Μηχανισμοί λειόκαννων

Βασίλη για φυσικομαθηματικό σε κόβω, εγώ από πολυτεχνείο είμαι, λίγο φυσική και λίγα μαθηματικά θυμάμαι ακόμα... :)

Γι αυτό, επειδή κατάλαβα ότι καταλαβαίνεις, ήμουν προσεκτικός και έγραψα 'ανάλογη' και όχι ίση :cool:

Όσο για τη διαφορά στους χρόνους, φαίνεται στο πολύ ενδιαφέρον διάγραμμα που ανέβασες και στις καμπύλες πχ στη Beretta Xtrema χρειάζονται μόλις περίπου 70-80ms για να ολοκληρωθεί η κύρια φάση ενώ στην Versa απαιτείται σχεδόν διπλάσιος χρόνος.
Βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι περίμενα διαφορετική κατανομή, δηλαδή μικρότερους χρόνους στην αδράνεια και μεγαλύτερους στα αέρια.


Συμφωνώ σε όλα!
Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι σε γενικές γραμμές διαφωνούμε στο ότι συμφωνούμε...:p
Φυσικός είμαι.
Και εγώ περίμενα να δω διαφορετικά πράγματα στο διάγραμμα ... Όχι όμως στους χρόνους τόσο πολύ.
Άβυσος το πείραμα ...
Υπάρχουν τουλάχιστον 4-5 βίντεο με μετρήσεις ανάκρουσης στο youtube αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο τώρα.
Έχω την εντύπωση πως έτσι όπως τα διενεργούν μπορουν να "κλέψουν" στις μετρήσεις. Δεν είμαι σίγουρος όμως.
Γι'αυτό και όταν βλέπω τέτοιες μετρήσεις που δημοσιεύει πχ η remington κοιτάζω περισσότερο τα υπόλοιπα όπλα και όχι της εταιρίας που διαφημίζει την χαμηλή ανάκρουση των όπλων της.

Τέλος πάντων ...
Ας έχει παπί και ρίχνω με την Μ2 όλη την ημέρα nitro magnum χωρίς σταματημό και χωρίς καμία διαμαρτυρία. ;)
 
Σε κυνήγια με ένταση δεν θα ενοχλήσει κανενα όπλο αυτό είναι σίγουρο.

αλλά σε τσίχλα περπατητο που ρίχνεις ξαφνικά σε διαφορες κατευθύνσεις όχι πάντα με τέλεια επωμιση ίσως και χαλαρά μερικές φορές εμένα τουλάχιστον με ενοχλεί η αδράνεια με ζωηρά φυσίγγια . Η σε ζεστές μέρες πάλι το ίδιο προτιμώ αερίων αν έχει πολεμο

και δεν είναι θέμα κοντακίων γιατί όλα τα έχω φέρει πάνω μου
δεν έχω ρίξει με τα νέα κομφορτ που προφανώς θα βοηθανε

Τώρα θέλετε να το λέμε ανάκρουση η αίσθηση ανάκρουσης η δεν ξέρω και εγώ πως η διαφορά είναι εκεί και εύκολα αντιληπτή
 
Σε κυνήγια με ένταση δεν θα ενοχλήσει κανενα όπλο αυτό είναι σίγουρο.

αλλά σε τσίχλα περπατητο που ρίχνεις ξαφνικά σε διαφορες κατευθύνσεις όχι πάντα με τέλεια επωμιση ίσως και χαλαρά μερικές φορές εμένα τουλάχιστον με ενοχλεί η αδράνεια με ζωηρά φυσίγγια . Η σε ζεστές μέρες πάλι το ίδιο προτιμώ αερίων αν έχει πολεμο

και δεν είναι θέμα κοντακίων γιατί όλα τα έχω φέρει πάνω μου
δεν έχω ρίξει με τα νέα κομφορτ που προφανώς θα βοηθανε

Τώρα θέλετε να το λέμε ανάκρουση η αίσθηση ανάκρουσης η δεν ξέρω και εγώ πως η διαφορά είναι εκεί και εύκολα αντιληπτή
Έτσι ακριβώς! Όταν ρίχνεις πολλές τουφεκιές φαίνεται και πόσο σε κουράζει. Π.χ τις περισσότερες φορές που εχω ανέβει Πελασγια προτιμώ την xlr5 από το δικαννακι. Αν και δυστυχώς τα τελευταία χρόνια δεν έχει γίνει και...πόλεμος.
 
Ανακρούσεις
Διαλέξτε και πάρτε
Σύμφωνα με την Remington λοιπόν, τα όπλα της έχουν (φυσικά!) την μικρότερη ανάκρουση, ακολουθούμενη από τις συμπατριώτισσές της Winchester και Browning.
Αυτό όμως που με παραξενεύει είναι ότι βγάζει τη Beretta πάντα χειρότερη από τη Benelli στον τομέα αυτό, κάτι που δεν συμφωνεί με τις απόψεις σχεδόν όλων που έχουν διατυπωθεί εδώ...(μήπως γιατί τη θεωρεί πιό άμεσα ανταγωνιστική;)
Αξιοσημείωτο επίσης είναι στο δεύτερο διάγραμμα, ότι λέει για την 870: "54% less recoil than the autoloaders" ενώ έχει την SBE II με σχεδόν ίδια συμπεριφορά με μόνο μία μικρή χρονική μετατόπιση!
Άρα και για μένα, όπως είχες γράψει κάποια στιγμή κι εσύ, είναι αμφισβητήσιμη η αξιοπιστία τους...
 
Από αυτά τα τεστ πιστεύω ότι πιο αξιόπιστος είναι ο ώμος μου πάντως...Ειδικά σε ένα τεστ που βγάζει την a400 extreme 2 με kick off, οτι κλωτσάει πιο πολύ σχεδόν απ όλα, εκεί γελάνε και τα 3 αμορτισέρ που έχει στο κοντακι η beretta....
 
Last edited:
Ταραχτήκατε εεε ;;; :) :) :)
Αν δείτε διαγράμματα της benelli τότε θα διαπιστώσετε ότι αυτή έχει το μικρότερο λάκτισμα ...
Συμπέρασμα ... και ο σκοπός του πόστ ...

1. Μην πιστεύετε πάντα σε αυτά που διαβάζετε
2. Μην πιστεύετε πάντα σε αυτά που σας λένε
3. Όλοι μπορούν να πουν τα μεγαλύτερα ψέματα αν στην μέση εμπλέκεται το χρήμα, πόσο μάλλον ο εγωισμός
4. Φιλτράρετε με τα δικά σας δεδομένα και γνώσεις οποιαδήποτε υπόθεση
5. Τελικός κριτής είναι πάντα ο καθένας από εμάς
6. Δεν υπάρχει τίποτα μαγικό στα λειόκανα, τα πάντα μπορούν να εξηγηθούν και να μετρηθούν με τα κατάλληλα εργαλεία
7. Δοκιμές, δοκιμές, δοκιμές ...
 
Last edited:
Δείτε σε αυτό το παλιό video από το 4:03 πως γίνονται οι μετρήσεις της δύναμης που δέχεται ο ώμος μας.
Κατ' εμένα το τεστ θα μπορούσε να βελτιωθεί μιας και μπορεί κάποιος να το "κλέψει".

Μερες το ψάχνω Βασίλη και υποψιαζόμουνα ότι το κατεβασαν ούτε τώρα μπορώ να το δω στην αμερικη ? Ποιος ξέρει μάλλον επειδή αναφέρονται μάρκες όπλων.
 
Μερες το ψάχνω Βασίλη και υποψιαζόμουνα ότι το κατεβασαν ούτε τώρα μπορώ να το δω στην αμερικη ? Ποιος ξέρει μάλλον επειδή αναφέρονται μάρκες όπλων.
Θες να το κατεβάσω και να στο στείλω με άλλο τρόπο ;
 
Στα τεστ που γίνονται σε εργαστήριο , κ βγαίνουν από τους υπολογιστες τα σχεδιαγράμματα , λείπει ίσως ο βασικότερος συντελεστής, ο άνθρωπος χειριστής να έχει επωμισει το όπλο σωστα στον ώμο του, η αισθανομενη ανάκρουση νομίζω επηρεάζεται σε τεράστιο βαθμό από την ποιοτητα της επωμισης
 
Στα τεστ που γίνονται σε εργαστήριο , κ βγαίνουν από τους υπολογιστες τα σχεδιαγράμματα , λείπει ίσως ο βασικότερος συντελεστής, ο άνθρωπος χειριστής να έχει επωμισει το όπλο σωστα στον ώμο του, η αισθανομενη ανάκρουση νομίζω επηρεάζεται σε τεράστιο βαθμό από την ποιοτητα της επωμισης
Γι'αυτό καί οι απόψεις του καθενός είναι υποκειμενικές.
 
Στα τεστ που γίνονται σε εργαστήριο , κ βγαίνουν από τους υπολογιστες τα σχεδιαγράμματα , λείπει ίσως ο βασικότερος συντελεστής, ο άνθρωπος χειριστής να έχει επωμισει το όπλο σωστα στον ώμο του, η αισθανομενη ανάκρουση νομίζω επηρεάζεται σε τεράστιο βαθμό από την ποιοτητα της επωμισης
Γι'αυτό καί οι απόψεις του καθενός είναι υποκειμενικές.
Έχετε δίκιο και οι δύο.
Για αυτό πόσταρα διαγράμματα και βίντεο με αλληλοσυγκρουόμενα αποτελέσματα.
 
Γι'αυτό καί οι απόψεις του καθενός είναι υποκειμενικές.
Eγω δεν αντιλέγω ότι είναι υποκειμενικές. Πες όμως ότι σήμερα ήθελες να αγοράσεις ένα όπλο και σε ενδιέφερε να έχει χαμηλή ανακρουση. Που θα βασιζοσουν για να προχωρήσεις σε αγορά, στα διαγράμματα που η καθε εταιρεία διαφημίζει το προϊόν της ή σε 2 φίλους σου που έχουν το όπλο και μπορείς να το δοκιμάσεις και μόνος σου να κρίνεις; Αυτή είναι η διαφορά της θεωρίας με την πράξη.
 
Τη χαμηλότερη ανακρουση την είχε και την έχε η μπραουνινγκ ξεκινώντας από το 1973 νομίζω με τη 2000 που γεμίζει από τα πλάγια ίσως η συγκεκριμένη έχει την πιο χαμηλή από όλες όπως και το ταχύτερο γέμισμα άποψη μου
 
Back
Top