποιος ιδιο προβλημα μηπως το λυσω μονος μου.
Ε τοτε λυσε και αφου το καθαρισεις τσεκαρε σιγα σιγα ολα τα σημεια εαν δουλευουν σωστα
 
Μηπως εχει κανα καταλοιπο στην σκανδαλοθηκη; Και θελει λιγο πιο επιμονο καθαρισμα;
Μπορει. Δεν το εχω ανοιξει ποτε κ αποφευγω να βαζω λαδι εκει. Καπου ειχα διαβασει οτι δεν πρεπει να συσσωρευτει λαδι στον μηχανισμο.
 
Μπορει. Δεν το εχω ανοιξει ποτε κ αποφευγω να βαζω λαδι εκει. Καπου ειχα διαβασει οτι δεν πρεπει να συσσωρευτει λαδι στον μηχανισμο.
Λαδι δε πρεπει να ριχνεις με το κιλο. Αλλα και να μεινει εντελως στεγνος επισης δεν πρεπει. Σε καθε περιπτωση βγαζεις το κοντακι, κοιτας το μηχανισμο, και εννοειται δεν επεμβενεις αν δεν ειναι καποιο εμφανες σκουπιδι που μπορει να βγει με ενα φυσημα.
 
IMG_20211124_203609.jpg
Μόλις πήγα να καθαρίσω το όπλο μετα το τελευταίο τσιχλοκυνηγι που έκανα είδα ότι έχει σπάσει το ελατήριο στο πιστόνι της μαξους(η πρώτη σπείρα πάνω πάνω. Το οπλο δούλευε κανονικά χωρίς να κάνει εμπλοκές. Τόσο με 32 γρ που έριχνα στις τσίχλες όσο και με ποιο βαριά που έριξα μετά στο λαγό. (38γρ) παραγγειλα καινούριο πιστόνι και μέχρι να το παραλάβω κυνηγούσα κανονικά με το παλιό χωρίς πρόβλημα.

IMG_20211125_132715.jpg
Το καινούριο πιστόνι έχω την εντύπωση ότι έχει ποιο χοντρό ελατήριο. Μπορεί να το βελτίωσαν. Θα φτιάξω και το παλιό πιστόνι σε οπλουργο και θα το έχω καβατζα.
 
Μόλις πήγα να καθαρίσω το όπλο μετα το τελευταίο τσιχλοκυνηγι που έκανα είδα ότι έχει σπάσει το ελατήριο στο πιστόνι της μαξους(η πρώτη σπείρα πάνω πάνω. Το οπλο δούλευε κανονικά χωρίς να κάνει εμπλοκές. Τόσο με 32 γρ που έριχνα στις τσίχλες όσο και με ποιο βαριά που έριξα μετά στο λαγό. (38γρ) παραγγειλα καινούριο πιστόνι και μέχρι να το παραλάβω κυνηγούσα κανονικά με το παλιό χωρίς πρόβλημα.


Το καινούριο πιστόνι έχω την εντύπωση ότι έχει ποιο χοντρό ελατήριο. Μπορεί να το βελτίωσαν. Θα φτιάξω και το παλιό πιστόνι σε οπλουργο και θα το έχω καβατζα.
Μπορεις να υπολογισεις χονδρικα ποσα φυσιγγια εριξες?
 
Μπορεις να υπολογισεις χονδρικα ποσα φυσιγγια εριξες?

Δεν μπορώ να υπολογίσω με ακρίβεια. Αλλά δεν έχω ρίξει πολλά. Το όπλο το έχω πάρει μεταχειρισμένο αλλά και ο προηγούμενος κάτοχος δεν το είχε δουλέψει πολύ
 
View attachment 36539
Μόλις πήγα να καθαρίσω το όπλο μετα το τελευταίο τσιχλοκυνηγι που έκανα είδα ότι έχει σπάσει το ελατήριο στο πιστόνι της μαξους(η πρώτη σπείρα πάνω πάνω. Το οπλο δούλευε κανονικά χωρίς να κάνει εμπλοκές. Τόσο με 32 γρ που έριχνα στις τσίχλες όσο και με ποιο βαριά που έριξα μετά στο λαγό. (38γρ) παραγγειλα καινούριο πιστόνι και μέχρι να το παραλάβω κυνηγούσα κανονικά με το παλιό χωρίς πρόβλημα.

View attachment 36545
Το καινούριο πιστόνι έχω την εντύπωση ότι έχει ποιο χοντρό ελατήριο. Μπορεί να το βελτίωσαν. Θα φτιάξω και το παλιό πιστόνι σε οπλουργο και θα το έχω καβατζα.
Σωστος. Θα σου έλεγα όταν επισκευάσεις το παλιό να χρησιμοποιείς αυτό και ναχεις καβάτζα το καινούργιο.
Στο Αμερικα έχει 73 δολ.:mad:
 
Back
Top