Προβλήματα και Αντιμετώπιση

Την Κυριακή είχα πάρει το σκοπευτικό σε περπατητό κυνήγι τσίχλας..Παρατήρησα σε μερικές περιπτώσεις που άνοιγα το δίκαννο κάποια "δυσκολία" στο άνοιγμα σε σχέση με άλλες φορές..Να αναφέρω οτι το είχα πάθει και στο σκοπευτήριο αυτό..Λοιπόν χρησιμοποιούσα τα B&P classic(όποιος τα χρησιμοποιεί ξέρει οτι το περίβλημα του καψυλίου έχει 2-3 χρώματα απο πάνω και γράφει Baschieri & Pellagri)..Ύστερα απο πολλά ανοίγματα και παρατηρώντας τι γίνετε καταλαβαίνω πως το φύσιγγι στην κάτω κάνη απο την κάτω μεριά του είχε ένα γρατσούνισμα να το πω? γδάρσυμο? τσάκισμα? Πάντως κάπου έβρισκε και δυσκολευόταν να ανοίξει το όπλο..Τι πιστεύετε οτι μπορεί να είναι? Θέμα φυσιγγιού? Θέμα όπλου? Θέμα εξολκέα? Πάντως δεν μου το κάνει πάντα..Πιστεύεται οτι θα χω κάποιο πρόβλημα στο μέλλον? Εντάξει έιναι και καινούργιο το όπλο..μπορεί να είναι οτι ακόμα δεν έχω ρίξει πάρα πολλά φυσίγγια?
 
Το έχω παρατηρήσει και εγώ. Πάρε τους άδειους κάλυκες και δοκίμασε να τους βάλεις στη θαλάμη. Θα δείς οτι κάποιοι είναι πιο δύσκολο να μπούν. Τη στιγμή που ανοίγεις έχουν φουσκώσει και δεν σπρώχνωνται απο τους εξολκείς εύκολα μέχρι το σημείο που θα τους πετάξουν έξω. Μελέτα την κίνηση του όπλου στο ανοιγμα. Μια φορά μάλιστα μου είχε κρατήσει τον εξολκέα μέσα. Εκεί έχω καταλήξει.
 
Σε κάποιους κάλυκες που φουσκώνουν λίγο παραπάνω απο άλλους.
Θα έλεγα οτι μου συμβαίνει πιο συχνά σε ζεστό καιρό.
Μου έχει συμβεί όταν έριξα κάτι μαγκνουμ σε μια αλεπού, δεν άνοιγε σχεδόν καθόλου και ενω ο εξολκέας έκανε το κλικ ο κάλυκας σηκώθηκε μόνο 1 πόντο και μετά τον έβγαλα με το χέρι
Με μια παρτίδα λαμπρο τορντο παλιά, μου είχε κρατήσει τον ένα εξολκέα μέσα μαζί με τον κάλυκα και χρησιμοποίησα κατι σα μοχλό για να βγάλω τον κάλυκα και ο εξολκέας επανήλθε.Τα σταμάτησα μετα.
Και άλλη μια φορά το ίδιο γιατι έβαλα έναν άδειο κάλυκα αντι για το αδρανείας, ο οποίος μπήκε λίγο σφιχτά.
Μου συμβαίνει και τώρα κατα καιρούς με τα euromix να είναι λίγο πιο σφιχτό κάποιες φορές. Οχι όμως δυσλειτουργίες και μπλοκαρίσματα. Ψεκάζω λίγο λαδάκι στους εξολκείς για το επόμενο κυνήγι.
Πιέσεις???
 
Ναι και σε άριχτα αλλά δεν σφηνώνουν..Και οταν τα ρίχνω πάντα μου τα πετάει ο εξολκέας..Πιστεύω οτι είναι πόσο μεγάλο πάφυλα έχει το φυσίγγι..
 
Καμιά γνώμη? Μπα ε? :(

Για ανοιγόκλεισε το όπλο καμιά 20αριά φορές χωρίς φυσίγγια μέσα και πες μας αν το κάνει όταν είναι άδειο. Γρασάκι έχει στα επίμαχα σημεία;
 
Για ανοιγόκλεισε το όπλο καμιά 20αριά φορές χωρίς φυσίγγια μέσα και πες μας αν το κάνει όταν είναι άδειο. Γρασάκι έχει στα επίμαχα σημεία;

Μόνο με φυσίγγι το κάνει..φαντάσου και με της αδρανείας..καθε φορά που το αδειάζω φευγει φλύδα απο το πλαστικό φυσίγγι
 
Τώρα με μπέρδεψες. Όταν λες φεύγει φλύδα από το αδράνειας, από πιο σημείο του φυσιγγιού φεύγει η φλύδα; Στο ίδιο σημείο που περιγράφεις παραπάνω; Το φυσίγγι αδράνειας έχει πλαστική βάση (πάφιλα);

Είσαι σίγουρος ότι ο καθρέφτης της κάτω κάννης είναι πεντακάθαρος και δεν έχει μαζέψει διάφορα;
 
Ρε συ γιώργο ένιωθα μια δυσκολία αλλά πίστευα οτι επειδή είναι καινούργιο ακομα..Φεύγει φλύδα απο το κάτω μέρος του φυσιγγιου ναι ειναι πλαστικο..Απο κει δλδ που βλέπω και το γρατσούνισμα..
 
η βελόνα της κάτω κάννης επανέρχεται(χωνεύει)κανονικά στη θέση της;;;; αν όχι:
πάρε την βάση σκέτη χωρίς τις κάννες όπλισε τη βάλε ένα 2ευρω στον καθρέφτη της κάτω κάννης πάτησε το ελαφρά δυνατά προς τον καθρέφτη και πυροδότησε
μετά δες αν η βελόνα έχει χωνέψει μέσα στην βάση όπως η επάνω
 
2en2ky1.jpg


2q1cf7l.jpg


212tkjp.jpg


Στην πρωτη φώτο χαρακτηριστικά βρίσκει το φυσιγγι ελάχιστα στην βάση..και στο κλείσιμο και στο άνοιγμα..

Στην δευτερη φαινετε η γρατζουνιά οπως σας προανέφερα στην κάτω μεριά του φυσιγγίου

Στην τριτη έβγαλα την βάση μια φωτο να δειτε οτι εχει αρχίσει να φαίνεται που γρατσουνιεται..βέβαια αν το σκουπίσω φεύγει ολο αυτο..
 
Θα πρέπει να ελέγξεις το βάθος της κάτω πατούρας, πιθανόν να είναι ρηχότερο από όσο θα έπρεπε με αποτέλεσμα το φυσίγγι (στο κάτω μέρος του) να τρίβεται στον καθρέφτη κατά το άνοιγμα και κλείσιμο. Βλέπω πως υπάρχει και "χνάρι" από τα κατάλοιπα στον καθρέπτη, στην κάτω κάννη. Έχεις προσέξει αν η κάτω κλωτσά περισσότερο από την απάνω;
 
Back
Top