Πέρδικα Poll

Ποια φυσίγγια προτιμάτε για το κυνήγι της Πέρδικας ;

  • Super Kill 35gr το μπλέ

    Votes: 0 0,0%
  • Nobel Sport Special Palombe 36gr

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    26
  • Poll closed .
Άλλο ένα φυσέκι που χρησιμοποίησα μια χρονιά και με άφησε ικανοποιημένο ήταν το cheddite jk6 36γρ σε νούμερο 7..δε πρόλαβα να πάρω δεύτερη δεκάδα και δε το ξαναβρήκα.IMG_20220914_005117.jpgΘυμάμαι ότι είχε για τα γραμμάρια του πολύ μαλακιά τουφεκιά . Πλέον βλέπω ότι βγαίνει με την ch6 πυρίτιδα ,το έχει δοκιμάσει κανείς;
Screenshot_2022-09-14-01-00-47-670_com.android.chrome.jpg
 
Άλλο ένα φυσέκι που χρησιμοποίησα μια χρονιά και με άφησε ικανοποιημένο ήταν το cheddite jk6 36γρ σε νούμερο 7..δε πρόλαβα να πάρω δεύτερη δεκάδα και δε το ξαναβρήκα.View attachment 55591Θυμάμαι ότι είχε για τα γραμμάρια του πολύ μαλακιά τουφεκιά . Πλέον βλέπω ότι βγαίνει με την ch6 πυρίτιδα ,το έχει δοκιμάσει κανείς;
View attachment 55592
ηταν το αγαπημενο μου φυσιγγι στης φασσες ,πολυ σταθερο.τωρα πια δεν τα φερνει εδω και καποια χρονια.
 
Καλημέρα σ' όλους τους φίλους! :)

Πριν την έναρξη , λίγη θεωρία...
;)...
Μένουσες ταχύτητες σκάγια Νο 7.jpg

…«Κατά μέσο όρο τα σκάγια πρέπει να αντιστοιχούν στο ένα προς πέντε χιλιάδες του βάρους του πυροβολημένου ζώου ή πουλιού. Αυτό βέβαια εννοείται ότι ισχύει για βολές σε κανονικές αποστάσεις. Τα σκάγια λοιπόν τα οποία αντιστοιχούν στο 1 προς 5.000 του βάρους του πυροβολημένου θηράματος και εφ’ όσον θα πλήξουν αυτό στο σημείο βολής με ταχύτητα πάνω από 170 μ. το δευτερόλεπτο, θα το καταβάλλουν επί τόπου. Απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια είναι τετραπλό τραύμα πάνω στο πουλί, διότι αν βληθεί μόνο με ένα σκάγι θα προκληθεί ισχυρή διείσδυση στο σώμα, αλλά δεν εξασφαλίζεται η άμεση καταβολή του αν δεν βληθεί σε ζωτικό σημείο…»

Όταν λοιπόν κάποιος κυνηγά σηκωτό θήραμα βάρους κάτω του ενός κιλού (π.χ. Πέρδικα) θα μπορούσαμε να πούμε ότι το ιδανικό νούμερο σκαγιού είναι το Νο 7 με διάμετρο 2,5 χιλ., με καλογεμισμένα φυσίγγια, έως και τα 40 μέτρα.
 
Καλημέρα σ' όλους τους φίλους! :)

Πριν την έναρξη , λίγη θεωρία...
;)...
View attachment 55608

…«Κατά μέσο όρο τα σκάγια πρέπει να αντιστοιχούν στο ένα προς πέντε χιλιάδες του βάρους του πυροβολημένου ζώου ή πουλιού. Αυτό βέβαια εννοείται ότι ισχύει για βολές σε κανονικές αποστάσεις. Τα σκάγια λοιπόν τα οποία αντιστοιχούν στο 1 προς 5.000 του βάρους του πυροβολημένου θηράματος και εφ’ όσον θα πλήξουν αυτό στο σημείο βολής με ταχύτητα πάνω από 170 μ. το δευτερόλεπτο, θα το καταβάλλουν επί τόπου. Απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια είναι τετραπλό τραύμα πάνω στο πουλί, διότι αν βληθεί μόνο με ένα σκάγι θα προκληθεί ισχυρή διείσδυση στο σώμα, αλλά δεν εξασφαλίζεται η άμεση καταβολή του αν δεν βληθεί σε ζωτικό σημείο…»

Όταν λοιπόν κάποιος κυνηγά σηκωτό θήραμα βάρους κάτω του ενός κιλού (π.χ. Πέρδικα) θα μπορούσαμε να πούμε ότι το ιδανικό νούμερο σκαγιού είναι το Νο 7 με διάμετρο 2,5 χιλ., με καλογεμισμένα φυσίγγια, έως και τα 40 μέτρα.
Το νούμερο 7 όπως και το 7,5 το έχω βρει πιο αποτελεσματικό στο κυνήγι της Πέρδικας...... Έχω κυνηγήσει και με Νο 6 και με Νο 8 ..... Καλά ήταν και αυτά αλλά είχα πολλά τραυματισμένα πουλιά για διαφορετικούς λόγους........
 
Σωστό Βαγγέλη, το ν 6 μόνο σε συγκεντρωτικο φυσίγγι, αλλά είναι φονικό και μέχρι τα 50 μέτρα.
Πάντα με φυσίγγια με συγκεντρωτηρα κυνηγάω πέρδικα . Για το Νο 6 πιστεύω ότι θέλει τσοκ 3* ....... Στο Νο 7 χρησιμοποιώ και 4*.
 
Το νούμερο 7 όπως και το 7,5 το έχω βρει πιο αποτελεσματικό στο κυνήγι της Πέρδικας...... Έχω κυνηγήσει και με Νο 6 και με Νο 8 ..... Καλά ήταν και αυτά αλλά είχα πολλά τραυματισμένα πουλιά για διαφορετικούς λόγους........
7 7½ δεν χρειάζονται αλλά νούμερα στην περδικα και παίζεις με βύσμα για την απόσταση που θες.
 
Αν κυνηγάς στα αλπικα τις περισσότερες φορές η δεύτερη τουφεκιά είναι πάνω από 35μετρα, και κάποιες 45, εκεί το 7 είναι οριακά αποτελεσματικό.
35μ να ρίξω σε περδικα; ; μόνο αν είναι τραυματισμενη.. 4 τσοκ σε φέρμα είσαι κομπλέ εως τα 25μ.
 
Ειναι ποιο αποτελεσματικο το 4ρι η το 3ρι πιστευεις?
Φίλε θα σου πω για μενα παλι, θα ακούσεις και άλλες απόψεις.
Όλοι οι παλιοί λέγαν 3 έβαζα 3αρι με συγκεντρωτηρα πήγαινε το κλαμπανι τρένο..
Όταν ένα παιδί μου λέει φίλε μου εγω εχω 5τσοκ με συγκεντρωτηρα με το ίδιο όπλο, και του λέω ότι είναι ανοιχτό μου λέει ξέρεις που κόβει;;; το επόμενο κυνήγι λέω ας βάλω το 4τσοκ και ότι γίνει να σου ο πρώτος τουμπλες στο σήκωμα.. να και τα 2πλα πουλια από την προηγούμενη χρονιά..
Μπλεκο με ιδιογομωση και ξεκινάω μαλλινη μπροστά και συγκεντρωτηρα πίσω.. 3 ντουφεκια σπάνια ριχνω...
Φίλε όταν σου λεει κάποιος 3 η 4 είναι λάθος πρέπει να καταλάβεις εσυ που ντουφεκας συνήθως... φιλος με μπενελλι του λέω βαλε το 4τσοκ όλα τραυματισμενα βάζει το 3τσοκ ξερά.. με τα ίδια φυσίγγια παμε και ρίχνουμε σε χαρτονια το 3αρι του ήταν ποιο ανοιχτό από το 4τσοκ μου στο μπερεττα..
 
Φίλε θα σου πω για μενα παλι, θα ακούσεις και άλλες απόψεις.
Όλοι οι παλιοί λέγαν 3 έβαζα 3αρι με συγκεντρωτηρα πήγαινε το κλαμπανι τρένο..
Όταν ένα παιδί μου λέει φίλε μου εγω εχω 5τσοκ με συγκεντρωτηρα με το ίδιο όπλο, και του λέω ότι είναι ανοιχτό μου λέει ξέρεις που κόβει;;; το επόμενο κυνήγι λέω ας βάλω το 4τσοκ και ότι γίνει να σου ο πρώτος τουμπλες στο σήκωμα.. να και τα 2πλα πουλια από την προηγούμενη χρονιά..
Μπλεκο με ιδιογομωση και ξεκινάω μαλλινη μπροστά και συγκεντρωτηρα πίσω.. 3 ντουφεκια σπάνια ριχνω...
Φίλε όταν σου λεει κάποιος 3 η 4 είναι λάθος πρέπει να καταλάβεις εσυ που ντουφεκας συνήθως... φιλος με μπενελλι του λέω βαλε το 4τσοκ όλα τραυματισμενα βάζει το 3τσοκ ξερά.. με τα ίδια φυσίγγια παμε και ρίχνουμε σε χαρτονια το 3αρι του ήταν ποιο ανοιχτό από το 4τσοκ μου στο μπερεττα..
Περυσι κυνήγησα ποιο πολυ με το δικανο με 1/3 και ολο μισοταπα ειχα κλαμπανισμα δεν θαπω ψέματα περνω την καραμπίνα βαζω 4ρι τουφεκαω 2 κοπάδια στα 25 μετρα ουτε φτερο καμία κατω βαζω 3ρι και πέφτανε ξερες αλλα επρεπε να τις αφήνω να περνούν λιγο φτερό αλλα πεφτανε
 
Περυσι κυνήγησα ποιο πολυ με το δικανο με 1/3 και ολο μισοταπα ειχα κλαμπανισμα δεν θαπω ψέματα περνω την καραμπίνα βαζω 4ρι τουφεκαω 2 κοπάδια στα 25 μετρα ουτε φτερο καμία κατω βαζω 3ρι και πέφτανε ξερες αλλα επρεπε να τις αφήνω να περνούν λιγο φτερό αλλα πεφτανε
Εκανες δοκιμές σε χαρτί να δεις πως πάνε τα ντουφεκια σου;;;; η καραμπίνα ποια;;;; το θέμα είναι να μην αλλάζεις το δικαννο μια καραμπίνα.... το 1/3 για μένα είναι λάθος από την στιγμή που τα σκυλιά σου τα κολλάνε τα πουλια.
 
Back
Top