Spinning

Περιέγραψε το μέρος και τις συνθήκες.
Λιμανι ειναι που το παιχνιδι γινεται στην μπουκα απο την ακτη μερια ...Συνθηκες καιρικες ζεστη οπως ειχαμε τις τελευταιες μερες και η θαλασσα παντα ειναι με λιγο κυμα εως ηρεμη
 
Η αλήθεια με το ζωντανό δεν το έχω ή το νωπό . Αλλά ίσως το δοκιμάσω και αυτό
Να το κάνεις κ ιδιαίτερα αν ο τόπος ειναι λιμάνι..
Ο ψαράς δεν πρέπει να κολλάει μόνο σε μία τεχνική(εκτός κ είναι..φανατικός μαζί της)..

Το ότι το spinning δίνει λαβράκια ειναι το μόνο σίγουρο, από εκεί κ πέρα εχουν υπάρξει αρκετες περιπτωσεις(κυριως σε συγκεκριμένες ώρες) που τα ψάρια έδειξαν αδιαφορία σε οτιδηποτε κινείται κ επέλεξαν να μουνταρουν με..μανία σε νωπά δολώματα....

Ναι,με φακό και αποχή, ίσα ίσα θα περάσεις το αρπαδι στην ουρά για να είναι ζωντανή, όλοι την καταπίνουν,εγώ έτσι της δουλεύω στο απικο το βράδυ.
Πάρε ένα καλάμι μπολονέζ(που θα τα ψαευεις σαν απίκο) για να έχεις το πλεονέκτημα του μηχανισμου...
Αν σου κάτσει κανας βαρβατος και..νυχτερινός λυκος θα ειναι πολυ δυσκολο με το απικο..........
 
Μεγάλα, πονηρεμένα, λιμανίσια λαβράκια..... Χμμμμ....
Με έναν τρόπο θα πιάσεις ψάρι....
Όταν θα μπουνε νέα....! 😋
Δημήτρη οι ίδιοι ψαράδες τα έχουν κάνει ξεφτέρια...

Λιμάνι:
Ο πιο εύκολος κ βατός τόπος που κ η κουτσή Μαρία θα θυμηθεί πως πρεπει να παει για ψάρεμα κ κάποιοι από αυτους με εργαλεία που στην θέα τους θα τρομαζε κ ο..Μομπι Ντικ....
Βολές στα 10μ με 100αρια μολύβια,κ ενα σωρό άλλα καλούδια....
Και τα ηχεία στο αμάξι να θυμίζουν νυχτερινό κέντρο...
Ε ολο κ κάποιος καλός φακός θα φεγγει μέσα στο νερό(χωρίς να ξέρει τι ψάχνει..)....

Και τώρα με την μόδα του spinning εκεί να δεις βολές στην σειρα κ κατά ριπάς λες κ ειμαστε σε καρτέρι τσίχλας...
Popper να κάνουν σαματά στην επιφάνεια, minnow παρακάτω κ σιλικόνες στο τέλος...
Αν κάτσεις θα γελάσεις με το μπαχαλο που επικρατεί το ίδιο κανουν κ τα ψάρια που βρίσκονται από κάτω...

Το καλυτερο που έχει να κάνει κάποιος (που θα ξέρει τι πρεπει να κάνει) είναι να τους αφήσει στην.. φασαρία τους κ να ψάξει να βρει ένα ήσυχο μέρος κάπου παραπερα(αν υπάρχει) ή να επιλέξει κάποια ώρα αργά την νύχτα που θα εχουν φυγει οι περισσότεροι..

Όσο πονηρο κ καχύποπτο κ αν ειναι ένα λαβράκι (στην προκειμενη) δεν παυει να είναι..ψάρι..
Το μοιραίο λάθος θα το κάνει.....
Και η αλήθεια είναι πως κάποιες μέθοδοι ψαρέματος ειναι κατά πολυ υπέρ του ψαρά.....
 
Λιμανι ειναι που το παιχνιδι γινεται στην μπουκα απο την ακτη μερια ...Συνθηκες καιρικες ζεστη οπως ειχαμε τις τελευταιες μερες και η θαλασσα παντα ειναι με λιγο κυμα εως ηρεμη
Για το μέρους εννοούσα, όχι τις καιρικές συνθήκες. Γενικά είναι πονηρεμένα και δύσκολα θα τα φέρεις βόλτα με την συρτή (δεν μιλάω για σαρδέλα κλπ γιατί είναι άλλες τεχνικές που δεν έχω εμπειρία). Αν έχει φως ίσως κανένα wtd να τα κάνει να επιτεθούν κυρίως επειδή θα τα ενοχλεί. Μετά οι επιλογές σου είναι σε καμία σιλικόνη αλλά και εκεί δύσκολο. Αν ο καιρός αγριέψει και κάνει θολούρα ίσως έχεις περισσότερες πιθανότητες. Από τις σιλικόνες που είδα ότι έχεις τις keitech θα δοκίμαζα και εγώ. Υπάρχει περίπτωση να το έχουν σκάσει από κανένα ιχθυοτροφείο; Αν ναι τότε με τεχνητό δεν θα πιάσεις κανένα, δοκίμασε δόλωμα όπως σαρδέλα, γαρίδα κλπ..
 
Ότι κι αν λέμε εμείς, θα χρειαστεί μεγάλη τύχη, τεχνική και τις κατάλληλες συγκυρίες για να πιάσεις μεγάλο λιμανίσιο λαβράκι....κι αν λέμε
Δεν έφτασε τυχαία σε αυτά τα κιλά και ηλικία...
Ότι πιο πονηρό υπάρχει, καλά τα λες. 1 μεγάλο έχω πιάσει στη ζωή μου σε μέρα που είχε πολλά ψάρια από πολλά είδη και φαντάζομαι χτύπησε λόγω ανταγωνισμού σε wtd.

labrax.png7.jpg
 
Σίγουρα πάντως η σιλικόνη θα μπορούσε ευκολότερα να ξεγελάσει κάποιον μεγάλο λάβρακα, με αρκετή ησυχία, καλή κάλυψη, ούτε την σκιά μας να μην δει, δηλαδή σε καμία των περιπτώσεων μην αντιληφθεί την παρουσία μας.
Αλλά δεν σας κρύβω πώς τα μεγαλύτερα μου λαβράκια τα έχω πάρει σε log surf 124
 
Ότι πιο πονηρό υπάρχει, καλά τα λες. 1 μεγάλο έχω πιάσει στη ζωή μου σε μέρα που είχε πολλά ψάρια από πολλά είδη και φαντάζομαι χτύπησε λόγω ανταγωνισμού σε wtd.

View attachment 87523View attachment 87524
Ωρε Μπίλαρε, δαμάλι πραγματικό. Σε wtd έχω πάρει κι εγώ ,αλλά κατα πολύ μικρότερα. Θεαματικό να σου χτυπήσει τέτοιος λάβρακας στο επιφανείας
 
Ότι κι αν λέμε εμείς, θα χρειαστεί μεγάλη τύχη, τεχνική και τις κατάλληλες συγκυρίες για να πιάσεις μεγάλο λιμανίσιο λαβράκι....κι αν λέμε
Δεν έφτασε τυχαία σε αυτά τα κιλά και ηλικία...
Ρε παιδιά αυτά τα λιμανίσια λαυράκια είναι κατάλληλα για βρώση; (και δεν εννοώ σε λιμανάκια με πέντε ψαρόβαρκες)
 
Ρε παιδιά αυτά τα λιμανίσια λαυράκια είναι κατάλληλα για βρώση; (και δεν εννοώ σε λιμανάκια με πέντε ψαρόβαρκες)
Παντέλη εγώ πλέον δεν τα τρώω από μεγάλα λιμάνια. Παλιά είχα φάει μερικά όμως αλλά τα σιχάθηκα μετά από κάποιες εικόνες. Δεν έχω πιάσει και πολλά όμως. Κάτι ψάρια που έχω πιάσει στο χωριό φυσικά τα καταναλώνω.
 
Σίγουρα πάντως η σιλικόνη θα μπορούσε ευκολότερα να ξεγελάσει κάποιον μεγάλο λάβρακα, με αρκετή ησυχία, καλή κάλυψη, ούτε την σκιά μας να μην δει, δηλαδή σε καμία των περιπτώσεων μην αντιληφθεί την παρουσία μας.
Αλλά δεν σας κρύβω πώς τα μεγαλύτερα μου λαβράκια τα έχω πάρει σε log surf 124
Την μέρα και εγώ το ίδιο σε χρώματα 127 και 128. Τρομερό τεχνητό!
 
Ρε παιδιά αυτά τα λιμανίσια λαυράκια είναι κατάλληλα για βρώση; (και δεν εννοώ σε λιμανάκια με πέντε ψαρόβαρκες)
Εγώ Παντελή αν το έπιανα στον Πειραιά, Ασπρόπυργο ή σε κάποιο βαριά ναυτό-βιομηχανοποιημένο λιμάνι δεν θα το έτρωγα, για αυτό και κάποιες φορές δεν το κράτησα.
Εκτός του νερού, είναι και η τροφή του, κέφαλοι που έχουν ρουφήξει όλη την επιφάνεια, που στην επιφάνεια μένουν τα χειρότερα(λάδια,καύσιμα,μουράβιες κτλ)
Γεινικά όμως εγώ δεν είμαι λάτρης του κρέατος του, κι ας είναι και ανοιχτής θαλάσσης
 
Για το μέρους εννοούσα, όχι τις καιρικές συνθήκες. Γενικά είναι πονηρεμένα και δύσκολα θα τα φέρεις βόλτα με την συρτή (δεν μιλάω για σαρδέλα κλπ γιατί είναι άλλες τεχνικές που δεν έχω εμπειρία). Αν έχει φως ίσως κανένα wtd να τα κάνει να επιτεθούν κυρίως επειδή θα τα ενοχλεί. Μετά οι επιλογές σου είναι σε καμία σιλικόνη αλλά και εκεί δύσκολο. Αν ο καιρός αγριέψει και κάνει θολούρα ίσως έχεις περισσότερες πιθανότητες. Από τις σιλικόνες που είδα ότι έχεις τις keitech θα δοκίμαζα και εγώ. Υπάρχει περίπτωση να το έχουν σκάσει από κανένα ιχθυοτροφείο; Αν ναι τότε με τεχνητό δεν θα πιάσεις κανένα, δοκίμασε δόλωμα όπως σαρδέλα, γαρίδα κλπ..

οχι δεν εχει κλουβι στα κοντα και γενικα εμεις εδω ....παρασκευη βραδυ μαλλον θα γινει το ντου με γαριδες μιας και μπορω να βρω ευκολα ζωντανες και με λρφ και ο θεος βοηθος


Μπραβο για τις συλλήψεις σας παντα ματωματα να εχετε
 
Εγώ Παντελή αν το έπιανα στον Πειραιά, Ασπρόπυργο ή σε κάποιο βαριά ναυτό-βιομηχανοποιημένο λιμάνι δεν θα το έτρωγα, για αυτό και κάποιες φορές δεν το κράτησα.
Εκτός του νερού, είναι και η τροφή του, κέφαλοι που έχουν ρουφήξει όλη την επιφάνεια, που στην επιφάνεια μένουν τα χειρότερα(λάδια,καύσιμα,μουράβιες κτλ)
Γεινικά όμως εγώ δεν είμαι λάτρης του κρέατος του, κι ας είναι και ανοιχτής θαλάσσης
Εμένα Σπύρο, αντιθέτως, μου αρέσει πολύ το λαβράκι, φτάνει να ξέρω ότι είναι πελαγίσιο. Αν έπιανα σε λιμάνι δεν θα ήθελα να το φάω, αλλά θα δυσκολευόμουν πολύ να το ρίξω πάλι μέσα, γιαυτό και δεν ψαρεύω σε τέτοια μέρη.
 
Ότι κι αν λέμε εμείς, θα χρειαστεί μεγάλη τύχη, τεχνική και τις κατάλληλες συγκυρίες για να πιάσεις μεγάλο λιμανίσιο λαβράκι....κι αν λέμε
Δεν έφτασε τυχαία σε αυτά τα κιλά και ηλικία...
Κάθε ψάρι κ ένα ξεχωριστό σχολείο ...
Λαβρακαδες,μουρμουραδες,μελανουραδες κλπ αυτοί σίγουρα κάτι κανουν που δεν το κανουν οι υπόλοιποι που αναζητούν τα ίδια ψάρια κ φυσικά οι επιτυχιες τους δεν οφείλονται στην τυχη....

Και επειδή κάθε τοπος είναι ξεχωριστός κ οι συνήθειες των ψαριων αλλάζουν οι ντόπιοι ψαραδες έχουν το πλεονεκτημα.....

Ο λαός λέει επιασα λαβράκι δεν λέει επιασα..χάνο...
Το πανεξυπνο εκείνο ψάρι(και είναι) που θέλει διακριτικά εργαλεία,αόρατες πετονιες, νυχτα με κυματάκι κλπ....
Μέχρι να ακουσεις πως ο ταδε Αιγυπτιος απο το τάδε καΐκι έχει σακατεψει τα μεγάλα λαβράκια το μεσημερακι με 50αρες πετονιες (περισσευμα από την κατασκευή παραγαδιων)....
Και θα σου πει:
" Πρωί ντέκα με ντώντεκα καλύτερη ωρα για λαβράκια!"
Δίκιο έχει κ αυτός γιατί κ τα ψάρια ειναι οπως τα μάθεις.....


Αμ τα πολυαγκιστρα που πεφτουν στην μπουνάτσα με τα τυλιγμένα ψαροδολια που είναι σαν νάρκες...
Και εσείς μου λετε για αόρατες πετονιες.....

Τι διάολο σε αυτές τις αρματωσιες πεφτουν μόνο τα στραβά λαβράκια η είναι τοοοσο πολυ πεινασμένα που το ρισκάρουν????

Εγω αυτό που εχω προσεξει είναι ότι δεν δείχνουν να το λογαριαζουν κ πολυ όταν το εργαλείο ειναι στρωμένο στο βυθό κ έχει κ "μπουκιά" ώστε να τα προκαλεσει....
Αντίθετα όταν τα ψαρευουμε στο "κατέβασμα" ή με "κρεμαστές" αρματωσιες χρειάζεται διακριτικότητα αλλιώς θα το γυροφερνει το δολωμα μέχρι που θα φυγει...
Προφανώς κάτι ανάλογο θα συμβαίνει κ με το spinning που μαζί με το τεχνητό κινείται κ αιωρείται το νήμα με το παραμαλλο....

Το spinning το ξεκίνησα έχοντας σαν στόχο τους λουτσους μιας κ τα λαβράκια τα ειχα χορτάσει με άλλες τεχνικές(ασχέτως αν το επιχειρησα κ εκεί κ έτυχε να μου δώσει το μεγαλύτερο ψάρι), όποτε κ δεν μπορώ να πω ότι εχω εμπειρία....

Αρκετοί υποστηρίζουν πως όποιος πιανει συστηματικά λαβράκια με spinning τότε μπορεί να πιασει κ ολα τα υπόλοιπα ψάρια κ μαλλον έχουν απόλυτο δίκιο......
 
Κάθε ψάρι κ ένα ξεχωριστό σχολείο ...
Λαβρακαδες,μουρμουραδες,μελανουραδες κλπ αυτοί σίγουρα κάτι κανουν που δεν το κανουν οι υπόλοιποι που αναζητούν τα ίδια ψάρια κ φυσικά οι επιτυχιες τους δεν οφείλονται στην τυχη....

Και επειδή κάθε τοπος είναι ξεχωριστός κ οι συνήθειες των ψαριων αλλάζουν οι ντόπιοι ψαραδες έχουν το πλεονεκτημα.....

Ο λαός λέει επιασα λαβράκι δεν λέει επιασα..χάνο...
Το πανεξυπνο εκείνο ψάρι(και είναι) που θέλει διακριτικά εργαλεία,αόρατες πετονιες, νυχτα με κυματάκι κλπ....
Μέχρι να ακουσεις πως ο ταδε Αιγυπτιος απο το τάδε καΐκι έχει σακατεψει τα μεγάλα λαβράκια το μεσημερακι με 50αρες πετονιες (περισσευμα από την κατασκευή παραγαδιων)....
Και θα σου πει:
" Πρωί ντέκα με ντώντεκα καλύτερη ωρα για λαβράκια!"
Δίκιο έχει κ αυτός γιατί κ τα ψάρια ειναι οπως τα μάθεις.....


Αμ τα πολυαγκιστρα που πεφτουν στην μπουνάτσα με τα τυλιγμένα ψαροδολια που είναι σαν νάρκες...
Και εσείς μου λετε για αόρατες πετονιες.....

Τι διάολο σε αυτές τις αρματωσιες πεφτουν μόνο τα στραβά λαβράκια η είναι τοοοσο πολυ πεινασμένα που το ρισκάρουν????

Εγω αυτό που εχω προσεξει είναι ότι δεν δείχνουν να το λογαριαζουν κ πολυ όταν το εργαλείο ειναι στρωμένο στο βυθό κ έχει κ "μπουκιά" ώστε να τα προκαλεσει....
Αντίθετα όταν τα ψαρευουμε στο "κατέβασμα" ή με "κρεμαστές" αρματωσιες χρειάζεται διακριτικότητα αλλιώς θα το γυροφερνει το δολωμα μέχρι που θα φυγει...
Προφανώς κάτι ανάλογο θα συμβαίνει κ με το spinning που μαζί με το τεχνητό κινείται κ αιωρείται το νήμα με το παραμαλλο....

Το spinning το ξεκίνησα έχοντας σαν στόχο τους λουτσους μιας κ τα λαβράκια τα ειχα χορτάσει με άλλες τεχνικές(ασχέτως αν το επιχειρησα κ εκεί κ έτυχε να μου δώσει το μεγαλύτερο ψάρι), όποτε κ δεν μπορώ να πω ότι εχω εμπειρία....

Αρκετοί υποστηρίζουν πως όποιος πιανει συστηματικά λαβράκια με spinning τότε μπορεί να πιασει κ ολα τα υπόλοιπα ψάρια κ μαλλον έχουν απόλυτο δίκιο......
Είναι διαφορετικό να πάρεις ενα 5άρι λαβράκι με spinning και διαφορετικό με ένα σερβιρισμένο νωπό ή ζωντανό δόλωμα.
Στην πρώτη περίπτωση, πρέπει να δώσεις ζωή εσύ του τεχνητού, μιμούμενο ότι αντιπροσωπεύει εν μέρη σχήμα και χρώμα. Στην δεύτερη απλά σερβίρεις και ελπίζεις, το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να το σερβίρεις σωστά και να περιμένεις.
Και τα δύο θέλουν τέχνη οπωσδήποτε, απλά στο spinning θεωρώ είναι ένα αστεράκι παραπάνω η σύλληψη ενός τέτοιου ψαριού.
 
εαν στο λημάνι ειναι μικρο και οι ψαραδες με τα δυχτια οταν τα καθαριζουν τα πετανε μεσα τοτε τα ψαρια εχουν μαθει να ειναι τεμπελικα και να περιμενουν την ετοιμη τροφη οποτε με σπινινκγ ειναι παρα πολυ δυσκολο να γινει μια τετεια συληψη...
βεβεα εαν δεν επιμηνεις σε διαφορετικες συνθηκες και ωρες δε θα μαθεις ...
 
Back
Top