Μηχανισμοί λειόκαννων

Με λίγα λόγια για τον χρήστη τελικά τι σημαίνει; Σημαίνει ότι πιο ξεκούραστη αίσθηση έχει ο μηχανισμός αερίων. Αν αναλύουμε με μαθηματικούς τύπους μπορεί διαφορά να μην έχουν , αυτό όμως που εισπράττει ο χρήστης έχει σημασία. Όσοι έχουμε ρίξει με τους δύο μηχανισμούς πολλά χρόνια το έχουμε δει στην πράξη. Η σειρά από την περισσότερη αίσθηση ανακρουσης, αν θέλετε να το πούμε έτσι, είναι : Δικαννο, αδράνεια,αέρια.
 
Μα ακριβώς αυτό λέει, δεν καταλαβαίνω πού διαφωνείς.
Συγκεκριμένα λέει:
"Το σύστημα αερίων δεν έχει μικρότερο συνολικό λάκτισμα αν μετρηθεί σε ειδικό κιλλίβαντα."

κάτι που φυσικά και συμφωνεί με την αρχή διατήρησης της ορμής στην οποία αναφέρεται το κείμενο .
Και συνεχίζει...

"Αυτό που κάνει το σύστημα αερίων είναι να δίνει περισσότερο χρόνο (μιλάμε για χιλιοστά του δευτερολέπτου) στην διαδρομή του κλείστρου και έτσι δίνει την αίσθηση ηπιότερου λακτίσματος."
Το αισθητό λάκτισμα από καραμπίνες αδρανείας είναι πιο έντονο από ότι το λάκτισμα από καραμπίνες αερίων.

εσύ τι συμπέρασμα βγάζεις ?
 
Με λίγα λόγια για τον χρήστη τελικά τι σημαίνει; Σημαίνει ότι πιο ξεκούραστη αίσθηση έχει ο μηχανισμός αερίων. Αν αναλύουμε με μαθηματικούς τύπους μπορεί διαφορά να μην έχουν , αυτό όμως που εισπράττει ο χρήστης έχει σημασία. Όσοι έχουμε ρίξει με τους δύο μηχανισμούς πολλά χρόνια το έχουμε δει στην πράξη. Η σειρά από την περισσότερη αίσθηση ανακρουσης, αν θέλετε να το πούμε έτσι, είναι : Δικαννο, αδράνεια,αέρια.

Υπάρχουν 2 διαφορετικές έννοιες.
Η ενέργεια ανάκρουσης.
Η αίσθηση ανάκρουσης αν θέλετε αυτον τον όρο.

Αφού λοιπόν συμφωνήσαμε ότι η ενέργεια ανάκρουσης εξαρτάται μόνο από το βάρος του όπλου (ανεξαρτήτως μηχανισμού) την ταχύτητα και το βάρος γόμωσης, φτάνουμε στην αίσθηση.

Ενέργεια ανάκρουσης = Ενέργεια που απορροφάται από διάφορους μηχανισμούς απόσβεσης (comfort, πέλματα, ρούχα κτλ) + Αισθητή ενέργεια που φτάνει στον ώμο μας.

Αν θέλετε λοιπόν ένα όπλο με ελάχιστη αίσθηση ανάκρουσης διαλέξτε ένα βαρύ όπλο ή ένα με αποτεσματικό σύστημα απόσβεσης ή τα δύο ταυτόχρονα.
 
Υπάρχουν 2 διαφορετικές έννοιες.
Η ενέργεια ανάκρουσης.
Η αίσθηση ανάκρουσης αν θέλετε αυτον τον όρο.

Αφού λοιπόν συμφωνήσαμε ότι η ενέργεια ανάκρουσης εξαρτάται μόνο από το βάρος του όπλου (ανεξαρτήτως μηχανισμού) την ταχύτητα και το βάρος γόμωσης, φτάνουμε στην αίσθηση.

Ενέργεια ανάκρουσης = Ενέργεια που απορροφάται από διάφορους μηχανισμούς απόσβεσης (comfort, πέλματα, ρούχα κτλ) + Αισθητή ενέργεια που φτάνει στον ώμο μας.

Αν θέλετε λοιπόν ένα όπλο με ελάχιστη αίσθηση ανάκρουσης διαλέξτε ένα βαρύ όπλο ή ένα με αποτεσματικό σύστημα απόσβεσης ή τα δύο ταυτόχρονα.
Έφερα πιο πάνω ένα παράδειγμα 2 όπλων benelli rafaello elite με comfortech πελμα που θεωρείται απ τα καλύτερα σε απόσβεση. Το είχα αγοράσει έξτρα γιατί με είχε ταράξει το ξύλινο που φόραγε. βάρος 3200 γρ. Browning maxus βάρος 3130 περίπου με κοντακι μικρό σχετικά για μένα και πελμα inflex 1 που δεν θεωρείται απ τα καλύτερα. Η αίσθηση της ανακρουσης ήταν μέρα με νύχτα. Ακόμα και με την xlr5 που έχει το ελατήριο μπροστά είχε περισσότερη ανακρουση. Εγώ δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι ήταν από τα πέλματα, ούτε από τα ρούχα μου που το χειμώνα είναι συγκεκριμένα...Βέβαια σέβομαι όλες τις απόψεις αλλά διαφωνώ.
 
Έφερα πιο πάνω ένα παράδειγμα 2 όπλων benelli rafaello elite με comfortech πελμα που θεωρείται απ τα καλύτερα σε απόσβεση. Το είχα αγοράσει έξτρα γιατί με είχε ταράξει το ξύλινο που φόραγε. βάρος 3200 γρ. Browning maxus βάρος 3130 περίπου με κοντακι μικρό σχετικά για μένα και πελμα inflex 1 που δεν θεωρείται απ τα καλύτερα. Η αίσθηση της ανακρουσης ήταν μέρα με νύχτα. Ακόμα και με την xlr5 που έχει το ελατήριο μπροστά είχε περισσότερη ανακρουση. Εγώ δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι ήταν από τα πέλματα, ούτε από τα ρούχα μου που το χειμώνα είναι συγκεκριμένα...Βέβαια σέβομαι όλες τις απόψεις αλλά διαφωνώ.
Σεβαστό ...
 
Ο πατέρας μου είχε τη maxus, έχω κυνηγήσει μ' αυτήν κάποιες φορές, η ανακρουση της είναι η πιο χαμηλή απ όλες ( με ρεμι δεν έχω κυνηγήσει δεν ξερω).Σκεφτείτε ότι αυτό το όπλο είναι κι ελαφρύ σχετικά κι έχει και μικρό σε διαστάσεις κοντακι. Ειδικά με ελαφριά 32 γρ φυσίγγια δεν ένιωθες τίποτα!
Επηδη ειναι ελαφρυ μου κανει εντυπωση δε λεω οτι δεν ισχυει
 
Καλησπέρα! Να σας πώ και εγώ τις εντυπώσεις μου!. Επέρασαν απο τα χέρια μου πολλά όπλα, (όπως φαντάζομαι και απο τους περισσότερους συμφορουμίτες), Αμερικανικά, Ιταλικά όλες οι μεγάλες εταιρίες! Επέρασε και μια Benelli raffaello deluxe, επετειακή έκδοση!. Όταν έριχνα καμιά δεκαριά φυσίγγια όλα καλά, στα δύο κουτιά το μάγουλο γινότανε σαν να με είχε κτυπήσει με ντιρέκτ ο συγχωρεμένος ο Μοχάμεντ Άλι, για τον ώμο? άστα να πάνε!. Με κανένα άλλο όπλο δεν το έπαθα αυτό. Τώρα κυνηγάω με μια Α 400 Explor Kikcoff και με ένα Beretta sv10 perennia iii επίσης με Kickoff, και βρήκα την υγειά μου, δεν παν ρίχνω κεραυνούς!. Συμπέρασμα? Σαφώς λιγότερο λάκτισμα οι αερίου!
https://www.google.com/search?sourc...2ahUKEwjw9Pbuq7ztAhWhDmMBHe7gAkQQjJkEegQIARAB
Θελω να βρεις μια a 400 light χωρις kick off να ρειξεις κανα κεραυνο να δεις τι εστι αερια
 
Επηδη ειναι ελαφρυ μου κανει εντυπωση δε λεω οτι δεν ισχυει
Τόλη εγώ σου λέω είμαι φαν της xlr5 η οποία είναι βαρύτερη και με πιο σωστό κοντακι για μένα που τη δουλεύω 12 χρόνια τώρα. Αλλά αυτό το όπλο τη maxus εννοώ την είχα στον οπλοβαστό μου επίσης αρκετά χρόνια (ήταν του πατέρα μου) και την έπαιρνα σε κυνηγια κάποιες φορές που ο πατέρας μου δεν πήγαινε για κυνήγι. Πρέπει να σου πω ότι είχε πολύ χαμηλότερη ανακρουση από την xlr5. Σε σύγκριση με τις benelli μου ήταν ημέρα με νύχτα. Μην παρεξηγηθώ τις benelli τις παραδέχομαι γενικά σαν όπλα είναι ποιοτικά και πιστεύω πως με τα καινούρια συστήματα απόσβεσης θα είναι πολύ διαφορετικές. Επίσης δεν ανέφερα πουθενά ότι είναι ενοχλητικό το λάκτισμα τους σκέψου ότι ριχνω με δικαννο πια. Αλλά όταν συγκρίνουμε 2 πράγματα να τα λέμε όπως είναι...
 
Τόλη εγώ σου λέω είμαι φαν της xlr5 η οποία είναι βαρύτερη και με πιο σωστό κοντακι για μένα που τη δουλεύω 12 χρόνια τώρα. Αλλά αυτό το όπλο τη maxus εννοώ την είχα στον οπλοβαστό μου επίσης αρκετά χρόνια (ήταν του πατέρα μου) και την έπαιρνα σε κυνηγια κάποιες φορές που ο πατέρας μου δεν πήγαινε για κυνήγι. Πρέπει να σου πω ότι είχε πολύ χαμηλότερη ανακρουση από την xlr5. Σε σύγκριση με τις benelli μου ήταν ημέρα με νύχτα. Μην παρεξηγηθώ τις benelli τις παραδέχομαι γενικά σαν όπλα είναι ποιοτικά και πιστεύω πως με τα καινούρια συστήματα απόσβεσης θα είναι πολύ διαφορετικές. Επίσης δεν ανέφερα πουθενά ότι είναι ενοχλητικό το λάκτισμα τους σκέψου ότι ριχνω με δικαννο πια. Αλλά όταν συγκρίνουμε 2 πράγματα να τα λέμε όπως είναι...
Ναι ρε συ για υτο θελω να το διαπιστωσω να το νιωσω ρε συ σαν μια εμπιρια πες το
 
Καλησπέρα Παντελή μου! Όλα ωραία αυτά!... κάποια εξήγηση για το μαγουλό μου το πρησμένο και τον ώμο τον κοπανημένο? Τι μπορεί να έφταιγε που πρίν και μετά Benelli εποχή είναι όλα οκ!

Λάθος μέτρα. Εγώ πριν φέρω την μπενελι στα μέτρα μου σε ένα απόγευμα που έριξα 250 φυσίγγια μαύρισε ο ώμος μου. Μόλις την έφερα έριχνα άνετα 250αρες μετά. Και είμαι και άνθρωπος που δεν τον νοιάζει η ανάκρουση. Όσο για την μαξους μην το ψάχνετε είναι απ' τα ποιο μαλακά όπλα σε ανάκρουση που υπάρχουν
 
Λάθος μέτρα. Εγώ πριν φέρω την μπενελι στα μέτρα μου σε ένα απόγευμα που έριξα 250 φυσίγγια μαύρισε ο ώμος μου. Μόλις την έφερα έριχνα άνετα 250αρες μετά. Όσο για την μαξους μην το ψάχνετε είναι απ' τα ποιο μαλακά όπλα σε ανάκρουση που υπάρχουν
Εσύ Σταμάτη που τα έχεις και τα 2 με ίδια μέτρα κοντακι έχεις καταλάβει ποιο είναι πιο μαλακό...
 
Λάθος μέτρα. Εγώ πριν φέρω την μπενελι στα μέτρα μου σε ένα απόγευμα που έριξα 250 φυσίγγια μαύρισε ο ώμος μου. Μόλις την έφερα έριχνα άνετα 250αρες μετά. Και είμαι και άνθρωπος που δεν τον νοιάζει η ανάκρουση. Όσο για την μαξους μην το ψάχνετε είναι απ' τα ποιο μαλακά όπλα σε ανάκρουση που υπάρχουν
Οριστε και μια σωβαρη απαντηση με αποδειξεις απο χρηστη και των δυο
 
Συμπτωματικά προχθές (ή ίσως και όχι, γιατί ο ερωτών πιθανότατα είναι ο ίδιος ο φίλος Αντώνης) στην Οπλογνωσία απαντά ο Νικήτας Κυπρίδημος για το θέμα:

"ΛΑΚΤΙΣΜΑ ΑΕΡΙΩΝ ΚΑΙ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ

Καλησπέρα σας.
Η ερώτησή μου αφορά την σύγκριση του λακτίσματος μεταξύ δύο αυτογεμών όπλων. Πρώτον της συνθετικής Beretta A300 outlander και δεύτερον της benelli montefeltro black comfort με σύστημα απόσβεσης λακτίσματος. Είναι το σύστημα αυτό αρκετό στο να καταργήσει ουσιαστικά την διαφορά στο αισθητό λάκτισμα μεταξύ ενός όπλου αερίων από ένα όπλο αδρανείας;
Ευχαριστώ.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Το αισθητό λάκτισμα από καραμπίνες αδρανείας είναι πιο έντονο από ότι το λάκτισμα από καραμπίνες αερίων. Ο τρόπος λειτουργείας του συστήματος αδρανείας επιβάλλει το όπλο να φρενάρει στον ώμο του χειριστή για να αρχίσει η παλινδρόμηση του κλείστρου. Μετά από αυτό το πρώτο στάδιο έρχεται ο τερματισμός του αρκετά βαριού κλείστρου στο τέλος της διαδρομής του, και αυτό μεταφέρεται στον ώμο του χειριστή.


Το σύστημα αερίων δεν έχει μικρότερο συνολικό λάκτισμα αν μετρηθεί σε ειδικό κιλλίβαντα. Αυτό που κάνει το σύστημα αερίων είναι να δίνει περισσότερο χρόνο (μιλάμε για χιλιοστά του δευτερολέπτου) στην διαδρομή του κλείστρου και έτσι δίνει την αίσθηση ηπιότερου λακτίσματος."

και συμφωνώ απόλυτα καθώς από τους νόμους της Φυσικής η ανάδραση πρέπει να είναι ίση για όλα τα όπλα με το ίδιο φυσίγγι. Η αίσθηση μόνο επηρεάζεται από τον χρόνο δράσης και το βάρος του όπλου.
Παντελη δεν εστειλα εγω την ερωτηση στην Οπλογνωσια.Μαλλον κ αλλοι συναδελφοι κυνηγοι θα εχουν αποριες για τις διαφορες των 2 συγκεκριμενων αυτων οπλων ;) :)
 
Back
Top