Μηχανισμοί λειόκαννων

Κυριοι η ανακρουση δεν εξαρταται μονον απο ενα παραγοντα(μιλαω για την ανακρουση που αισθανομαστε)Θα σας πω ενα παραδειγμα για να καταλαβεται τι εννοω.Εχω δικανα απο 2800 εως 3500 γρ. και ενα μονοκανο baikal.Αυτο που κλωτσαει περισσοτερο ειναι 3200 γρ.Κλωτσουσε τοσο που με ΑΖ 20 μου πληγωνε το δακτυλο.Του επιμηκηνα τους κωνους στονΠαπατσαρουχα και η κατασταση βελτιωθηκε αισθητα Συνεχιζει να κλωτσαει περισσοτερο απο αυτο των 2800 αλλα δεν μου πληγωνει δακτυλα πια.Αυλος 18,35.Το μονοκανο ριχνει το ιδιο ανετα μεχρι 33γρ.Αυτο που κλωτσαει λιγοτερο απο ολα ειναι και αυτο 3200 με αυλο 18,5 και ριχνω χαλαρα 36 γρ.και με πελμα βακελιτη.Θελω να πω οτι ενω σε ολες τις περιπτωσεις εχουμε σταθερο τον καθρεφτη η διαφορα στην ανακρουση ειναι εως πολυ μεγαλη και δεν εξαρταται παντα απο το βαρος αλλα ειναι πολυπαραγοντικη εξισωση
 
Δράση - αντίδραση ...
Αν θεωρήσουμε σαν δράση την εκπυρσοκρότηση, τότε αντιδραση είναι το άθροισμα των έργων που παράγονται, δηλ. κινήσεις μερών του όπλου, τριβές στα μέρη του όπλου και φυσικά κίνηση όλου του όπλου δηλ. ανάκρουση. Στα δίκανα δεν έχουμε τριβές και κινητά μέρη, άρα σαν παραγόμενο έργο είναι μόνο η ανάκρουση. Γι' αυτό στα δίκανα είναι μεγαλύτερη η ανάκρουση, γιατί δεν υπάρχουν τα άλλα παραγόμενα έργα.
 
Συνεχίζω εδω τη συζήτηση περι αδρανείας και αερίων για να μην χαλάμε το θέμα με τα Τουρκικα οπλα. @mangelasakis ναι η Beretta εχει αγοράσει τη franchi και Benelli, αλλα δεν λογίζεται οτι λόγω αυτών των εταιρειών χρησιμοποιεί την αδράνεια. Οι εταιρείες αυτές ανήκουν διοικητικά στην Beretta, κατασκευάζονται όμως σε δικά τους εργοστάσια, σίγουρα η Benelli τουλάχιστον. Η Beretta με εξαίρεση τα οικονομικά μοντέλα όπως προανέφερα, παραμένει πιστή στο σύστημα αερίων και το χρησιμοποιεί κατα κόρον απο την a300 εως και την a400 extreme plus την καλύτερη ή τελος πάντων την πιο ακριβή της καραμπίνα. Τώρα όπως είπε και ο @tasos hunter , δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία αν ένα όπλο είναι αέρια ή αδράνεια αρκεί να λειτουργεί χωρίς πρόβλημα. Οσο αφορά την browning και την έλευση της Α5 με αδράνεια, θα προτιμούσα την maxus κυρίως γιατί και αξιόπιστη είναι και παρότι ελαφρύ σχετικά όπλο η ανάκρουση της είναι σχεδόν αστεία, πιο πολύ με αεροβόλο μοιάζει παρα με διαμέτρημα 12. Το κάθε σύστημα προσφέρει και κάτι παραπάνω, θέμα επιλογής είναι. Προσωπικά είμαι επιμελής με τα όπλα κι ετσι μπορώ να εκτιμήσω ενα όπλο αερίων για τα πλεονεκτήματα του. Αν έκανα το καθάρισμα αγγαρεία ή με το ζόρι θα αγόραζα αδρανείας, είναι απλά τα πράγματα.
 
Δημητρη η Beretta ειχε βγαλει ενα πολυ δυνατο αδρανειας το 1201 κοντα στο 88-89 .Πολυ καλο αυτογεμες, μου κανει εντυπωση οτι δεν το κρατησε πολυ καιρο στην παραγωγη

@vagosbenelli Τάσος! :) Ποιός να ξέρει γιατί; Ισως δεν ήθελε να benelliζει και κράτησε τη δική της ταυτότητα; Τι να πω... Εμένα πάντως μου αρέσει και η beretta a400 upland αλλα και οι καινουριες rafaello power bore. Ωραία όπλα και τα 2...
 
Συνεχίζω εδω τη συζήτηση περι αδρανείας και αερίων για να μην χαλάμε το θέμα με τα Τουρκικα οπλα. @mangelasakis ναι η Beretta εχει αγοράσει τη franchi και Benelli, αλλα δεν λογίζεται οτι λόγω αυτών των εταιρειών χρησιμοποιεί την αδράνεια. Οι εταιρείες αυτές ανήκουν διοικητικά στην Beretta, κατασκευάζονται όμως σε δικά τους εργοστάσια, σίγουρα η Benelli τουλάχιστον. Η Beretta με εξαίρεση τα οικονομικά μοντέλα όπως προανέφερα, παραμένει πιστή στο σύστημα αερίων και το χρησιμοποιεί κατα κόρον απο την a300 εως και την a400 extreme plus την καλύτερη ή τελος πάντων την πιο ακριβή της καραμπίνα. Τώρα όπως είπε και ο @tasos hunter , δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία αν ένα όπλο είναι αέρια ή αδράνεια αρκεί να λειτουργεί χωρίς πρόβλημα. Οσο αφορά την browning και την έλευση της Α5 με αδράνεια, θα προτιμούσα την maxus κυρίως γιατί και αξιόπιστη είναι και παρότι ελαφρύ σχετικά όπλο η ανάκρουση της είναι σχεδόν αστεία, πιο πολύ με αεροβόλο μοιάζει παρα με διαμέτρημα 12. Το κάθε σύστημα προσφέρει και κάτι παραπάνω, θέμα επιλογής είναι. Προσωπικά είμαι επιμελής με τα όπλα κι ετσι μπορώ να εκτιμήσω ενα όπλο αερίων για τα πλεονεκτήματα του. Αν έκανα το καθάρισμα αγγαρεία ή με το ζόρι θα αγόραζα αδρανείας, είναι απλά τα πράγματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Και εγώ της ίδιας άποψης είμαι σχετικά με τους μηχανισμούς. Μιας και είμαι και εγώ ψείρας στο καθάρισμα και δεν το βλέπω σαν αγγαρεία δεν με πειράζει αν ειναι αδρανείας ή αερίων. Εχουν αντίστοιχα τα θετικά και τα αρνητικά τους και τα δύο. Βάση βιωμάτων όμως και λόγο απλότητας και αξιοπιστίας προτειμώ τα αδρανείας.
 
Αυτό που θεωρείτε πλεονέκτημα της αδράνειας το ότι καθαρίζει εύκολα με ξεπερνάει.
Δηλαδή θα πάρω ένα όπλο επειδή βαριέμαι να το καθαρίζω... .think.
Όχι δεν εννοούσα αυτό. Την απλότητα του μηχανισμού του την μεταφράζω σαν αξιοπιστία και όχι σε ευκολότερο καθάρισμα.

Προσωπικά πιστεύω ότι τα αερίων λόγο της κάπνας που μαζεύει στον μηχανισμό του αυξάνει τις τριβές που αυτό συνεπάγεται μεγαλύτερες φθορές και άρα λιγότερη αξιοπιστία καθώς δεν μπορείς να το λυπάνεις κιόλας σε αυτά τα σημεία γιατί θα έχει μετά δυσλειτουργία αν γίνει λάσπη το λάδι με την κάπνα. Οπότε οι τριβές αυξάνονται θέλοντας και μη. Κάτι που δεν έχεις στα αδρανείας τόσο έντονα γιατί έχει και πολύ λιγότερα κινούμενα μέρη. Δεν ειναι θέμα αν βαριέσαι να το καθαρίσεις είναι θέμα καινοτομίας και απλότητας που συνεπάγεται μεγαλύτερη αξιοπιστία.

Αλλά προσωπικά έχω βιώσει πολλά χρόνια στο κυνήγι την καραμπίνα του πατέρα μου που είναι η benelli sl80 121 . Την έχει από το 1982 την καθάριζε ελάχιστα μιας και βαριόταν θυμάμαι μπορεί να την είχε και πάνω απο 5 χρόνια ακαθάριστη και παρόλα αυτά ποτέ δεν έκανε εμπλοκές και μέχρι και σήμερα αυτό ειναι το μοναδικό όπλο του πατέρα μου χωρίς να έχει πάει ποτέ σε οπλουργό και δεν έχει αλλάξει ποτέ ούτε ελατήρια. Δεν θυμάμαι άλλο όπλο και ειδικά αερίων από συγγενείς και φίλους να το έχουν τόσα χρόνια με την ίδια χρήση και να μην έχει πάει ποτέ σε οπλουργό. Οπότε με βάση αυτή την εμπειρία που έχω είμαι φαν της αδράνειας. Σίγουρα και τα αερίων έχουν τα θετικά τους ειδικά στην ανάκρουση που είναι σαν αεροβόλα τουλάχιστον όσα έχω ρίξει εγώ και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα ούτε με αυτά ούτε μου έκαναν ποτέ εμπλοκή, αλλά βάση βιωμάτων και της μεγαλύτερης συνήπαρξης μου με την sl80 δεν μπορώ να μην είμαι φαν της αδράνειας.
 
Το έχουμε συνεχίσει άλλο thread για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος.
Αλλά ναι ένα από τα μεγάλα πλεονεκτήματα του είναι η αίσθηση της ανάκρουσης που είναι πιο γλυκιά στα αερίων. Επίσης αν το αδρανείας το κρατάς χαλαρά και πυροβολήσεις τότε μπορεί να σου κάνει και εμπλοκή. Δεν μου έχει συμβεί ποτέ στο κυνήγι γιατί πάντα όταν βαράω το κρατάω γερά στο ώμο αλλά σε πείραμα που το έχω κάνει να ρίξω στο αέρα με χαλαρά τα χέρια μου χωρίς να το έχω στον ώμο το δευτερο φυσίγγι δεν το παίρνει πάντα πάνω. Ειδικά αν ειναι και λίγο ελαφρύ το φυσίγγι. Μιλάω για Benelli sl80 121 συγκεκριμένα που έχει ο πατέρας μου και εχω κυνηγίσει αρκετά με αυτό. Δεν ξέρω στα πιο καινούρια αν έχουν βελτιώσει κάτι αλλά δεν νομίζω. Στα αερίων δεν θα συμβεί όμως αυτό.
Μόλις πήρα την Μ2 έριξα τα πρώτα 25 φυσίγγια με 24γρ κρατώντας την σφιχτά, χαλαρά, χωρίς να την έχω καν στον ώμο, κρατώντας την χαλαρά με τα χέρια χωρίς να είναι στον ώμο και 2-3 φυσίγγια με το ένα χέρι χωρίς πάλι να είναι στον ώμο μου.
Και όλα αυτά για να δοκιμάσω αν πραγματικά το χαλαρό κράτημα προκαλεί εμπλοκή.
Δεν μου έκανε ποτέ εμπλοκή.
Αντίθετα η αδράνεια κάνει ΠΑΝΤΑ εμπλοκή όταν το σώμα του όπλου δεν μπορεί να κινηθεί προς τα πίσω ... πχ το έχεις πατήσει και πιέσει σε έναν τοίχο.
Επίσης η αδράνεια ΜΠΟΡΕΙ να κάνει εμπλοκή όταν την φορτώσεις με βαριά μπιχλιμπίδια φακούς rails με διάφορα πάνω κτλ

Και νομίζω ότι αυτός είναι και ο κύριος λόγος που στα πολεμικά είναι αερίων.
Τα δυο παραπάνω είναι που δεν επιλέγει κανένας σε όπλο σωμάτων ασφαλείας αδράνεια.
Αν έχεις αξιόπιστη πηγή που να αναφέρει ότι το χαλαρό κράτημα μπορεί να προκαλέσει εμπλοκές σε αδράνεια θα ήθελα να μου το δείξεις, γιατί εγώ δεν μπόρεσα να βρω τεκμηριωμένη πουθενά τέτοια αναφορά.

ps
Προφανώς σε πιστεύω για τις εμπλοκές που σου έτυχαν ... απλά αν η sl80 ήταν καινούργια ή με αλλαγμένα ελατήρια μπορεί να μην σου έκανε.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος (απ' όσο ξέρω) που το χαλαρό κράτημα σε όπλο αδράνειας μπορεί να προκαλέσει εμπλοκή.
 
Last edited:
Αυτό που θεωρείτε πλεονέκτημα της αδράνειας το ότι καθαρίζει εύκολα με ξεπερνάει.
Δηλαδή θα πάρω ένα όπλο επειδή βαριέμαι να το καθαρίζω... .think.
Όχι δεν είναι έτσι που το λες.

Εγώ πάντα καθαρίζω τα όπλα μου όμως είναι το πόσο εύκολα καθαρίζει το ένα απ το άλλο.

Γι αυτό πέρασα από 391 σε μοντεφελτρο και είδα τεράστια διαφορά.

Τέλος το βρισιμο τόσο απλό.

Επίσης τώρα έχω δικανο που πάλι καθαρίζει πανεύκολα.

Είναι εργονομία όλο αυτό.
Ναι μεν κάνεις την ίδια δουλειά...Δηλαδή καθαρίζεις δύο όπλα.
Αλλά στο ένα είναι πολύ πιο εύκολο.

Εγώ το βλέπω έτσι επειδή δε Ρίχνω βαριά φυσίγγια.

Μέχρι τα 36 γραμμάρια που έριχνα η Μοντεφελτρο δεν είχε κανένα θέμα.

Τώρα αν έριχνα μαγκνουμ δεν ξέρω αν θα άλλαζα την 391 για ένα αδράνειας.

Αυτά από μένα.
 
Μόλις πήρα την Μ2 έριξα τα πρώτα 25 φυσίγγια με 24γρ κρατώντας την σφιχτά, χαλαρά, χωρίς να την έχω καν στον ώμο, κρατώντας την χαλαρά με τα χέρια χωρίς να είναι στον ώμο και 2-3 φυσίγγια με το ένα χέρι χωρίς πάλι να είναι στον ώμο μου.
Και όλα αυτά για να δοκιμάσω αν πραγματικά το χαλαρό κράτημα προκαλεί εμπλοκή.
Δεν μου έκανε ποτέ εμπλοκή.
Αντίθετα η αδράνεια κάνει ΠΑΝΤΑ εμπλοκή όταν το σώμα του όπλου δεν μπορεί να κινηθεί προς τα πίσω ... πχ το έχεις πατήσει και πιέσει σε έναν τοίχο.
Επίσης η αδράνεια ΜΠΟΡΕΙ να κάνει εμπλοκή όταν την φορτώσεις με βαριά μπιχλιμπίδια φακούς rails με διάφορα πάνω κτλ


Τα δυο παραπάνω είναι που δεν επιλέγει κανένας σε όπλο σωμάτων ασφαλείας αδράνεια.
Αν έχεις αξιόπιστη πηγή που να αναφέρει ότι το χαλαρό κράτημα μπορεί να προκαλέσει εμπλοκές σε αδράνεια θα ήθελα να μου το δείξεις, γιατί εγώ δεν μπόρεσα να βρω τεκμηριωμένη πουθενά τέτοια αναφορά.

ps
Προφανώς σε πιστεύω για τις εμπλοκές που σου έτυχαν ... απλά αν η sl80 ήταν καινούργια ή με αλλαγμένα ελατήρια μπορεί να μην σου έκανε.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος (απ' όσο ξέρω) που το χαλαρό κράτημα σε όπλο αδράνειας μπορεί να προκαλέσει εμπλοκή.
Ναι σωστά τα λες. Έτσι δουλεύει. Ούτε εγώ έχω καταφέρει να βρω κάποια σχετική αναφορά και ούτε έχω καταφέρει να το εξηγήσω. Παρόλα αυτά όμως πριν πολλά χρόνια το είχα κάνει πείραμα και όντως μου έκανε εμπλοκές αν το κρατούσα στα χέρια και όχι στον ώμο.

Με έχει παιδέψει πολλές φορές να το εξηγήσω γιατί το έκανε αυτό αλλά ο μόνος τρόπος που ίσως να μπορούσα να το εξηγήσω-δικαιολογίσω είναι ενεργειακά.

Δηλαδή κρατώντας το στα χέρια το όπλο και με τον κύνδινο να μην σου φύγει από την ανάκρουση το κρατάς ασυναίσθητα πιο δυνατά και ασκείς μεγαλύτερη κόντρα από ότι αν το κρατούσες σε οριζόντια θέση στον ώμο με αποτέλεσμα τα χέρια να αποσβένουν πιο γρήγορα και πιο άμεσα μεγαλύτερο μέρος της κινητικής και δυναμικής ενέργειας της τουφεκιάς σε σχέση αν το κρατούσες στον ώμο. Έτσι η εναπομείναντα ενέργεια δεν επαρκεί να συμπιέσει το ελατήριο ώστε να έχει αρκετή ενέργεια για να κινήσει όσο χρειάζεται το κλειστρο προς τα πίσω υπερνικώντας και την αντίθετη δύναμη του ελατηρίου επανάταξης.

Δεν ξέρω αν όντως ισχύει το παραπάνω αλλά είναι η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω ώστε να δικαιολογήσω τις εμπλοκές που μου έκανε στο πείραμα αυτό.

Αυτό όμως στα αερίων δεν συμβαίνει γιατί όπως και να το κρατάς το όπλο το κλειστρο θα μετακινηθεί από την ενέργεια των αερίων που φεύγουν από την κάνη. Οπότε δεν έχεις τέτοια θέματα. Βέβαια χάνεις ένα μέρος της ενέργειας της τουφεκιάς από τα αέρια που από ότι λένε όλοι ειναι αμελητέα. Εγώ έχω αντίθετη γνώμη διότι για να έχουν τα αέρια αυτά αρκετή δύναμη ώστε να μετακινήσουν το κλειστρο προς τα πίσω πάει να πει ότι έχουν κάποια ενέργεια έστω και μικρή που θα μπορούσε να συμβάλει στην προώθηση της γόμωσης ενώ τώρα συμβάλει για την λειτουργία του όπλου. Προφανώς όμως ειναι αμελητέα και δεν φαίνεται διαφορά στις ταχύτητες της γόμωσης.
 
Last edited:
Εγώ πάντως ειχα benelli με χαλαρή επώμιση δεν είχε κάνει ποτε εμπλοκή. Βασικά δεν ειχε κάνει ποτε εμπλοκή. Προκειται για κυνηγετικό όπλο ή σκοπευτηρίου που προορισμός του είναι να ειναι επωμισμένο. Τώρα αν το ένα ρίχνει κρατώντας το απλά στα χέρια και το άλλο όχι στο κυνήγι είναι αδιάφορο. Πολλές φορές ακούω απο συναδέρφους για όπλα που κι εγώ κατέχω/κατείχα οτι τους εκαναν εμπλοκές. Εμένα πάντως και οι 2 μηχανισμοί μου δουλεψαν άψογα. Γι αυτό και πλέον τα όπλα τα ψάχνω περα απο το κομματι της αξιοπιστίας γιατί δεν είμαι καμμένος απο το ένα σύστημα ή το άλλο. Όπως όμως είπα και πιο πάνω, ειμαι επιμελής με τα όπλα σε βαθμό να νομίζει ο οπλουργός που πήγα το 690 οτι το αγόρασα την περασμένη εβδομάδα και ειναι στην εγγυηση ενω είναι ηδη 6 ετίας...
 
Εγώ πάντως ειχα benelli με χαλαρή επώμιση δεν είχε κάνει ποτε εμπλοκή. Βασικά δεν ειχε κάνει ποτε εμπλοκή. Προκειται για κυνηγετικό όπλο ή σκοπευτηρίου που προορισμός του είναι να ειναι επωμισμένο. Τώρα αν το ένα ρίχνει κρατώντας το απλά στα χέρια και το άλλο όχι στο κυνήγι είναι αδιάφορο. Πολλές φορές ακούω απο συναδέρφους για όπλα που κι εγώ κατέχω/κατείχα οτι τους εκαναν εμπλοκές. Εμένα πάντως και οι 2 μηχανισμοί μου δουλεψαν άψογα. Γι αυτό και πλέον τα όπλα τα ψάχνω περα απο το κομματι της αξιοπιστίας γιατί δεν είμαι καμμένος απο το ένα σύστημα ή το άλλο. Όπως όμως είπα και πιο πάνω, ειμαι επιμελής με τα όπλα σε βαθμό να νομίζει ο οπλουργός που πήγα το 690 οτι το αγόρασα την περασμένη εβδομάδα και ειναι στην εγγυηση ενω είναι ηδη 6 ετίας...
.shake hands.;)
 
...
Αντίθετα η αδράνεια κάνει ΠΑΝΤΑ εμπλοκή όταν το σώμα του όπλου δεν μπορεί να κινηθεί προς τα πίσω ... πχ το έχεις πατήσει και πιέσει σε έναν τοίχο.
Επίσης η αδράνεια ΜΠΟΡΕΙ να κάνει εμπλοκή όταν την φορτώσεις με βαριά μπιχλιμπίδια φακούς rails με διάφορα πάνω κτλ
...
Βασίλη, δυστυχώς δεν ξέρω πως λειτουργεί ακριβώς ο μηχανισμός αδρανείας στα όπλα, αλλά από άποψη φυσικής νομίζω ότι κάνεις λάθος. Η γνώμη μου είναι, πως ασχέτως αν το σώμα του όπλου είναι σταθερό, ή όχι, το κινητό έμβολο θα πέρνει πάντα την ίδια ενέργεια - με την προϋπόθεση των ίδιων πάντα αρχικών συνθηκών, δηλ. περιβάλλον και φυσίγγι. Η κατανομή της θερμοδυναμικής ενεργειας της πυρίτιδας θα κατανεμηθεί στα σκάγια, στο σώμα του όπλου και στα κινητά μέρη του, πάντα στις ίδιες αναλογίες. Αυτό που αλλάζει είναι η ποσοστοποιήση των μορφών ενέργειας, κινητικής, δυναμικής, θερμικής κλπ. που κατανέμεται στα μέρη του όπλου: σώμα, εμβολο, σκάγια. Αν το όπλο π.χ. ειναι στερεωμένο στον τοίχο, η ενέργεια που θα λάβει το σώμα (μπασκουλα, κοντάκι, κάννη κλπ) θα είναι μεν η ίδια με αυτήν που θα λάβει όταν το σώμα αιωρείται στο κενό, με την διαφορά ότι στην πρώτη περίπτωση θα έχουμε αμελητέα κινητική ενέργεια στο σώμα, στην δεύτερη όμως θα εκτοξευθεί σαν βολίδα προς τα πίσω.
Λαμβάνοντας το σώμα του όπλου ως σύστημα αναφοράς για το έμβολο, δεν αλλάζει στην θεωρία τίποτα, ούτε στην πράξη. Το έμβολο θα λάβει πάντα την ίδια ενέργεια. Το ζητούμενο ειναι, αν το σύστημα αναφοράς για το έμβολο - δηλ. το σώμα του όπλου - είναι επιταγχυνόμενο ή όχι σε σχέση με ένα εξωτερικό σύστημα συντεταγμένων (inertial frame of reference). Έτσι αυτο που μετρά είναι η σχετική κίνηση του εμβόλου σε σχέση με το σώμα του όπλου, και ιδιαιτέρως στην περίπτωση που και τα δύο, σώμα και έμβολο, επιταγχύνουν προς την ίδια κατεύθυνση!

Οπως είπα αρχικά, δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το σύστημα αδρανείας των λειόκαννων όπλων, απλά κάνω παραλληλισμούς με την φυσική που ισχύει σε άλλα οπλικά συστήματα;)

ΥΓ: όσο για τους λόγους εμπλοκής, δηλώνω επίσης "άγνοια":) , ίσως να μην παίζει καθόλου ρόλο η φυσική για αυτούς!
 
Όχι δεν είναι έτσι που το λες.

Εγώ πάντα καθαρίζω τα όπλα μου όμως είναι το πόσο εύκολα καθαρίζει το ένα απ το άλλο.

Γι αυτό πέρασα από 391 σε μοντεφελτρο και είδα τεράστια διαφορά.

Τέλος το βρισιμο τόσο απλό.

Επίσης τώρα έχω δικανο που πάλι καθαρίζει πανεύκολα.

Είναι εργονομία όλο αυτό.
Ναι μεν κάνεις την ίδια δουλειά...Δηλαδή καθαρίζεις δύο όπλα.
Αλλά στο ένα είναι πολύ πιο εύκολο.

Εγώ το βλέπω έτσι επειδή δε Ρίχνω βαριά φυσίγγια.

Μέχρι τα 36 γραμμάρια που έριχνα η Μοντεφελτρο δεν είχε κανένα θέμα.

Τώρα αν έριχνα μαγκνουμ δεν ξέρω αν θα άλλαζα την 391 για ένα αδράνειας.

Αυτά από μένα.
Στέλιο εγώ από αδρανείας δεν έχω ιδέα. Σε σύγκριση όμως δίκαννο και καραμπίνα αερίων όσο τρελό και αν σου φανεί η καραμπίνα είναι πιο καθαρή έχοντας ρίξει ίδια ή και παραπάνω φυσίγγια. Στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον με την Outlander, η κάννη μετά από πολλά φυσίγγια είναι πολύ πιο καθαρή από το δίκαννο. Το πιστόνι επίσης δεν κρατάει πολύ κάπνα. Προσωπικά καθαρίζω γρηγορότερα την καραμπίνα παρά το δίκαννο.
 
Βασίλη, δυστυχώς δεν ξέρω πως λειτουργεί ακριβώς ο μηχανισμός αδρανείας στα όπλα, αλλά από άποψη φυσικής νομίζω ότι κάνεις λάθος. Η γνώμη μου είναι, πως ασχέτως αν το σώμα του όπλου είναι σταθερό, ή όχι, το κινητό έμβολο θα πέρνει πάντα την ίδια ενέργεια - με την προϋπόθεση των ίδιων πάντα αρχικών συνθηκών, δηλ. περιβάλλον και φυσίγγι. Η κατανομή της θερμοδυναμικής ενεργειας της πυρίτιδας θα κατανεμηθεί στα σκάγια, στο σώμα του όπλου και στα κινητά μέρη του, πάντα στις ίδιες αναλογίες. Αυτό που αλλάζει είναι η ποσοστοποιήση των μορφών ενέργειας, κινητικής, δυναμικής, θερμικής κλπ. που κατανέμεται στα μέρη του όπλου: σώμα, εμβολο, σκάγια. Αν το όπλο π.χ. ειναι στερεωμένο στον τοίχο, η ενέργεια που θα λάβει το σώμα (μπασκουλα, κοντάκι, κάννη κλπ) θα είναι μεν η ίδια με αυτήν που θα λάβει όταν το σώμα αιωρείται στο κενό, με την διαφορά ότι στην πρώτη περίπτωση θα έχουμε αμελητέα κινητική ενέργεια στο σώμα, στην δεύτερη όμως θα εκτοξευθεί σαν βολίδα προς τα πίσω.
Λαμβάνοντας το σώμα του όπλου ως σύστημα αναφοράς για το έμβολο, δεν αλλάζει στην θεωρία τίποτα, ούτε στην πράξη. Το έμβολο θα λάβει πάντα την ίδια ενέργεια. Το ζητούμενο ειναι, αν το σύστημα αναφοράς για το έμβολο - δηλ. το σώμα του όπλου - είναι επιταγχυνόμενο ή όχι σε σχέση με ένα εξωτερικό σύστημα συντεταγμένων (inertial frame of reference). Έτσι αυτο που μετρά είναι η σχετική κίνηση του εμβόλου σε σχέση με το σώμα του όπλου, και ιδιαιτέρως στην περίπτωση που και τα δύο, σώμα και έμβολο, επιταγχύνουν προς την ίδια κατεύθυνση!

Οπως είπα αρχικά, δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το σύστημα αδρανείας των λειόκαννων όπλων, απλά κάνω παραλληλισμούς με την φυσική που ισχύει σε άλλα οπλικά συστήματα;)

ΥΓ: όσο για τους λόγους εμπλοκής, δηλώνω επίσης "άγνοια":) , ίσως να μην παίζει καθόλου ρόλο η φυσική για αυτούς!
Καλημέρα Θοδωρή



 
Για πρώτη φορά θα πω στον Θοδωρή πως κάνει λάθος ( βέβαια ο ίδιος αναφέρει πως δεν γνωρίζει πως λειτουργεί ο μηχανισμός αδράνειας), αυτό που λέει ο Βασίλης είναι σωστό και αναμενόμενο. Για να λειτουργήσει ο μηχανισμός αδράνειας, βασική προϋπόθεση είναι το φυσίγγι να έχει αρκετή ενέργεια ώστε το κλωτσημα να κάνει το όπλο να τιναχτει στιγμιαία προς τα πίσω, έτσι το κέλυφος του κλείστρου που δεν είναι δεμένο πάνω στο όπλο, αντιστέκεται στο κτύπημα που δέχεται απο το ελατηριο που στέκεται ανάμεσα στο κλείστρο και το υπόλοιπο όπλο ,με αποτέλεσμα να συμπιεστει το ελατηριο . Αν το όπλο δεν μπορεί να κινηθεί προς τα πίσω όλα τα μέρη του μηχανισμού θα παραμείνουν ακίνητα και δεν θα λειτουργήσει κανένας αυτοματισμός, αντίθετα αν το όπλο κρατηθεί χαλαρά, ειδικά με την κάννη προς τον ουρανό, θα λειτουργήσει ακόμη και με φυσίγγι 20 γραμμαρίων.
 
Back
Top