Spinning

Είναι διαφορετικό να πάρεις ενα 5άρι λαβράκι με spinning και διαφορετικό με ένα σερβιρισμένο νωπό ή ζωντανό δόλωμα.
Στην πρώτη περίπτωση, πρέπει να δώσεις ζωή εσύ του τεχνητού, μιμούμενο ότι αντιπροσωπεύει εν μέρη σχήμα και χρώμα. Στην δεύτερη απλά σερβίρεις και ελπίζεις, το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να το σερβίρεις σωστά και να περιμένεις.
Και τα δύο θέλουν τέχνη οπωσδήποτε, απλά στο spinning θεωρώ είναι ένα αστεράκι παραπάνω η σύλληψη ενός τέτοιου ψαριού.
Θα έλεγα πως τεχνικό είναι το spinning με σιλικόνες, τα (περισσοτερα) minnow δεν θέλουν κατι το ιδιαίτερο κ δουλευουν μια χαρά ακόμα κ με μια απλή σταθερή ανάκτηση...


Μακάρι να ήταν ο μοναδικός παράγοντας το δόλωμα("φυσικό" κ τεχνητό)..

Εποχές,άνεμοι, φεγγάρια, παλίρροιες κλπ, όλα παιζουν ρόλο....
Όσοι ασχολουνται με αυτά κ τα γνωρίζουν έχουν το πλεονέκτημα..
Οι περισσοτεροι κολλάμε στα δολώματα κ ρωτάμε με το δολωμα έπιασε το ψάρι ο τάδε χωρίς να σκεφτόμαστε με τι συνθήκες το έπιασε.....

Ψάρια όλοι μπορεί να πιανουμε αλλά λίγοι γνωρίζουν γιατί τα πιάνουν....

εαν στο λημάνι ειναι μικρο και οι ψαραδες με τα δυχτια οταν τα καθαριζουν τα πετανε μεσα τοτε τα ψαρια εχουν μαθει να ειναι τεμπελικα και να περιμενουν την ετοιμη τροφη οποτε με σπινινγ ειναι παρα πολυ δυσκολο να γινει μια τετεια συληψη...
βεβεα εαν δεν επιμηνεις σε διαφορετικες συνθηκες και ωρες δε θα μαθεις ...
Σε ένα τέτοιο μέρος ψαρευω ως επί το πλειστον..

Το εχω ξαναπει πως οταν ασχολήθηκα με το spinning έφτυσα αίμα για να παρω ενα ψάρι...
Λέω δεν είναι δυνατόν, κάτι θα κάνω λαθος..
Αργότερα ανακάλυψα τι έφταιγε.....
Τις ώρες που δουλεύαν τα νωπά δολωματα δεν δούλευε το spinning, ουτε καν πανω στο σουρουπο...
Ήθελε νυχτα κ ειχα παρατηρήσει πως τα ψάρια ειχαν συγκεκριμένη ώρα.....

Ολα αυτα βεβαια αφορουν ενα συγκεκριμένο τόπο.....
Για αυτό κ οι ντόπιοι ψαραδες έχουν το πλεονεκτημα στον τόπο τους.....
 
Καλημέρα μάγκες.8 φορές σε ένα μήνα έχω πάει για λουτσους ,ψάρια μικρά μεγάλα ακολουθούν και δε χτυπάνε.απο το σούρουπο μέχρι το ξημέρωμα το ίδιο τροπάριο.τετοιες βολες δεν με θυμάμαι να ξαναειχα. Όχι μόνο εγώ ,γενικά γνωστοί και φίλοι.. τι γίνετε φέτος δε το καταλαβαίνω. Έχουν μπει μεγάλες παλαμίδες αλλά και καρακιδες. Πολύ μικρά λαυράκια συναντώ κάθε φορά.
 
Καλημέρα μάγκες.8 φορές σε ένα μήνα έχω πάει για λουτσους ,ψάρια μικρά μεγάλα ακολουθούν και δε χτυπάνε.απο το σούρουπο μέχρι το ξημέρωμα το ίδιο τροπάριο.τετοιες βολες δεν με θυμάμαι να ξαναειχα. Όχι μόνο εγώ ,γενικά γνωστοί και φίλοι.. τι γίνετε φέτος δε το καταλαβαίνω. Έχουν μπει μεγάλες παλαμίδες αλλά και καρακιδες. Πολύ μικρά λαυράκια συναντώ κάθε φορά.
Καλημερα Μανο
Εχεις δοκιμασει με ποπερ και ´´εξαλή´´ ανακτηση με δυνατα κοφτα jerks
που κανει εκεινον τον παφλασμο με τα πολλα απονερα και δημιουργει ανταγωνισμο και προκαλει το ψαρι;

Εγω αυτο θα δοκιμαζα εαν επεμενα χωρις ζωντανο δολωμα

Εαν ουτε αυτο δουλευει παρε το απικο σου και απολαυσε το

Δεν θα μας σκασουν κιολας τα ψαρια

Να ηρεμιςουμε θελουμε οχι να μας σκανε
 
Καλημερα Μανο
Εχεις δοκιμασει με ποπερ και ´´εξαλή´´ ανακτηση με δυνατα κοφτα jerks
που κανει εκεινον τον παφλασμο με τα πολλα απονερα και δημιουργει ανταγωνισμο και προκαλει το ψαρι;

Εγω αυτο θα δοκιμαζα εαν επεμενα χωρις ζωντανο δολωμα

Εαν ουτε αυτο δουλευει παρε το απικο σου και απολαυσε το

Δεν θα μας σκασουν κιολας τα ψαρια

Να ηρεμιςουμε θελουμε οχι να μας σκανε
Τα πάντα φίλε έχουμε δοκιμάσει και Πόπερ και από ολα.πέρσι Μάρτη Απρίλη όλο και βγάζαμε. Δε ξέρω τι παίζει,παρατήρησα ότι τα λαυράκια ήταν στα πάρα πολύ ρηχά και γεννούσαν. Προφανώς και οι λουτσοι είναι σε μια κατάσταση παρόμοια. Εγώ προσωπικά δε χρησιμοποιώ σιλικόνες ( ρώτησα προάλλες εδώ να μου γράψετε καμιά να αγοράσω) άλλοι φίλοι που χρησιμοποιούν δεν είχαν όμως επιτυχία ούτε σε αυτές. Θα δω μήπως χρησιμοποιήσω πολυαγγιστρο με σαρδέλα.
 
Καλημέρα μάγκες.8 φορές σε ένα μήνα έχω πάει για λουτσους ,ψάρια μικρά μεγάλα ακολουθούν και δε χτυπάνε.απο το σούρουπο μέχρι το ξημέρωμα το ίδιο τροπάριο.τετοιες βολες δεν με θυμάμαι να ξαναειχα. Όχι μόνο εγώ ,γενικά γνωστοί και φίλοι.. τι γίνετε φέτος δε το καταλαβαίνω. Έχουν μπει μεγάλες παλαμίδες αλλά και καρακιδες. Πολύ μικρά λαυράκια συναντώ κάθε φορά.
Δοκιμασες μεσονερα ή βυθο?
Με pencil ή deep spinning?
Δοκιμασες και shore jigging με πλανους για να ψαξεις ολο το ευρος της θαλασσας??
Αν τιποτα δν λειτουργησει,κανε απικο,βγαλε κανα σπαρο και ριχτον ζωντανο...
Το ζωντανο,ειναι μια κατηγορια απο μονο του...
Δυσκολα βρισκονται ψαρια να αντισταθουν σε αυτο...
 
Δοκιμασες μεσονερα ή βυθο?
Με pencil ή deep spinning?
Δοκιμασες και shore jigging με πλανους για να ψαξεις ολο το ευρος της θαλασσας??
Αν τιποτα δν λειτουργησει,κανε απικο,βγαλε κανα σπαρο και ριχτον ζωντανο...
Το ζωντανο,ειναι μια κατηγορια απο μονο του...
Δυσκολα βρισκονται ψαρια να αντισταθουν σε αυτο...
Ναι ρεσυ και shore έκανα το πρωί και με μικρά πλανακια στο σπινινγκ..όλοι με το ίδιο προβληματίζονται εδώ. Τα ζωντανά όντως είναι άλλη κατηγορία
 
Μιας που μιλάτε για λαυράκια θα σας πω και γω μια ψαρευτική ιστορία. Δεκαπενταύγουστο λοιπόν με πανσέληνο αφού δεν είχε τι άλλο να κάνω και η οικογένεια έκανε περατζάδα στο μέρος που είμασταν διακοπές, παίρνω το καλάμι , μια κασετίνα παραμάσχαλα γεμάτη τεχνητά και πλανάκια και φεύγω για το λιμάνι. Ώρα 9:30 μόλις είχε σκοτεινιάσει, λέω από μέσα μου τώρα είναι η ώρα, θα βγάλουμε λαυράκι. Την προηγούμενη μέρα πειραματιζόμουν το πρωί στο ίδιο λιμάνι με κύμα και αέρα. Είχε ένα κοπαδάκι μανάλια που ακολουθούσαν τον πλάνο αλλά δεν χτυπούσε τίποτα, νευριάζω και φεύγω. Με βρίσκει ένας ντόπιος παππούς και μου λέει ότι αν θέλω να πιάσω ψάρι και κυρίως λαυράκι που κρατούσε το λιμάνι να πήγαινα λίγο πριν την αυγή και το βραδάκι κατά τις 8μισι 9. Ξεκινάω και γω λοιπόν, πιάνω απ' την πίσω μεριά που δεν είχε βαβούρα και φώτα και κάνω τις πρώτες βολές με ένα minnow σαρδέλα της rapala. Ρίχνω, ξαναρίχνω και βλέπω κάποια στιγμή ένα μαύρο πράμα να ακολουθεί το τεχνητό και να μην τσιμπάει. Δεν παίζει λέω από μέσα μου , ιδέα μου θα ήταν. Αλλάζω, βάζω ένα πιο έντονο χρωματισμό μπας και καταφέρω κανά χτύπημα , πάλι τα ίδια. Τέλος αποφασίζω να παίξω με σιλικόνες. Είχα μέσα στο κουτί μια απομίμηση από χέλι , το κουμπώνω στην στριφταροπαραμάνα και λέω τώρα ότι γίνει- έγινε. Κάνω τις βολές και όπως το έφερνα σε εμένα λέω δεν θα το βγάλω από το νερό και θα το πάω πάνω στα βράχια μέχρι τα πόδια μου να δω αν θα συνεχίσει η σκιά να ακολουθεί ότι ρίχνω. Έτσι λοιπόν και έγινε, στο μισό μέτρο ένα λαυράκι 3-4 κιλά ακολουθούσε ότι πετούσα μέσα δίχως να το χτυπήσει και εκεί που το σήκωνα το τεχνητό γυρνούσε και κρυβόταν πίσω από ένα βράχο στα 2 μέτρα από εμένα! Ούτε γάτζο είχα ούτε τίποτα για να το πιάσω, 2 ώρες παιδευόμουν μαζί του και δεν το κατάφερα... Άμα δεν σε θέλει όμως...
Υ.γ. Συγνώμη για το σεντόνι.
 
Τα πάντα φίλε έχουμε δοκιμάσει και Πόπερ και από ολα.πέρσι Μάρτη Απρίλη όλο και βγάζαμε. Δε ξέρω τι παίζει,παρατήρησα ότι τα λαυράκια ήταν στα πάρα πολύ ρηχά και γεννούσαν. Προφανώς και οι λουτσοι είναι σε μια κατάσταση παρόμοια. Εγώ προσωπικά δε χρησιμοποιώ σιλικόνες ( ρώτησα προάλλες εδώ να μου γράψετε καμιά να αγοράσω) άλλοι φίλοι που χρησιμοποιούν δεν είχαν όμως επιτυχία ούτε σε αυτές. Θα δω μήπως χρησιμοποιήσω πολυαγγιστρο με σαρδέλα.
Εγώ στην άνδρο τα έπιανα σε μοναγγιστρο πεταχτάρι...δολωνα ολόκληρη παστή σαρδέλα, όχι μεγάλη...το αμολουσα και το άφηνα
 
Back
Top