Πέρδικα Poll

Ποια φυσίγγια προτιμάτε για το κυνήγι της Πέρδικας ;

  • Super Kill 35gr το μπλέ

    Votes: 0 0,0%
  • Nobel Sport Special Palombe 36gr

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    26
  • Poll closed .
Απόσταση στο σήκωμα; ;; βαλε ανοιχτό τσόκ
Τις περισσότερες φορες απο 15 εως 30 μετρα....Τι γεινετε τωρα με τσοκ εχω μεινει με δυο οπλα με το πλάγιο baical 1/3 και την Remington από αυτην δεν εχω παράπονο το μονο μείον της το βαρος και οταν περπατάς ολη μερα το βραδυ δεν νιωθεις τις πλατες
 
Τις περισσότερες φορες απο 15 εως 30 μετρα....Τι γεινετε τωρα με τσοκ εχω μεινει με δυο οπλα με το πλάγιο baical 1/3 και την Remington από αυτην δεν εχω παράπονο το μονο μείον της το βαρος και οταν περπατάς ολη μερα το βραδυ δεν νιωθεις τις πλατες
Φίλε δωστα αν δεν έχεις λεφτά και πάρε μια καραμπίνα 3κιλα περίπου καλό ζύγισμα 66cm να κάνεις τα κυνήγια σού..
 
Εξαιρετικά ήταν τα maionchi coturnice
Τα maionchi θέριζαν
Και τα super caccia με 38 γραμμάρια ήταν νομίζω, για ένα διάστημα το έβαζα τρίτο φυσίγγι, αλλά το θεώρησα υπερβολή και ξαναγύρισα στα 36γραμμαρια τρίτο φυσίγγι
 
Δεν φοβάμαι στο πρρρρρρρ τρέμω γιατί με έχει κόψει το τσιγάρο
Στα 100 μέτρα καρφί ανηφόρα με πιάνουν οι αδυναμίες μου
Αλλά πηγαίνω τούκου τούκου σαν τον οδοντωτό στα Καλάβρυτα,δεν το βάζω κάτω
Γιώργο εσύ δεν επιτρέπεται........ Είσαι πολύ μικρός .... Κοφτό να πάει στο διάολο....... Εγώ μέχρι τα πενήντα πέταγα...... Και μιλάμε από νυχτι σε νυχτα
 
Τα maionchi θέριζαν
Και τα super caccia με 38 γραμμάρια ήταν νομίζω, για ένα διάστημα το έβαζα τρίτο φυσίγγι, αλλά το θεώρησα υπερβολή και ξαναγύρισα στα 36γραμμαρια τρίτο φυσίγγι
Δεν φοβάμαι στο πρρρρρρρ τρέμω γιατί με έχει κόψει το τσιγάρο
Στα 100 μέτρα καρφί ανηφόρα με πιάνουν οι αδυναμίες μου
Αλλά πηγαίνω τούκου τούκου σαν τον οδοντωτό στα Καλάβρυτα,δεν το βάζω κάτω
Τώρα που οδευω στα πενήντα εφτά πάω αλλά πολύ συγκρατημένα .......όταν φερμαρουν εκατό διακόσια μέτρα πάνω ,άστα να πάνε στο διάολο........ Λέω καλύτερα να μην τις είχαν βρει......
....
 
Γιώργο εσύ δεν επιτρέπεται........ Είσαι πολύ μικρός .... Κοφτό να πάει στο διάολο....... Εγώ μέχρι τα πενήντα πέταγα...... Και μιλάμε από νυχτι σε νυχτα
Πολλά χρόνια το κόβω αλλά μάλλον ήρθε η ώρα να το κόψω και κανονικά, δεν πάει άλλο....
 
Πείτε με τρελό πάντως τόσα χρόνια που κυνηγάω ποτέ δε με ξάφνιασε πέταγμα μπεκατσας όσο με τρόμαξε της Πέρδικας..και δόξα το θεό έχω κάνει και μακρομυτες κάμποσες. Ίσως είναι το που δίνεις περισσότερο βάση,το τι κυνήγι κάνεις δηλαδή και πόσο ψηλά έχεις το κάθε θήραμα.
Δεν συγκρίνονται......... Τουλάχιστον για εμένα...... Η μπεκάτσα για μένα είναι για όταν απαγορεύεται η πέρδικα η λόγω καιρού δεν μπορώ να πάω για πέρδικα.....
 
Το πουστεψες λίγο ,αλλά άμα είναι να δούμε το κάπρο του Ηρακλή εντάξει δέχομαι .my man. .sarcastic.
Αμ τρέμεις στην περδικα που είναι 700γρ και κάνει πρρρρ σκέψου σε κάνα καπρο 150αρι να κουνάει τα πουρνάρια και κάνει και επίθεση .sarcastic.
 
Αμ τρέμεις στην περδικα που είναι 700γρ και κάνει πρρρρ σκέψου σε κάνα καπρο 150αρι να κουνάει τα πουρνάρια και κάνει και επίθεση .sarcastic.
Θα του φυτέψω ένα φουρνελο ανάμεσα στα μάτια,από εκείνα που φτιάχνω το Πάσχα και μετά θα είμαστε αγκαλίτσα από το φαι και το μεθύσι .terror.
 
Χωρίς να γνωρίζω τα παιδιά ,νομίζω καταλαβαίνω ποιος κυνηγάει νησιωτική και ποιος ορεινή. Ένας με εμπειρία στα νησιά μας δεν μπορεί να αντιληφθεί την < φτώχεια > των βουνών στην εποχή μας με τους δρόμους να έχουν κάνει προσβάσιμη κάθε κορυφή στα τετρακίνητα, και την ασέβεια που δείχνει η πλειοψηφία μας πρώτα στα βουνά και κατόπιν στην άγρια ζωή. Είναι απίστευτο πως αυτό (και πολλά άλλα), το στολίδι των βουνών μας καταφέρνει να υπάρχει ακόμα με τόσους εχθρούς μέρα και νύχτα, και σε τέτοιες συνθήκες. Όπως ο Βαγγέλης και εγώ παρα το πάθος μου για την πέρδικα, ρίχνω πλέον μόνο συγκεντρωτικες βολές, και μακρινές αλλά οχι πια διασποράς, ή να πέσει ή να φύγει, όσο γίνεται λιγότερα τραυματισμενα.
 
Λέγοντας φυσίγγια διασποράς δεν βγαίνει νόημα..
Διότι δεν λέμε το είδος της βυσματωσης...
Ως γνωστον δεν παρουσιαζουν όλα το ίδιο άνοιγμα-διασπορά, κ πολλα αυτά είναι "ημιδιασπορας" όπως συνηθίζουμε να λένε...

Πχ Φυσίγγια με αντίστροφο αποκεντρωτηρα όπως τα lambro direct κλπ θα πρεπει να αποφεύγονται σε αυτό το κυνήγι...

Διασποράς θα χρησιμοποιήσει ο περδικοκυνηγος στα πυκνά (κ ανάλογα το τσοκ του όπλου του) πχ καθισμένα πουλια μέσα σε ελατιαδες κλπ..
Η όπου άλλου είναι σίγουρος (όσο μπορεί να είναι..) ότι οι τουφεκιές του θα είναι γρήγορες κ κοντινές κ το ίδιο ισχυει για την χρήση ανοιχτων τσοκ...

Σαφώς κ υπάρχει μερίδιο ευθυνης στην περδικα κάνοντας χρήση ακατάλληλων πυρομαχικων, συν όλα τα υπόλοιπα που έχουμε αναφέρει κατά καιρους...

Βεβαίως το παν ειναι η σκοπευτικη δεινοτητα, που ακόμα κ να υπάρχει είναι τέτοιο το περιβαλλον κ οι συνθήκες που σίγουρα θα δυσκολέψουν τα πραγματα....

Και να τα λέμε τα πραγματα οπως έχουν, τραυματισμενες κ χαμένες περδικες παντα θα υπάρχουν......
Το θέμα είναι τι μπορεί να κάνει ο καθένας για να μειώσει κάτι τέτοιο...
Γιατι είπαμε.. Να το εξαφανίσει εντελώς δυστηχως δεν γίνεται.....
Όπως κ σε θήραμα, έτσι κ εδώ.....

Αλλά η περδικα είναι..περδικα....
Είναι ένα μεγάλο κομμάτι των βουνών μας..
Κομμάτι του τόπου μας........


Με τα φυσίγγια για το κυνήγι της δεν θα ασχοληθώ, τα έχουμε πει αρκετές φορές κ στο ανάλογο θέμα......
 
Εγω βρε παιδια εχω 4 χρονια που κυνηγάω την ορεινή φουλ τα φυσίγγια πανω κατω τα εχω βρει..Για οπλα ποιο λετε ειναι σωστο δικανο η καραμπίνα και τι τσοκ εγω εκει δεν βγάζω ακρη?
Είναι... μήνες που παιδευεσαι κ σπας το κεφάλι σου με αυτά τα ερωτήματα κ δεν καταλαβαίνω τον λόγο ρε Παναγιώτη...
Πήγαινε με το όπλο που σου αρεσει, η δικαννο η καραμπίνα η κ τα δυο...

Και κάτι άλλο....

Έχεις baikal με τσοκ 1-3 κ το έχεις βολευτει σε άλλα θηράματα??
Αν ναι τότε πηγαινε με αυτό για περδικα...
Ποιος ειναι αυτος που θα σου πει ότι τα τσοκ του είναι ακατάλληλα για περδικα??
Ποιος θα σου πει βάζεις φυσίγγια με συγκεντρωτηρα αν εσυ το έχεις βολευτει κ έχεις επιτυχία??
Σου φαίνονται κλειστά τα τσοκ η σε δυσκολευουν???
Στο εμπόριο θα βρεις ότι φυσιγγι θες για να ανοίξεις την τουφέκια σου οπως την θες...

Δεν είναι λόγοι αυτοί φίλε μου που θα σε κάνουν να πουλησεις ένα οπλο, αλλά ουτε κ για να σε πιανει πονοκεφαλος από τις σκέψεις.....

Απλά πραγματα....
 
Back
Top