Μηχανισμοί λειόκαννων

Το αισθητό λάκτισμα από καραμπίνες αδρανείας είναι πιο έντονο από ότι το λάκτισμα από καραμπίνες αερίων.

εσύ τι συμπέρασμα βγάζεις ?
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι αν και η συνολική ενέργεια ανάκρουσης δεν μπορεί παρά να είναι ίδια (και είναι ανάλογη με το ολοκλήρωμα κάτω από τις καμπύλες στο πιό πάνω διάγραμμα), όσο 'απλώνεται' σε μεγαλύτερη χρονική διάρκεια, τόσο μειώνεται και αυτό που αντιλαμβάνεται ο σκοπευτής σαν ανάκρουση. Έτσι εξηγούνται και όλες οι μαρτυρίες όσων υποστηρίζουν ότι τα αερίων κλωτσάνε λιγότερο.
Η δική μου ένσταση έγκειται στο ότι δεν είναι τόσο σημαντική η διαφορά ώστε να είναι κριτήριο επιλογής όπλου. Γιατί τότε δεν θα αγόραζε κανείς δίκαννο.
Καλησπέρα Παντελή μου! Όλα ωραία αυτά!... κάποια εξήγηση για το μαγουλό μου το πρησμένο και τον ώμο τον κοπανημένο? Τι μπορεί να έφταιγε που πρίν και μετά Benelli εποχή είναι όλα οκ!
Μανώλη καλησπέρα, δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου, αλλά πιστεύω κι εγώ ότι στην περίπτωσή σου, εκτός από τη διαφορά που περιέγραψα πιο πάνω και είναι υπαρκτή, διογκωνόταν και από το κοντάκι σου.

Και επειδή σίγουρα έχουμε κουράσει ... topic.

Υ.Γ. Ίσως κάποιος mod θέλει να τα μεταφέρει όλα αυτά σε άλλο νήμα π.χ. "Ανάκρουση: Αδράνεια vs Αέρια" :)
 
Λάθος μέτρα. Εγώ πριν φέρω την μπενελι στα μέτρα μου σε ένα απόγευμα που έριξα 250 φυσίγγια μαύρισε ο ώμος μου. Μόλις την έφερα έριχνα άνετα 250αρες μετά. Και είμαι και άνθρωπος που δεν τον νοιάζει η ανάκρουση. Όσο για την μαξους μην το ψάχνετε είναι απ' τα ποιο μαλακά όπλα σε ανάκρουση που υπάρχουν
Λάθος μέτρα. Εγώ πριν φέρω την μπενελι στα μέτρα μου σε ένα απόγευμα που έριξα 250 φυσίγγια μαύρισε ο ώμος μου. Μόλις την έφερα έριχνα άνετα 250αρες μετά. Και είμαι και άνθρωπος που δεν τον νοιάζει η ανάκρουση. Όσο για την μαξους μην το ψάχνετε είναι απ' τα ποιο μαλακά όπλα σε ανάκρουση που υπάρχουν
Πιθανόν! Γιατί δεν μου καθότανε καλά!
 
Αν δει τε τον Αntony Μatarese να βαραει το δικανο του παιδια θα δειτε οτι δε κουνιετε καν εν σηγκριση με τον αλλων σκοπευτων που βαρανε πανω κατω με τα ιδια οπλα και φυσιγγια οποτε εχει νακανει και η σταση του σωματος και τα μετρα του οπλου
 
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι αν και η συνολική ενέργεια ανάκρουσης δεν μπορεί παρά να είναι ίδια (και είναι ανάλογη με το ολοκλήρωμα κάτω από τις καμπύλες στο πιό πάνω διάγραμμα), όσο 'απλώνεται' σε μεγαλύτερη χρονική διάρκεια, τόσο μειώνεται και αυτό που αντιλαμβάνεται ο σκοπευτής σαν ανάκρουση. Έτσι εξηγούνται και όλες οι μαρτυρίες όσων υποστηρίζουν ότι τα αερίων κλωτσάνε λιγότερο.
Η δική μου ένσταση έγκειται στο ότι δεν είναι τόσο σημαντική η διαφορά ώστε να είναι κριτήριο επιλογής όπλου. Γιατί τότε δεν θα αγόραζε κανείς δίκαννο.

Μανώλη καλησπέρα, δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου, αλλά πιστεύω κι εγώ ότι στην περίπτωσή σου, εκτός από τη διαφορά που περιέγραψα πιο πάνω και είναι υπαρκτή, διογκωνόταν και από το κοντάκι σου.

Και επειδή σίγουρα έχουμε κουράσει ... topic.

Υ.Γ. Ίσως κάποιος mod θέλει να τα μεταφέρει όλα αυτά σε άλλο νήμα π.χ. "Ανάκρουση: Αδράνεια vs Αέρια" :)
Πιθανόν! Η αλήθεια είναι ότι δεν καθόταν καλά Και ήταν ένα στολίδι!
 
Αν δει τε τον Αntony Μatarese να βαραει το δικανο του παιδια θα δειτε οτι δε κουνιετε καν εν σηγκριση με τον αλλων σκοπευτων που βαρανε πανω κατω με τα ιδια οπλα και φυσιγγια οποτε εχει νακανει και η σταση του σωματος και τα μετρα του οπλου
τον κανονικό ή τον γιαλαντζί; :p
 
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι αν και η συνολική ενέργεια ανάκρουσης δεν μπορεί παρά να είναι ίδια (και είναι ανάλογη με το ολοκλήρωμα κάτω από τις καμπύλες στο πιό πάνω διάγραμμα), όσο 'απλώνεται' σε μεγαλύτερη χρονική διάρκεια, τόσο μειώνεται και αυτό που αντιλαμβάνεται ο σκοπευτής σαν ανάκρουση. Έτσι εξηγούνται και όλες οι μαρτυρίες όσων υποστηρίζουν ότι τα αερίων κλωτσάνε λιγότερο.
Η δική μου ένσταση έγκειται στο ότι δεν είναι τόσο σημαντική η διαφορά ώστε να είναι κριτήριο επιλογής όπλου. Γιατί τότε δεν θα αγόραζε κανείς δίκαννο
Ολοκλήρωμα ;;;;;;; συνάδελφος είσαι εσύ :)

Έτσι είναι αλλά που είδες την διαφορά στους χρόνους ;
Επίσης το εμβαδό = ενέργεια αν ο οριζόντιος άξονας ήταν απόσταση και όχι χρόνος.
Τώρα είναι ώθηση ... Αλλά το ίδιο συμπέρασμα βγαίνει.

Προς όλους
Εγώ νομίζω το ότι "οι αδράνειας έχουν μεγαλύτερη ανάκρουση από τις αερίων" ΕΤΣΙ ΓΕΝΙΚΑ είναι πλέον αστικός μύθος που προέκυψε από την εποχή που οι αερίων είχαν "διπλάσιο" βάρος από τις αδράνειας και συνεχίζεται μέχρι σήμερα.

Δεύτερο συμπέρασμα είναι ότι κάποιοι έχουν πολύ ευαίσθητους ώμους αχαχαχαχα

Έχω τουφεκίσει με αερίων, αδράνειας ελατηρίου, δίκανα, μονόκανα με ότι φυσίγγι υπήρχε κάποτε και ποτέ δεν ένοιωσα μεγάλη ενόχληση ... και με πολλά φυσίγγια ...

Η ανάκρουση δεν ήταν ποτέ λόγος επιλογής όπλου.
Αν έριχνα 200 φυσίγγια στο κυνήγι τότε θα έπαιρνα ένα πολύ βαρύ όπλο ή θα έβαζα 3 σερβιέτες στο κοντάκι. :) :) :)
 
Last edited:
Ολοκλήρωμα ;;;;;;; συνάδελφος είσαι εσύ :)

Έτσι είναι αλλά που είδες την διαφορά στους χρόνους ;
Επίσης το εμβαδό = ενέργεια αν ο οριζόντιος άξονας ήταν απόσταση και όχι χρόνος.
Τώρα είναι ώθηση ... Αλλά το ίδιο συμπέρασμα βγαίνει.

Προς όλους
Εγώ νομίζω το ότι "οι αδράνειας έχουν μεγαλύτερη ανάκρουση από τις αερίων" ΕΤΣΙ ΓΕΝΙΚΑ είναι πλέον αστικός μύθος που προέκυψε από την εποχή που οι αερίων είχαν "διπλάσιο" βάρος από τις αδράνειας και συνεχίζεται μέχρι σήμερα.

Δεύτερο συμπέρασμα είναι ότι κάποιοι έχουν πολύ ευαίσθητους ώμους αχαχαχαχα

Έχω τουφεκίσει με αερίων, αδράνειας ελατηρίου, δίκανα, μονόκανα με ότι φυσίγγι υπήρχε κάποτε και ποτέ δεν ένοιωσα μεγάλη ενόχληση ... και με πολλά φυσίγγια ...

Η ανάκρουση δεν ήταν ποτέ λόγος επιλογής όπλου.
Αν έριχνα 200 φυσίγγια στο κυνήγι τότε θα έπαιρνα ένα πολύ βαρύ όπλο ή θα έβαζα 3 σερβιέτες στο κοντάκι. :) :) :)
Μουσκεμενες η στεγνες αχαχαχαχααχα
 
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου "expert", αλλά ξέρω πολύ καλά τι λέει ο...ώμος μου. Λέει ότι την αδράνεια την ένιωθα περισσότερο σαν ανακρουση κι όχι επειδή ήταν ελαφρύτερο τα όπλα. Αλλιώς πως εξηγείται το γεγονός πως το πιο μαλακό όπλο ή έστω από τα πιο μαλακα όπλα είναι το maxus; Και με ένα τουλάχιστον για τα δικά μου μέτρα μικρό κοντάκι.
Χωρίς παρεξήγηση αλλά ο ώμος του καθενός δεν είναι ακριβώς αυτό που ονομάζουμε διακριβωμένο και αξιόπιστο όργανο μέτρησης.

Πέρα από την πλάκα ... Δεν αμφιβάλλω ότι έτσι ένοιωσες αλλά χωρις στοιχεία δεν μπορώ να δεχθώ κάτι επειδή κάποιος το είπε ειδικά αν αντιβαίνει στις όποιες γνώσεις έχω.
Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι είμαι expert γνωρίζω όμως σίγουρα κάποια πράγματα τα οποία δεν αλλάζουν ανάλογα με τις απόψεις των άλλων.
Αυτά που δεν γνωρίζω τα αναζητώ αλλά πάντα με στοιχεία.

Μπορώ να σου αναφέρω άλλους 3-4 λόγους που το ένιωσες αυτό αλλά θα είναι υποθετικοί οπότε το αφήνω.
 
Ολοκλήρωμα ;;;;;;; συνάδελφος είσαι εσύ :)
Βασίλη για φυσικομαθηματικό σε κόβω, εγώ από πολυτεχνείο είμαι, λίγο φυσική και λίγα μαθηματικά θυμάμαι ακόμα... :)
Επίσης το εμβαδό = ενέργεια αν ο οριζόντιος άξονας ήταν απόσταση και όχι χρόνος.
Τώρα είναι ώθηση ... Αλλά το ίδιο συμπέρασμα βγαίνει.
Γι αυτό, επειδή κατάλαβα ότι καταλαβαίνεις, ήμουν προσεκτικός και έγραψα 'ανάλογη' και όχι ίση :cool:

Όσο για τη διαφορά στους χρόνους, φαίνεται στο πολύ ενδιαφέρον διάγραμμα που ανέβασες και στις καμπύλες πχ στη Beretta Xtrema χρειάζονται μόλις περίπου 70-80ms για να ολοκληρωθεί η κύρια φάση ενώ στην Versa απαιτείται σχεδόν διπλάσιος χρόνος.
Βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι περίμενα διαφορετική κατανομή, δηλαδή μικρότερους χρόνους στην αδράνεια και μεγαλύτερους στα αέρια.

Δεύτερο συμπέρασμα είναι ότι κάποιοι έχουν πολύ ευαίσθητους ώμους αχαχαχαχα

Έχω τουφεκίσει με αερίων, αδράνειας ελατηρίου, δίκανα, μονόκανα με ότι φυσίγγι υπήρχε κάποτε και ποτέ δεν ένοιωσα μεγάλη ενόχληση ... και με πολλά φυσίγγια ...

Η ανάκρουση δεν ήταν ποτέ λόγος επιλογής όπλου.
Αν έριχνα 200 φυσίγγια στο κυνήγι τότε θα έπαιρνα ένα πολύ βαρύ όπλο ή θα έβαζα 3 σερβιέτες στο κοντάκι. :) :) :)
Συμφωνώ σε όλα!
Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι σε γενικές γραμμές διαφωνούμε στο ότι συμφωνούμε...:p
 
κυνηγαω 40 χρονια με αεριου και αδρανειας εναλλαξ, γιατι εχω ενα στο χωριο και ενα στην Αθηνα και πηγαινοερχομαι. Δεν παρατηρησα καμμια διαφορα στο λακτισμα. Υπαρχουν μικροδιαφορες αναλογα το φυσιγγι πχ με nsi speed και R12 34g dorkas κλωτσαει ελαχιστα περισσοτερο η αεριου. Με lambro καφε πιο πολυ η αδρανειας , με percorso καμμια διαφορα . Ειμαι ευαισθητος στο λακτισμα και δεν μου αρεσουν γιαυτο τα δικανα αλλα και για αλλους λογους. Περιεργως (μαλλον γιατι ειναι πανω σε εναν αξονα κανη κοντακι) δεν με κλωτσαει καθολου το μονοκανο investarm μεχρι 36γρ , και κανω 10 κυνηγια το χρονο με αυτο με 30γρ.
Δεν ειμαι βεβαια και αντιπροσωπευτικο δειγμα γιατι δεν εχω ριξει ΠΟΤΕ σε θηραμα πανω απο 36 γρ και λιγες φορες να ετυχε να ριξω στις τσιχλες πανω απο ενα κουτι.
 
Χωρίς παρεξήγηση αλλά ο ώμος του καθενός δεν είναι ακριβώς αυτό που ονομάζουμε διακριβωμένο και αξιόπιστο όργανο μέτρησης.

Πέρα από την πλάκα ... Δεν αμφιβάλλω ότι έτσι ένοιωσες αλλά χωρις στοιχεία δεν μπορώ να δεχθώ κάτι επειδή κάποιος το είπε ειδικά αν αντιβαίνει στις όποιες γνώσεις έχω.
Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι είμαι expert γνωρίζω όμως σίγουρα κάποια πράγματα τα οποία δεν αλλάζουν ανάλογα με τις απόψεις των άλλων.
Αυτά που δεν γνωρίζω τα αναζητώ αλλά πάντα με στοιχεία.

Μπορώ να σου αναφέρω άλλους 3-4 λόγους που το ένιωσες αυτό αλλά θα είναι υποθετικοί οπότε το αφήνω.
Θα μπορούσαμε να συζητάμε ώρες αλλά το θεωρώ μάταιο γιατί ασφαλώς δε μπορώ να σου αλλάξω άποψη. Εγώ απο την αλλη δε μπορω να δεχτώ ότι επειδή υπάρχει ένα μηχάνημα κάπου κι έχει κάνει μια μέτρηση και τα έβγαλε όλα ίδια, οτι δεν ειδα εμπειρικα διαφορές. Άλλωστε όσοι έχουν δουλέψει και τα 2 συστήματα ξέρουν πολύ καλά ποιο έχει τη μεγαλύτερη ανακρουση.
Μια ερώτηση μόνο έχεις τουφεκίσει με maxus με τα ίδια φυσίγγια και αμέσως μετά με benelli rafaello. Aν το έχεις κάνει και είδες ίδια ανακρουση τότε εγώ θα δεχτώ τα πάντα περί θεωρίας.
 
Θα μπορούσαμε να συζητάμε ώρες αλλά το θεωρώ μάταιο γιατί ασφαλώς δε μπορώ να σου αλλάξω άποψη. Εγώ απο την αλλη δε μπορω να δεχτώ ότι επειδή υπάρχει ένα μηχάνημα κάπου κι έχει κάνει μια μέτρηση και τα έβγαλε όλα ίδια, οτι δεν ειδα εμπειρικα διαφορές. Άλλωστε όσοι έχουν δουλέψει και τα 2 συστήματα ξέρουν πολύ καλά ποιο έχει τη μεγαλύτερη ανακρουση.
Μια ερώτηση μόνο έχεις τουφεκίσει με maxus με τα ίδια φυσίγγια και αμέσως μετά με benelli rafaello. Aν το έχεις κάνει και είδες ίδια ανακρουση τότε εγώ θα δεχτώ τα πάντα περί θεωρίας.
Το διάγραμμα δεν το εμπιστεύομαι 100%.
Την θεωρία εμπιστεύομαι 100%
Δεν έχω ούτε maxus ούτε rafaello.
Πόσο ζυγίζουν τα 2 όπλα ;
Ρίχνεις τα ίδια φυσίγγια (ποσότητα, βάρος γόμωσης και τύπο) ;
Κάθονται στο ίδιο σημείο τα όπλα στον ώμο σου ;
Ρίχνεις υπό τις ίδιες γωνίες ;
Έχεις κάνει μετατροπές στα όπλα ;
Ρίχνεις στα ίδια πάνω κάτω θηράματα και με τις 2 .. τις κυνηγάς δηλαδή εναλλάξ ;
Φοράς πάνω κάτω τα ίδια ρούχα ;
Έχεις αλλάξει πέλματα στα όπλα ;

Εγώ έχω rem 1187 3,65κ και Μ2 comfort 3,25κ.
10% λιγότερη ενέργεια ανάκρουσης η rem εξαιτιας του βάρους της.
Σε βαριές γομώσεις δεν αισθάνομαι διαφορές.
Σε ελαφρές ίσως, όχι όμως κάτι τόσο διαφορετικό.
 
Το διάγραμμα δεν το εμπιστεύομαι 100%.
Την θεωρία εμπιστεύομαι 100%
Δεν έχω ούτε maxus ούτε rafaello.
Πόσο ζυγίζουν τα 2 όπλα ;
Ρίχνεις τα ίδια φυσίγγια (ποσότητα, βάρος γόμωσης και τύπο) ;
Κάθονται στο ίδιο σημείο τα όπλα στον ώμο σου ;
Ρίχνεις υπό τις ίδιες γωνίες ;
Έχεις κάνει μετατροπές στα όπλα ;
Ρίχνεις στα ίδια πάνω κάτω θηράματα και με τις 2 .. τις κυνηγάς δηλαδή εναλλάξ ;
Φοράς πάνω κάτω τα ίδια ρούχα ;
Έχεις αλλάξει πέλματα στα όπλα ;

Εγώ έχω rem 1187 3,65κ και Μ2 comfort 3,25κ.
10% λιγότερη ενέργεια ανάκρουσης η rem εξαιτιας του βάρους της.
Σε βαριές γομώσεις δεν αισθάνομαι διαφορές.
Σε ελαφρές ίσως, όχι όμως κάτι τόσο διαφορετικό.
Έδωσα τις απαντήσεις παραπάνω. Βάρος rafaello elite 3200 γρ. Πελμα comfortech gel benelli. Φυσίγγια ίδια εδώ και πολλά χρόνια. Lambro classic 32. Γωνίες βολής, σχεδον όλες. Τσιχλοκυνηγι...
Browning maxus βάρος 3130 πελμα inflex 1. Καμία μετατροπή στα όπλα ( είμαι κατά των μετατροπών εκτός κι αν είναι απαραίτητο σε κοντακι κλπ).
Ρούχα τζακετ ίδιο παντα ισοθερμικό και λεπτό φλις από πανω.
Δοκιμές οχι μόνο μια μέρα με το ένα και μια με το άλλο. Υπήρχαν δεκάδες φορές που αλλάξαμε επιτόπου τα όπλα με τον πατέρα μου κι αισθανθήκαμε το ίδιο πράγμα. Δεν θα πω για την Centro ήταν 3 κιλά μόλις και είχε ακόμα μεγαλύτερη διαφορά. Άντε να δεχτώ η maxus είχε πιο ανοικτό άυλο. Που έπαιρνα την 303 με 18,3 που είναι 3250γρ με βακελιτη πελμα κι ένα πρόσθετο της πλάκας πίσω κι ακόμα κι έτσι ένιωθες λιγότερη ανακρουση; Και με την xlr5 επίσης μικρότερη ή τέλος πάντων όχι τόσο κοφτή.
Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου ούτε την ιδιότητα σου, ούτε προς θεού είπα ότι το λάκτισμα είναι ανυπόφορο. Άλλωστε κυνηγώ τα τελευταία χρόνια με δικαννο το οποίο κλωτσάει αισθητά περισσότερο απ όλα αλλά έχει άλλη χαρη. Για να μην παρεξηγηθώ ότι έχω εμμονή με μάρκες είχα 2 benelli. Δεν μπορώ να αμφισβητήσω επιστημονικές μελέτες ή δεδομένα άλλωστε ποιος ειμαι εγώ που θα το κάνω, στην πράξη όμως είδα αυτά και πιστεύω όπως το έχουν δει και το έχουν γράψει εδώ μέσα κάποιοι λίγοι που κατέχουν 2 όπλα με διαφορετικούς μηχανισμούς.
 
Τόλη σε πιάνω αδιάβαστο!
Συμφορουμίτης είναι, με εξαιρετικές επιδόσεις και τίτλους στο sporting που του κολλήσανε το παρατσούκλι Ματαρέζε .big smile.
Εγω λεω για τον κανονικο μιλαμε δε κουνιετε καθολου το οπλο του
 
Back
Top