Πέρδικα Poll

Ποια φυσίγγια προτιμάτε για το κυνήγι της Πέρδικας ;

  • Super Kill 35gr το μπλέ

    Votes: 0 0,0%
  • Nobel Sport Special Palombe 36gr

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    26
  • Poll closed .
Εκανες δοκιμές σε χαρτί να δεις πως πάνε τα ντουφεκια σου;;;; η καραμπίνα ποια;;;; το θέμα είναι να μην αλλάζεις το δικαννο μια καραμπίνα.... το 1/3 για μένα είναι λάθος από την στιγμή που τα σκυλιά σου τα κολλάνε τα πουλια.
Ναι φιλε μου ειδα καλυτερα πραγματα με 3ρι...Η καραμπίνα είναι Remington 11 87...Αυτη ειναι μαλακια αλλάζω συνεχεια τα οπλα εγω
 
Στα 45μ βαράς περδικα στην απέναντι πλαγιά; ;;
Χωρίς σκύλο πας;;; η τα τσουκαρ δεν κάθονται σε φερμα;;;
Στα 45 μέτρα μια χαρά πέφτουν,έγραψα πιο πάνω ότι τα γραμμάρια που χρησιμοποιώ είναι από 36 έως 40 ..τις πρώτες μέρες κάθονται σε Φέρμα και συνήθως με το 4-2 το δισκανδαλο επιλέγω που θα ρίξω (αναλόγως αν θα βγουν κοντά ή μακριά) . Τα επόμενα σαββατοκύριακα που είναι πολύ ανήσυχα τα πουλιά αναγκαστικά οι τουφεκιές είναι στα όρια τις 1 άντε βαριά 2ης τουφεκιας. Γι'αυτό χρησιμοποιώ 40 γρ ...όπως είχα γράψει και τις προάλλες δεν είμαι ηλίθιος να θέλω να τραβάω σεμι γομωσεις χωρίς λόγο. Φίλε, δεν είμαι ούτε κλαμπανης ούτε Ρίνγκο ούτε έχω σκυλιά 3 χιλιομέτρων ακτίνας..κουτσχαρ έχω που την δουλειά του δόξα το θεω την κάνει έστω και κοντά μου . Δε τραβάω τουφεκιές στην απέναντι πλαγιά... έλεος
 
Στα 45 μέτρα μια χαρά πέφτουν,έγραψα πιο πάνω ότι τα γραμμάρια που χρησιμοποιώ είναι από 36 έως 40 ..τις πρώτες μέρες κάθονται σε Φέρμα και συνήθως με το 4-2 το δισκανδαλο επιλέγω που θα ρίξω (αναλόγως αν θα βγουν κοντά ή μακριά) . Τα επόμενα σαββατοκύριακα που είναι πολύ ανήσυχα τα πουλιά αναγκαστικά οι τουφεκιές είναι στα όρια τις 1 άντε βαριά 2ης τουφεκιας. Γι'αυτό χρησιμοποιώ 40 γρ ...όπως είχα γράψει και τις προάλλες δεν είμαι ηλίθιος να θέλω να τραβάω σεμι γομωσεις χωρίς λόγο. Φίλε, δεν είμαι ούτε κλαμπανης ούτε Ρίνγκο ούτε έχω σκυλιά 3 χιλιομέτρων ακτίνας..κουτσχαρ έχω που την δουλειά του δόξα το θεω την κάνει έστω και κοντά μου . Δε τραβάω τουφεκιές στην απέναντι πλαγιά... έλεος
Εσυ ξερεις καλύτερα περδικα πάνω από 30μ δεν σηκώνω όπλο... αλλα την ξανά σηκώνω και 3 4 φορές.
 
Ναι φιλε μου ειδα καλυτερα πραγματα με 3ρι...Η καραμπίνα είναι Remington 11 87...Αυτη ειναι μαλακια αλλάζω συνεχεια τα οπλα εγω
Το δίκαννο κρεμαστό στο τζάκι .yelling.
Να σου πω άλλη μια άποψη μου..
Ένα άλλο φιλαράκι παμε έχει 8 ντουφεκια...
Μου έρχεται με το 686 για περδικα...
Παμε σε φερμα σηκωθείκε ο κότσος ρίχνουμε από μια τον βαράμε... σπάει το δικαννο να βάλει φυσίγγι τον καβαλάει το κοπάδι .hair. εγω εχω 2 ακόμα φυσίγγια... παμε παλι σε φερμα φεύγουν τα πουλια λίγο μακριά ρίχνουμε από 1 2 ντουφεκια περνούμε η δεν περνούμε πουλί σπάει το δικαννο ξεκολλάει ο τεμπέλης από το κοπάδι περνάει χαλαρά πάνω από το κεφάλι του.hair.... και μου λέει δεν ξανά έρχομαι με δικαννο εδω πάνω..big smile.
Αλλα όλο με το δικαννο έρχεται γιατί του κάθεται καλύτερα..big smile. εγω παντός δεν θα το έκανα στον εαυτό μου.
 
Last edited:
Περυσι κυνήγησα ποιο πολυ με το δικανο με 1/3 και ολο μισοταπα ειχα κλαμπανισμα δεν θαπω ψέματα περνω την καραμπίνα βαζω 4ρι τουφεκαω 2 κοπάδια στα 25 μετρα ουτε φτερο καμία κατω βαζω 3ρι και πέφτανε ξερες αλλα επρεπε να τις αφήνω να περνούν λιγο φτερό αλλα πεφτανε
Στο δίκαννο εάν σου έρχεται πρέπει να ψαχτείς στα φυσίγγια λόγω τσοκαρίσματος
Με την καραμπίνα δεν έφταιξε το τσοκ ιδανική απόσταση είναι τα 25 μέτρα για το 4αρι και έχει ακόμα μέτρα
Μπορεί η βιασύνη μπορεί το ξάφνιασμα
Στην περίπτωση σου μάλλον το ξάφνιασμα είναι,από την στιγμή που η ευκολότερη τουφεκιά στην πέρδικα είναι στο σήκωμα και εσύ τις βαράς όταν παίρνουν μέτρα
 
Για μένα 3 φυσιγγια φωτιά nsi golden wing 34gr legia 36gr formula 206 και τα 3 δε παράγονται πλέον..
Τώρα ρίχνω όσα κιυτια μου έχουν μείνει golden wing και μόνο remington, επίσης ενός φίλου που μου αντέγραψε κατά κάποιο τροπο το34αρι και μου φτιάχνει και ένα 36αρι μαλοταπο με τέκνα επίσης φωτιά




 
Στο δίκαννο εάν σου έρχεται πρέπει να ψαχτείς στα φυσίγγια λόγω τσοκαρίσματος
Με την καραμπίνα δεν έφταιξε το τσοκ ιδανική απόσταση είναι τα 25 μέτρα για το 4αρι και έχει ακόμα μέτρα
Μπορεί η βιασύνη μπορεί το ξάφνιασμα
Στην περίπτωση σου μάλλον το ξάφνιασμα είναι,από την στιγμή που η ευκολότερη τουφεκιά στην πέρδικα είναι στο σήκωμα και εσύ τις βαράς όταν παίρνουν μέτρα
Οτι βιάζομαι βιάζομαι
 
Για μένα 3 φυσιγγια φωτιά nsi golden wing 34gr legia 36gr formula 206 και τα 3 δε παράγονται πλέον..
Τώρα ρίχνω όσα κιυτια μου έχουν μείνει golden wing και μόνο remington, επίσης ενός φίλου που μου αντέγραψε κατά κάποιο τροπο το34αρι και μου φτιάχνει και ένα 36αρι μαλοταπο με τέκνα επίσης φωτιά




Εγω βρίσκω και έχω αλλά δεν κάνουν για τα οπλα σου .yelling.
 
Τότε τι μας λες για φυσίγγια τσοκ οπλα....
Ελα να φτιάξουμε μια ομαδουλα..
Ο κλαμπανης και ο τα-χανεις
Εσυ για περδικα και εγω για μπεκάτσα να ήμαστε δίδυμο αχαστο.shake hands..yelling..my man.
Νίκο άκυρο, αλλά, προσπάθησα να σου στείλω ένα προσωπικό μήνυμα το οποίο για κάποιο λόγο δεν στέλνετε :confused: και θα θελα να σου πω δυο πράγματα
 
Τότε τι μας λες για φυσίγγια τσοκ οπλα....
Ελα να φτιάξουμε μια ομαδουλα..
Ο κλαμπανης και ο τα-χανεις
Εσυ για περδικα και εγω για μπεκάτσα να ήμαστε δίδυμο αχαστο.shake hands..yelling..my man.
Μην μου αγχωνεσαι θα τα καταφέρουμε θα τους παρουμε τον αέρα .very funny.
 
Τότε τι μας λες για φυσίγγια τσοκ οπλα....
Ελα να φτιάξουμε μια ομαδουλα..
Ο κλαμπανης και ο τα-χανεις
Εσυ για περδικα και εγω για μπεκάτσα να ήμαστε δίδυμο αχαστο.shake hands..yelling..my man.
Δεν θα ξέρει ποιον να αγριοκοιτάξει ο χομπίστας, θα αλληθωρίσει... .sarcastic.
 
Νίκο άκυρο, αλλά, προσπάθησα να σου στείλω ένα προσωπικό μήνυμα το οποίο για κάποιο λόγο δεν στέλνετε :confused: και θα θελα να σου πω δυο πράγματα
Ήθελα να κάνω μπλοκ έναν και μάλλον έχω κανει να μην μου στέλνουν μνμτα... και δεν ξέρω αγγλικά πρέπει να βρω κάποιον να μου το φτιάξει.
 
Απο τον αείμνηστο Δ. Παπαδέα, πολύ διαφωτιστικά για τα τσόκ και τις αποστάσεις...

1663178131645.jpeg

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ
ΔΗΜ. Π. ΠΑΠΑΔΕΑΣ

11. Eρώτηση: Έχω ένα δικανάκι με τσοκαρίσματα 1 και 3 αστέρια, σκέφτομαι να το κόψω, ώστε να γίνουν και οι δύο κάνες 5 αστέρια, τι θα με συμβουλεύατε;
Aπάντηση: Όταν πρόκειται για καραμπίνα και αποτύχει η οπλοχειρουργική επέμβαση, αγοράζεις μια άλλη κάνη και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Οι τέτοιες επεμβάσεις όμως στα δίκαννα είναι δρόμος χωρίς επιστροφή.
Οι παλαιοί κυνηγοί, που λιγουρευόντουσαν τις πυκνές κατανομές, δεν το έκαναν για πλάκα, ένα ντουφέκι με κάνη ενός άστρου, μπορεί με το κατάλληλο φουσέκι, να δώσει και ανοιχτές διασπορές. Με τα 5 αστέρια όμως, καμιά πατέντα δεν θα σου δώσει, πέραν των 20 μέτρων, τόση πυκνή ντουφεκιά, ώστε να βάλεις σίγουρα το τρυγόνι στην τσάντα σου.
Εξάλλου, τα τρία αστέρια, είναι ένα τσοκάρισμα που κάνει και για κοντά και για μακριά, γιαυτό είναι ιδανικό στα μονόκαννα ή καραμπίνες με σταθερό τσοκ.

14. Eρώτηση: Θέλω φυσίγγια διασποράς για κάνη με τσοκάρισμα 5 άστρων, μπορείτε να μου υποδείξετε κάτι;
Aπάντηση: Τα φουσέκια διασποράς, ακόμα και αυτά με τα φακοειδή σκάγια, τα οποία υπόσχονται κατανομές σκαγίων σαν αλώνια, ώστε να καλύπτουν κάθε στραβοσημάδεμα μας, ανήκουν στο χώρο των κυνηγετικών και σκοπευτικών φαντασιώσεων.
Όλοι οι διασπορείς, δίνουν κατανομές παρόμοιες με του απλού κυλίνδρου (5 αστέρια). Όπερ μεθερμηνευόμενο, στα 20 μέτρα με άνοιγμα δέσμης σκαγίων γύρω στα 80-90 εκατοστόμετρα. Το ίδιο άνοιγμα δίνει και το φουλ τσόκ (1άστρο) στα 35 μέτρα. Τα ραβδωτά τσοκάκια, σε συνδυασμό με μαλλινόταπα, ίσως ανοίγουν περισσότερο τη ντουφεκιά, μπορεί όμως, με την αυστηρή έννοια του νόμου, να θεωρηθούν παράνομα και άντε ξεμπέρδευε.

30. Eρώτηση: Μια διασπορά που ρίχτηκε με τσόκ πέντε άστρων στα 32 μέτρα, πόση προσκόπευση θα μου καλύψει σε σχέση με το ένα άστρο;
Aπάντηση: Στα 32 μέτρα, η ακτίνα μιας διασποράς η οποία ρίχτηκε από τσοκ 5 άστρων είναι ίση με 65 εκατοστά. Η αντίστοιχη του ενός άστρου είναι περίπου 41 εκατοστά. Συνεπώς το κέρδος θα είναι μόνο 65-41=24 πόντοι.

31. Eρώτηση: Μα τότε πως, με τα 5 αστέρια, καλύπτουμε περισσότερες σκοπευτικές αβλεψίες;
Aπάντηση: Η κάθε άστοχη ντουφεκιά, δεν θα κατευθυνθεί εμπρός ή πίσω από το στόχο. Μπορεί να πάει επάνω ή κάτω ή σε οποιαδήποτε θέση γύρω από το τρυγόνι ή την τσίχλα και στην πρώτη περίπτωση, των 5 άστρων, η διασπορά μας θα καλύψει εμβαδόν 13273cm² ενώ με το ένα άστρο εμβαδόν 5281cm². Όπερ μεθερμηνευόμενο, θεωρητικά, με τα 5 αστέρια έχουμε 2,5 περισσότερες φορές πιθανότητα να ευστοχήσουμε. Το μόνο που χρειάζεται, είναι η πυκνή, σε σχέση με το θήραμα, διασπορά.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

....
1663178381133.png
... βλέπουμε λοιπόν οτι η ευρύτερη διασπορά βοηθά παντού, έτσι και στην Πέρδικα, αλλα είναι σχετική με την απόσταση βολής, και ο πίνακας τα λέει όλα :) ...
 
Back
Top