Spinning

Ξεκίνησα γύρω στις 21:00 να ετοιμάζομαι...
Στην πρωτή κιόλας βολή δεν πρόλαβα να μαζέψω 5-6 μανιβελιές και ενας ωραίος λούτσος άρπαξε το Hart absolut p.gasti 165F(518)...
Πολύ καλή αρχή κ το ψάρι είχε φάει για τα καλά....
Ωστόσο ολες οι υπόλοιπες προσπάθειες αποδείχθηκαν άκαρπες αλλά έτσι ειναι το spinning.........

 
Χτες βράδυ πηρα ένα χτύπημα στην sakura koneel 150 αλλα με έπιασε στον υπνο γιατί δεν το περιμενα καθόλου μιάς κ δεν εχω πάρει με καλο μάτι τις σιλικόνες κ τις λίγες φορές που τις εχω ψαρέψει δεν μου έδωσαν κάποιο αποτέλεσμα.......

Έπειτα από αυτό σήμερα το απόγευμα έκατσα κ ακόνισα τα αγκίστρια απο δυο red gill 130 (black ice) που τα είχα στην αποθήκη....

Αφου έριξα τα καθιερωμένα λουτσοτεχνητα κ οχι μόνον, είπα να ασχοληθώ κ με τον...σφάχτη...
Δεν άργησα να παρω χτύπημα από ένα λαβρακάκι!
Μετά από 5-6 βολες ήρθε έξω κ ο πατέρας του(1,500γρ)....

Οπως καταλαβαίνεται από εδώ κ πέρα άλλαξαν τα πραγματα κ ίσως δουμε κ άλλες σιλικόνες ποιο "εξειδικευμένες".....


 
Απογευματινή εξόρμηση με φιλαράκι, αποκλειστικά για λούτσους.
Σχετικά νωρίς, γύρω στις 6 και για κάνα μισάωρο είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον. Μπήκε κάποιο κοπαδακι προφανώς.
Στο σούρουπο και μέχρι τις 10 η απόλυτη ησυχία.
Αρκετές τσούχτρες, διάφανες.
Ωραίες εικόνες και απόλυτη ησυχία στο νυχτωμα.
 

Attachments

  • 1712991162160.jpg
    1712991162160.jpg
    426,3 KB · Προβολές: 39
  • 1712991162164.jpg
    1712991162164.jpg
    187,9 KB · Προβολές: 38
Καλησπέρα , μια βοήθεια -ιδέα από πιο έμπειρους .

Έχει μια περιοχή λαυράκι α αλλά δεν μπορώ να τα ξεκλειδώσω . Τα έχω δει να κυνηγάνε
Οι ώρες που πάω είναι απόγευμα προς βράδυ λόγω δουλειάς . Κατά τις 9 ξεκινάει το παιχνίδι με τα ψάρια να κυνηγάνε αλλά δεν μπορώ να πιάσω ούτε για δείγμα .

Έχω καεί με το spinning έχω πετάξει από vibration , σιλικόνη διάφορες και τεχνίτα μεγάλα είτε sinking είτε floating

Έχω πάει με LRF που έχω πετάξει όλη την κασετίνα με τα παραπάνω που έγραψα αλλά και πάλι τίποτα , ούτε ένα strike . Αν βάλω μικρή σιλικόνη 3-4mm πιάνω σαβριδια και τζάμπα τα πετάω μέσα .

Σίγουρα μια λύση είναι να αλλάξω ώρα πχ πιο αργά ή το πρωί αλλά λόγω εργασίας αδύνατο είναι .


Εκτός από επιμονή υπάρχει καμία σκέψη μήπως και τα ξεκλειδώσω ; Σαν τις καργιολες είναι και αυτά 😂😂😂
 
Για αρχή αφού τα ψάρια είναι πονηρεμενα ίσως από αυτά που λες, σταμάτα να ρίχνεις όλη την κασετίνα... Μια βολή στοχευμένα κάθε 10 λεπτά.... Δοκίμασε κ κανένα μικρό popper με το λρφ.... Εγώ στις μικρές σιλικόνες θα επέμενα πάντως...
 
Για αρχή αφού τα ψάρια είναι πονηρεμενα ίσως από αυτά που λες, σταμάτα να ρίχνεις όλη την κασετίνα... Μια βολή στοχευμένα κάθε 10 λεπτά.... Δοκίμασε κ κανένα μικρό popper με το λρφ.... Εγώ στις μικρές σιλικόνες θα επέμενα πάντως...
 

Attachments

  • IMG_7671.jpeg
    IMG_7671.jpeg
    243,9 KB · Προβολές: 21
  • IMG_7669.jpeg
    IMG_7669.jpeg
    387,6 KB · Προβολές: 20
Τις keitech... Γενικά προτίμησε σιλικόνες με τακούνι γιατί είναι πιο εύκολες κ το βράδυ έχουν περισσότερη παρουσία στα ψάρια από το τρέμουλο της ουράς... Δεν ξέρω αν είναι λιμάνι εκεί η εκβολές... Γενικά το λαυράκι κάνει καρτέρι όπου κάνει ρεση το νερό... Αν υπάρχουν τέτοια σημεία εκεί θα ρίχνεις κ λίγες βολές...
 
Last edited:
Καλησπέρα , μια βοήθεια -ιδέα από πιο έμπειρους .

Έχει μια περιοχή λαυράκι α αλλά δεν μπορώ να τα ξεκλειδώσω . Τα έχω δει να κυνηγάνε
Οι ώρες που πάω είναι απόγευμα προς βράδυ λόγω δουλειάς . Κατά τις 9 ξεκινάει το παιχνίδι με τα ψάρια να κυνηγάνε αλλά δεν μπορώ να πιάσω ούτε για δείγμα .

Έχω καεί με το spinning έχω πετάξει από vibration , σιλικόνη διάφορες και τεχνίτα μεγάλα είτε sinking είτε floating

Έχω πάει με LRF που έχω πετάξει όλη την κασετίνα με τα παραπάνω που έγραψα αλλά και πάλι τίποτα , ούτε ένα strike . Αν βάλω μικρή σιλικόνη 3-4mm πιάνω σαβριδια και τζάμπα τα πετάω μέσα .

Σίγουρα μια λύση είναι να αλλάξω ώρα πχ πιο αργά ή το πρωί αλλά λόγω εργασίας αδύνατο είναι .


Εκτός από επιμονή υπάρχει καμία σκέψη μήπως και τα ξεκλειδώσω ; Σαν τις καργιολες είναι και αυτά 😂😂😂
Ρίξε ένα πολυαγκηστρο με σαρδέλα θα πέσουν σαν τρελά πανο:)
 
Καλησπέρα , μια βοήθεια -ιδέα από πιο έμπειρους .

Έχει μια περιοχή λαυράκι α αλλά δεν μπορώ να τα ξεκλειδώσω . Τα έχω δει να κυνηγάνε
Οι ώρες που πάω είναι απόγευμα προς βράδυ λόγω δουλειάς . Κατά τις 9 ξεκινάει το παιχνίδι με τα ψάρια να κυνηγάνε αλλά δεν μπορώ να πιάσω ούτε για δείγμα .

Έχω καεί με το spinning έχω πετάξει από vibration , σιλικόνη διάφορες και τεχνίτα μεγάλα είτε sinking είτε floating

Έχω πάει με LRF που έχω πετάξει όλη την κασετίνα με τα παραπάνω που έγραψα αλλά και πάλι τίποτα , ούτε ένα strike . Αν βάλω μικρή σιλικόνη 3-4mm πιάνω σαβριδια και τζάμπα τα πετάω μέσα .

Σίγουρα μια λύση είναι να αλλάξω ώρα πχ πιο αργά ή το πρωί αλλά λόγω εργασίας αδύνατο είναι .


Εκτός από επιμονή υπάρχει καμία σκέψη μήπως και τα ξεκλειδώσω ; Σαν τις καργιολες είναι και αυτά 😂😂😂

Καλησπέρα , μια βοήθεια -ιδέα από πιο έμπειρους .

Έχει μια περιοχή λαυράκι α αλλά δεν μπορώ να τα ξεκλειδώσω . Τα έχω δει να κυνηγάνε
Οι ώρες που πάω είναι απόγευμα προς βράδυ λόγω δουλειάς . Κατά τις 9 ξεκινάει το παιχνίδι με τα ψάρια να κυνηγάνε αλλά δεν μπορώ να πιάσω ούτε για δείγμα .

Έχω καεί με το spinning έχω πετάξει από vibration , σιλικόνη διάφορες και τεχνίτα μεγάλα είτε sinking είτε floating

Έχω πάει με LRF που έχω πετάξει όλη την κασετίνα με τα παραπάνω που έγραψα αλλά και πάλι τίποτα , ούτε ένα strike . Αν βάλω μικρή σιλικόνη 3-4mm πιάνω σαβριδια και τζάμπα τα πετάω μέσα .

Σίγουρα μια λύση είναι να αλλάξω ώρα πχ πιο αργά ή το πρωί αλλά λόγω εργασίας αδύνατο είναι .


Εκτός από επιμονή υπάρχει καμία σκέψη μήπως και τα ξεκλειδώσω ; Σαν τις καργιολες είναι και αυτά 😂😂😂
Γαριδα ζωντανη ειναι το φαρμακο τους
δουλεψε την με ψηλο καλαμι με μηχανισμο, περασε στην μανα ενα φελο νυκτος ελευθερο με ενσωματομενο βαριδιο μετα στριφταρι η παραμανα
Παραμαλλο διαφανο και περασε την ζωντανη
Δεν θα εχει καθολου βαριδακια στην αρματωσια
Εαν ξερεις το βαθος θα κανονισεις να βαλεις το στοπερ του φελλου σου να ψαρευεις δυο μετρα απο τον βυθο
Αυτο για να κανει συνεχες κινηση η γαριδα σου αλλιως θα πιασει στα φυκια η στον βυθο και δεν θα χεις τοσο ευκολα το αποτελεσμα που θες
Θα το ψαρευεις στο χερι το καλαμι με τα φρενα σου σε μετρι δυναμη και συχνα θα χρειαστει να κανεις καρφωμα στο αρπαγμα
Καποιες φορες η αληθεια ομως εαν πεινανε η εαν ειναι πολλα μαζι, η κινηση της σωστα δολωμενης γαριδας με το χαρακτιριστικο ζικ ζακ τα τρελαινει και θα δεις το καλαμι να διπλωνει πολυ εντυπωσιακα

Εχω πιασει πολλα και μεγαλα λαβρακια ετσι καποτε που ψαρευα βραδυ στις μπουκες των λιμανιων

Η καλυτερη ωρα ηταν στο σουρουπωμα μεχρι τις 21:00
Συνηθως μετα εκοβαν αρκετα η και εντελως μεχρι το πρωι

Αυτο ομω θα το βρεις μονος σου

ελπιζω να τα καταφερεις και να γουσταρεις
 
Η αλήθεια με το ζωντανό δεν το έχω ή το νωπό . Αλλά ίσως το δοκιμάσω και αυτό
μην το βαζεις κατω, θα τη βρεις την άκρη,αν και εχω πολύ περιορισμένες γνωσεις απανω στο θεμα εχω δει πως ειναι μερες που δεν τσίμπανε με τιποτα ,δοκιμασα με επιτυχία μερες με νοτια και θολούρα ριχνοντας πρωτα μερικες βολες με το sparrow115 και μετα απο λιγο σιλικόνη soft baits
 
Παίδες ερώτηση. Αν και ψαρεύω χρόνια σπινινγκ,όχι και τόσο φανατικά ,όσο το σορ ή το κάστινγκ, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ σιλικόνες. Μόνο τεχνητά ψαράκια και πλανακια.. τώρα τελευταία τσεκαρα και εγώ το teemu και εκτός από κάτι τεχνητά βλέπω και κάποιες σιλικόνες αλλά δεν έχω ιδέα τι να επιλέξω. Αλλά πέρα από το teemu ότι σας έχει δουλέψει και από άλλες εταιρείες, στείλτε καμιά να τσιμπήσω. Στα 20-30 γρ τι προτείνετε για λουτσους και λαυράκια;;
 
Τις keitech... Γενικά προτίμησε σιλικόνες με τακούνι γιατί είναι πιο εύκολες κ το βράδυ έχουν περισσότερη παρουσία στα ψάρια από το τρέμουλο της ουράς... Δεν ξέρω αν είναι λιμάνι εκεί η εκβολές... Γενικά το λαυράκι κάνει καρτέρι όπου κάνει ρεση το νερό... Αν υπάρχουν τέτοια σημεία εκεί θα ρίχνεις κ λίγες βολές...
Και γαρίδα ζωντανή
Γαριδα ζωντανη ειναι το φαρμακο τους
δουλεψε την με ψηλο καλαμι με μηχανισμο, περασε στην μανα ενα φελο νυκτος ελευθερο με ενσωματομενο βαριδιο μετα στριφταρι η παραμανα
Παραμαλλο διαφανο και περασε την ζωντανη
Δεν θα εχει καθολου βαριδακια στην αρματωσια
Εαν ξερεις το βαθος θα κανονισεις να βαλεις το στοπερ του φελλου σου να ψαρευεις δυο μετρα απο τον βυθο
Αυτο για να κανει συνεχες κινηση η γαριδα σου αλλιως θα πιασει στα φυκια η στον βυθο και δεν θα χεις τοσο ευκολα το αποτελεσμα που θες
Θα το ψαρευεις στο χερι το καλαμι με τα φρενα σου σε μετρι δυναμη και συχνα θα χρειαστει να κανεις καρφωμα στο αρπαγμα
Καποιες φορες η αληθεια ομως εαν πεινανε η εαν ειναι πολλα μαζι, η κινηση της σωστα δολωμενης γαριδας με το χαρακτιριστικο ζικ ζακ τα τρελαινει και θα δεις το καλαμι να διπλωνει πολυ εντυπωσιακα

Εχω πιασει πολλα και μεγαλα λαβρακια ετσι καποτε που ψαρευα βραδυ στις μπουκες των λιμανιων

Η καλυτερη ωρα ηταν στο σουρουπωμα μεχρι τις 21:00
Συνηθως μετα εκοβαν αρκετα η και εντελως μεχρι το πρωι

Αυτο ομω θα το βρεις μονος σου

ελπιζω να τα καταφερεις και να γουσταρεις
μην το βαζεις κατω, θα τη βρεις την άκρη,αν και εχω πολύ περιορισμένες γνωσεις απανω στο θεμα εχω δει πως ειναι μερες που δεν τσίμπανε με τιποτα ,δοκιμασα με επιτυχία μερες με νοτια και θολούρα ριχνοντας πρωτα μερικες βολες με το sparrow115 και μετα απο λιγο σιλικόνη soft baits


Ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις , μια διευκρίνιση γαριδα εννοεις αυτες τι μικρες που μαζευουν με φακο απο τις ακρες των λιμανιών? και νουμεργο αγκιστριου?
 
Ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις , μια διευκρίνιση γαριδα εννοεις αυτες τι μικρες που μαζευουν με φακο απο τις ακρες των λιμανιών? και νουμεργο αγκιστριου?
Ναι,με φακό και αποχή, ίσα ίσα θα περάσεις το αρπαδι στην ουρά για να είναι ζωντανή, όλοι την καταπίνουν,εγώ έτσι της δουλεύω στο απικο το βράδυ.
 
Καλησπέρα , μια βοήθεια -ιδέα από πιο έμπειρους .

Έχει μια περιοχή λαυράκι α αλλά δεν μπορώ να τα ξεκλειδώσω . Τα έχω δει να κυνηγάνε
Οι ώρες που πάω είναι απόγευμα προς βράδυ λόγω δουλειάς . Κατά τις 9 ξεκινάει το παιχνίδι με τα ψάρια να κυνηγάνε αλλά δεν μπορώ να πιάσω ούτε για δείγμα .

Έχω καεί με το spinning έχω πετάξει από vibration , σιλικόνη διάφορες και τεχνίτα μεγάλα είτε sinking είτε floating

Έχω πάει με LRF που έχω πετάξει όλη την κασετίνα με τα παραπάνω που έγραψα αλλά και πάλι τίποτα , ούτε ένα strike . Αν βάλω μικρή σιλικόνη 3-4mm πιάνω σαβριδια και τζάμπα τα πετάω μέσα .

Σίγουρα μια λύση είναι να αλλάξω ώρα πχ πιο αργά ή το πρωί αλλά λόγω εργασίας αδύνατο είναι .


Εκτός από επιμονή υπάρχει καμία σκέψη μήπως και τα ξεκλειδώσω ; Σαν τις καργιολες είναι και αυτά 😂😂😂
βαλε συρωμενο βαριδι με μικρη σαλαγγια και ψαροτροφη σαν πηλος να πατωσει.αυτο το εκανα πριν χρονια στην Λερο στην Αγια Μαρινα με πολυ κυμα και γινοταν χαμος.
 
Καλησπέρα , μια βοήθεια -ιδέα από πιο έμπειρους .

Έχει μια περιοχή λαυράκι α αλλά δεν μπορώ να τα ξεκλειδώσω . Τα έχω δει να κυνηγάνε
Οι ώρες που πάω είναι απόγευμα προς βράδυ λόγω δουλειάς . Κατά τις 9 ξεκινάει το παιχνίδι με τα ψάρια να κυνηγάνε αλλά δεν μπορώ να πιάσω ούτε για δείγμα .

Έχω καεί με το spinning έχω πετάξει από vibration , σιλικόνη διάφορες και τεχνίτα μεγάλα είτε sinking είτε floating

Έχω πάει με LRF που έχω πετάξει όλη την κασετίνα με τα παραπάνω που έγραψα αλλά και πάλι τίποτα , ούτε ένα strike . Αν βάλω μικρή σιλικόνη 3-4mm πιάνω σαβριδια και τζάμπα τα πετάω μέσα .

Σίγουρα μια λύση είναι να αλλάξω ώρα πχ πιο αργά ή το πρωί αλλά λόγω εργασίας αδύνατο είναι .


Εκτός από επιμονή υπάρχει καμία σκέψη μήπως και τα ξεκλειδώσω ; Σαν τις καργιολες είναι και αυτά 😂😂😂
Περιέγραψε το μέρος και τις συνθήκες.
 
Back
Top