Πέρδικα Poll

Ποια φυσίγγια προτιμάτε για το κυνήγι της Πέρδικας ;

  • Super Kill 35gr το μπλέ

    Votes: 0 0,0%
  • Nobel Sport Special Palombe 36gr

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    26
  • Poll closed .
Φυσικά αν δεν υπάρχει στην λίστα γράφετε με μύνημα αυτό που προτιμάτε
Και ρεμινκτον εξπρές φασιαντ πολύ καλά..
Αλλα το παν είναι ο σκυλος αν ο σκυλος τα βεντουζαρι τα πουλια θες διασποράς ελικοιδες... αν είναι κανας κόπρος και παίζει προγκιχτο πας σε στενά τσοκ χοντρό σκάγι και είσαι σαν φασσας και αν πετύχεις.
 
Όλα καλά αλλά πολύ βαριά σε γόμωση..... Σαράντα χρόνια κυνηγάω πέρδικες με 32 έως 34 γραμμάρια....... Αυτά που μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις ήταν: Πυρκαλ Άρτεμις 34 γρ Νο 7
Formula 206s Nobel sport Nο7 καλύτερο απ' όλα 33γρ.
ΑΖ20 και μετέπειτα CLASSICA nobel sport No 7 και 7,5 32γρ.
Από πιο βαριά μου άρεσε το federal σε Νο 7,5 επιχαλκωμενα
Τώρα μου αρέσουν τα δικά μου
Sipe 688 1,55x32 No7n
Sipe 688 1,60x32 No6 n
Mb32 1,75x34 7n
Mb36 1,87x17 No7+20No6n πολύ καλό αν και για τα γούστα μου υπερβολή......
 
Δεν επιβάλλεται τίποτα.
Εικοσιπέντε χρόνια κυνηγάω, κυρίως ορεινή πέρδικα.Διασποράς,δεν έχω βάλει ποτέ.
Σχετικά είναι όλα όπως έγραψα ποιο πριν από το σκυλί τον τόπο και το στυλ που κυνήγα κάποιος... τα χρόνια δεν παίζουν ρόλο στο κυνήγι.. για μένα.
 
Δεν επιβάλλεται τίποτα.
Εικοσιπέντε χρόνια κυνηγάω, κυρίως ορεινή πέρδικα.Διασποράς,δεν έχω βάλει ποτέ.
Και τι σημαίνει αυτό? Ότι εσύ είσαι ο καλός και ο άλλος ο κακος? Αφήστε τον κόσμο να κυνηγήσει όπως ξέρει στον τόπο του, αλλού είναι τα προβλήματα για την πέρδικα τα έχουμε πει επανειλημμένα μην δημιουργούμε και στα φυσίγγια προβλήματα.
 
Δεν επιβάλλεται τίποτα.
Εικοσιπέντε χρόνια κυνηγάω, κυρίως ορεινή πέρδικα.Διασποράς,δεν έχω βάλει ποτέ.
Το ίδιο και εγώ είναι ένα θήραμα που δεν του αξίζουν τραυματισμοί....έστω και όταν φεύγουν μια μια....... Στην τελική αν είσαι μάγκας παρτην αλλιώς ας φύγει.....
Κυνηγάω πολλά χρόνια ορεινή ..... Έχω κυνηγήσει και με κύλινδρο και με τέσσερα αστέρια (που νομίζω είναι το καλύτερο) . Τώρα πλέον κυνηγάω με τρία αστέρια και συγκεντρωτικά φυσίγγια..... Αποτέλεσμα μηδέν τραυματισμοί,μετρημένες ντουφέκιες.... Η την παίρνεις η δεν την παίρνεις......
..
 
Σχετικά είναι όλα όπως έγραψα ποιο πριν από το σκυλί τον τόπο και το στυλ που κυνήγα κάποιος... τα χρόνια δεν παίζουν ρόλο στο κυνήγι.. για μένα.
Τα χρόνια,δεν στα ανέφερα, για να σου "επιβάλλω"την αποψή μου.
Απλά για να δώσω έμφαση,σ'αυτο που σου είπα.
 
Δεν ειναι τιποτα απολυτο παιδες
Υπαρχει κοσμος με δικαννα 3-1 η καραμπινες φουκ τσοκ

Δεν βρισκω κακο να κανουν χρηση διασπορας σε τετοιες περιπτωσεις

Ετσι και αλλιως το κυνηγι της περδικας σε κοπαδια εχει απο την φυση του σαν εδαφοβιο σε κλισεις και βουνα πολυ μεγαλη δυσκολια στο να παρεις πουλια ριχνοντας στο κοπαδι ακομη και ενα

Εαν δεν ριξεις στοχευμενα σε καθε πουλι και δικτυ να εχεις στο φουσεκι δεν θα παρεις συνηθως τιποτα
 
Σχετικά είναι όλα όπως έγραψα ποιο πριν από το σκυλί τον τόπο και το στυλ που κυνήγα κάποιος... τα χρόνια δεν παίζουν ρόλο στο κυνήγι.. για μένα.
Νικόλα μου όλα έχουν το ρόλο τους ...... Οι πιλότοι γράφουν ώρες πτήσεις..... Έτσι κι εμείς....... Δεν στο παίζω ειδήμονας απλα η εμπειρία μετράει παντού,εκτος του ότι παλια είχαμε πολύ περισσότερα πουλιά σε αριθμούς που δε φαντάζεσαι....... Ένας σκύλος που σηκώνει 100 πέρδικες το χρόνο είναι το ίδιο με έναν που σηκώνει 1000?????
Οι αριθμοί ενδεικτικοί ........
 
Νικόλα μου όλα έχουν το ρόλο τους ...... Οι πιλότοι γράφουν ώρες πτήσεις..... Έτσι κι εμείς....... Δεν στο παίζω ειδήμονας απλα η εμπειρία μετράει παντού,εκτος του ότι παλια είχαμε πολύ περισσότερα πουλιά σε αριθμούς που δε φαντάζεσαι....... Ένας σκύλος που σηκώνει 100 πέρδικες το χρόνο είναι το ίδιο με έναν που σηκώνει 1000?????
Οι αριθμοί ενδεικτικοί ........
Μαζί σου σε αυτό... και οτι προλάβατε καλύτερα χρόνια από μας το ξέρω...
Όπως είπες αλλο να βαράς στα 40 χρόνια 1000
Και ο αλλος στα 40 χρόνια να έχει τα 3πλα
Γιατί σε χρόνια δεν το μετράς Γιατί κάποιος στα 40 χρόνια μπορεί κυνήγα κάθε Κυριακή 2 3 ώρες...
Και κάποιος άλλος 40 χρόνια και να βγαίνει 4 5 φορές την εβδομάδα με ολοήμερα.. αυτό λέω..
Τέλος πάντων.. μην χαλάμε και εδω το θέμα.
 
Μαζί σου σε αυτό... και οτι προλάβατε καλύτερα χρόνια από μας το ξέρω...
Όπως είπες αλλο να βαράς στα 40 χρόνια 1000
Και ο αλλος στα 40 χρόνια να έχει τα 3πλα
Γιατί σε χρόνια δεν το μετράς Γιατί κάποιος στα 40 χρόνια μπορεί κυνήγα κάθε Κυριακή 2 3 ώρες...
Και κάποιος άλλος 40 χρόνια και να βγαίνει 4 5 φορές την εβδομάδα με ολοήμερα.. αυτό λέω..
Τέλος πάντων.. μην χαλάμε και εδω το θέμα.
...βρε αφού τα ξανάπαμε... άστην να στρώσει, και στείλε τους σκύλους στην απέναντι πλαγιά!:rolleyes: .very funny. .sarcastic.
 
Παιδιά ο καθένας τραβάει τα φυσέκια που του αρέσουν και του έχουν κάτσει στο όπλο του.γιαυτο δημιούργησα το πολλ αυτό.ο καθένας με ότι βολεύεται.εχει τύχη να χρησιμοποιήσω διασποράς την πρώτη εβδομάδα και μετά φυσέκια 40γρ γιατί φευγαν τα πουλιά μετά τα 40-50 μέτρα. Μην βλέπετε μόνο το τι γίνεται στα βουνά σάς.ο καθε τόπος και οι ιδιοτροπίες του. Προχθές δε το έγραψα, ξεχάστηκα, είχα πάει για ορτύκια και σήκωσα τουλάχιστον 30-40 πουλιά διάσπαρτα σε μικρά κοπάδια τα οποία έβγαιναν στα 40 μέτρα...τι θα πει μη ρίχνουμε πάνω από τα 30 μέτρα...με βάση αυτό δε θα κυνηγούσαν σε κάποια μέρη πέρδικα.
 
Όλα καλά αλλά πολύ βαριά σε γόμωση..... Σαράντα χρόνια κυνηγάω πέρδικες με 32 έως 34 γραμμάρια....... Αυτά που μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις ήταν: Πυρκαλ Άρτεμις 34 γρ Νο 7
Formula 206s Nobel sport Nο7 καλύτερο απ' όλα 33γρ.
ΑΖ20 και μετέπειτα CLASSICA nobel sport No 7 και 7,5 32γρ.
Από πιο βαριά μου άρεσε το federal σε Νο 7,5 επιχαλκωμενα
Τώρα μου αρέσουν τα δικά μου
Sipe 688 1,55x32 No7n
Sipe 688 1,60x32 No6 n
Mb32 1,75x34 7n
Mb36 1,87x17 No7+20No6n πολύ καλό αν και για τα γούστα μου υπερβολή......
Αυτό το formula. Ήταν φγσιγγαρα και εγώ σε νούμερο 7 το ερχνα έχω ένα κουτί σφραγισμένο
 
Back
Top