Μηχανισμοί λειόκαννων

Τη χαμηλότερη ανακρουση την είχε και την έχε η μπραουνινγκ ξεκινώντας από το 1973 νομίζω με τη 2000 που γεμίζει από τα πλάγια ίσως η συγκεκριμένη έχει την πιο χαμηλή από όλες όπως και το ταχύτερο γέμισμα άποψη μου
Η Sx3 σε καραμπίνες ρίχνει σαν αεροβόλο, κ τα Κrieghoff στα δικαννα , αναρωτιέσαι αν έριξε
 
Eγω δεν αντιλέγω ότι είναι υποκειμενικές. Πες όμως ότι σήμερα ήθελες να αγοράσεις ένα όπλο και σε ενδιέφερε να έχει χαμηλή ανακρουση. Που θα βασιζοσουν για να προχωρήσεις σε αγορά, στα διαγράμματα που η καθε εταιρεία διαφημίζει το προϊόν της ή σε 2 φίλους σου που έχουν το όπλο και μπορείς να το δοκιμάσεις και μόνος σου να κρίνεις; Αυτή είναι η διαφορά της θεωρίας με την πράξη.
Αυτό είναι το καλύτερο.
 
Eγω δεν αντιλέγω ότι είναι υποκειμενικές. Πες όμως ότι σήμερα ήθελες να αγοράσεις ένα όπλο και σε ενδιέφερε να έχει χαμηλή ανακρουση. Που θα βασιζοσουν για να προχωρήσεις σε αγορά, στα διαγράμματα που η καθε εταιρεία διαφημίζει το προϊόν της ή σε 2 φίλους σου που έχουν το όπλο και μπορείς να το δοκιμάσεις και μόνος σου να κρίνεις; Αυτή είναι η διαφορά της θεωρίας με την πράξη.
Η θεωρία λέει ότι αν θες χαμηλή ανάκρουση διάλεξε βαρύ όπλο ή ρίξε χαμηλές σε γραμ σκαγιών γομώσεις ή ταχύτητες.
Στην θετική πλευρά αν το όπλο έχει κάποιο σύστημα απόσβεσης ή απορρόφησης της ανάκρουσης.
Αν είχες το πιο αξιόπιστο μηχάνημα καταγραφής ανάκρουσης του κόσμου τα παραπάνω θα έβλεπες.
Ο τρίτος νόμος του Νεύτωνα δεν καταρίφθηκε από καμιά οπλοβιομηχανία ακόμα. !!!!!

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές skeet γιατί έχουν όπλα 4,5 κιλών ;

Αν έχεις καταλήξει σε 2 όπλα παρόμοιου βάρους κάνε δοκιμές.
Εκεί παίζει ρόλο το σύστημα απόσβεσης.

Οι δοκιμές πάντα με 1 μέτριο και 1 πολύ δυνατό φυσίγγι εναλλάξ.
 
Last edited:
Η θεωρία λέει ότι αν θες χαμηλή ανάκρουση διάλεξε βαρύ όπλο ή ρίξε χαμηλές σε γραμ σκαγιών γομώσεις ή ταχύτητες.
Στην θετική πλευρά αν το όπλο έχει κάποιο σύστημα απόσβεσης ή απορρόφησης της ανάκρουσης.
Αν είχες το πιο αξιόπιστο μηχάνημα καταγραφής ανάκρουσης του κόσμου τα παραπάνω θα έβλεπες.
Ο τρίτος νόμος του Νεύτωνα δεν καταρίφθηκε από καμιά οπλοβιομηχανία ακόμα. !!!!!

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές skeet γιατί έχουν όπλα 4,5 κιλών ;

Αν έχεις καταλήξει σε 2 όπλα παρόμοιου βάρους κάνε δοκιμές.
Εκεί παίζει ρόλο το σύστημα απόσβεσης.

Οι δοκιμές πάντα με 1 μέτριο και 1 πολύ δυνατό φυσίγγι εναλλάξ.
Ένα όπλο αυτογεμες 3,5 κιλά με ξύλινο πελμα ανακρουσης και άυλο 18,3 δηλαδή χωρίς κάποιο πελμα η σύστημα απόσβεσης, έχει ίδια ανακρουση η τέλος πάντων αίσθηση ανακρουσης με ένα δικαννο με ίδια χαρακτηριστικά; Εγώ θα πω κατηγορηματικά όχι. Αλλά είναι η άποψη μου.
 
Ένα όπλο αυτογεμες 3,5 κιλά με ξύλινο πελμα ανακρουσης και άυλο 18,3 δηλαδή χωρίς κάποιο πελμα η σύστημα απόσβεσης, έχει ίδια ανακρουση η τέλος πάντων αίσθηση ανακρουσης με ένα δικαννο με ίδια χαρακτηριστικά; Εγώ θα πω κατηγορηματικά όχι. Αλλά είναι η άποψη μου.
Γιατί θα έχει διαφορετική ρίχνοντας το ίδιο φυσίγγι ; Τι αλλάζει ;
Αν δεν παλινδρομήσει το κλείστρο τουλάχιστον συμφωνούμε ότι θα έχουν την ίδια ;
Θα το πάμε βήμα βήμα ...
 
Θες να το κατεβάσω και να στο στείλω με άλλο τρόπο ;
Ευχαριστώ πολύ Βασίλη , το χω σε dvd παλιότερα η benelli USA έβγαζε κάθε χρόνο ένα σαν κατάλογο για τα όπλα τους έκανες reguest με μέιλ και στο έστελναν δωρεάν .
 
Γιατί θα έχει διαφορετική ρίχνοντας το ίδιο φυσίγγι ; Τι αλλάζει ;
Αν δεν παλινδρομήσει το κλείστρο τουλάχιστον συμφωνούμε ότι θα έχουν την ίδια ;
Θα το πάμε βήμα βήμα ...
Αν δεν παλιδρομησει θα έχουν την ίδια. Αλλά επειδή έχω ήδη κουραστεί σκεπτόμενος ότι θα το πάμε βήμα βήμα κρατάω την άποψη μου και συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.
 
Αν δεν παλιδρομησει θα έχουν την ίδια. Αλλά επειδή έχω ήδη κουραστεί σκεπτόμενος ότι θα το πάμε βήμα βήμα κρατάω την άποψη μου και συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.
Δεν θα σε κουράσω.
Το μόνο τμήμα δηλαδή που κινείται είναι το κλείστρο.
Άρα
1. Ή το βάρος του κλείστρου το λαμβάνεις υπόψη στο βάρος του αυτογεμούς μιας και αρχίζει να κινείται όταν τα σκάγια βγούν από την κάνη οπότε σύμφωνα με εσένα θα έχουν το ίδιο λάκτισμα
ή
2. Το αφαιρείς (γιατί κινείται) και τότε το αυτογεμές έχει λίγο μικρότερο βάρος άρα μεγαλύτερη ανάκρουση από το δίκανο.

Προσωπικά διαλέγω το πρώτο.
 
Δεν θα σε κουράσω.
Το μόνο τμήμα δηλαδή που κινείται είναι το κλείστρο.
Άρα
1. Ή το βάρος του κλείστρου το λαμβάνεις υπόψη στο βάρος του αυτογεμούς μιας και αρχίζει να κινείται όταν τα σκάγια βγούν από την κάνη οπότε σύμφωνα με εσένα θα έχουν το ίδιο λάκτισμα
ή
2. Το αφαιρείς (γιατί κινείται) και τότε το αυτογεμές έχει λίγο μικρότερο βάρος άρα μεγαλύτερη ανάκρουση από το δίκανο.

Προσωπικά διαλέγω το πρώτο.
Ή αίσθηση της ανακρουσης σε ένα όπλο που θα κάνει κύκλο λειτουργίας είναι ίδια με ένα όπλο σταθερού καθρεπτη; Μπορεί σε απόλυτο νούμερο να είναι, αλλά είναι πολύ πιο προοδευτικό το λάκτισμα στα αυτογεμή, από το ξερό κοφτό λάκτισμα των δικάννων και τελικά αυτό είναι που αντιλαμβάνεται ο χρήστης και αυτό είναι που τελικά έχει αξία σε κάποιον που έχει ευαισθητο ώμο. Νομίζω ότι η πλειοψηφία ανθρώπων που έχει χειριστεί τα 3 διαφορετικά συστήματα μπορεί να μας το καταθέσει εδώ.
 
Ή αίσθηση της ανακρουσης σε ένα όπλο που θα κάνει κύκλο λειτουργίας είναι ίδια με ένα όπλο σταθερού καθρεπτη; Μπορεί σε απόλυτο νούμερο να είναι, αλλά είναι πολύ πιο προοδευτικό το λάκτισμα στα αυτογεμή, από το ξερό κοφτό λάκτισμα των δικάννων και τελικά αυτό είναι που αντιλαμβάνεται ο χρήστης και αυτό είναι που τελικά έχει αξία σε κάποιον που έχει ευαισθητο ώμο. Νομίζω ότι η πλειοψηφία ανθρώπων που έχει χειριστεί τα 3 διαφορετικά συστήματα μπορεί να μας το καταθέσει εδώ.
2 όπλα με το ίδιο ακριβώς βάρος χωρίς κανένα σύστημα απόσβεσης ρίχνοντας το ίδιο φυσίγγι με τα ίδια γραμμάρια και ταχύτητα σκαγιών θα έχει ακριβώς την ίδια ανάκρουση και μάλιστα το ίδιο peek ανάκρουσης !!!
Ανεξαρτήτως μηχανισμού.!!!!
 
καθε τουφεκια προκαλει μια ανεπαισθητη αλλα μετρησημη διασειση εγκεφαλου. Ειχα δει καποτε διαγραμματα με τους χρονους αυτοθεραπειας της διασεισης απο το ιδιο το σωμα, περιπου με 1-2 τουφ θελει μιση ωρα κλπ δεν θυμαμαι. Η διασειση προερχεται απο την εκρηξη 10 εκ απο τον εγκεφαλο και οχι απο τον ηχο στα αυτια ή το χτυπημα στον ωμο. Δεν αποφευγεται με ωτοασπιδες.
και κατι υποκειμενικο: Εβαλα pachmayer ακribo sto μονοκανο και το κλωτσημα δεν αλλαξε καθολου, αλλα δεν μαυριζει ο ωμος μου με ενα κουτι 32γρ., με 30 δεν μαυριζε ετσι κι αλλιως
 
2 όπλα με το ίδιο ακριβώς βάρος χωρίς κανένα σύστημα απόσβεσης ρίχνοντας το ίδιο φυσίγγι με τα ίδια γραμμάρια και ταχύτητα σκαγιών θα έχει ακριβώς την ίδια ανάκρουση και μάλιστα το ίδιο peek ανάκρουσης !!!
Ανεξαρτήτως μηχανισμού.!!!!
Ο φίλος BIRDY το έθεσε σωστά παραπάνω. Η αίσθηση της ανάκρουσης είναι πολύ διαφορετική στο αυτογεμές απ΄ ότι στο δίκανο. Το αυτογεμές έχει ελατήρια που λειτουργούν σαν αποσβεστήρες, επίσης οι τριβές μεταξύ των κινητών μερών του όπλου απορροφούν έστω ένα μικρό μέρος της ενέργειας. Επίσης ένα μέρος της ενέργειας εκτονώνεται κατά το άνοιγμα της οπής του κλείστρου. Όλα συντελούν.
 
Ο φίλος BIRDY το έθεσε σωστά παραπάνω. Η αίσθηση της ανάκρουσης είναι πολύ διαφορετική στο αυτογεμές απ΄ ότι στο δίκανο. Το αυτογεμές έχει ελατήρια που λειτουργούν σαν αποσβεστήρες, επίσης οι τριβές μεταξύ των κινητών μερών του όπλου απορροφούν έστω ένα μικρό μέρος της ενέργειας. Επίσης ένα μέρος της ενέργειας εκτονώνεται κατά το άνοιγμα της οπής του κλείστρου. Όλα συντελούν.
Προς όλους

Όταν τα σκάγια βγαίνουν από την κάνη το κλείστρο στα αυτογεμή είναι στην θέση του ή έχει κινηθεί προς τα πίσω και πόσο ;
Έχει φτάσει στο τέλος της διαδρομης του ;
Γιατί αν είναι στην θέση του και απλά έχει ξεκλειδώσει την ξέρουμε την απάντηση.

Ή αν θέλετε διαφορετικά.
Όταν η πίεση μέσα στην κάνη γίνεται μέγιστη και τα αέρια ασκούν την μέγιστη δύναμη στην γόμωση τότε αυτή ασκεί ίση και αντίθετη δύναμη στο όπλο.
Το κλείστρο δεν έχει ανοίξει.
Ίσως να μην έχει ξεκλειδώσει ακόμα στα αερίων.
Γιατί να αισθανθείς λοιπόν λιγότερη ανάκρουση ;;;;

Συζήτηση κάνουμε ...
 
Στα αυτογεμή αερίων παντως υπάρχουν εσωτερικά της καννης οπές που διαφεύγουν αέρια για να κάνει κύκλο καθώς και οπές απαγωγής αερίων από το πιστονι είτε σε μορφή σχάρας βλ beretta είτε από το πάνω μέρος της πάπιας βλ browning fabarm κλπ. Τεσπα εγώ καταθέτω πρακτικά τι εισέπραξα καθώς είχα για πολλά χρόνια όπλα και με τους 3 μηχανισμούς. Αυτά.
 
Προς όλους

Όταν τα σκάγια βγαίνουν από την κάνη το κλείστρο στα αυτογεμή είναι στην θέση του ή έχει κινηθεί προς τα πίσω και πόσο ;
Έχει φτάσει στο τέλος της διαδρομης του ;
Γιατί αν είναι στην θέση του και απλά έχει ξεκλειδώσει την ξέρουμε την απάντηση.

Ή αν θέλετε διαφορετικά.
Όταν η πίεση μέσα στην κάνη γίνεται μέγιστη και τα αέρια ασκούν την μέγιστη δύναμη στην γόμωση τότε αυτή ασκεί ίση και αντίθετη δύναμη στο όπλο.
Το κλείστρο δεν έχει ανοίξει.
Ίσως να μην έχει ξεκλειδώσει ακόμα στα αερίων.
Γιατί να αισθανθείς λοιπόν λιγότερη ανάκρουση ;;;;

Συζήτηση κάνουμε ...
Ένα μέρος της δύναμης που παράγεται δαπανάται στο να κινηθούν τα κινητά μέρη του όπλου και ένα μέρος το νοιώθουμε σαν ανάκρουση. Αν νοιώθαμε όλη την δύναμη της δράσης σαν ανάκρουση, τότε ποια ποσότητα δύναμης κινεί τα κινητά μέρη του όπλου?
 
Ένα μέρος της δύναμης που παράγεται δαπανάται στο να κινηθούν τα κινητά μέρη του όπλου και ένα μέρος το νοιώθουμε σαν ανάκρουση. Αν νοιώθαμε όλη την δύναμη της δράσης σαν ανάκρουση, τότε ποια ποσότητα δύναμης κινεί τα κινητά μέρη του όπλου?
Έχεις προχωρήσει πολύ στον χρόνο.

Στην θέση μέγιστης πίεσης (μέγιστης δύναμης ... της κορυφής δηλαδή στα διαγράματα) έχει κινηθεί το κλείστρο ;
Αν δεν έχει κινηθεί ποιά η διαφορά με ένα δίκανο ;

Η ίδια ερώτηση για την χρονική στιγμή εξόδου των σκαγιών από την κάνη.
Έχει κινηθεί το κλείστρο ;

Τα παραπάνω προφανώς δεν ισχύουν στις ελατηρίου.
 
Έχεις προχωρήσει πολύ στον χρόνο.

Στην θέση μέγιστης πίεσης (μέγιστης δύναμης ... της κορυφής δηλαδή στα διαγράματα) έχει κινηθεί το κλείστρο ;
Αν δεν έχει κινηθεί ποιά η διαφορά με ένα δίκανο ;

Η ίδια ερώτηση για την χρονική στιγμή εξόδου των σκαγιών από την κάνη.
Έχει κινηθεί το κλείστρο ;

Τα παραπάνω προφανώς δεν ισχύουν στις ελατηρίου.
Αλλιώς δεν ισχύει η αρχή διατήρησης της ορμής.
 
Back
Top