Μηχανισμοί λειόκαννων

Παιδιά χαλαρώστε με την ανάκρουση και ασχοληθείτε με τον κρότο των όπλων.
Το 90% των κυνηγών μετά από κάποια ηλικία έχει μειωμένη ακοή ....Δεν διαμαρτύρονται για τους ώμος τους.

Υ.Γ Δεν πουλάω ωτοασπίδες.:)
 
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναφέρονται όλοι στο λάκτισμα των όπλων αδρανείας (λέγε με Benelli), λες και έχει καμία τεράστια διαφορά.
Εάν κάποιος ψάχνει να αγοράσει όπλο και δεν έχει ρίξει ποτέ, διαβάζοντας σχόλια, θα νομίζει ότι η Benelli κλωτσάει σαν γαϊδούρι ενώ η Beretta σε χαϊδεύει....
Τότε γιά τα δίκαννα γιατί δεν λέει κανείς πόσο τεράστιο μειονέκτημα είναι το κλώτσημά τους;
Κατά τη δική μου άποψη, με βάση την εμπειρία μου από τη μετάβαση από αερίων (Franchi) σε αδράνεια (Benelli), χωρίς να είμαι προϊδεασμένος γιατί δεν είχα διαβάσει κάτι σχετικό, δεν κατάλαβα διαφορά στα 32-36γρ. που έριχνα τότε. Αργότερα με Benelli έριξα semi, magnum μέχρι και supermagnum, σίγουρα το νοιώθεις, αλλά όχι απαγορευτικά. 'Ομως δεν έχω συγκριτική εμπειρία στις βαριές γομώσεις.
Τα αδρανειας ειναι και ελαφρυτερα γι αυτο
 
Είναι δυνατόν να είναι το ίδιο ? Έχει ζυγίσει κάποιος το κλείστρο της benelli και της beretta ,ξεχνάμε πολύ εύκολα ότι τα beretta είχαν το ελλατηριο επανένταξης μέσα στο κοντάκι όπου εδραζε η ουρά του κλείστρου αυτό το ελλατηριο δεν απορροφούσε ενέργεια ? Είδη ακυρώνοντας η beretta αυτό το ελλατηριο και βάζοντας το μπροστά τα καινούργια beretta μπενελεκιζουν ως προς το λάκτισμα και σώζεται η παρτίδα από το kickoff και από το βάρος του κλείστρου της που είναι πιο ελαφρύ .Παιδιά 5 χρόνια είχα την crio με φτιαγμένο κοντάκι η ανάκρουση του ήταν πολύ μεγαλύτερη από της urika που απέκτησα μετά .
Τωρα ομως λες και για δυο οπλα με 300 γρμ διαφορα ετσι
 
Είναι δυνατόν να είναι το ίδιο ? Έχει ζυγίσει κάποιος το κλείστρο της benelli και της beretta ,ξεχνάμε πολύ εύκολα ότι τα beretta είχαν το ελλατηριο επανένταξης μέσα στο κοντάκι όπου εδραζε η ουρά του κλείστρου αυτό το ελλατηριο δεν απορροφούσε ενέργεια ? Είδη ακυρώνοντας η beretta αυτό το ελλατηριο και βάζοντας το μπροστά τα καινούργια beretta μπενελεκιζουν ως προς το λάκτισμα και σώζεται η παρτίδα από το kickoff και από το βάρος του κλείστρου της που είναι πιο ελαφρύ .Παιδιά 5 χρόνια είχα την crio με φτιαγμένο κοντάκι η ανάκρουση του ήταν πολύ μεγαλύτερη από της urika που απέκτησα μετά .

Το ελατήριο δεν απορροφά ενέργεια. Απαιτεί ενέργεια κατά την σύμπτυξη και την αποδίδει -εκτός από ελάχιστες θερμικές απώλειες- κατά την επανάταξη.
Το ίδιο πράγμα λέμε με διαφορετικά λόγια αφού απαιτεί ενέργεια την απορροφά ουσιαστικά από την οπισθοδρόμηση του κλείστρου .
 
Θελω.πολυ να ριξω με αμερικανα με σειρα ρεμινγκτον και μπραουνινγκ να δω αν ειναι τοσο μαλακα οσο λενε για τη ρεμι φανταζομε τα αλλα δε ξερω τη νταλκα βαρανε γιατι τα μπερετα δε τα λες και μαλακα σε ανακρουση κατα τα αλλα αμα ανατιναζοντε τα πουλια ανακρουση δε νιωθει κανεις κακα τα ψεματα
 
Το ίδιο πράγμα λέμε με διαφορετικά λόγια αφού απαιτεί ενέργεια την απορροφά ουσιαστικά από την οπισθοδρόμηση του κλείστρου .
Όχι Λευτέρη, αφού την αποδίδει ξανά στην επαναφορά είναι ενεργειακά +/- 0
κατα τα αλλα αμα ανατιναζοντε τα πουλια ανακρουση δε νιωθει κανεις κακα τα ψεματα
.shake hands.
 
Συμπτωματικά προχθές (ή ίσως και όχι, γιατί ο ερωτών πιθανότατα είναι ο ίδιος ο φίλος Αντώνης) στην Οπλογνωσία απαντά ο Νικήτας Κυπρίδημος για το θέμα:

"ΛΑΚΤΙΣΜΑ ΑΕΡΙΩΝ ΚΑΙ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ

Καλησπέρα σας.
Η ερώτησή μου αφορά την σύγκριση του λακτίσματος μεταξύ δύο αυτογεμών όπλων. Πρώτον της συνθετικής Beretta A300 outlander και δεύτερον της benelli montefeltro black comfort με σύστημα απόσβεσης λακτίσματος. Είναι το σύστημα αυτό αρκετό στο να καταργήσει ουσιαστικά την διαφορά στο αισθητό λάκτισμα μεταξύ ενός όπλου αερίων από ένα όπλο αδρανείας;
Ευχαριστώ.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Το αισθητό λάκτισμα από καραμπίνες αδρανείας είναι πιο έντονο από ότι το λάκτισμα από καραμπίνες αερίων. Ο τρόπος λειτουργείας του συστήματος αδρανείας επιβάλλει το όπλο να φρενάρει στον ώμο του χειριστή για να αρχίσει η παλινδρόμηση του κλείστρου. Μετά από αυτό το πρώτο στάδιο έρχεται ο τερματισμός του αρκετά βαριού κλείστρου στο τέλος της διαδρομής του, και αυτό μεταφέρεται στον ώμο του χειριστή.


Το σύστημα αερίων δεν έχει μικρότερο συνολικό λάκτισμα αν μετρηθεί σε ειδικό κιλλίβαντα. Αυτό που κάνει το σύστημα αερίων είναι να δίνει περισσότερο χρόνο (μιλάμε για χιλιοστά του δευτερολέπτου) στην διαδρομή του κλείστρου και έτσι δίνει την αίσθηση ηπιότερου λακτίσματος."

και συμφωνώ απόλυτα καθώς από τους νόμους της Φυσικής η ανάδραση πρέπει να είναι ίση για όλα τα όπλα με το ίδιο φυσίγγι. Η αίσθηση μόνο επηρεάζεται από τον χρόνο δράσης και το βάρος του όπλου.
Εγώ διαφωνώ απόλυτα.
Ο άνθρωπος δεν ξέρει τι λέει. (Τον έχω και σε εκτίμηση γιατί τον διάβαζα κάποτε)
 
Θελω.πολυ να ριξω με αμερικανα με σειρα ρεμινγκτον και μπραουνινγκ να δω αν ειναι τοσο μαλακα οσο λενε για τη ρεμι φανταζομε τα αλλα δε ξερω τη νταλκα βαρανε γιατι τα μπερετα δε τα λες και μαλακα σε ανακρουση κατα τα αλλα αμα ανατιναζοντε τα πουλια ανακρουση δε νιωθει κανεις κακα τα ψεματα
Ο πατέρας μου είχε τη maxus, έχω κυνηγήσει μ' αυτήν κάποιες φορές, η ανακρουση της είναι η πιο χαμηλή απ όλες ( με ρεμι δεν έχω κυνηγήσει δεν ξερω).Σκεφτείτε ότι αυτό το όπλο είναι κι ελαφρύ σχετικά κι έχει και μικρό σε διαστάσεις κοντακι. Ειδικά με ελαφριά 32 γρ φυσίγγια δεν ένιωθες τίποτα!
 
Άμα βρείτε διαφορά στην ενέργεια ανάκρουσης ανάμεσα σε όπλα λόγω διαφορετικών μηχανισμών ενημερώστε με σας παρακαλώ.

https://saami.org/technical-information/recoil-formulae/

Εκτός αν στο The SPORTING ARMS AND AMMUNITION MANUFACTURERS INSTITUTE (SAAMI) που εδρεύει στο USA δεν ξέρουν τι τους γίνεται και ξέρει ο κάθε Έλληνας "expert".
 
Καλησπέρα! Να σας πώ και εγώ τις εντυπώσεις μου!. Επέρασαν απο τα χέρια μου πολλά όπλα, (όπως φαντάζομαι και απο τους περισσότερους συμφορουμίτες), Αμερικανικά, Ιταλικά όλες οι μεγάλες εταιρίες! Επέρασε και μια Benelli raffaello deluxe, επετειακή έκδοση!. Όταν έριχνα καμιά δεκαριά φυσίγγια όλα καλά, στα δύο κουτιά το μάγουλο γινότανε σαν να με είχε κτυπήσει με ντιρέκτ ο συγχωρεμένος ο Μοχάμεντ Άλι, για τον ώμο? άστα να πάνε!. Με κανένα άλλο όπλο δεν το έπαθα αυτό. Τώρα κυνηγάω με μια Α 400 Explor Kikcoff και με ένα Beretta sv10 perennia iii επίσης με Kickoff, και βρήκα την υγειά μου, δεν παν ρίχνω κεραυνούς!. Συμπέρασμα? Σαφώς λιγότερο λάκτισμα οι αερίου!
https://www.google.com/search?sourc...2ahUKEwjw9Pbuq7ztAhWhDmMBHe7gAkQQjJkEegQIARAB
 
Άμα βρείτε διαφορά στην ενέργεια ανάκρουσης ανάμεσα σε όπλα λόγω διαφορετικών μηχανισμών ενημερώστε με σας παρακαλώ.

https://saami.org/technical-information/recoil-formulae/

Εκτός αν στο The SPORTING ARMS AND AMMUNITION MANUFACTURERS INSTITUTE (SAAMI) που εδρεύει στο USA δεν ξέρουν τι τους γίνεται και ξέρει ο κάθε Έλληνας "expert".
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου "expert", αλλά ξέρω πολύ καλά τι λέει ο...ώμος μου. Λέει ότι την αδράνεια την ένιωθα περισσότερο σαν ανακρουση κι όχι επειδή ήταν ελαφρύτερο τα όπλα. Αλλιώς πως εξηγείται το γεγονός πως το πιο μαλακό όπλο ή έστω από τα πιο μαλακα όπλα είναι το maxus; Και με ένα τουλάχιστον για τα δικά μου μέτρα μικρό κοντάκι.
 
Άμα βρείτε διαφορά στην ενέργεια ανάκρουσης ανάμεσα σε όπλα λόγω διαφορετικών μηχανισμών ενημερώστε με σας παρακαλώ.

https://saami.org/technical-information/recoil-formulae/

Εκτός αν στο The SPORTING ARMS AND AMMUNITION MANUFACTURERS INSTITUTE (SAAMI) που εδρεύει στο USA δεν ξέρουν τι τους γίνεται και ξέρει ο κάθε Έλληνας "expert".
Εγώ διαφωνώ απόλυτα.
Ο άνθρωπος δεν ξέρει τι λέει. (Τον έχω και σε εκτίμηση γιατί τον διάβαζα κάποτε)
Μα ακριβώς αυτό λέει, δεν καταλαβαίνω πού διαφωνείς.
Συγκεκριμένα λέει:
"Το σύστημα αερίων δεν έχει μικρότερο συνολικό λάκτισμα αν μετρηθεί σε ειδικό κιλλίβαντα."

κάτι που φυσικά και συμφωνεί με την αρχή διατήρησης της ορμής στην οποία αναφέρεται το κείμενο .
Και συνεχίζει...

"Αυτό που κάνει το σύστημα αερίων είναι να δίνει περισσότερο χρόνο (μιλάμε για χιλιοστά του δευτερολέπτου) στην διαδρομή του κλείστρου και έτσι δίνει την αίσθηση ηπιότερου λακτίσματος."
 
Μα ακριβώς αυτό λέει, δεν καταλαβαίνω πού διαφωνείς.
Συγκεκριμένα λέει:
"Το σύστημα αερίων δεν έχει μικρότερο συνολικό λάκτισμα αν μετρηθεί σε ειδικό κιλλίβαντα."

κάτι που φυσικά και συμφωνεί με την αρχή διατήρησης της ορμής στην οποία αναφέρεται το κείμενο .
Και συνεχίζει...

"Αυτό που κάνει το σύστημα αερίων είναι να δίνει περισσότερο χρόνο (μιλάμε για χιλιοστά του δευτερολέπτου) στην διαδρομή του κλείστρου και έτσι δίνει την αίσθηση ηπιότερου λακτίσματος."
Καλησπέρα Παντελή μου! Όλα ωραία αυτά!... κάποια εξήγηση για το μαγουλό μου το πρησμένο και τον ώμο τον κοπανημένο? Τι μπορεί να έφταιγε που πρίν και μετά Benelli εποχή είναι όλα οκ!
 
Back
Top