Spinning

Με τα λαβράκια στο spinning δεν έχω μεγάλη εμπειρία και συμφωνώ ότι δεν είναι πολύ μαχητικά αν τα συγκρίνουμε με άλλα ψάρια. Σίγουρα π.χ. ένα μανάλι 3κιλο δεν συγκρίνεται με ένα λαβράκι 3κιλο (μεγαλύτερο δεν έχω πιάσει στο spinning). Έχω παρατηρήσει όμως με τα λίγα που πιάνω κάθε χρόνο ότι τον χειμώνα που είναι αυγωμένα έρχονται όπως λες, ενώ όταν ζεστάνουν τα νερά τραβάνε περισσότερο και υποθέτω πως ένα ψάρι 5 ή και περισσότερων κιλών θα τραβάει πολύ περισσότερο...
Σε κάθε περίπτωση δεν είναι εύκολο να μαντέψουμε τι ψάρι ήταν αλλά ίσως δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα ...
Με "τρώει" να σε ρωτήσω :) ... Αττική τα ψαρεύεις; γιατί εδώ πλέον είναι σπάνιο είδος!
Πριν 15-20 χρόνια έβλεπα και έπιανα αρκετά και μεγάλα με ψαροτούφεκο, χειμώνα καλοκαίρι τα τελευταία χρόνια έχουν μειωθεί πολύ ! (ή γέρασα ...:p) πέρσι με ψαροτούφεκο είδα και έπιασα μόνο ένα δίκιλο...
Πάντως μπράβο το γνωρίζετε καλά αυτό το ψάρεμα... ίσως περισσότερο ο αδερφός σου μιας και μένει Ελλάδα συνεχώς αλλά δεν μας λέει τίποτα να μας "ξεστραβώσει" :D
Θα ξεκινήσω από το τέλος...ο αδερφός μου όπως είπες μένει Ελλάδα, η σχέση του με το ψάρεμα είναι άλλο θέμα! Πάντως είναι και γαμώ τους αποχιαστές να ξέρεις! .very funny.

Τα ψαρεύω και Αττική τα λαβράκια αλλά δεν είναι πολλά τα μέρη και είναι θέμα τύχης. Από την εμπειρία μου πάλι, θεωρώ ότι είναι πιο μαχητικά αμέσως μετά την απόχυση τους! Τότε είναι που πεινάνε πραγματικά (όπως όλα τα είδη ψαριών) και αν τα πετύχεις στο μέρος τότε για 2-3 εβδομάδες ευχαριστιέσαι ψάρεμα. Αυτός είναι ο κύριος τρόπος που τα ψαρεύω. Τα περισσότερα τότε τα έχω πιάσει δηλαδή μέσα στην άνοιξη. Ανάλογα το μέρος αλλάζουν οι προτιμήσεις τους πάντως. Σκέψου ότι πήγαινα κάποιες ημέρες πριν ξεκινήσουν και ενώ καταλάβαινα ότι τα ψάρια ήταν εκεί δεν έπαιρνα κανένα χτύπημα. 2-3 που είχα πιάσει είχαν χτυπήσει όχι επειδή πεινούσαν αλλά επειδή ήθελαν να διώξουν το τεχνητό μου για να μπορούν να αποχύσουν. Τα έπιανα έξω από το στόμα, ένα ακόμα και από την ουρά! Θέλει πολλά χρόνια εμπειρία για να μάθεις ένα θήραμα και πάντα κάτι κάνουν που σε εκπλήσει!
 
Θα ξεκινήσω από το τέλος...ο αδερφός μου όπως είπες μένει Ελλάδα, η σχέση του με το ψάρεμα είναι άλλο θέμα! Πάντως είναι και γαμώ τους αποχιαστές να ξέρεις! .very funny.
Κάτι είναι αυτό.. Κ το αποχιασμα τέχνη είναι.. Ξέρεις ποσα ψάρια έχουν χαθεί από μη σχετικούς με το αντικείμενο χαχαχαχα
 
1. Τα τεχνητά δεν δουλεύουν παντού το ίδιο
2. Λούτσοι, ξημέρωμα και δύση
3. Νίκο τα ψαράκια σου (αυτά που ρωτάς την γνώμη μας) δεν μου γεμίζουν το μάτι
4. Το 80% των λούτσων που έχω βγάλει τους έχω βγάλει με αυτό
LITTLE JACK Sayoris 155 #08
sayoris155-08-2.jpg
Σιλικόνες δεν χρησιμοποιώ πολύ (στους λούτσους)
 
Last edited:
Έχω δυο little jack από τα πρωτα που βγήκαν σε μπλε κ πρασινο κ δεν έχω παρει ουτε..σκουντημα....
Αλλα αυτό όμως εννοείται πως δεν λέει τίποτα..............

Για εμενα δυο είναι τα βασικά σε αυτή την τεχνική...

1) Αν σε άλλες παρακτιες τεχνικές απαιτείται απλώς υπομονή τότε στο spinning χρειάζεται γαϊδουρινή υπομονή κ επιμονή...

2) Δεν υποτιμάμε κανενα οικονομικό τεχνητό που προερχεται από επώνυμη εταιρία, ακόμα κ αν κάποιοι θα τρέξουν να πουν ότι θεωρείται ξεπερασμένο κ το....έμαθαν τα ψάρια......

Όλα τα υπόλοιπα θα τα φέρει ο χρόνος, η παρατηρηση κ η συνεχείς ενασχόληση.......
 
Αν σε άλλες παρακτιες τεχνικές απαιτείται απλώς υπομονή τότε στο spinning χρειάζεται γαϊδουρινή υπομονή κ επιμονή...
Διαφωνώ...Στο spining είσαι σε κίνηση πάνω στην υπομονή-επιμονή σου, υπάρχουν αλλά χειρότερα που πρέπει να είσαι άγαλμα,με μάτια σαν φλυτζάνια του καφέ γουρλωμενα και καρφωμένα στην μπετονια.
 
1. Τα τεχνητά δεν δουλεύουν παντού το ίδιο
2. Λούτσοι, ξημέρωμα και δύση
3. Νίκο τα ψαράκια σου (αυτά που ρωτάς την γνώμη μας) δεν μου γεμίζουν το μάτι
4. Το 80% των λούτσων που έχω βγάλει τους έχω βγάλει με αυτό
LITTLE JACK Sayoris 155 #08
View attachment 28073
Σιλικόνες δεν χρησιμοποιώ πολύ (στους λούτσους)


Μια ευκαιρια ακομα θα τους δωσω Βασιλη....μετα θα πανε στα σκουπιδια φιλε!!!
Στο spinning δεν τα εχω δοκιμασει....
Στην συρτη αφρου που ειναι και το ψαρεμα μου....η αποδοση τους ειναι μετρια !!!
 
Μια ευκαιρια ακομα θα τους δωσω Βασιλη....μετα θα πανε στα σκουπιδια φιλε!!!
Στο spinning δεν τα εχω δοκιμασει....
Στην συρτη αφρου που ειναι και το ψαρεμα μου....η αποδοση τους ειναι μετρια !!!
Δως τους πάνω από μια αν υπάρχουν ψάρια από κάτω.
Για σιγουριά.
 
Ξερεις γιατι γελαω ??? Εκανα συρτη στο καβο του Ελεημονα ( για οσους ξερουν απο Σαμο )....απο
κατω στον βυθο και πολυ γιαλο....στρωμα οι λουτσοι....Με το ζορι πηρα δυο ψαρια...Αλλαξα ψαρακι
και τους εκανα τον ''γαμο τους''.....
Μαλλον για τα σκουπιδια ειναι....Τα κραταω να τα δοκιμασω σε αλλο ειδος ψαριου.
 
Διαφωνώ...Στο spining είσαι σε κίνηση πάνω στην υπομονή-επιμονή σου, υπάρχουν αλλά χειρότερα που πρέπει να είσαι άγαλμα,με μάτια σαν φλυτζάνια του καφέ γουρλωμενα και καρφωμένα στην μπετονια.
Ναι αλλά φαντάσου κ ποσες ρίψεις θα κάνει ενας σπινερ μέσα σε μια ωρα κλπ... Και αν δεν βλέπεις κ αποτέλεσμα ευκολα μπορείς να τα παρατησεις κ να πεις αντε στο διάολο..
Ασε που απαιτεί να είσαι ξεκούραστος, αν όχι κ θες να πας ψάρεμα τότε απλωνεις τα καρουλια σου η στήνεις τα καλάμια σου κ περιμενεις....
 
να είσαι ξεκούραστος, αν όχι κ θες να πας ψάρεμα τότε απλωνεις τα καρουλια σου η στήνεις τα καλάμια σου κ περιμενεις....
Όταν ψαρεύεις με ζοκάκι 1,5γρ γομαρες,δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά.Υπομομη-επιμονη και απικο αντανακλαστικά σε κάνουν στο 4ωρο ζαμπόν!
 
Όταν ψαρεύεις με ζοκάκι 1,5γρ γομαρες,δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά.Υπομομη-επιμονη και απικο αντανακλαστικά σε κάνουν στο 4ωρο ζαμπόν!
Τουλάχιστον εκεί δεν έχεις μυϊκους πονους αν το παρακανεις χαχα...

Αλλαξα ψαρακι
και τους εκανα τον ''γαμο τους''.....
Χαχαχαχα ωραίο...
Ο παππους μου θα έλεγε "τους εμπασα τον Μάη" Χαχαχα....
 
Πριν λίγο μάγκες μου έχασα το ψάρι των ονείρων μου.......

Έπειτα από πολλες βολές ακουω παφλασμο καμια τριανταρια μέτρα μακριά μου...
Κανω μια βολή, τίποτα...
Στην δευτερη βολή κ μετα απο λίγες μανιβελιες, κόντρα κ φρένα ασταμάτητα...
Πάει προς κάτι σχοινιά, σφίγγω τα φρένα κ νιώθω ένα...μουλάρι..
Τα λασκαρω λίγο κ ξεκινάει ξέφρενη πορεία,
Ερχετε στα αριστερά μου ανάμεσα σε δυο βάρκες, σκαρφαλωνω γρήγορα σε ένα σκάφος προσπαθωντας να μην χάσω τον έλεγχο μαζί του..πηγε κάτω από το σκάφος τα σχοινιά κ εκει τελείωσαν όλα...
Το νημα ήρθε κομμενο η μάλλον τριμμένο.....
Η συμπεριφορά δείχνει τεράστιο λαβράκι?
Ήταν όμως? Ποτε δεν θα το μάθω....
...Νυχτα ήταν και η νυχτα κρυβει μεγαλες εκπλήξεις ακόμα κ στα ρηχά νερά που ψαρευα...
Το μόνο σίγουρο που μπορώ να σας πω είναι ειναι ότι το μεγάλο λαβράκι που έβγαλα τις προαλλες ήταν αρνάκι μπροστά του.....
Eυχομαι να καταφέρει να βγάλει απο πανω του το maria princess που λίγες μέρες πριν του είχα βάλει καινουργιες σαλαγκιες κ δεν έχω κ άλλο.....
Οι παφλασμοι μέσα στην νυχτα συνεχίζονταν αλλά δεν είχα καμια όρεξη να κάτσω να δεσω παραμαλλο....
Ξαφνικα αναρωτήθηκααν πραγματι ημουν άτυχος η τυχερός...
Σκέφτηκα πως μάλλον τυχερός είμαι, γιατί άλλοι ψαρευουν μια ζωή κ δεν έχουν ζήσει αυτή την εμπειρία έστω κ αν δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα..........


View attachment 28038
Πιθανως να ηταν γοφαρι,μαγιατικο η λιτσα.Αν ηταν γοφαρι,σχεδον σιγουρα πανω απο 5 κιλα.Μαγιατικο και λιτσα και 3-4 κιλα να ειναι,μουλαρωνουν πολυ ασχημα...
Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.
Λουτσος;Τοτε κανα 5κιλο πιστευω..
Λαυρακι?Τοτε κανενα απολιθωμα απο την εποχη των παγετωνων που "ξεχασε" να πεθανει,ανω των 7-8 κιλων...
Ποιος ξερει.....
 
Λαυρακι?Τοτε κανενα απολιθωμα απο την εποχη των παγετωνων που "ξεχασε" να πεθανει,ανω των 7-8 κιλων

Καλημερα Θωδωρη μου!!! Οσοι ειναι απο την Σαμο....γνωριζουν πολυ καλα οτι Ο Ορμος Μαραθοκαμπου
'' ψαροχωρι''......μεσα στο λιμανι του ''κανει'' μεγαλα λαυρακια.....
Εχω βγαλει λαβρακι 8,200 μεσα απο λιμανι.... και ηταν να ''βγει'' φιλε μου!!!
Και λεω οτι ηταν να βγει....γιατι ψαρευτικε με καλαμι spinning....Εκανα αυτο ψαρεμα....δεν χτυπαγε τιποτα
κουραστικα......Εβγαλα το τεχνιτο ψαρακι και δολωσα μπουρουκι περνωντας με βελονα την μισινεζα
απο την ουρα στο στομα του. Εδεσα το αγκιστρι και το εκρυψα μεσα στο στομα του δολωματος....
Στον αφρο εντελως το δολωμα....δεμενο το καλαμι σε μια δεστρα του λιμανιου μην το παρει μεσα....εαν χτυπαγε
κατι....και αραξα στην καρεκλα....
Μισινεζα 24αρα αορατη....η οποια στο σημειο που δουλευαν τα φρενα....εαν το 4το κεφαλι του ψαριου
ηταν μαγκιορο θα κοβοταν....ειχε καει σε αυτο το σημειο.
Αυτο εγινε πριν 10 χρονια περιπου....Το ψαρι ηταν μεγαλο....για να το ψησουμε ενωσαμε δυο σκαρες...
Για του λογου το αληθες....εαν βρω τις φωτο θα τις ανεβασω φιλε!!!! :)
 
δολωσα μπουρουκι
Πιο ψάρι λέτε εκεί μπουρουκι?

Εχω βγαλει λαβρακι 8,200 μεσα απο λιμανι....
Αααααμααααν θεριό ανημερο.....!

Το μεγαλύτερο που έχει βγει εδώ στα μέρη μου ήταν 6 κιλά... Αλλά πως βγήκε είναι το θέμα...
Πάνε από δέκα χρόνια κ πριν γίνει ακομα γίνει το λιμάνι, κ τα καΐκια έδεναν η στον μωλο η σε μια μικρή εξέδρα όπου έγινε κ το περιστατικό...
Ο καλός φίλος ο Αλί από την Αίγυπτο κάθε που ξεψαριζει τα δίχτυα του τα μεσημέρια ρίχνει κ 3-4 μοναγκιστρα για λαβράκια με ότι ψαροδολι υπάρχει ευκαιρο από τα ψιλά δίχτυα........
Εκείνη την μέρα μια πετονια την είχε τυλίξει σε ένα πλαστικο μπουκάλι, φυσαγε κ σε συνδιασμο με τον θόρυβο που έκαναν τα μολυβια όταν γυριζε τα δίχτυα δεν άκουσε το μπουκάλι που ταξίδεψε.....
Όταν κοίταξε ήταν αργά......
Βγενει γρήγορα έξω από το καΐκι, κ περνει μια μικρή βάρκα για να παει να το ψάξει...
(Και ήταν τυχερός που είχε μπουκάλι κ οχι καρουλι γιατί θα ήταν δυσκολοτερη η ανεύρεση..)
Πάει προς τα ανοιχτά κ δεν βλέπει τίποτα, ξεκινάει να ψάχνει κατά μήκος της ακτογραμμής....και πραγματι...πανω απο 500μ από το σημείο που πιαστηκε βλέπει το μπουκαλι να επιπλέει.....και στην άκρη του υπήρχε το τέρας......
 
Κεφαλος
Ποσο ειναι το μεγαλυτερο ψαρι που εχετε δει να βγαινει;
Είναι διαφορα είδη..το μυξιναρι που είναι κ το πιο γνωστό είδος για τον ερασιτεχνη ψαρα έχω πιασει παρα πολλα ψαρια στα τόσα χρόνια που ψαρευω 800- 900γρ αλλά εχω δει σε δίχτυα ψαρια 1.300-400γρ....
Μπαφα έχω δει παλι σε δίχτυα 3 κιλά αλλά ξέρω ότι υπάρχουν κ μεγαλυτερες...

2,600 στο Αιτωλικό,σε πάγκο ιχθυοπωλειου.
Ευλογημένος τόπος....
 
Κεφαλος
Ποσο ειναι το μεγαλυτερο ψαρι που εχετε δει να βγαινει;
Ψάχνω μια φωτο με μια τεράστια γιατι αλλιώς δεν θα γίνω πιστευτός.
Ψαρια όμως 4-5 κιλά δεν είναι σπάνια...
Η συγκεκριμένη φωτο δεν είναι δική μου.
 

Attachments

  • Screenshot_20210614-123606_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20210614-123606_Samsung Internet.jpg
    98,1 KB · Προβολές: 35
Back
Top